Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
No jinak Piráti mají teď větší problémy...
Jak problémy. Jedná se o standardníkomunistický dialog, v tomto případě komunistické juniorky. Menševici vs bolševici, marx-zelenisté vs stalinisté, maoisté vs polpotisté atd. atp.
Shrňme si to ten odkaz: Dvě netáhla se do krve porafala o tom, kdo víc udělal pro Stranu a kdo jen sobecky schraňuje fuknce. Předmětem sporu je komunisticky smýšlející soudružka a kandidátka na předsednictví. Z těch dvou znesvářených je největší makáč Ferjenblešík, který pracoval půl roku nebo rok jako zahradník. Jinak je po celou svou kariéru profesionální pirát. Soudružka Gregorová neměla ještě čas šáhnout na práci, na to je ještě příliš brzy. Titul Bc. z nějaké humanitní sračky (to je velmi typické pro Piráty) a jinak po celou dobu přísavka. A členka správní rady pirátského Institutu, abych nezapomněl.
Ta ukulele fetka Gregorová je taková moderní Jiřina Švorcová. Samozřejmě to nesmíš brát v kontextu 50-tých let, nýbrž v moderní, progresivistické éře a tomu i odpovídá slovník soudružky. Ostatně slovník newspeaku byl již vypracován soudružkou komisařkou EK.
pracoval půl roku nebo rok jako zahradníkCože? To jen kecáš jako vždycky, nebo pro to máš nějaký zdroj? (Já jsem myslel, že akorát dělal za Sorosovy peníze cosi pro Rekonstrukci státu nebo tak něco – o tom, že by byl reálně pracoval rukama, slyším poprvé.)
Čoveče mě se zdá, že ty okamžitě po počátečním hvizdu začínáš hrát do autu, to už je na červenou kartu. Když teda použiju fotbalovou terminologii a to rozhodně fanoušek fotbalu nejsem, spíš naopak :). Tady vytahuješ Flákance, Klause se Zemanem.. Klaus nebo Zeman se dostali k politice řekněme už ve středním věku, kdy už měli něco odpracováno.
Připomínám tedy, že tématem Jikovy disertační práce jsou "Pirátská netáhla ve státní sféře, neziskovém sektoru či jinak přisátí na veřejné rozpočty". Třeba už tady jednou zmíněná J. Švorcová. Ta už dělat nebude. Jak už jednou začne lízat smetanu, už se toho nepustí. Máš-li chuť a dostatek TBC na účtu, může přijít na řadu i nějaká sázka . Jenže to je na dlouhý lokte. Až dobere tučný úplatek za kolaboraci v EP, zamíří nejspíš neziskového sektoru jako refentka pro inkluzi afrických států...
Kautský tvrdí, že SSSR nepřispěje k porážce fašistické reakce…
Předpokládám, že tím nebyl myšlen jen italský fašismus, ale obecně tehdejší fašismus/nacismus (převážně německý). Potom historie ukazuje opak – SSSR porazil Německo a vyhrál Druhou světovou válku.
A vyhrál navzdory socialismu, ne díky němu. Diktatura možná v něčem pomohla (rychlejší akce bez zbytečných diskusí), ale v něčem zase uškodila. Kdyby tam ale vládli nějací divnolidé, kteří se budou věčně dohadovat, kdo je ten správný pirát/komunista, tak by to dost možná nedopadlo a na území SSSR by se dneska mluvilo německy.
Tím rozhodně nechci hájit stalinismus, ale jen trochu usměrnit tyhle falešné naděje na lepší zítřky.
Tady vytahuješ Flákance, Klause se Zemanem.. Klaus nebo Zeman se dostali k politice řekněme už ve středním věku, kdy už měli něco odpracováno.Jo, a co měli odpracováno? Pokud vim, Miloš Lukoilovič Zeman pracoval tak maximálně 3 roky mezi střední a vejškou jako účetní, a to víceméně jenom proto, že mu režim zatrh vejšu hned po střední, jakmile to šlo, šel studovat, a následně buď nepracoval, nebo na nějaké celkem zjevně akademické pozici. Ta účetní práce mi přijde jako jediný reálný job, ale i ten IIRC podle vlastních slov Miloše "nebavil". Oni tyhle prognostický kluci jsou dost inteligentní (to se jim nedá upřít) a uměj se děsně dobře tvářit, jaký jsou matadoři, uměj v tom mnohem líp chodit než nějaká Gregorová nebo Michailidu...
Namestek si pry prijde na vic jak 2 miliony rocne, 170 tisic mesicne. ... jak se bude zivit praci, ze pry umi pythonJá se tomu ale vůbec nedivím
že ten tým je moc malý.Jojo. Co takhle přizvat ještě Tožičku s Holodňákem? Teď jsem náhodou narazil na to, že soudruh Holodňák je redaktorem manipulatori.cz. No ty krávo...
Jinak já Piráty nevolím, nejsou dost zelený.No ty kráso....
Vystudoval bakalářský obor Studium humanitní vzdělanosti a magisterský obor Obecná antropologie – Integrální studium člověka na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Na téže fakultě od října 2019 působí jako doktorand a učitel. Jeho specializací je antropologie práceMám takové podezření, že si soudruh myslí, že Karlova univerzita se jmenuje podle Karla Marxe...
Co Zelená kniha od Kaddafiho?To vůbec není špatný nápad. Třeba by to v oborech, kde jsou zvyklí psát dlouhé traktáty o hovně, inspirovalo lidi ty traktáty o hovně alespoň trochu zestručnit.
No, to moc ne. Spousta (zdaleka ne všechna) jeho zjištění pořád platí.Například?
FHS aneb Fakulta Honzy Sokola* je fajn škola, pokud člověk chce získat rozhled, mít schopnost víc chápat svět a společnost a používat kritické myšlení (čímž se nemyslí konzumace konspiračních teorií a pubertální vzdor proti vědě a podobně). Ty přehledovky tam IMHO byly dobře vymyšlený. V dalších rocích studia to ale klade zodpovědnost na studenta, aby si sám našel svoje zaměření a cíl studia (přednášky, semináře, referáty a Bc. práci), místo aby tam byl klasický předem daný studijní plán. Takže student na sobě musí sám pracovat, trošku riziko. Děti, který potřebujou vystudovat něco, aby snadno našly práci a měli vyřešenou takovou tu otázku "co budu dělat", by tam asi bez hodně jasné představy, proč tam chtějí, moc chodit neměly, pokud holt nechtějí hlavně to vzdělání a ne přímo výcvik pro nějakej pracovní obor.
Jako určitě nebude každej absolvent renesanční osobnost, třeba si myslím, že lidi se zaměřením příliš úzce na takovou tu klasickou filozofii by mohli být trochu odtržení. Ale tam je super, že se každej student učil základy/úvody sociologie, psychologie, antropologie a historie, což mu dává orientaci a perspektivu, pokud je vnímavej a dokáže to absorbovat. Já tam třeba chodil poslouchat přednášky k úvodu do gender studies, což bylo moc zajímavý. Protože o tom v ČR prakticky nikdo mužskýho pohlaví neví ani to hovno, ale každej vůl o tom rád mluví. Posluchárna pro 100 studentů plná a skoro všechno holky. Takže je dobrý o tom aspoň trošku vědět, stačí zajít bez registrace/nutnosti dělat zápočet na jednu přednášku a jste zadarmo mezi elitním promile týpků co mají aspoň elementární představu, o čem celej ten obor je :D
* což byl disident a chartista (a řekl bych obecně kvalitní osobnost), myslím že FHS rozjížděli mimo jiné lidi se zkušnostmi s bytovách seminářů...
O odstranění komunismu se taky trochu vynasnažil, narozdíl od internetovejch postaviček co se předháněj v tom, kdo víckrát označí cizí lidi, který vůbec nezná, za soudruhy. To jako pokud by to tu v týhle diskusi četl náhodou někdo normální, mezi těma cvokama co tu vidím :)
super, že se každej student učil základy/úvody sociologie, psychologie, antropologie a historieA zapomněl jsem: ještě ekonomie, velmi důležitá a užitečná část (přehled o různých podobách filosofie v dějinách taky, ale to zmíněný bylo).
Bravo, internetová postavičko. Bylo to zajímavé, kdo první přispěchá s obhajobou neobhajitelného, soudruha Holodňáka. Nebylo to však nečekané, spíše naopak. Gratuluji k prvenství, soudruhu. Už když to prvenství je trochu sporné, Drew se taky snažil.
PS: No vidíš, jak to jde, když odhodíš zábrany a rozhovoříš se. Jen tak dálMno, zatím jsem to neposlal na to pirátské fórum, ale mám zato, že ze zdejšího shitpostingu už bys měl velmi dobře vědět o rozdílech mezi řekněme marxismem a marxismem-leninismem.Jo, však taky jsem napsal marxismus, ne marxismus-leninismus...
Koneckonců stejná úvaha platí pro ten liberální status quo: nějaké osobní svobody a kdesi cosi jsou hezké na papíře, ale reálné implementace nám daly dobyvačné války, vycizelovaný systém otrokářství, koncentrační tábory, hladomory a bezprecedentní ekologické katastrofy.Dobře, ale kde máme data, že marxismus v tomhle ohledu jakkoli pomáhá? Pokud je nemáme, pak i když ho nakrásně tvrdě odděléme od marxismu-leninismu a řekneme, že zkušenosti s M-L nejsou relevantní (s čimž nesouhlasim, ale w/e), prosazovat marxmismus je přinejlepším "pascalian politics" (1, 2).
Urazit jsi mne zvládl.
To mě těší.
zda bylo lepší když byli Číňani a Sověti rudí a chudí
Oni v tom Sovětském svaze mj. vynakládali prostředky na to, aby všichni měli kde bydlet,¹ což se o liberalizovaném nástupnickém režimu říct nedá. Tolik k chudobě.
¹ ona ta autoritářská byrokracie sice bezdomovectví prohlásila za nezákonné a lidi bez domova zavírala, ale vedle toho také skutečně investovala do bydlení
Tak například většina emisí CO2 je z posledních 30 let. Co se stalo před 30 lety? Skončil SSSR a ČLR se otevřela zahraničnímu kapitálu. Náhoda? Nemyslím si. Logická námitka zní (...)Ne, logická námitka zní, že nic z tohle prostě není relevantní. Velmi podobným způsobem jako pro Grétinu idelogii nejsou relevantní její nářky nad šikanou a fuckupy ze strany státu, EU apod. Viz předchozí komentář. Přirovnání: Pro široké nasazení covid vakcíny nestačí jen prokázat závažnost covidu, ale je potřeba ještě prokázat bezpečnost a účinnost vakcíny, i za vědomosti, že covid zabíjí. Proto se koneckonců dělaly ty rozsáhlé studie*. Bez toho jednoduše nevíš, jestli "pacientovi" podáváš něco jako tozinameran, nebo něco jako thalidomid. *) U kterých se mimochodem podobným způsobem dá ptát na etické parametry, ale to už je jiné téma.
Hele koukejsoudruhu. Myslíš, že bys to moh teďkon zkusit? Já si myslim, že je teďko dobrý čas vstúpiť. Pirátská NKVD tě proklepne brzy, nebudou problémy.
Když se uvolnilo to místo po Holodňákovi, vedoucím PiratenJugend..BTW neříkal tu někdo něco o nirvana fallacy? Nároky na testování v meducíně jsou řádově jiné než u naprosté většiny ostatních věcí. Už jen ty stále opakované příklady BPA nebo PFAS, a to jsou jenom materiály. O komplexnějších technologiích, natož technologiích moci, nemluvě.Dobře, ale úplně stejně bych třeba nechtěl nahrazovat PFAS nějakou neznámou látkou, od které mám pouze reklamní materiály a jinak nemám ani parametry bezpečnosti ani nevim, jestli to vlastně je vůbec vhodná náhrada pro daný účel...
Proti principu předběžné opatrnosti obecně nemám výhrad, ale ve chvíli, když už seš v průseru, je krapet kontraproduktivní ho teprve začít aplikovat.
Předběžnou opatrnost je potřeba aplikovat mj. vůči migrantům.
konec kapitalismu
Ten nikdy nenastane, protože to je přirozený stav světa. Můžeš ho dočasně potlačit resp. zakázat lidem směňovat zboží a služby za tržní ceny nebo jim můžeš zakázat vlastnit majetek. Ale nakonec se to k tržnímu hospodářství stejně vrátí. Lidé budou nejdřív obchodovat na černém trhu, budou ignorovat tvoje administrativně stanovené ceny a další regulace a budou mezi sebou směňovat za tržní ceny, tak, jako se to dělo např. u nás před rokem 1989 nebo kdekoli jinde, kde se stát pokusil trh potlačit. Když jim budeš zakazovat vlastnit majetek, tak ho budou vlastnit tajně (např. zlato nebo jiné cennosti schované doma). Když jim ten majetek budeš brát, tak se budou bránit a nakonec ten tvůj režim svrhnou.
[konec kapitalismu] nikdy nenastane, protože to je přirozený stav světa.Don't piss on my back and tell me it's raining.
snipAhistorický blábol. Po naprostou většinu lidský dějin byly ekonomiky netržní, typicky darovací. Nicméně, trhy a kapitalismus nejsou totéž, ba dokonce kapitalismus trhy potlačuje (kdo by toužil po konkurenci?).
S $systémem na věčné časy a nikdy jinak? Kde už jsem tohle jen slyšel... Btw. na to, že má kapitalismus být "přirozeý stav světa", je tu s námi poněkud krátce, jen pár století a >90% času v nějaké regulované variantě...konec kapitalismuTen nikdy nenastane, protože to je přirozený stav světa.
Proti principu předběžné opatrnosti obecně nemám výhrad, ale ve chvíli, když už seš v průseru, je krapet kontraproduktivní ho teprve začít aplikovat.Přijde mi, že nerozumíš tomu argumentu. Propagátoři "flogistónových" politických ideologií (tak jim interně říkám) jako např. marxismu nebo libertarianismu/minarchismu mají chronický pocit, že přinášejí společnosti řešení problémů. Jste už o tom natolik přesvědčení, že vás možnost, že by ta ideologie řešením ve skutečnosti nebyla, ani nenapadne, a tak máte pocit, že odpůrci se jenom z nějakých nesmyslných (nebo postranních) důvodů tomu řešení brání. Reálně různých teoreticky možných řešení je nekonečně mnoho - kde je důvod, že právě ideologie XY je tím řešením? To je právě ta Pascalova sázka. Tzn. tady nejde o to, že by někdo odmítal skvělé řešení z nějakého iracionálního strachu, ale o to, že nebylo ukázáno, že ta věc vůbec v první řadě něco řeší, že vůbec má smysl se tou ideologií zabývat. Proto jakkoli oprávněné poukazování na problémy statu quo principelně nemůže pomoct ani tobě ani Grétě ani Frantovi. A alarmní status situace na tom také nic nemění, ten jenom říká, že bys měl sbírat data rychleji, ne prosazovat rychleji něco naslepo a doufat, že to pomůže, nikoli uškodí.
Jaký smysl má zabývat se v takovém případě libovolnou ideologií nebo filosofií – každá byla někdy nová.No, ale marxismus není nová ideologie a z toho také plyne celkem velká část jejích problémů. Kapitalismus, na který Marx reagoval, byl jiný než dnešní kapitalismus (jakkoli existují společné vlastnosti) a jeho predikce se vesměs nepotvrdily (ekonomické krize nezlomily kapitalismu vaz, ani Marx ani nikdo pozdější neukázal, že pracovní teorie hodnoty funguje a TRPF existuje). Marxismus je zastaralá ideologie. Kdybych dnes chtěl marxismus, respektive spíš ideologii vycházející z podobných hodnot, posunout do relevance, zaměřil bych se na to, abych skutečně věděl, co je příčinou mocenské hierarchizace. To tady jako velkou nevyřešenou otázku zmiňoval i JS, a měl IMO pravdu. Problém je, že bez opravdu solidní odpovědi prosazovat marxismus nebo nějaký jeho derivát je jako střílet od boku. Se zavázanýma očima. Z točícího se kolotoče. V zásadě byste na tom klidně mohli spolupracovat s idealistickými kapitalisty - za kolapsem konkurenčního tržního prostředí do najěké oligarchie pravděpodobně vězí stejný/podobný efekt. Fandil bych vám.
Tedy, ona v samotném statu quo je zabudovaná nějaká ideologie, ergo samotné hájení statu quo je výsostně ideologický akt.Falšená dichotomie "kdo nemarxistuje s námi, hájí status quo proti nám". This is your brain on the left-right spectrum.
Ale především: političtí aktéři a hnutí přicházejí s konkrétními požadavky. Třeba ten marxismus byl v (západní) Evropě zásadní pro vývoj sociální demokracie a organizaci odborů, potažmo ústupky konzervativních vlád, což je záležitost politických programů (až do současnosti, typicky např. Labour Party za Corbyna a McDonnella).V pořádku. Můžeš to brát tak, že to jsou části marxismu, u kterých se podařilo ukázat užitečnost a použitelnost. A podobné to je koneckonců s různými kapitalistickými a libtertariánskými myšlenkami.
No, ale marxismus není nová ideologie a z toho také plyne celkem velká část jejích problémů.Že to např. u ostatních jmenovaných „pilířů [statu quo] západní civilizace“ – křesťanství, osvícenství, republikánství a liberalismu – nevadí. Že nechodíš okolo a nevykládáš, jak liberalismus je zastaralá ideologie. Zbytek je poznámka pod čarou.
Kapitalismus, na který Marx reagoval, byl jiný než dnešní kapitalismus (jakkoli existují společné vlastnosti) a jeho predikce se vesměs nepotvrdily…To je natolik vágní tvrzení, že nelze než ¯\_(ツ)_/¯. (btw Cockshott & Cottrell, 1997 existuje, přesto je technický argument zde bezpředmětný a nepodstatný)
Kdybych dnes chtěl marxismus, respektive spíš ideologii vycházející z podobných hodnot, posunout do relevance, zaměřil bych se na to, abych skutečně věděl, co je příčinou mocenské hierarchizace. (…) V zásadě byste na tom klidně mohli spolupracovat s idealistickými kapitalisty - za kolapsem konkurenčního tržního prostředí do najěké oligarchie pravděpodobně vězí stejný/podobný efekt.Udivuje mě ta schopnost zcela přeskakovat mezi zavržením ideologie a bádáním nad nesmrtelností chrousta; nějaký konkrétní politický program vyplývající z materiálních požadavků záhy letí do koše.
Že to např. u ostatních jmenovaných „pilířů [statu quo] západní civilizace“ – křesťanství, osvícenství, republikánství a liberalismu – nevadí. Že nechodíš okolo a nevykládáš, jak liberalismus je zastaralá ideologie.To je pořád to falešné dilema a Pascalova sázka. Dobře, řekněme, že to vadí a že ta ideologie statu quo má závažné problémy v teorii a/nebo v praxi (s čímž mimochodem i celkem souhlasim). Takže ji chceme něčim nahradit, ok. Proč by to něco měl být právě marxismus? Proč by to nemohla být místo toho třeba ideologie požadující odpálení malé vodíkové pumy na odvrácené straně měsíce a vyvěšení plakátů s fotkami kočičích anusů a inspirativními texty ve staré avestánštině ve všech městech světa?
Udivuje mě ta schopnost zcela přeskakovat mezi zavržením ideologie a bádáním nad nesmrtelností chrousta; nějaký konkrétní politický program vyplývající z materiálních požadavků záhy letí do koše.Ale já tu ideologii nezavrhuju, pouze říkám, že nevidím dostatečné odůvodnění pro to, abych podporoval nasazení řekněme např. v ČR. V zásadě s tebou např. souhlasim, že svržení případných socialistických států v Latinské Americe ze strany USA je špatné - mohli jsme v téhle chvíli mít velmi zajímavá data.
V zásadě s tebou např. souhlasim, že svržení případných socialistických států v Latinské Americe ze strany USA je špatné - mohli jsme v téhle chvíli mít velmi zajímavá data.tvl, vzdyt ten socialismus podle nejakeho dokumentu zkouseli ve 20 stoleti aspon docasne ve 103 zemich sveta. A vsude to stalo za hovno. Od Severokorejskeho Kima po Mazambik, od syrie po izrael, od venezuely po vychodni nemecko. Ruzne kultury, ruzne stupne civizovanosti, ruzne vstupni bohatstvi, ale vysledek pokazdy stejny. Je ti lito, ze tech mrtvych nebylo vic? Je ti lito, ze tech zemi nebylo 123 misto 103?
No o tom výsledku je asi řeč, ne?
Due to its clandestine nature, the precise number of deaths directly attributable to Operation Condor is highly disputed. Some estimates are that at least 60,000 deaths can be attributed to Condor,[7] roughly 30,000 of these in Argentina,[11][12] and the Archives of Terror list 50,000 killed, 30,000 disappeared and 400,000 imprisoned.[8][13]
The United States government provided planning, coordinating, training on torture,[20] and technical support and supplied military aid to the Juntas during the Johnson, Nixon, Ford, Carter, and Reagan administrations.[2][21] Such support was frequently routed through the CIA.[21]
A to je jen časoprostorově omezený výsek.
Je ti lito, ze tech mrtvych nebylo vic? Je ti lito, ze tech zemi nebylo 123 misto 103?Tak v těhle státech typicky ten konkurenční režim byl taky slušně krvavý. A měl jsem na mysli ne-leninistický marxismus, i když, abych byl upřímný, nevim o co přesně se v těchto státech pokoušeli...
Nebo, koho by to napadlo, co kdyby se na tom dohodli přímo zúčastnění pracující v každém jednotlivém kolektivu, podle toho, jaká rizika pociťují přímo ve svém prostředí, se zdravím svým a svého okolí?Třeba kolektiv poskytující péči seniorům? Nebo dovážková služba? Nebo libovolný kolektiv, který nežije ve vakuu - slyšel jsem, že takové existují. To je hezké, že se ten kolektiv na něčem demokraticky dohodne, třeba že nebude očkovaný a nebude nosit roušky... Zajímavé, jak člověk řeší s pravičáky i levičáky nakonec velmi podobné problémy, pouze na trochu jiné úrovni a v trochu jiné formě, protože jejich ideologie to požaduje trochu jinak. Podobně zajímavé je, jak individualismus versus kolektivismus je v tomhle ohledu vlastně nepodstatný, protože jediný výsledek je, že člověk narazí na problém autonomie/agency stejně, pouze na jiné úrovni organizace. Člověk by si skoro myslel, že pod tím třeba jsou nějaké hlubší, fundamentálnější principy zásadně ovlivňující zdánlivě navzájem protichůdné ideologie. Ale filosof v půlce 19. století žádné takové neviděl a/nebo nepovažoval za důležité se jimi zabývat, takže proč bychom to měli dělat my, žejo /s.
Proč ji nepřevzal stát?Nech mě hádat, flogistón?
Inu, nepřevzal (ideologie btw).myslel jsem si to...
Protože když jim to přesto nějaká autorita z pozice moci nařídí (a víme přece, že tyhle autority jsou neomylné a myslí na všechno /s), budou to bezvýhradně dodržovat. Aha, počkat… On je problém právě tam, kde takový přístup zanechal svou stopu, že ti lidé institucím nevěří. Jako nejblíže tady ve východní Evropě nebo v deindustrializovaných oblastech směrem na západ. Druha věc je reálná zkušenost, jak na tom zúčastněným záleží či nezáleží, která značí větší úspěch. Mimochodem, ony relevantní námitky existují. Zvláště takové, že lidé vyčlenění do výrazně rozdílných rolí na pracovišti pro sebe nemají pochopení a chybí jim představa o jeho chodu jako celku, takže bez úpravy organizace nakonec opakují zavedené pořádky. I na to je odpověď, namátkou např. balanced jobs (participatory economics). A než začneš zase vřeštět o ideologii, to jsou týpci, kteří strávili velký kus života v družstvech tím, že pozorovali a snažili se řešit jejich problémy.Nebo, koho by to napadlo, co kdyby se na tom dohodli přímo zúčastnění pracující v každém jednotlivém kolektivu, podle toho, jaká rizika pociťují přímo ve svém prostředí, se zdravím svým a svého okolí?Třeba kolektiv poskytující péči seniorům? Nebo dovážková služba? Nebo libovolný kolektiv, který nežije ve vakuu - slyšel jsem, že takové existují. To je hezké, že se ten kolektiv na něčem demokraticky dohodne, třeba že nebude očkovaný a nebude nosit roušky...
zajímavé je, jak individualismus versus kolektivismus je v tomhle ohledu vlastně nepodstatnýbruh, je tu staletá tradice srát na marxisty jakožto individualisty a ty tu pleteš nějaký kolektivismus.
Protože když jim to přesto nějaká autorita z pozice moci nařídí (a víme přece, že tyhle autority jsou neomylné a myslí na všechno /s), budou to bezvýhradně dodržovat. Aha, počkat…Víme, jaké je porovnání výsledků těch dvou řešení? Co když ten aurotitářský přístup zachrání výrazně více životů? Pak bychom tady měli určitý tradeoff, dilema, pravděpodobně bychom se dívali, jestli nejsme schopni ho nějakým způsobem obejít (tj. to by byla asi hlavně vědecká/engineeringová práce) a/nebo bychom ho museli nějak rozseknout, a v té chvíli by se vhodně uplatnila ideologie, žebříček hodnot a tak. Jenže k tomuhle kroku se vůbec nedostaneme, pokud někdo ideologii aplikoval už na začátku a řekl, že kolektivy / jednotlivci (nehodící se škrtněte podle toho, jestli jste davkol nebo JiK) se prostě musí rozhodovat tak a tak, protože autoritarianism is bad, mmkay a ideologie řekla, že tak je to správně. Tohle asi zní především obchodníkům s krásnými ideologiemi jako obhajoba autoritarianismu (nebo status quo, whatever). Ale taková není motivace, motivace je vědět, protože se nechci rozhodovat na základě ignorantství (a už vůbec ne ignorantství cíleně vyžadovaného nějakou ideologií - "hur dur, to je zkoumání nesmrtelnosti chrousta, hur dur, oSvíCEný CENtrisMus", ...).
A než začneš zase vřeštět o ideologii, to jsou týpci, kteří strávili velký kus života v družstvech tím, že pozorovali a snažili se řešit jejich problémy.To je hezké, a podařilo se jim to?
Co když ten aurotitářský přístup zachrání výrazně více životů? Pak bychom tady měli určitý tradeoff, dilema, pravděpodobně bychom se dívali, jestli nejsme schopni ho nějakým způsobem obejít (tj. to by byla asi hlavně vědecká/engineeringová práce) a/nebo bychom ho museli nějak rozseknout, a v té chvíli by se vhodně uplatnila ideologie, žebříček hodnot a tak. Jenže k tomuhle kroku se vůbec nedostaneme, pokud někdo ideologii aplikoval už na začátku a řekl, že kolektivy / jednotlivci (nehodící se škrtněte podle toho, jestli jste davkol nebo JiK) se prostě musí rozhodovat tak a tak, protože autoritarianism is bad, mmkay a ideologie řekla, že tak je to správně.Jestli je smyslem vnést sem ještě čínskou politiku nulového čovidu, která prakticky spočívá v uzavírání n-milionových aglomerací do sanitárního kordonu, trochu mě to překvapuje, ale budiž. Už samotná otázka „Co když ten aurotitářský přístup zachrání výrazně více životů?“ vychází z nějakých myšlenkových, hodnotových předpokladů. Vůbec není samozřejmá. Pro ilustraci, onehdá jsem poslouchal jeden sociologický esej z jara 2020, uvozený výrokem, že sanitární kordon zachraňoval holé přežití tím, že zrušil většinu činností, které vůbec život činí smysluplným. Nikoliv z podtržítkovských, natož odinovských pozic. Přiznávám se k hodnotové pozici, že milerád přenechám na lidech, kterých se to týká, aby si to rozhodli – ale, na rozdíl od lolbertariánů, aby se na tom dohodli se svou komunitou. Což vychází jednak ideologicky z nějakého toho osvícenství a jeho důrazu na člověka, jednak z empirických poznatků z antropologie apod., což je ovšem zase důsledek části osvícenství, empirismu,…
Měli velmi zajímavé výsledky a přispěli k emancipaci, např. dříve zcela nevzdělaní (i negramotní) lidé, kteří tam dříve vykonávali pomocné práce, se plnohodnotně zapojili do provozu včetně řízení.A než začneš zase vřeštět o ideologii, to jsou týpci, kteří strávili velký kus života v družstvech tím, že pozorovali a snažili se řešit jejich problémy.To je hezké, a podařilo se jim to?
lopata v koksovně buď nic navíc nezískala, nebo ve výjimečných případech šla dělat papalášePapalášů bylo míň než lopat.
Jestli je smyslem vnést sem ještě čínskou politiku nulového čovidu, která prakticky spočívá v uzavírání n-milionových aglomerací do sanitárního kordonu, trochu mě to překvapuje, ale budiž. Už samotná otázka „Co když ten aurotitářský přístup zachrání výrazně více životů?“ vychází z nějakých myšlenkových, hodnotových předpokladů. Vůbec není samozřejmá.Jasně, ve statu quo zabudovaná ideologie mě motivuje vnášet sem autoritarianismus a pokládat takovéhle otázky /s. Omg. Se podívej, co se reálně stalo v diskusi. Já jsem upozornil, že kýžený demokratický samo-řídící se kolektiv nežije ve vakuu a ovlivňuje svět okolo, následně ty jsi přišel s autoritarianismem a vymezil ses proti němu. (Mimochodem to je reakce strašidelně podobná reakci, kterou mě obšťastní lolbertarián, když mu řeknu, že jeho osmiválec vypouští CO2.) Já jsem vyádřil skepticismus, že skutečně máme metriky, které ten názor opravňují. Jestli se ti nelíbí metrika nadúmrtí, klidně tam vrať tebou zmíněnou adherenci k pandemickým pravidlům nebo něco jiného, ty metriky potřebuju úplně stejně, protože bez toho bych dělal rozhodnutí naslepo. Tu stížnost na ideologičnost bych měl upravit na předčasnou ideologičnost, protože ultimátně ve chvíli, kdy už něco víš a nestrílíš od boku z kolotoče, samozřejmě nastane moment pro hodnotový žebříček a ideologii.
Přiznávám se k hodnotové pozici, že milerád přenechám na lidech, kterých se to týká, aby si to rozhodli – ale, na rozdíl od lolbertariánů, aby se na tom dohodli se svou komunitou.To je sice cool, ale pokud se komunita farmářů v rurální Číně dohodne, že ve sbírání guana v jeskyních nevidí větší problém a rizika jsou pro ně akceptovatelná, pro mě to vyjde prakticky úplně stejně, jako kdyby takové rozhodnutí udělal amorální lolbertarián šéfující agrární firmě.
Měli velmi zajímavé výsledky a přispěli k emancipaci, např. dříve zcela nevzdělaní (i negramotní) lidé, kteří tam dříve vykonávali pomocné práce, se plnohodnotně zapojili do provozu včetně řízení.Fajn, asi bych si to musel projít, abych věděl nějaké detaily, ale ok. Za mě tohle by měl být primární způsob jak tu věc prezentovat.
To je sice cool, ale pokud se komunita farmářů v rurální Číně dohodne, že ve sbírání guana v jeskyních nevidí větší problém a rizika jsou pro ně akceptovatelná, pro mě to vyjde prakticky úplně stejně, jako kdyby takové rozhodnutí udělal amorální lolbertarián šéfující agrární firmě.Napadlo tě, jak orientalisticky to zní? To jen tak na okraj. Jistě, snad je to motivováno nějakou interpretací soudobých událostí. Přitom by šlo stejně použít příklad namátkou euroatlantických farmářů a jejich velkochovů nebo třeba dolů na vzácné kovy celkem kdekoliv. Jádro pudla je totiž stejné: asi tě nezajímá jako zvědavého zvědavce, nýbrž s ohledem na jejich sousedské a obchodní kontakty, které v globalizovaném světě vedou až k tobě. Proto existuje síť pozorovatelů zaměřených například právě na epidemie. Nelze nevzpomenout, jak shodou okolností před současnou pandemií Trumpova ultrakapitalistická administrativa takový monitoring vykostila a omezila. Také se těžko vyhnout vědomí mocenských tlaků mj. právě čínského a amerického státního režimu na WHO. Nebo je tu koneckonců disproporční vliv plutokrata Gatese v COVAX. Takže to bychom měli pozorovatele a kdo jim hází klacky pod nohy. Nevím, zda předpokládáš i nějakou vnější intervenci do té místní komunity. V současném uspořádání světa to není nepředstavitelné. Čtenář např. Foreign Policy mohl postřehnout např. hrozbu postkoloniálních mocností, že by vyrazily vojensky chránit tropické deštné lesy. Asi není nutné rozvíjet, proč to smrdí. Netřeba ani chodit tak daleko, takový WWF se při vyhlašování přírodních rezervací s původními obyvateli nemaže (Green Violence: ‘Eco-Guards’ Are Abusing Indigenous Groups in Africa).
Nelze nevzpomenout, jak shodou okolností před současnou pandemií Trumpova ultrakapitalistická administrativa takový monitoring vykostila a omezila.Otázka je, proč by ideologie maximální autonomie a sebe-determinace komunit měla v tomhle ohledu chtít něco jiného než ta Trumpova ultrakapitalistická. Jediné, co by jim to přineslo, by byla právě ta vnější intervence.
Když tady tak hezky vzpomínáte a máte vzpomínkový dýchánek. Nelze nevzpomenout třeba toto. Vzpomínáte, jak se dá hezky uplést z hovna parádní bič?
Jojo. Von to to měl bejt jen takovej malej kyblíček hovínek, ale nakonec z toho byla přeplněná žumpa. Taky je mi líto woke BLM antifáků demošů, jak se jim to nešťastně vymklo z ruky, jen si nemysli.
Usilovně se snažím najít za tím nějaký smysluplný myšlenkový proces, ale selhávám.Z toho si nic nedělej, soudruhu, já jsem krom tlachání a mlácení prázdné slámy rudého noka taky nic nenašel :D :D :D
Usilovně se snažím najít za tím nějaký smysluplný myšlenkový proces, ale selhávám.Nápodobně, vlákno je bizarní. Např. tím, jak zmíníš autoritářské metody, proti kterým se vymezíš, a následně zkoumáš, jaktože jsem ty dva přístupy začal porovnávat. Nebo zmíníš čovid (#121), a následně, když začnu řešit okolnosti vzniku, řešíš, jestli to náhodou ode mě není kolonialistický orientalismus. WTF. Celkově z tohohle citím ten false-dilemma tribalistický podtext, kdy oponent nese ideologii "protistrany" dokud se neprokáže opak. Tady také vidím strašidelnou podobnost s někým jako JiK, kdo tohle vnímání aplikuje tak chronickým způsobem, že IMO už není vůbec schopen vnímat názory lidí, každý je jen pěšec jedné nebo druhé strany. Budiž ti ten člověk výstrahou, jak je možné dopadnout, když tohle necháš zajít moc daleko. Každopádně, myšlenka je celkem prostá: Zřejmě existují konflikty zájmu mezi podmnožinami-nadmnožinami v rámci společnosti, a to od úplně malých škál (třeba člen rodiny vs zbytek rodiny) až po velké (národ vs zbytek světa, jednotlivec vs zbytek světa), a to do nějaké míry bez ohledu na uspořádání společnosti (vždycky nějaké takové konflikty budou). Že kapitalismus s tímhle moc neumí pracovat, vim, to není těžké zjistit. Že - soudě podle tvých reakcí tady - s tím podobně špatně (včetně zarážejícím způsobem podobného ideologického myšlenkového procesu) pracuje i arachnomarxismus je pro mě trochu překvapení.
Ale antikapitalisté to těžko budou privatizovat.To je poměrně bezobsažná poznámka, protože antikapitalista může znamenat milion a jednu věc.
Když zisk kumpánů není stěžejní priorita, uvolňuje to prostor pro hodnoty jako veřejné zdraví.Možná, ale nevíme to.
A v případě deglobalizace to skutečně tak moc nepotřebují.Ne, deglobalizace na tomhle problému obecně vůbec nic nemění. Viz třeba Justiniánský mor nebo X podobných událostí. Furt moc globalizace? Dobře, zkusme extrémní příklad pro ilustraci; dejme tomu, že všechny kontinenty budou zcela izolované. A teď lidé v Rusku se z jakéhokoli důvodu rozhodnou, že začnou ničit sibiřské mokřady, které ročně odčerpají 50 teragramů CO2 z atmosféry. To asi bude mít jakýsi efekt na zbytek planety. Mimochodem tenhle případ možná není zas až tak mimo realitu - spekuluje se, že odlesňování Amerik v předkolumbovské době mělo vliv na klima, potenciálně globální.
Když zisk kumpánů není stěžejní priorita, uvolňuje to prostor pro hodnoty jako veřejné zdraví.Možná, ale nevíme to.
Žádné možná, tak to prostě je.
Ten uvolněný prostor samozřejmě může zabrat něco jiného, ba až řekněme třeba kult smrti. Až tady takový bude, přijde na něj řeč. Vlastně už kolem nějaké jsou, někteří fundamentalisté z Da'eš – nebo např. američtí evangelikálové mají apokalyptické představy a politický vliv. Zmiňuju to třeba v souvislosti s izraelským režimem a křesťanským sionismem.
Ale zpět k tématu, zrovna poslouchám autora-investigativce popisovat kulturu v Boeingu. Tam jde právě o změnu firemní kultury z inženýrské na výhradně maximalizaci zisků pro akcionáře a z toho plynoucí konkrétní hmatatelné tragedie. Ten princip je snad zřejmý.
To asi bude mít jakýsi efekt na zbytek planety. Mimochodem tenhle případ možná není zas až tak mimo realitu - spekuluje se, že odlesňování Amerik v předkolumbovské době mělo vliv na klima, potenciálně globální.
To je nepochybně pravda, nicméně (a) jedná se o poněkud odlišné měřítko, které nechává větší prostor pro chyby, protože ty oddělené civilizace jednak mají omezenější možnosti napáchat škody než jediná globální, jednak představují jistou míru redundance, (b) analogická úvaha se nabízí na meziplanetární úrovni („musíme ovládnout celý Vesmír, abychom měli jistotu“).
Nicméně se dobýváš do otevřených dveří. Za mě je užitečné komunikovat, a to na globální úrovni a nikoliv slovy jako scud launcher, carpet bombing, tomahawk missiles. Ostatně jinak bych už dávno byl afk kdesi v lesích a pásl kozy nebo něco na ten způsob.
Žádné možná, tak to prostě je. (...) Ten uvolněný prostor samozřejmě může zabrat něco jiného, ba až řekněme třeba kult smrti.No, tak v Polsku už něco takového mají - zdravotnictví je poplatné církvi. A koneckonců, podobným způsobem se klidně zdravotnictví může snažit produkovat skvělé avestánské inspirativní texty, pokud to bude ve společnosti hodně ceněno. Můžeš argumentovat, že "zisk" nemusí být jen monetární a že tohle je všechno druh zisku, jenže pak se to tvrzení začne blížit tautologii typu "když zdravotnictví nebude řešit kraviny, bude se soustředit na veřejné zdraví", případně "nebude-li pršet, nezmoknem"...
analogická úvaha se nabízí na meziplanetární úrovni („musíme ovládnout celý Vesmír, abychom měli jistotu“)Což taky nevíme. Samozřejmě bych si osobně přál, aby pro zajištění funkčnosti nebylo potřeba "ovládnout celý vesmír", jenže fungování světa se jaksi neřídí mým osobním přáním. Ani přáním politických filosofů...
“In fact, in a recent poll we conducted, nearly a third (31 per cent) of 18 to 24-year-olds said they wanted to have fewer or no children because of concerns about their future environmental impact. “
tvl, tahle debata je komicka. Resite je-li vic kult smrti americti krestane, nebo isis nebo katolici v polsku?Ne, téma vlákna je úplně jinde. Mj. pro mě je vlákno pozoruhodné tím, jak podobně argumentují levičáci a pravičáci, včetně třeba toho jakože dilematu mezí oblíbenou ideologií a autoritářským centrálním řízením.
Copak cely ten vas oficialni zeleny socialismus, statni diktatura usilujici o snizeni globalni populace neni kultem smrti? (...) viz treba oficialni prohlaseni: Nejlepší způsob jak omezit svoji uhlíkovou stopu je mít méně dětí.Co mi řekneš, když tě informuju, že děti mám? A neje to, ještě k tomu toho nelituju a nestydím se za to :) Tipuju tvoji suverénně nejčastější odpověd na otázku - nic.
Jste už o tom natolik přesvědčení, že vás možnost, že by ta ideologie řešením ve skutečnosti nebyla, ani nenapadne
Řešením čeho? Jaká jsou podle tebe kritéria úspěchu nebo cíle?
Tak já nemusim nutně nikomu vnucovat ty svoje, tyhle ideologie samy popisují nějaké problémy, které následně chtějí napravovat (ať už se jedná třeba o třídní společnost a vykořisťování nebo omezování svobodného tržního rozhodování člověka).Jste už o tom natolik přesvědčení, že vás možnost, že by ta ideologie řešením ve skutečnosti nebyla, ani nenapadneŘešením čeho? Jaká jsou podle tebe kritéria úspěchu nebo cíle?
Z tvých komentářů mám právě pocit, že předpokládáš nějaké jiné cíle/kritéria, a proto ti vychází, že to „nefunguje“.
Tak například většina emisí CO2 je z posledních 30 let. Co se stalo před 30 lety? Skončil SSSR a ČLR se otevřela zahraničnímu kapitálu. Náhoda? Nemyslím si.
Jebe ti? Ničení životního prostředí a nulovej respekt k němu byl jeden problém s komunistickým režimem (a se SSSR). Ty jseš maldej vůl (pokud vím o řadu led mladší než já), ale ochránci přírody byli u nás jedno z několika podhoubí disentu před rokem 1989. A byly pro to kurva dobrý důvody. A jestli nevíš, že se stav a ochrana životního prostředí po roce 1989 u nás velmi zlepšily, tak... je to trošku problém/jsi ignorant/máš ideologicky vygumovaný uvažování, nebo co to je.
To je skoro jako říkat, že hlavní mírotvůrce, kterýmu vděčíme za konec druhý světový války je Hitler, protože se čurák odpráskl a válka hned za pár dní skončila, což přece nemůže bejt náhoda (tak a teď se můžeš vyvlíknout, že když někdo řekne Hitler tak je argument invalidní, místo aby ses nad to blbostí, co jsi vyplodil, zamyslel).
se nehádejte voba ste jakože děsně moc hozený doleva :D :D ;D ;D
že se přestane umožňovat nejbohatším neplatit daně a parazitvoat na systémuOno-se-to-samo. Jak?
se zachová rozumná sociální politikaZvídavá otázka: kde se ta „rozumná sociální politika“ vzala? … Aha, dost často z krvavě potlačovaných stávek a hrozby revoluce. BTW rozumná.
zlá Amerika … úplně na úrovni konspiračních teoriíBýt tančík, usoudil bych, že seš nastrčený CIA, ale to by byla naivní konspirační teorie. Tihle lidé existují. V anglofonním prostředí typicky hýří odkazy na Grayzone, u nás jsou skoro nerozlišitelní od flastenců. Mezi liberály a tančíky si pomalu připadám jako oSvÍcEnÝ cEnTrIsTa. Ironické. Nicméně, pokud to zvládneš bez dalšího záchvatu dočíst až sem, ono není od věci vzít v potaz různé perspektivy. Namátkou tuhle mi ze záložek vyskočil rozhovor s filosofem z latinské Ameriky, oni tam totiž mají trošku jiné zkušenosti: We Cannot Entrust Our Dreams to the Ballot Box
No to je snad jasné. Dojde se do knihovny a podívá se do knížky filosofa z půlky 19. století na jeho názor, jak by se to mělo řešit. A to se pak udělá. Máš pocit, že by snad v tomhle postupu mohl být nějaký problém? Takhle přece řešíme všechny problémy, nesnad?že se přestane umožňovat nejbohatším neplatit daně a parazitvoat na systémuOno-se-to-samo. Jak?
No, kdyby někdo taky četl ten můj originální příspěvěk, co byl o FHS UK (asi si toho nikdo nevšiml), tak v tom jsem zrovna napsal, že filosofii z 19. století považuju zrovna za nejmíň užitečnou, proti tý sociologii, psychologii, antropologii, ekonomii a historii, co se tam učí. Respektive, je dobrý mít o tom představu, ale nevybral bych si to jako hlavní směřování a zdroj myšlení.No to je snad jasné. Dojde se do knihovny a podívá se do knížky filosofa z půlky 19. století na jeho názor, jak by se to mělo řešit. A to se pak udělá. Máš pocit, že by snad v tomhle postupu mohl být nějaký problém? Takhle přece řešíme všechny problémy, nesnad?že se přestane umožňovat nejbohatším neplatit daně a parazitvoat na systémuOno-se-to-samo. Jak?
... Hodně těchhle věcí je dobrý znát, ale ne proto, že by byly inspirativní a užitečný, ale jako velký varování "tudy ne, přátelé".To bohuzel nefunguje. Vezmi si treba roman 1984, ktery byl zcela zjevne napsan jako varovani, a dnes vidis, ze ho rada lidi pochopila jako inspirativni navod...
roman 1984, ktery byl zcela zjevne napsan jako varovani, a dnes vidis
No já bych spíš řek, že momentálně sedí na Piráty krásně Farma zvířat. Úplně jak prdel na hrnec. Zpočátku panovalo budovatelské nadšení, sny o spravedlivé beztřídní společnosti a světě, nebo spíš Evropě.
Nyní už je to ve fázi, kdy se vyprofilovala skupina vepřů tyjících z budovatelského nadšení ostatních soudruhů a soudružek. Ve Farmě zvířat to byl např. vepř soudruh Napoleon. I ve fyzické podobě můžeme uzřít podobnosti (s. Profant). A některé soudržky a soudruzi se cítí tímto být (asi oprávněně) pohoršeni. Budování komunismu dopadne jako vždycky, na ostří nože.
Teď bude soudružka Michailidu pečlivě uklizena (na to bych si klidně vsadil i s deseti králíky) no a pujde se dál. Lidi jako Profant, Michálek, soudružka Gregorová aj. vůbec nejsou hloupí, spíš naopak. Jen jsou prostě jako soudruh Napoleon z Farmy zvířat.
Teď bude soudružka Michailidu pečlivě uklizena (na to bych si klidně vsadil i s deseti králíky) no a pujde se dál.Huh? Michailidu už uklizena je. To jdeš trochu s křížkem po funuse. Za mě s docela dobrým zhodnocením přišel Reflux, jakkoliv tenhle plátek jinak moc nemusim. Na výsledky tý jarní konference jsem zvědav.
"Piráti si nevybrali komunismus" - proti tomu se musim zásadně, ale zásadně vymezit a nesouhlasit. Středový liberál se nezahaluje opakovaně do vlajky teroristické komunistické organizace Antifa, nebo alespoň o žádném takovém liberálovi nevím. Tón bude i nadále udávat woke marxista a jeho křídlo, tak bych to ohodnotil. To je jako si vybrat mezi drátem do oka nebo šlahounem přes koule.
I když soudruh Bartoš je jinak celkem schopný i rétoricky, to musím uznat. A asi nejlépe dovede maskovat bolševickou podstatu této "strany".No jo, já vim, že je máš za komunisty za jakýchkoli okolností...
Jo, jsem zaujatej, to uznávam. Ale nebudu daleko od pravdy.
No vidíš to, takový hezký páreček to býval před volbami. Vítek Old Shatterhand a jeho rudý bratr Ivan Vinnetou. Spousta komplimentů, z jejich přátelství a taktnosti mne vždycky vyhrkly slzy do očí. Komu teďko fandíš víc, rudému gentlemanovi, nebo kyperskému Old Shatterhandovi?
Oblibuješ soudruha, že? Ono to celkem svádí, jako jeden z mála vypadá celkem přijatelně i navenek. Jenže hlasuje poctivě dle not extremistické rudozelené frakce jako stroj.. Co bych bral jako opravdu, ale jako opravdu pozitivní je to, že tento eurobolševický soudruh v dalším volebním období s pravděpobností hraničící s jistotou ČR již škodit nebude..
Čest práci. A jak Institut, soudruhu, šlape jak má? No to musí, když tam jsou vedle tebe veličiny jako soudružka Michailidu, soudružka Gregorová.. A už jste vybrali nějaký to Alžbětko na pozici ředitelky? Já to jako nechci v žádnym případě znevažovat, tu inkluzivitu. To je právě přednost Pirátské strany. Nevadí, když máš IQ 25, nic neumíš a cítíš se momentálně jako traktor. V Pirátské straně má šanci každý.
Zas ale tomu začínám už rozumět, soudruhu. Jaks měl ty ostré výpady proti soudruhu předsedovi. A to už je nějaký 4 nebo 5 měsíců nazpátek, možná víc. Mě to bylo furt nějaký divný, že soudruh fluše na soudruha. Čili jste se chtěli chopit ( vy bolševici) iniciativy ve Straně nad menševiky. Kdyby to klaplo, tak by samozřejmě s. předseda začínal projev na sjezdu jinými slovy: " Přiznávám, že jsem se spolčil s exponenty pravicového režimu. Pro to není omluva a žádám pro sebe spravedlivý trest!" No a soudkyně z lidu by to potvrdila...
Čili jste se chtěli chopit ( vy bolševici) iniciativy ve Straně nad menševiky.Máš ty bolševiky a menševiky asi prohozené. Dokonce si některých praktik vedení začaly všímat i bakaloviny:
Ani uvnitř pirátské strany nesouhlasí s podepisováním smlouvy o mlčenlivosti všichni. Veřejně to ale říct nechtějí. „O tom se nediskutuje, prostě se to podepsat musí a Jakub Michálek na to dohlíží, jako na všechno ve straně,“ řekl HN jeden z členů pirátské strany, který si nepřál zveřejnit jméno. To, že se Michálek snaží mít stranu pod kontrolou, vybublalo na povrch také v nedávné diskusi mezi členy na uzavřeném pirátském fóru Zulip, kde se do exposlance Mikuláše Ferjenčíka a jeho sestry Olgy Richterové pustil zastupitel Prahy 8 Jan Hamal Dvořák. Upozornil na to bulvární web Expres.cz. Dvořák se hanlivě vyjádřil o Ferjenčíkovi a jeho sestře, kteří podle něj podlézají „psychopatovi“ Michálkovi. „Stačí ti to takhle, nebo to chceš rozepsat na jednotlivé aktivity směřující k totální kontrole nad stranou v Jakoubkových (narážka na Jakuba Michálka, pozn. red.) rukách,“ zaútočil Dvořák.Co mne se týče, tak na licoměrnost mocenských center a nedodržování vlastního programu ve straně upozorňuji nikoliv několik měsíců, nýbrž už cca od roku 2017, kdy se to začalo naplno rozjíždět, například vydáváním tajných usnesení republikového předsednictva. (Asi nepřekvapí, že se mi pak dotyčné kruhy začaly osobně mstít.)
Dokonce si některých praktik vedení začaly všímat i bakaloviny:Jo, dobrý. A ty jsi tedy proti těmto praktikám. Čili to je zrada pirátských idejí. Co takhle udělat nějaký zrychlený lidový soud v čele s lidovým soudcem
Vy v těch piratech mate uzavřená fora pro papalase, tajná usnesení, sliby mlčenlivosti a tak? To vám přijde normalni a ne zvracene a na hlavu? Jak tomu říkáte, politbyro, ÚV, nebo vnitřní strana po vzoru 1984?Souhlasim, že u Pirátů to je špatně / v rozporu s pirátskou myšlenkou. Ale u ostatních/"běžných" politických stran je tohle AFAIK naprosto běžná praxe. Je strana, kteoru jsi volil, v tomhle ohledu lepší? Která strana je transparentnější než Piráti?
To je právě otázka, co je správně a jestli těch příliš mnoho stupňů volnosti něčemu prospívá. Tím myslím to, že se mění jak obsah/program jednotlivých stran, tak složení parlamentu. Když potom chceš nějakou změnu, tak řešíš dilema, jestli ji prosadit uvnitř „své“ strany nebo volit jinou stranu – a musíš to vhodně načasovat, aby se to stihlo do voleb. Je to vlastně soustava, kde máš víc neznámých než rovnic. Pak se ti taky může stát, že změnu uvnitř strany prosadíš, ale to odežene část voličů a v důsledku toho strana neuspěje ve volbách a neprosadí změnu v parlamentu. Zatímco kdybys hlasoval pro jinou stranu, tak by se ta změna třeba nakonec v parlamentu prosadila.
Nemám na to úplně vyhraněný názor, ale možná mi přijde lepší, když program stran bude v nějakém střednědobém horizontu konstantní, určený nějakou užší skupinou lidí, kteří jsou s tou stranou spjatí, a voliči si budou vybírat mezi stranami. Ty programy stran se sice můžou pomalu a mírně měnit s ohledem na preference voličů/členů (každá strana chce vyhrát volby), ale primárně by se voliči rozhodovali mezi jednotlivými stranami, které nabízí nějaký hotový a konzistentní program.
(...) možná mi přijde lepší, když program stran bude v nějakém střednědobém horizontu konstantní, určený nějakou užší skupinou lidí, kteří jsou s tou stranou spjatí, a voliči si budou vybírat mezi stranami. Ty programy stran se sice můžou pomalu a mírně měnit s ohledem na preference voličů/členů (každá strana chce vyhrát volby), ale primárně by se voliči rozhodovali mezi jednotlivými stranami, které nabízí nějaký hotový a konzistentní program+1. Problém je v tom, že jakmile si na tom někteří jedinci začnou stavět kariéry, pašalíky, kulty osobnosti a klientelistické vazby, program naprosto ztrácí význam.
Vy v těch piratech mate uzavřená fora pro papalase, tajná usnesení, sliby mlčenlivosti a tak?Už to tak vypadá, přinejmenším od onoho roku 2017.
To vám přijde normalni a ne zvracene a na hlavu?Zjevně jak komu. Mně (viz odkazy výše) to zvrácené přijde, vzhledem ke stanovám a dlouhodobému programu. Jiní si v tom libují.
Jak tomu říkáte, politbyro, ÚV, nebo vnitřní strana po vzoru 1984?Vnitřní strana zní přiléhavě, dokonce jsem to dneska už v jedné souvislosti použil.
Dobře, soudruhu. Jsem v zásadě spokojen s odpovědí. Nicméně bych měl ještě nějaké připomínky. Tam v tom fóru vniřní Strany (pirati.cf) ti vypadly z ruky ty srpy a kladiva a zapomněl sis vzít tu lodičku s rudou hvězdou. Na tom ještě zapracuj.
A pak si ještě zapomněl na Institut, to by mě zajímalo. Podle všeho je to všivý pelech Komsomolu s velmi dobře vyvinutým sacím reflexem (na státní cecek).
Mě jen tak mimo jiné třeba napadlo, zdalipak bude Institut sloužit i jako autonomní sociální fetcentrum? Když tedy vezmu v potaz, že na tom těžce makaly soudružky Gregorová a Michaildu. Nebo se pletu? No a soudružka Gregorová se představila v předvolebním klipu do EP, tak jak se představila. No a její věrná spolusoudružka Michailidu je doktorandkou na VŠCHT. No a VŠCHT a výroba fetu mi do sebe celkem zapadá (to už je ale moje hypotéza). Tudíž otázka zní, zdali případný zájemce o vzdělávání v souladu s pirátskými idejemi může využít Institut i jako fetcentrum, nebo bude muset odcestovat někam dál na Kliniku?
A když ještě trochu odbočim, tak mi chvilku vrtalo i hlavou, proč z koalice PirStan odjel studovat do zámoří jen Farský. Podle mne je mnohem lepší adept na studium vyrabování uzenářství s vlajkou Antifa/BLM Bartoš. I když, Farský vypadá trochu pružněji, a to je zase lepší při poklekávání. Takhle to odnes všechno chudák Farský, a ještě dostal dostal poznámku do žákajdy za pozdní příchod na vyučování..
Mezi liberály a tančíky si pomalu připadám jako oSvÍcEnÝ cEnTrIsTa. IronickéChtěl bych se zeptat, co je ta nová móda míchat mAlé A vELke písmena? Já myslel ze to je nějaký autismus, porucha učení nebo adhd. Ono to něco znamená?
Ono-se-to-samo... tančík... CIA... Grayzone... oSvÍcEnÝ cEnTrIsTa... Ironické
Už ani nějak nevím, co si z toho vlastně mám představit, že si myslíš, přijde mi že všechno v tom postu je nějak kravina nebo bych na to měl nějak reagovat, ale příliš velkej nával na příliš málo zbývající energie. Tak čau.
Že já do týhle diskuze vůbec lezl. Že já sem teda vůbec lezu...
Bravo, internetová postavičko. Bylo to zajímavé, kdo první přispěchá s obhajobou neobhajitelného, soudruha Holodňáka. Nebylo to však nečekané, spíše naopak. Gratuluji k prvenství, soudruhu. Už když to prvenství je trochu sporné, Drew se taky snažil.
PS: No vidíš, jak to jde, když odhodíš zábrany a rozhovoříš se. Jen tak dál
Kdybys trošku zklidnil... Já ale nemluvil o Holodňákovi, já mluvil o FHS UK, kdybys ten post třeba i četl. To jméno slyším (asi) poprvý a nevím, co ti na něm vadí a asi seru na to si o něm něco zjišťovat, protože cokoli vo z tebe tryská je asi vždycky dobrý brát s rezervou.
BTW, ten počet soudruhů v příspěvku souvisí s tím jak mad při tom postování seš? Potěš koště.
Piráty jsem volil, abych ochránil svobodu slova na internetu, abych podpořil svobodný software, ale nic z toho se nenaplnilo. Naopak Piráti jednomyslně hlasovali např. pro cenzuru internetu schovanou uvnitř novely z. o návykových látkách - EU. Dobře, dva byli nepřítomní, ale dvacet bylo pro. Fakt si začínám myslet, že tam jsou kvůli dobře placeným funkcím a navíc že velká část z nich jsou asi opravdu komunisti.Neboj, množiny těch s dobře placenými funkcemi a komunisty jsou, pokud vím, zcela či téměř disjunktní... Svobodu slova na internetu a svobodný software reálně chtějí jen asi už jen ti „levičáci“, co tam straší od začátku, ale na volitelná místa se nedostávají přes facebookové karieristy vz. 2017+ a jejich velrybáře. Jsou výjimky (Marcel Kolaja třeba), ale na úrovni českého parlamentu (a vlády) je to bída.
miriam je ježek
pokud by si nekdo myslel, ze komunisti jsou v piratsvu nejaka bezvyznamna mensina, tak asi ne: Pirátka „komunistka“ má víc nominací na předsedu než Bartoš soudruzka ma 7 nominaci, antifak Bartos 4.Četl jsem už dříve na jejich fóru, že ty nominace moc nevypovídají. Asi to bude pravda, protože Michailidu se nakonec nedostala ani do druhého kola, v druhém byl Bartoš a Wagenknecht, a Bartoš následně obhájil. Co to přesně znamená dobudoucna zůstává otázkou...
Četl jsem už dříve na jejich fóru, že ty nominace moc nevypovídají. Asi to bude pravda, protože Michailidu se nakonec nedostala ani do druhého kola, v druhém byl Bartoš a Wagenknecht, a Bartoš následně obhájil.Kolik dostala? 30%? tak jsem to nasel.
Michailidu 285 hlasů, rozhodovalo totiž 929 Pirátů.Když má 30% podporu ve straně, tak to dost říká o té straně. Ne? Co byste si mysleli o straně, kde by se na předsedu hlásil třeba Breivik a dostal by 30% hlasu od členů??
Určitě. Ale není to nějaká novinka, přijde mi to zhruba v souladu s předchozím vývojem.Michailidu 285 hlasů, rozhodovalo totiž 929 Pirátů.Když má 30% podporu ve straně, tak to dost říká o té straně. Ne?
Nebo si spočítali, že přihlásit se veřejně ke komunismu by jim snížilo volební preference.
Nebo si spočítali, že přihlásit se veřejně ke komunismu by jim snížilo volební preference.Na pirátským fóru jsem zaznamenal celkem hodně odporu vůči komunismu v těch vláknech, kde se ta 'kauza' řešila. (Ale kvantifikováno to nijak nemam a ani nevim, jak bych to udělal.)
a občas si říkám, proč tam vůbec lezu…Tebe je tam úplně škoda, soudruhu. No a tady taky...
celkem hodně odporu vůči komunismu
Jde o to, jestli si vůbec uvědomují, že vstupují do té samé řeky. Dost možná si pod „komunismem“ představí důchodce z KSČM a režim před rokem 1989 a k tomu mají odpor – ale nedochází jim, že jejich pirátská utopie směřuje ke stejnému výsledku.
jejich pirátská utopieА что такое «jejich pirátská utopie», товарищ?
ale nedochází jim, že jejich (...) utopie směřuje ke stejnému výsledku.To je docela chucpe od voliče Svobodných a nositele utopických představ o minimálních státních frameworcích. Kolik utopických snílků je v téhle partaji, 80%? 90%? Nebo u tebe došlo k nějakému přehodnocení?
Though the Rettig Commission puts the count of murdered individuals at approximately 3,000 during the 17-year Pinochet regime …Takže až 3000 oběti za 17 let? To byl za Stalina výkon v jednom jednom slabším týdnu a Mao to dával denně. Jen tak pro srovnání. I na té maličké Kubě rudí zavraždili 15 tisíc lidi. Oni to samozdrejmne mysleli dobře, a šlo jim hlavně o člověka, říkám to správně, soudruhu?
Takže až 3000 oběti za 17 let?To byla jen jedna část z mozaiky.
na té maličké KuběJe zajímavé, jak je ticho o Batistovi, natož dřívější historii.
Oni to samozdrejmne mysleli dobře, a šlo jim hlavně o člověka, říkám to správně, soudruhu?Jak psal Mark Twain…
Na pirátským fóru jsem zaznamenal celkem hodně odporu vůči komunismu v těch vláknech
Já jsem zase zaznamenal hordy všelikých Kobyláčů, hrajících ze všech sil kličkovanou, však to znáš. Jedni hrají kličkovanou, druzí furt kopali do autu atd. Z tebou zmiňované skupiny jsem tam zaznamenal snad jen jakéhosi dědka z Plzně důchodce, který mluvil vesměs rozumně, i když vypadal, jako kdyby vylez z kontejneru. To je asi nějakej tamější štamgast.
Kvantifikováno to taky samořejmě nemam, a tak můžeme učinit závěr, že to záleží hlavně na oku každého jednotlivého soudruha/soudružky
Co to přesně znamená dobudoucna zůstává otázkou...Ty máš nějaký starosti, čoveče. No co by. Spojí se s KSČM a vytvoří liberálně demokratickou nebinární marxistickou stranu.
kdo by to jako u levičáků čekal žejo :D :D
Tiskni
Sdílej: