Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »No jelikož první zápis na blogu sklidil velký úspěch, přidávám další (pokud někteří méně chápaví jedinci nepochopili, že je to vtip, tak to raději píšu).
Napadá mě, že bych sem mohl napsat jakými všemi způsoby se dá bezpečně pohřbít gentoo, když člověk začína s linuxem. Ale to ať si raději každý vyzkouší sám. Vřele to doporučuji. Člověk se pak tu instalaci naučí nazpameť.
Teď nedávno jsem někde četl (možná je to už trošku starší článek), že londýnská burza dala přednost produktům microsoftu před linuxem (bohužel nemůžu dát link, protože nevím, kde jsem to četl a taky předpokládám, že to četlo hodně lidí). Prý je Microsoft Windows Server 2003 bezpečnější a spolehlivější než linux a prokazují to průzkumy nezávislých agentur.
Nechcete někdo provést pokus, který server (linux/windows) spadne dříve ?
Další věcí, kterou vypustím do světa, by mohl být můj pokus o uvolnění alespoň jednoho počítače ve školní knihovně pro provoz linuxu. Prvním mým krokem byl rozhovor s třídní profesorkou pí. Mickovou, které jsem dal za úkol, aby mě poslala za někým kdo ve škole spravuje síť a počítače. Bylo mi řečeno ať zajdu za p. Danišem. Toho, ale z funkce odvolali a poslal mě za pí. Smetanovou, která se teď o školní síť apod. stará. Přišel jsem k ní do kabinetu, chvíli s ní mluvil a pak jsem byl vyslán za p.Süčem (zástupce ředitele). Přijdu k němu, prohodíme pár slov a opět cestuji přes celou školu a hledám nejmenovaného studenta z 7.a. Student bohužel neměl moc času a dal mi na sebe jabber. Dodnes jsem mu nenapsal, protože buď není online on nebo já. Takže asi takhle skončil linux u nás na škole.
Tiskni
Sdílej:
vim ~/.emacs
vim ~/.emacs