Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Poslední dobou Mandriva Linux umírá. Někteří, hlavně ti co ji zatracují, by ji už nejradši zprovoznili ze světa, ale přesto to vypadá, že ještě bude existovat. Jak se na to však kouká její uživatel?
Nejdříve k tomu zatracování. Někteří uživatelé GNU/Linuxu Mandrivu považují za klikací distribuci. Ale takovým hochům vzkazuju, že konzole je v každém unixu! A pokud si ji nepřebarvíte na zeleno, tak je všude uplně stejná! Ano myslím si, že Mandriva je nejen pro začínající uživatele.
Osobně jsem Mandrivu považoval za nejodladěnější desktopovou distribuci. I konzole vlastně konzolové nástroje byli hned po čisté instalaci výborně přednastavené.
Nejvíc na distribuci ocenuji odladěnost, když distributor umí dohromady zvolit verze programů tak, aby celek byl aktuální systém, který je i stabilní. Zároveň Madriva uměla zapracovat u méně stabilních projektů, aby výsledek byl použitelný. Typické bylo KDE4 a jeho součásti. Pokud si dobře vzpomínán, tak Mandriva vyhradila dokonce vývojáře na K3B, aby konečně KDE umělo pálit, s čím měli v jiných distribucích ještě dlouho problémy.
Nebyly ani problemy při přechodu od jednoho zastaralého projektu k novému, při úpravách API atd.... Ne zaznamenal jsem tak problém při instalaci čersvě vydané distribuce, updatu systému, nebo upgradu. Dokonce když jsem upgradoval naposled, tak to bylo tak bezproblémové, že jsem si upgrade ani pořádně neuvědomoval. Jednou jsem prováděl i upgrade v půlce přerušený hibernací.
Poslední dobou však byly problémy cítit. Nová výdaní byla opožděná a s poslední verzí jsem při testování nebyl spokojen. Díky nedostatku času jsem tak zůstal u verze 2010.2. Naštěstí a divte se tomu, dodnes pro ní vycházejí opravy a aktualizace.
Komunita to už nevydržela a radši založila distribuci Mageia, rychle udělali první vydání, aby bylo vidět, že mají dostatek lidských sil. Zatim mě všakl nejistota okolo Mandrivy a Magei, moje lenost, a bezprovlémová funčnost Mandrivy 2010.2 nenutila cokoli měnit.
Nyní Mandriva opět balancuje na hraně smrtni a zase to vypadá že přežije. Ale Megea je už v plném rozjezdu a vydávají další verzi. Vyzkoušel jsem proto RC verzi od nadcházející Mageii, a musím říct, že mě to připomnělo nedávné časy. Takže nemusím hledat, kam bych přešel, ale jen jsem upgradoval na Mageiu. Doufám, že mě Mageia bude pevnou jistotou a zázemím na mých počítačích.
Mandriva umírá ať žije Mageia
Tiskni
Sdílej:
Vedle přípravy svobodného, bezpečného, stabilního a pro budoucnost důležitého operačního systému je naším cílem vytvoření trvalého a důvěryhodného týmu, aby dělal na projektech souvisejících s Mageiou.originalni prohlaseni
Ako svoju prvú distribúciu som používal mandrake, neskôr mandrivu (čo za škaredé meno???). Pravdu povediac nikdy som s touto distribúciou nemal závažné problémy (až na smrť disku). Moja posledná mandriva bola 2005 limited edition alias "zhulený tux mandriva".
Napriek istým bugom mám na túto dobu super spomienky. Cez dialup som si sťahoval skiny pre vtedy úžasne vyzerajúci xine player. Až som jedného dňa objavil mplayer :D
Ah to boli časy. Až mám chuť z nostalgie skúsiť mandrivu.
mandrake, neskôr mandrivu (čo za škaredé meno???)Souhlas, Mandriva zní o hodně líp!
A k těm nástrojům drakocnf - nidky jsem nepozoroval žádnou nestabilitu a naopak to vidím jako snad nejlepší nástroje na nastavení čehokoliv...Jestli tím myslíš ty moje stesky, tak tam nešlo o drakconf per se. A už vůbec ne o dnešního draka, to snad ani nejde aby po takový spoustě let to bylo pořád tak hrozný
Hrozná představaHrozná představa??? Pro mně je hrozná představa rozdováděnej 25cm černej čůrák v mý prdeli, nikoliv milý malý dráček v mém kompu...