Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Používám Raspberry PI k různým účelům a při tom jsem zauvažoval o různých fičurách a také o napájení RPI.
Uvažoval jsem o výrobě aktivního POE určeného přímo pro Raspberry PI. Jedná se hlavně o řešení problémů s napájením RPI na delší vzdálenosti. Hlavní myšlenka je kvalitní 5V zdroj, který bude přímo u Raspberry PI. Vyšel bych z elektroniky speciální USB redukce se zdrojem pro Neo FreeRunner. Raspberry PI by tedy bylo napájeno po ethernetu. Stačil by v podstatě libovolný zdroj, kterým by se dalo napájet i více RPI. Nebo by se bralo napájení přímo ze zdroje routeru, k němuž vždy stejně vede ethernet kabel od RPI.
Jako ještě zajímavější projekt jsem uvažoval o plně bezdrátovém Raspberry PI. RPI by bylo mělo WIFI a napájeno by bylo z baterie, která by byla nabíjena ze solárního článku. Takové použití, kde je Raspberry PI napájeno z baterie a komunikuje přes WIFI jsem vyzkoušel. Ale zatím nemám přesnou představu, jak by se současně kvalitně řešilo dobíjení....
Rád bych se zeptal, jestli by se to tu někomu hodilo nebo někdo něco takového zkoušel?
A hlavně bych se chtěl zeptat, jestli má někdo zkušenosti s elektronikou pro zařízení, které je napájeno v noci z baterie a ve dne plynule přejde na napájení ze solárního článku a zároveň je baterie dobíjena.
Tiskni
Sdílej: