Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Nedávno se zde objevil zápisek s fotkou kocoura v pračce, dnes se mi povedlo pořídit fotku našeho barmského kocourka Iziboye (import ze Švédska) v pračce. Jelikož je náš Iziboy hnědý, nesvítí v té pračce, ale snad se bude líbit i tak. Iziboy je velký neposeda a každý den nám připraví několik neuvěřitelných situací, bohužel je i výrazně rychlejší než náš fotoaparát, takže se nám jen málokdy podaří tyto okamžiky zvěčnit.
Dále bych se chtěl podělit o obrovskou radost, která nás potkala 1.3., kdy se naší modré kočice plemene scottish straight narodila dvě koťátka. Jsou to dvě holky, jedna je modře želvovinová (BlueBerry) a druhá modře želvovinévá s bílou (Blue Chiquita).
Holky přišli na svět v deset hodin večer, císařským řezem za běsnění vichřice Emma.
Jelikož to byla druhá Aishina koťátka (všechna čtyři koťata z prvního vrhu však uhynula) a druhý císařský řez, je nyní již kastrovaná. Tato koťata jsou tedy její první a poslední zároveň, my z nich máme o to větší radost.
Pro ty co se kočkám příliš nevěnují, plemeno scottish straight je vedlejším produktem plemene scottish fold. Scottish fold mají gen fd, která zklápí jejich ouška (první generace měli jeden zlom, novější generace mají zlomy dva až tři a jejich ouška jsou tak zcela přiklopena k hlavě, díky čemuž vypadají jako sůvy). Toto plemeno není mnoha organizacemi uznáno (zejména FiFe), protože ke své existenci potřebuje plemeno jiné (nejčastěji britské či americké krátkosrsté), pokud se totiž páří dvě kočky s genem fd, dochází k degenerativním vadám - nejčastěji kloubů. Jelikož základ chovu skotských klapouchých koček založila bílá kočka Susie ze Skotska, je u těchto koček četnější výskyt hluchoty (bílé kočky mají často poruchu sluchu).
Tiskni
Sdílej: