Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Jak se udělalo pěkně a přišlo jaro, tak jsem začat opět pořádně jezdit na kole, abych Linuxákům zkazil pověst a vrátil se k lepší fyzičce .
S GPSkou a koor s pořádným strojem, jako je Openmoko Neo Freerunner, se jezdí mnohem lépe, obvzlášť tam kde to moc neznáte. Navíc se jezdec může vydat i do úplného neznáma nebo po napůl zarostlých lesních cestách, prostě jen tak pro radost. Pro FreeRunnera jsem si udělal na kolo držák, který zajišťuje jeho pohodlné použití.
Samozřejmě ten kdo jezdí a závodí na silničním kole , GPS moc nevyužije, ale i tak se může hodit pro cestu na závod nebo pro vyhodnocení profilu trati a výkonu jezdce.
Letos jsem radši pořídil nové kolo abych si neničil zdraví a při mých vyjížďkách jsem si všiml bídné kvality různých komerčním map.
O co se konkrétně jedná?:
Běžně se mě stává, že komerční mapy jsou méně podrobné méně přesné, což neberu za tak zásadní problém.
Ale vždy mě překvapí, když mají u cyklotras nešikovně zakreslené popisky tak, že člověk neví k čemu patří.
Taky se často setkávám s tím, že cyklotrasy nejsou zakreslené kompletní, ale přitom o tomto nedodělku v mapě není ani zmínka.
Víc vtipné je to když se to zkombinuje s první možností a člověk neví, která cesta je která a která je ta co chybí .
Nejlepší zajímavost je ta, že jsem narazil na nové cyklotrasy, které samozřejmě v komerčních mapách nejsou a to i když máte mapu novou.
Asi to bude tim, že poslední dobou má cyklistika boom a tak se tvoří hodně nových cyklotras,
ale než se nová mapa dostane k zákazníkovi, tak už je zastaralá.
Už jsem narazil i na trasu, která je tak nová, že o ní není zmínka ani na místních informačních cyklomapách, trasa je pouze vyznačená značkami.
Výsledek je takový, že sice občas nahlídnu do papírové mapy, ale všude používám OpenStreetMap. Na kole pak výhradně MTB mapu, která má výškové stínování a kromě cyklotras i turistické trasy. A co se papírové mapy týče, tak jsem se nakonec stejně rozhodl, do té uplně nové ještě nepoškozené mapy začít kreslit :-O .
Samozřejmě, že tyto trasy, o kterých mluvím, najdete v OpenStreetMapě zakreslené a poslední zmíněnou novou cyklo trasu zatím jen a pouze OpenStreetMapě.
Tiskni
Sdílej:
opravdu je zde letos šíleně moc klíšťatU nás je taky hodně klíšťat, na jaře jsme jich z našeho kocoura každej den vytáhli několik. Myslím, že teď kocour už tolik klíšťat dom nenosí.