Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »S odstupem času se vracím ke koncertu The Cure v T-Mobile aréně v Praze. Když se ohlédnu zpět, musím konstatovat, že to byl naprosto fenomenální zážitek!
Předně, v The Cure se dost změnilo, tíhnou teď víc k rocku, stáhli sestavu na 4 členy poprvé od roku 1990! Úplně zrušili klávesy a odešel kytarista Perry Bamonte, nahradil ho Porl Thomson (zakládající člen The Cure, švagr Roberta Smithe, mimochodem velmi dobrý kytarista, který v roce 1993 odešel od The Cure k Pageovi a Plantovi - tj. pozůstatku Led Zeppelin). Složení Cure je vůbec kapitola sama pro sebe, vždyť jde o kapelu, která za 30 let své existence hrála jako trio, kvartet, kvintet a sextet.
Po 10 letech Cure přivezli předkapelu, rockovou instrumentální úderku 65daysofstatic. The Cure začali ve 20 hodin a hráli 3 hodiny a 5 minut! Dočkali jsme se tří vln přídavků, celkem odehráli 33 skladeb.
Playlist dle jednotlivých alb
1979 Boys Dont Cry / Three Imaginary Boys - 10.15 Saturday Night, Grinding Halt, Killing an Arab, Jumping Soneone Else's the Train, Boys Don't Cry
1980 Seventeen Seconds - At Night, M, A Forest
1981 Faith - Primary
1982 Pornography - A Strange Day, One Hundred Years (na platne při ní promítali záběry ze španělské občanské války)
1985 Head on the Door - Inbetween Days, Push, The Baby Screams
1987 Kiss Me Kiss Me Kiss Me - The Kiss (kritici o ní psali jak Porl Thomson objevil po 20 letech potencial teto skladby a predvedl vykon v Hendrixove duchu! Byl to fakt narez), If Only Tonight We Could Sleep, Just Like Heaven
1989 Disintegration - Plainsong, Pictures of You, Prayers for Rain, Lullaby, Lovesong a titulní Disintegration (hodnotím jako nejlepší provedení od Wembley 1990)
1992 Wish - From the Edge of the Deep Green Sea, To Wish Impossible Things
1999 Bloodflowers - Maybe Someday
2006 The Cure - Us or Them, Alt.End, The End of the World
dále zazněly singlovky Never Enough, Wrong Number a dvě skladby z připravovabého alba (údajně bude nést jméno 4.13) The Boy I Never Knew, Please Project
Můžu říct, že takový šok jsem nečekal, takhle tvrdé a rockové Cure neznám, o to víc se mi to líbilo. Výběr skladeb byl také velkým překvapením, o mnoha skladbách které v Praze zazněly, jsem si již myslel, že je živě nikdy neuslyším.
Je pravda, že Cure v 80.letech hodně stavěly na klávesách, takže teď hrát bez nich je občas problém, nicméně některé pasáže nahradili kytarovým sólem a kde to bez kláves nešlo (třeba Pictures of You), použili samply.
The Cure se prostě nedají podcenit, oni vždy dokážou neskutečně překvapit, negativně (desky Japanese Whispers a Wild Mood Swings) i pozitivně (třeba tenhle nezapomenutelný koncert nebo poslední deska).
Na YouTube lze najít několik videonahrávek ze zmíněného koncertu
Recenze lze rovněž na internetu najít, odkazuji alespoň na jednu z nich.
Tiskni
Sdílej: