Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Používám Raspberry PI k různým účelům a při tom jsem zauvažoval o různých fičurách a také o napájení RPI.
Uvažoval jsem o výrobě aktivního POE určeného přímo pro Raspberry PI. Jedná se hlavně o řešení problémů s napájením RPI na delší vzdálenosti. Hlavní myšlenka je kvalitní 5V zdroj, který bude přímo u Raspberry PI. Vyšel bych z elektroniky speciální USB redukce se zdrojem pro Neo FreeRunner. Raspberry PI by tedy bylo napájeno po ethernetu. Stačil by v podstatě libovolný zdroj, kterým by se dalo napájet i více RPI. Nebo by se bralo napájení přímo ze zdroje routeru, k němuž vždy stejně vede ethernet kabel od RPI.
Jako ještě zajímavější projekt jsem uvažoval o plně bezdrátovém Raspberry PI. RPI by bylo mělo WIFI a napájeno by bylo z baterie, která by byla nabíjena ze solárního článku. Takové použití, kde je Raspberry PI napájeno z baterie a komunikuje přes WIFI jsem vyzkoušel. Ale zatím nemám přesnou představu, jak by se současně kvalitně řešilo dobíjení....
Rád bych se zeptal, jestli by se to tu někomu hodilo nebo někdo něco takového zkoušel?
A hlavně bych se chtěl zeptat, jestli má někdo zkušenosti s elektronikou pro zařízení, které je napájeno v noci z baterie a ve dne plynule přejde na napájení ze solárního článku a zároveň je baterie dobíjena.
Tiskni
Sdílej: