Bylo vydáno Ubuntu 21.04 s kódovým názvem Hirsute Hippo. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdůrazněna je možnost integrace s Microsoft Active Directory, Wayland ve výchozím stavu a vývoj aplikací pomocí Flutteru.
Prohlášení (Twitter) Minnesotské univerzity k výzkumu proveditelnosti nenápadného začlenění bezpečnostních chyb do Linuxu: Situaci bereme vážně. Výzkum jsme pozastavili. Prozkoumáme výzkumnou metodu a její schválení. Stanovíme opatření…
OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 16.0.0 (Current) otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). Přehled novinek v článku na Medium.
Na MFF UK pokračuje série on-line přednášek o architektuře a implementaci operačních systémů. Dnes je na programu Live kernel patching, příští týden ladění kernelu a kdump, další přednášky jsou naplánovány až do 3. června.
… více »Byla vydána nová verze 3.3 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Mozilla.cz informuje, že Mozilla z Firefoxu pro Android i iOS odstraní integraci „sledovacího“ systému Leanplum. Leanplum sbírá informace, jak moc uživatelé používají záložky, panely, integraci Pocketu apod. Českých uživatelů se to prý příliš netýká.
Microsoft v příspěvku na svém blogu představil WSLg (Windows Subsystem for Linux GUI) aneb rozšíření WSL přinášející možnost spouštění grafických linuxových aplikací. V dalším příspěvku je rozebrána architekturu WSLg. Videoukázka práce s WSLg na YouTube.
Greg Kroah-Hartman zakázal Minnesotské univerzitě přispívat do Linuxu. Vědci úmyslně posílali patche s bezpečnostními chybami a pak psali vědecké články (pdf). Vědci používají pojem "pokrytecké commity" (hypocrite commits) aneb zdánlivě prospěšné commity, které ve skutečnosti přinášejí kritické problémy.
Program Zellij byl představen a vydán v beta verzi. Popis programu říká, že se jedná o terminálový pracovní prostor aneb program podobný programům tmux a screen. Naprogramovaný je v Rustu. Pluginy jsou ve WebAssembly.
Až je mi smutno, že mi to nenapadlo skôr. Najprv som zrejme musel preklikať desiatky google odkazov, prečítať niekoľko pesimistických článkov o konfigurácií multiseatu v Linuxe plných čudesných príkazov a nezdokumentovaných prepínačov, aby som si uvedomil, že by som si mohol vystačiť aj s takým prachobyčajným VirtualBoxom.
A ono to vskutku funguje. Po roztiahnutí obrazovky xrandr cez dva monitory, zapojení ďalšej myši a klávesnice, pridaní filtra pre tieto zariadenia (má to takto ostať zopár mesiacov), zapnutí virtuálneho stroja a presunutí jeho okna na externý monitor (fullscreen je možný, ale to už trošku trhalo) sa udiali razom z jedného PC (noťas Dell Latitude D600) stroje dva. Výkon nijak prehnane oslnivý, ale na browsenie a nejakú tú úpravu dokumentov vo vime/spúšťanie filmov to bohate stačí. A oproti iným riešeniam to má aj nejaké výhody: možnosť rýchleho ovládania druhého seatu z oboch "terminálov" (ak sú monitory pri sebe), zdieľanie clipboardu, snapshoty, presúvanie okien, možno vám napadnú ďalšie. Iste, nájdu sa aj nevýhody (nutnosť inštalácie/sťahovania ďalšieho OS alebo aspoň LiveCD, pokles výkonu, riziko nestability VirtualBoxu,..), ale mne, resp. nám toto riešenie vyhovuje.
Viac o konfigurácii:
hardware:
Tiskni
Sdílej:
ono filter na USB zariadenia je to prakticky len to, ze pri starte danej virtualnej masiny si ich automaticky rezervuje operacny system guesta, takze pre hosta akoby neexistovali (tym padom napr. mys neopusti okno virtualneho stroja). nemusis tak pokazde vyberat vstupne zariadnia z menu Zariadenia - USB zariadenia. tiez si viem predstavit lepsi nazov ako filter.. ale tak to pomenovali
jj, mam tu non-OSE verziu
ake informacie by si uvital?
dovod preco multiseat je ten, ze priatelke sa odporucal notebook a momentalne sme v docasnej financnej tiesni a nechce sa nam pri jednom notaku striedat. zyvsok som doplnil v prispevku.
a funguje pre kazdu stanicu openGL ?
prislo mi to rychlejsie ako pisanie vlastnych konfigov. navyse beruc v uvahu rozne problemy, o ktorych som cital: openGL iba na jednom displeji, pomale prekreslovanie (nemoznost zapnutia DRI).. VirtualBox mi prisiel ako nenarocny workaround. a vyhody oproti inym rieseniam som tiez popisal.
Ale tohle funguje jen kdyz mas opravdu dve graficke karty (nebo aspon kartu, ktera se tvari jako dve PCI devices), neni-liz pravda? Pokud mas jen dva vystupy na jedne graficke karte, tak to AFAIK takhle udelat nejde.
Takovy pseudo-multiseat (pomoci virtualboxu), jaky se popisuje v tomto blogu, by asi nebyl problem. Dalsi moznost by bylo treba pouziti xnestu (nebo nejake modernejsi implementace tohoto principu).
hal-device /org/freedesktop/Hal/devices/usb_device_4fc_801_noserial_if0_logicaldev_input|awk 'NR > 1 {print}' > /tmp/mouseinfo hal-device /org/freedesktop/Hal/devices/usb_device_45e_dd_noserial_if0_logicaldev_input|awk 'NR > 1 {print}' > /tmp/kbdinfo hal-device --remove /org/freedesktop/Hal/devices/usb_device_4fc_801_noserial_if0_logicaldev_input hal-device --remove /org/freedesktop/Hal/devices/usb_device_45e_dd_noserial_if0_logicaldev_input /usr/bin/Xephyr -br -screen 1280x1024 -keybd evdev,,device=/dev/input/by-path/pci-0000:00:1d.0-usb-0:2:1.0-event-kbd,XkbRules=xorg,XkbModel=microsoftprooem,XkbLayout=sk,XkbVariant='qwerty' -mouse evdev,,5,device=/dev/input/by-path/pci-0000:00:1d.0-usb-0:1:1.0-event-mouse,emulate3buttons=on +xinerama $@ hal-device --add /org/freedesktop/Hal/devices/usb_device_4fc_801_noserial_if0_logicaldev_input < /tmp/mouseinfo hal-device --add /org/freedesktop/Hal/devices/usb_device_45e_dd_noserial_if0_logicaldev_input < /tmp/kbdinfoSamozrejme zariadenia aj rozlíšenia podľa vlastných požiadavkov.
Asi jsem úplná lama, nějak nevim jak nastavit to USB - chápu dobře že co přidám do filtrů to si virtualbox automaticky odchytí? Já jen že mě nechce odchytávat nic
Tak už mi to funguje - redukce Sharkoon mi nechtěla vzit myš a tak jsem musel prohodit kabely od myši a klávesnice (fialovej do zelenýho a naopak). Koukám že je to i docela dost použitelný, díky za ,,návod'' - konečně něco co opravdu funguje a jde to i poměrně jednoduše :) Navíc výhoda je že po vypnutí VirtualBoxu se dá s klávesnicí a myší normálně pracovat (nevim jak je to u ostatních řešení), takže už nehrozí že se budou dva lidi přetahovat o klávesnici ;)