Byla vydána verze 1.98.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Byla vydána nová verze 7.1 (YouTube) svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Mary Lou bylo vybráno na počest americké jazzové klavíristky Mary Lou Williams (YouTube).
Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.4. Představení novinek také na YouTube. Bun byl přepsán z programovacího jazyka Zig do Rustu. Pomocí Claude Fable 5.
Vývojáři KDE na Mastodonu oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 26.08. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Společnost PINE64 kvůli nedostatku a vysokým cenám DRAM a eMMC dočasně pozastavuje výrobu linuxových zařízení. Výroba zařízení jako PineTime, PineVoice a Pinecil pokračuje.
Společnost Stripe se dohodla na akvizici společnosti OpenRouter. Za 7,5 miliardy dolarů.
Byla vydána nová verze 1.27 programovacího jazyka Go (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
V pátek 28. srpna se v Praze uskuteční již osmý Mobile Linux Hackday. Jako obvykle se potkáme v pražské pobočce SUSE v Karlíně na Křižíkově, takže kromě mobilního Linuxu je to tentokrát i příležitost přijít se podívat na nově zrekonstruované kanceláře. Začínáme v 10:00, ale dorazit můžete samozřejmě kdykoliv v průběhu dne. Setkáním vás provede Petr Hodina, vývojář GPU ovladačů v Mesa 3D a jeden z hlavních lidí české komunity kolem mobilního … více »
Představen byl Raspberry Pi Compute Module 5 Programming Jig. Jedná se o zařízení umožňující připravit Compute Module 5 do plně funkčního stavu bez nutnosti použití dalších vstupně / výstupních desek. Podporuje automatizaci pomocí nástroje rpi-sb-provisioner. Podrobnosti v dokumentaci.
Hackeři ve Francii ukradli data více než půl milionu daňových poplatníků. Je to jeden z největších hackerských útoků v dějinách země. O útoku z konce června informovala až teď daňová správa. Teprve od pondělí dotčeným občanům zasílá e-maily s instrukcemi, jak postupovat dál. Hackeři se sice nedostanou k penězům dotyčných, hrozí ale věrohodné podvody. Hackeři získali třeba celá jména, údaje o rodinných příslušnících nebo také údaje o
… více »Dnes som si prečítal článok pána Doležala, ktorý administrátori Abclinuxu považovali za tak dôležitý, že naň uverejnili odkaz v správičkách. Viete, čo ma na tom dostalo? To, koľko reakcií sa pod týmto článkom objavilo (aj keď odčítam ten smajlíkový bordel).
Nenávidený a zavrhnutiahodný pán Doležal vo svojom -- určite nie prvnom, ani poslednom -- príspevku ani len nevysvetlil, čo to ten LINUXÁŘ podľa neho znamená (opäť sa môže jednať o skratku úplne iného významu, ako napr. LINUKS, ktorý vysvetľuje na svojej stránke s profilom pre zmenu JxP) a už sa do neho pustili všetci hlava-nehlava. Ako niekto v komentároch napísal, i mne to v mnohom pripomína reakcie trafených husí. Veď prečo by som mal autorovi vyvracať, že existujú ľudia, ktorí k plnej spokojnosti používajú Linux, sú otvorení ku kritike, umývajú sa, vedú partnerský život atď, keď on sám sa v ich blízkosti nepohybuje (dokázali by ste popísať od narodenia slepému človeku farby dúhy, tak aby si ich vedel predstaviť?)
Iritujú ma tiež reakcie ľudí, ktorí neslavne známe eso ABCL p. Plešingera označujú za blbca, hlupáka, imbecila a pod. Poznajú ho vlastne? Bavili sa s ním niekedy? Prakticky sa dopúšťajú tej istej chyby ako on. Prečítajú si pár jeho slov a už sú schopní plne ho doporučiť na psychiatrickú liečbu. Ľudia, čo je s Vami?
Máte pocit, že nejaký pán xyz má patent na krásu, pravdu či pojedol všetku múdrosť sveta? Buďte kľudný, takto sa taká osoba neprejavuje. Ak máte chuť prečítať si príspevok od takéhoto zosobnenia, doporučujem, siahnite radšej po Biblii.
Skutočne nechápem, na čo si sťažujete. Admini tohto portálu doprogramovali skvelú funkciu, vďaka ktorej si príspevky ľudí, ktorých nemáte záujem čítať, môžete skryť, takže Vám nebudú prekážať. Za to im patrí môj veľký dík. Veď je to super, nemyslíte? Tu by som chcel len poprosiť, či by nebolo možné (úplne) zrušiť zobrazovanie blogových príspevkov či komentárov vybraných autorov (momentálne to riešim cez AdBlock, ale nie je to ono).
Na záver len toto: prosím, nekameňujte za názory nikoho, každý sme len človek. A chybovať je ľudské. Pána Plešingera či Doležala o neopodstatnenosti niektorých ich názorov nepresvedčíte, tak nemrhajte časom. A nemrnčite, že na Vašom obľúbenom portáli musíte čítať také "kvalitné" príspevky. Nikto Vám ich nenúti.
Howgh! Jose
Tiskni
Sdílej:
díky.. už je to opravené (a tým pádom trošku kostrbatejšie, prepracovávať sa mi to už nechce)