Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Jak se udělalo pěkně a přišlo jaro, tak jsem začat opět pořádně jezdit na kole, abych Linuxákům zkazil pověst a vrátil se k lepší fyzičce .
S GPSkou a koor s pořádným strojem, jako je Openmoko Neo Freerunner, se jezdí mnohem lépe, obvzlášť tam kde to moc neznáte. Navíc se jezdec může vydat i do úplného neznáma nebo po napůl zarostlých lesních cestách, prostě jen tak pro radost. Pro FreeRunnera jsem si udělal na kolo držák, který zajišťuje jeho pohodlné použití.
Samozřejmě ten kdo jezdí a závodí na silničním kole , GPS moc nevyužije, ale i tak se může hodit pro cestu na závod nebo pro vyhodnocení profilu trati a výkonu jezdce.
Letos jsem radši pořídil nové kolo abych si neničil zdraví a při mých vyjížďkách jsem si všiml bídné kvality různých komerčním map.
O co se konkrétně jedná?:
Běžně se mě stává, že komerční mapy jsou méně podrobné méně přesné, což neberu za tak zásadní problém.
Ale vždy mě překvapí, když mají u cyklotras nešikovně zakreslené popisky tak, že člověk neví k čemu patří.
Taky se často setkávám s tím, že cyklotrasy nejsou zakreslené kompletní, ale přitom o tomto nedodělku v mapě není ani zmínka.
Víc vtipné je to když se to zkombinuje s první možností a člověk neví, která cesta je která a která je ta co chybí .
Nejlepší zajímavost je ta, že jsem narazil na nové cyklotrasy, které samozřejmě v komerčních mapách nejsou a to i když máte mapu novou.
Asi to bude tim, že poslední dobou má cyklistika boom a tak se tvoří hodně nových cyklotras,
ale než se nová mapa dostane k zákazníkovi, tak už je zastaralá.
Už jsem narazil i na trasu, která je tak nová, že o ní není zmínka ani na místních informačních cyklomapách, trasa je pouze vyznačená značkami.
Výsledek je takový, že sice občas nahlídnu do papírové mapy, ale všude používám OpenStreetMap. Na kole pak výhradně MTB mapu, která má výškové stínování a kromě cyklotras i turistické trasy. A co se papírové mapy týče, tak jsem se nakonec stejně rozhodl, do té uplně nové ještě nepoškozené mapy začít kreslit :-O .
Samozřejmě, že tyto trasy, o kterých mluvím, najdete v OpenStreetMapě zakreslené a poslední zmíněnou novou cyklo trasu zatím jen a pouze OpenStreetMapě.
Tiskni
Sdílej:
opravdu je zde letos šíleně moc klíšťatU nás je taky hodně klíšťat, na jaře jsme jich z našeho kocoura každej den vytáhli několik. Myslím, že teď kocour už tolik klíšťat dom nenosí.