Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Poslední dobou Mandriva Linux umírá. Někteří, hlavně ti co ji zatracují, by ji už nejradši zprovoznili ze světa, ale přesto to vypadá, že ještě bude existovat. Jak se na to však kouká její uživatel?
Nejdříve k tomu zatracování. Někteří uživatelé GNU/Linuxu Mandrivu považují za klikací distribuci. Ale takovým hochům vzkazuju, že konzole je v každém unixu! A pokud si ji nepřebarvíte na zeleno, tak je všude uplně stejná! Ano myslím si, že Mandriva je nejen pro začínající uživatele.
Osobně jsem Mandrivu považoval za nejodladěnější desktopovou distribuci. I konzole vlastně konzolové nástroje byli hned po čisté instalaci výborně přednastavené.
Nejvíc na distribuci ocenuji odladěnost, když distributor umí dohromady zvolit verze programů tak, aby celek byl aktuální systém, který je i stabilní. Zároveň Madriva uměla zapracovat u méně stabilních projektů, aby výsledek byl použitelný. Typické bylo KDE4 a jeho součásti. Pokud si dobře vzpomínán, tak Mandriva vyhradila dokonce vývojáře na K3B, aby konečně KDE umělo pálit, s čím měli v jiných distribucích ještě dlouho problémy.
Nebyly ani problemy při přechodu od jednoho zastaralého projektu k novému, při úpravách API atd.... Ne zaznamenal jsem tak problém při instalaci čersvě vydané distribuce, updatu systému, nebo upgradu. Dokonce když jsem upgradoval naposled, tak to bylo tak bezproblémové, že jsem si upgrade ani pořádně neuvědomoval. Jednou jsem prováděl i upgrade v půlce přerušený hibernací.
Poslední dobou však byly problémy cítit. Nová výdaní byla opožděná a s poslední verzí jsem při testování nebyl spokojen. Díky nedostatku času jsem tak zůstal u verze 2010.2. Naštěstí a divte se tomu, dodnes pro ní vycházejí opravy a aktualizace.
Komunita to už nevydržela a radši založila distribuci Mageia, rychle udělali první vydání, aby bylo vidět, že mají dostatek lidských sil. Zatim mě všakl nejistota okolo Mandrivy a Magei, moje lenost, a bezprovlémová funčnost Mandrivy 2010.2 nenutila cokoli měnit.
Nyní Mandriva opět balancuje na hraně smrtni a zase to vypadá že přežije. Ale Megea je už v plném rozjezdu a vydávají další verzi. Vyzkoušel jsem proto RC verzi od nadcházející Mageii, a musím říct, že mě to připomnělo nedávné časy. Takže nemusím hledat, kam bych přešel, ale jen jsem upgradoval na Mageiu. Doufám, že mě Mageia bude pevnou jistotou a zázemím na mých počítačích.
Mandriva umírá ať žije Mageia
Tiskni
Sdílej:
Vedle přípravy svobodného, bezpečného, stabilního a pro budoucnost důležitého operačního systému je naším cílem vytvoření trvalého a důvěryhodného týmu, aby dělal na projektech souvisejících s Mageiou.originalni prohlaseni
Ako svoju prvú distribúciu som používal mandrake, neskôr mandrivu (čo za škaredé meno???). Pravdu povediac nikdy som s touto distribúciou nemal závažné problémy (až na smrť disku). Moja posledná mandriva bola 2005 limited edition alias "zhulený tux mandriva".
Napriek istým bugom mám na túto dobu super spomienky. Cez dialup som si sťahoval skiny pre vtedy úžasne vyzerajúci xine player. Až som jedného dňa objavil mplayer :D
Ah to boli časy. Až mám chuť z nostalgie skúsiť mandrivu.
mandrake, neskôr mandrivu (čo za škaredé meno???)Souhlas, Mandriva zní o hodně líp!
A k těm nástrojům drakocnf - nidky jsem nepozoroval žádnou nestabilitu a naopak to vidím jako snad nejlepší nástroje na nastavení čehokoliv...Jestli tím myslíš ty moje stesky, tak tam nešlo o drakconf per se. A už vůbec ne o dnešního draka, to snad ani nejde aby po takový spoustě let to bylo pořád tak hrozný
Hrozná představaHrozná představa??? Pro mně je hrozná představa rozdováděnej 25cm černej čůrák v mý prdeli, nikoliv milý malý dráček v mém kompu...