Během tradiční ceremonie k oslavě Dne vzniku samostatného československého státu (28. října) byl vyznamenán medailí Za zásluhy (o stát v oblasti hospodářské) vývojář 3D tiskáren Josef Průša. Letos byly uděleny pouze dvě medaile Za zásluhy o stát v oblasti hospodářské, druhou dostal informatik a manažer Ondřej Felix, který se zabývá digitalizací státní správy.
Tor Browser, tj. fork webového prohlížeče Mozilla Firefox s integrovaným klientem sítě Tor přednastavený tak, aby přes tuto síť bezpečně komunikoval, byl vydán ve verzi 15.0. Postaven je na Firefoxu ESR 140.
Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 43. Ve finální verzi vychází šest oficiálních edic: Fedora Workstation a Fedora KDE Plasma Desktop pro desktopové, Fedora Server pro serverové, Fedora IoT pro internet věcí, Fedora Cloud pro cloudové nasazení a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich jsou k dispozici také další atomické desktopy, spiny a laby. Podrobný přehled novinek v samostatných článcích na stránkách Fedora Magazinu: Fedora Workstation, Fedora KDE Plasma Desktop, Fedora Silverblue a Fedora Atomic Desktops.
Elon Musk oznámil (𝕏) spuštění internetové encyklopedie Grokipedia (Wikipedia). Zatím ve verzi 0.1. Verze 1.0 prý bude 10x lepší, ale i ve verzi 0.1 je podle Elona Muska již lepší než Wikipedia.
PSF (Python Software Foundation) po mnoha měsících práce získala grant ve výši 1,5 milionu dolarů od americké vládní NSF (National Science Foundation) v rámci programu "Bezpečnost, ochrana a soukromí open source ekosystémů" na zvýšení bezpečnosti Pythonu a PyPI. PSF ale nesouhlasí s předloženou podmínkou grantu, že během trvání finanční podpory nebude žádným způsobem podporovat diverzitu, rovnost a inkluzi (DEI). PSF má diverzitu přímo ve svém poslání (Mission) a proto grant odmítla.
Balík nástrojů Rust Coreutils / uutils coreutils, tj. nástrojů z GNU Coreutils napsaných v programovacím jazyce Rust, byl vydán ve verzi 0.3.0. Z 634 testů kompatibility Rust Coreutils s GNU Coreutils bylo úspěšných 532, tj. 83,91 %. V Ubuntu 25.10 se již používá Rust Coreutils místo GNU Coreutils, což může přinášet problémy, viz například nefunkční automatická aktualizace.
Od 3. listopadu 2025 budou muset nová rozšíření Firefoxu specifikovat, zda shromažďují nebo sdílejí osobní údaje. Po všech rozšířeních to bude vyžadováno někdy v první polovině roku 2026. Tyto informace se zobrazí uživateli, když začne instalovat rozšíření, spolu s veškerými oprávněními, která rozšíření požaduje.
Jste nuceni pracovat s Linuxem? Chybí vám pohodlí, které vám poskytoval Microsoft, když vás špehoval a sledoval všechno, co děláte? Nebojte se. Recall for Linux vám vrátí všechny skvělé funkce Windows Recall, které vám chyběly.
Společnost Fre(i)e Software oznámila, že má budget na práci na Debianu pro tablety s cílem jeho vyžívání pro vzdělávací účely. Jako uživatelské prostředí bude použito Lomiri.
Proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Ireland 2025. Celkově bylo vyplaceno 1 024 750 dolarů za 73 unikátních zranitelností nultého dne (0-day). Vítězný Summoning Team si odnesl 187 500 dolarů. Shrnutí po jednotlivých dnech na blogu Zero Day Initiative (1. den, 2. den a 3. den) a na YouTube.
.
Tomu tímu vysoko výkonných ľudí týmto posielam srdečné pozdravy.
BTW - možno by si mohol skúsiť poslať ten skript priamo do Rakús : http://www.happyfoto.at/fix/kontakt.htm (snáď aj s kópiou odpovede, ktorú si obdržal).
S rozbehaním HFAsistenta cez wine som sa trápil cca celý jeden deň, nakoniec som to uploadoval cez web ručne.
Predpokladám, že sa dá rovnako spraviť aj úprava veľkostí a počtu, nemal by to byť problém.
A ty jsi vážně myslel, že o to budou mít zájem?
Pripájam sa k poďakovaniu. Toto je rozhodne lepšia cesta ako nahrávať 100 fotiek cez web. Dík.
noo,.. ani moc ne
dival som do Tvojich zdrojakov a urcite by som to nezvladol v rozumnom case. j
skrypt pro českou verzi happyfoto.cz
#!/bin/bash
###################################################
# uploader for happyfoto.sk photo service #
# ver. 1.0 - March 9th, 2009, jose1711 gmail com #
# #
###################################################
# idea from http://groups.google.com/group/cz.comp.linux/browse_thread/thread/4973b67b44e6d5a1
#
# spustenie:
# ./upload-happyfoto [subor1.jpg] [subor2.jpg] [subor3..]
#
# vyzaduje:
# - identify (imagemagick)
# - curl
#
# prihlasovacie udaje (meno/heslo):
# - nacitaju sa zo suboru $HOME/.happyfoto.config (vsetko vratane hesla je
# v plaintexte)
# - priklad:
#user=testuser
#password=testpass
# - ak nie su specifikovane v tomto subore bude zobrazena vyzva na ich zadanie
#
# poznamky:
# - ulozenie hesla v plaintexte nie je velkym problemom, pretoze na zakoncenie
# objednavky je potrebne odoslat potvrdzovaci e-mail
# - subory s rovnakym nazvom, ktore sa uz nachadzaju na serveri, budu prepisane
# bez vyzvy ci varovania
# - na dokoncenie objednavky sa musite prihlasit vo webovom prehliadaci, vybrat
# pocet kopii, velkost atd a potom potvrdit objednavku mailom
# - skript ignoruje adresare (ziadna rekurzia). odporuca sa umiestnit vsetky
# fotografie do jednoho adresara a potom spustit ./upload-happyfoto *
#
# --------------------------------------------------
#
# invocation:
# ./upload-happyfoto [file1.jpg] [file2.jpg] [file3..
#
# required:
# - identify (imagemagick)
# - curl
#
# user credentials:
# - read from $HOME/.happyfoto.config (everything incl. password is plaintext)
# - example:
#user=testuser
#password=testpass
# - if not specified they are prompted on console
#
# notes:
# - storing password in plaintext is not a big deal since successful order requires
# sending confirmation e-mail
# - files with the same name already residing on the server will be overwritten w/o
# notice
# - to finish the order you need to login via webbrowser, select number of copies,
# size, etc. and then confirm via reply e-mail
# - script ignores directories (no recursion). it is advised to put all the photos
# into a common directory and run ./upload-happyfoto *
#
# --------------------------------------------------
# changelog:
# march 9th, 2009 - first public version
####################################################
check_deps(){
which identify &>/dev/null
[ $? -ne 0 ] && echo "ImageMagick not installed, exiting" && exit 1
which curl &>/dev/null
[ $? -ne 0 ] && echo "Curl not installed, exiting" && exit 1
}
show_help(){
echo "A bash script for uploading photos to happyfoto.sk"
echo "Usage:"
echo "./upload-happyfoto [files to upload]"
echo
echo "Example:"
echo "./upload-happyfoto *jpg"
}
read_credentials(){
if [ -f ~/.happyfoto.config ]; then
user=$(sed -n "/^\s*user=/s/^\s*user=\(.*\)/\1/p" ~/.happyfoto.config)
password=$(sed -n "/^\s*password=/s/^\s*password=\(.*\)/\1/p" ~/.happyfoto.config)
fi
if [ -z "${user}" ]; then
until [ ! -z "${password}" ]; do
echo "Zadajte login do happyfoto [Enter login]"
read user
done
else
echo "Login nacitany z .happyfoto.config [Login read from config file]"
fi
if [ -z "${password}" ]; then
until [ ! -z "${password}" ]; do
echo "Zadajte heslo - bude sa zobrazovat [Enter password - will be echoed]"
read password
done
else
echo "Heslo nacitane z .happyfoto.config [Password read from config file]"
fi
}
get_sid(){
sid=$(curl -F 'mnd=4' -F 'txtName='"${user}" -F 'txtPassword='"${password}" 2>/dev/null "http://digi.happyfoto.cz/album?xsl=login_success&action=login&mnd=4" | sed -n "/window.location.href/s/\s*window.location.href = 'album?xsl=standard&action=album&id=\([0-9A-Z]*\)';/\1/p")
}
check_deps
read_credentials
get_sid
# if arguments missing, show help
if [ $# -eq 0 ]; then
show_help
exit 0
fi
echo "SID: $sid"
echo "--------------------------------------------"
echo "Processing $# files:"
counter=0
succ=0
for i in "$@"
do
counter=$((counter+1))
echo -n "uploading file ${i} (${counter}/$#).."
identify "${i}" &>/dev/null
if [ $? -ne 0 ]; then
echo "Skipped (no image format detected)"
elif [ ! -f "${i}" ]; then
echo "Skipped (not a regular file)"
else
curl --no-keepalive -F "Filedata_01=@$i" -F "session=$sid" -F "cut=fit" -F "total_files=1" "http://digi.happyfoto.cz/album?xsl=cart&action=upload&id=$sid" 2>/dev/null | grep order_confirm &>/dev/null
if [ $? -eq 0 ]; then
echo "Success"
succ=$((succ+1))
else
echo "Failed"
fi
fi
done
echo "--------------------------------------------"
echo "Finished (${succ} files uploaded)"
# uploader for happyfoto.sk photo service # echo "A bash script for uploading photos to happyfoto.sk"
.
Tiskni
Sdílej: