Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Ahoj všichni!
Pokusím se zde sepsat zajímavé životní příhody s Linuxem a Fedorou zvláště. V prvním díle o instalaci FC6 se naše osudy střetnou se SATA řadičem Silicon Image a Grubem...
Od FC4 je největší výzvou dodatečně zakoupený řadič SATA SiI 3112 (tehda končilo už nahrání ovladače pěkným Panicem, viz. třeba příspěvek na Abclinuxu). Nakonec jsem sice našel řešení, byť poněkud divočejší - na jiném linuxu zbuildit stejnou RPM verzi jádra, avšak s opravenými zdrojáky od ovladače. Nabootovat s CD s noauto, noprobe - v shellu na Alt-F2 zavét opravený modul sata_sil.ko - a hotovo
V FC6 vypadalo vše poeticky, až do konce instalace. Žádný panic, žádný pád...
Dokonce jsem se rozhodl, že už nepůjdu proti davu a místo neoficiální instalace LILA (to nám už redhati zrušili), použiji Grub...
Jenže při startu se začal velmi divně chovat GRUB (instalace právě na disku připojeném k SATA SiI). Nejdříve se na pár sekund zamyslel, a pak vyhodil prompt, že nemůže najít menu. Co bylo na tom "nejlepší" - ručně to šlo, tj. v grub shellu, zvolit správně root a nahrát menu - bez jakékoliv chybičky.
Do zdrojáku Grubu jsem přidal pár nových grub_printf() a nestačil jsem se divit. V poslední fázi (je již načten Grub shell a hledá se menu) najednou nebyl schopen číst v LBA režimu z disku. Proto po několika marných pokusech se přepnul z LBA do C/H/S. To ovšem nedopadlo dobře - celá instalace Linuxu je nad 8GB, takže čtení menu tak jako tak zhavarovalo
Po zjevení promptu však najednou bylo menu přístupné. Pěkná záhada, že?
Dlouho jsem byl z toho paf, než jsem ve zdrojácích grubu v builtins.c objevil poznámku
Attempt to read the first sector, because some BIOSes turns out not to support LBA even though they set the bit 0 in the support bitmap, only after reading something actually..
To bylo přesně ono - přepnutím do C/H/S se sice nepodařilo menu přečíst, avšak umravnilo to SiI BIOS, aby znovu byl schopen číst v LBA režimu.
Pak už to bylo jednoduché. Stačilo do biosdisk.c funkce bios() přidat fallback (při LBA chybě přečist MBR v C/H/S režimu) a světe div se - vše funguje, jak má.
Bohužel mi není dodnes jasné, proč SiI BIOS selže až při čtení menu, když před tím si vesele LBAuje, ale to by chtělo zdrojáky BIOSu... (Proto jsem se zatím nesnažil o žádný oficiální patch - neodstraňuji příčinu ale následek)
Nevím jaké máte Vy zkušenosti se SE Linuxem, ale já jej raději vždy vypínal. V FC6 jsem si řekl, že to zkusím, ale po pár panicách (většinou následoval krátce po hlášce o nemožnosti zapsat do /etc/fstab), jsem si řekl, že funkční Linux je lepší než bezpčený Linux . S boot parametrem "selinux=0" jsem se tak konečně probojoval až na login.
Tiskni
Sdílej: