plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Skončil sa piaty ročník najväčšej amatérskej programátorskej súťaže pre prenositeľné konzoly GP2X, GP32, PSP a DS. Celkom bolo prijatých 61 projektov, z toho 39 pre GP2X. A pretože práve túto (linux-powered) hračku vlastním, popíšem zopár veci, ktoré boli vytvorené pre ňu.
Kompletný zoznam prijatých projektov nájdete tu. V priebehu súťaže som bol betatesterom Boomshine2x, tak prečo nezačať tu?
Boomshine2x je relaxačná hra na motív flashovej hry Boomshine, v ktorej je vašou úlohou odpáliť nálož a reťazovou reakciou nechať vybuchnúť stanovený určený počet farebných guličiek. Verzia pre GP2X síce nie je tak vyčačkaná ako jej flashový vzor, ale pre mňa je podstatné, že počas hry si môžete vychutnať originálnu sprievodnú hudbu (s dovolením autora). Taktiež si po chvíľke všimnete, že dokončiť konzolovú verziu je neporovnateľne ľahšie než jej vzor.
Toto je fakt pecka. Jedná sa o niečo ako realtime stratégiu, kde pozdĺž predom určenej trasy staviate obranné veže a prekážky, aby ste zabránili prechodu vojsk. Noo.. ono sú to skôr o rôzne animované geometrické útvary, ale to vôbec nevadí. Grafika je skvelá, v homebrew aréne sa takéto niečo len tak nevidí. Táto hra sa okamžite stala mojím favoritom!
Pacman klon s nádhernou grafikou a hudbou. Moc ma tento typ hry neberie, takže nič k tomu nebudem dodávať.
Ďalšie informácie nájdete na spomínanej stránke a na fórach gp32x.
Tiskni
Sdílej: