SteamOS (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.2. Přehled novinek v oznámení.
SecureDrop (Wikipedie, GitHub) je open source platforma pro bezpečné a důvěrné sdílení informací mezi žurnalisty a jejich zdroji. Vydána byla nová verze 2.4.0.
Společnost Proton AG představila novinky ve svých službách Proton Mail, Proton VPN, Proton Calendar a Proton Drive. Služby jsou přístupné z nového webu proton.me. Aktualizován byl ceník. Představen nový vizuál.
Týden po vydání Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 9.0 byl vydán jeho klon AlmaLinux 9. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Broadcom kupuje firmu VMware za 61 miliard dolarů.
Google Chrome 102 byl s verzí 102.0.5005.61 prohlášen za stabilní. Opraveno bylo 32 bezpečnostních chyb. Přehled novinek na Chromium Blogu nebo na Chrome Platform Status. Oficiální přehled novinek (New in Chrome, YouTube) zatím nebyl publikován. Přehled novinek v nástrojích pro vývojáře je bez videa.
The Open Source Software Security Mobilization Plan (pdf) je konsorciem The Linux Foundation zastřešen plán na zvýšení bezpečnosti open source softwaru.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2022. Máte-li na starost bezpečnost IT, výsledky vás nepotěší. Microsoft Teams, Oracle Virtualbox, Mozilla Firefox, Microsoft Windows 11, Ubuntu Desktop, Apple Safari, Tesla Model 3 Infotainment System. Vše potopeno. Demonstrované bezpečnostní chyby ve Firefoxu jsou již opraveny ve verzi 100.0.2.
Lokální úložiště Stratis (Wikipedie), alternativa k úložištím s ZFS a Btrfs, bylo vydáno ve verzi 3.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Sdružení CZ.NIC dnes vrátilo do zóny dříve vyřazená jména domén dezinformačních webů.
Nedávno se zde objevil zápisek s fotkou kocoura v pračce, dnes se mi povedlo pořídit fotku našeho barmského kocourka Iziboye (import ze Švédska) v pračce. Jelikož je náš Iziboy hnědý, nesvítí v té pračce, ale snad se bude líbit i tak. Iziboy je velký neposeda a každý den nám připraví několik neuvěřitelných situací, bohužel je i výrazně rychlejší než náš fotoaparát, takže se nám jen málokdy podaří tyto okamžiky zvěčnit.
Dále bych se chtěl podělit o obrovskou radost, která nás potkala 1.3., kdy se naší modré kočice plemene scottish straight narodila dvě koťátka. Jsou to dvě holky, jedna je modře želvovinová (BlueBerry) a druhá modře želvovinévá s bílou (Blue Chiquita).
Holky přišli na svět v deset hodin večer, císařským řezem za běsnění vichřice Emma.
Jelikož to byla druhá Aishina koťátka (všechna čtyři koťata z prvního vrhu však uhynula) a druhý císařský řez, je nyní již kastrovaná. Tato koťata jsou tedy její první a poslední zároveň, my z nich máme o to větší radost.
Pro ty co se kočkám příliš nevěnují, plemeno scottish straight je vedlejším produktem plemene scottish fold. Scottish fold mají gen fd, která zklápí jejich ouška (první generace měli jeden zlom, novější generace mají zlomy dva až tři a jejich ouška jsou tak zcela přiklopena k hlavě, díky čemuž vypadají jako sůvy). Toto plemeno není mnoha organizacemi uznáno (zejména FiFe), protože ke své existenci potřebuje plemeno jiné (nejčastěji britské či americké krátkosrsté), pokud se totiž páří dvě kočky s genem fd, dochází k degenerativním vadám - nejčastěji kloubů. Jelikož základ chovu skotských klapouchých koček založila bílá kočka Susie ze Skotska, je u těchto koček četnější výskyt hluchoty (bílé kočky mají často poruchu sluchu).
Tiskni
Sdílej: