Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
No jelikož první zápis na blogu sklidil velký úspěch, přidávám další (pokud někteří méně chápaví jedinci nepochopili, že je to vtip, tak to raději píšu).
Napadá mě, že bych sem mohl napsat jakými všemi způsoby se dá bezpečně pohřbít gentoo, když člověk začína s linuxem. Ale to ať si raději každý vyzkouší sám. Vřele to doporučuji. Člověk se pak tu instalaci naučí nazpameť.
Teď nedávno jsem někde četl (možná je to už trošku starší článek), že londýnská burza dala přednost produktům microsoftu před linuxem (bohužel nemůžu dát link, protože nevím, kde jsem to četl a taky předpokládám, že to četlo hodně lidí). Prý je Microsoft Windows Server 2003 bezpečnější a spolehlivější než linux a prokazují to průzkumy nezávislých agentur.
Nechcete někdo provést pokus, který server (linux/windows) spadne dříve ?
Další věcí, kterou vypustím do světa, by mohl být můj pokus o uvolnění alespoň jednoho počítače ve školní knihovně pro provoz linuxu. Prvním mým krokem byl rozhovor s třídní profesorkou pí. Mickovou, které jsem dal za úkol, aby mě poslala za někým kdo ve škole spravuje síť a počítače. Bylo mi řečeno ať zajdu za p. Danišem. Toho, ale z funkce odvolali a poslal mě za pí. Smetanovou, která se teď o školní síť apod. stará. Přišel jsem k ní do kabinetu, chvíli s ní mluvil a pak jsem byl vyslán za p.Süčem (zástupce ředitele). Přijdu k němu, prohodíme pár slov a opět cestuji přes celou školu a hledám nejmenovaného studenta z 7.a. Student bohužel neměl moc času a dal mi na sebe jabber. Dodnes jsem mu nenapsal, protože buď není online on nebo já. Takže asi takhle skončil linux u nás na škole.
Tiskni
Sdílej:
vim ~/.emacs
vim ~/.emacs