V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Používám Raspberry PI k různým účelům a při tom jsem zauvažoval o různých fičurách a také o napájení RPI.
Uvažoval jsem o výrobě aktivního POE určeného přímo pro Raspberry PI. Jedná se hlavně o řešení problémů s napájením RPI na delší vzdálenosti. Hlavní myšlenka je kvalitní 5V zdroj, který bude přímo u Raspberry PI. Vyšel bych z elektroniky speciální USB redukce se zdrojem pro Neo FreeRunner. Raspberry PI by tedy bylo napájeno po ethernetu. Stačil by v podstatě libovolný zdroj, kterým by se dalo napájet i více RPI. Nebo by se bralo napájení přímo ze zdroje routeru, k němuž vždy stejně vede ethernet kabel od RPI.
Jako ještě zajímavější projekt jsem uvažoval o plně bezdrátovém Raspberry PI. RPI by bylo mělo WIFI a napájeno by bylo z baterie, která by byla nabíjena ze solárního článku. Takové použití, kde je Raspberry PI napájeno z baterie a komunikuje přes WIFI jsem vyzkoušel. Ale zatím nemám přesnou představu, jak by se současně kvalitně řešilo dobíjení....
Rád bych se zeptal, jestli by se to tu někomu hodilo nebo někdo něco takového zkoušel?
A hlavně bych se chtěl zeptat, jestli má někdo zkušenosti s elektronikou pro zařízení, které je napájeno v noci z baterie a ve dne plynule přejde na napájení ze solárního článku a zároveň je baterie dobíjena.
Tiskni
Sdílej: