Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Používám Raspberry PI k různým účelům a při tom jsem zauvažoval o různých fičurách a také o napájení RPI.
Uvažoval jsem o výrobě aktivního POE určeného přímo pro Raspberry PI. Jedná se hlavně o řešení problémů s napájením RPI na delší vzdálenosti. Hlavní myšlenka je kvalitní 5V zdroj, který bude přímo u Raspberry PI. Vyšel bych z elektroniky speciální USB redukce se zdrojem pro Neo FreeRunner. Raspberry PI by tedy bylo napájeno po ethernetu. Stačil by v podstatě libovolný zdroj, kterým by se dalo napájet i více RPI. Nebo by se bralo napájení přímo ze zdroje routeru, k němuž vždy stejně vede ethernet kabel od RPI.
Jako ještě zajímavější projekt jsem uvažoval o plně bezdrátovém Raspberry PI. RPI by bylo mělo WIFI a napájeno by bylo z baterie, která by byla nabíjena ze solárního článku. Takové použití, kde je Raspberry PI napájeno z baterie a komunikuje přes WIFI jsem vyzkoušel. Ale zatím nemám přesnou představu, jak by se současně kvalitně řešilo dobíjení....
Rád bych se zeptal, jestli by se to tu někomu hodilo nebo někdo něco takového zkoušel?
A hlavně bych se chtěl zeptat, jestli má někdo zkušenosti s elektronikou pro zařízení, které je napájeno v noci z baterie a ve dne plynule přejde na napájení ze solárního článku a zároveň je baterie dobíjena.
Tiskni
Sdílej: