Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Tiskni
Sdílej:
Tohle mě právě na ultralinuxácích sere, chtěli by linux všude, ale zároveň si mastí ego tím, že nejdou s hlavním proudem a tím pádem ve své podstatě jsou proti všemu co používá nějaké významně větší množství lidí
Sám jsem začínal na Ubuntu a pak přešel na Arch, ale nedovedu si představit, že bych na Archu s linuxem začínal.Jako kdyby ostatní OS byly dokonalé. Taky někdy mám z GNU/Linuxu tyhle pocity, ale pak zjistím, že to je tím, že jiné OS nepoužívám – jinde je to totiž ještě daleko horší.
A teď se vžij do role BFU a zadej si do googlu nebo seznamu linux. BFU bude zmatenej jak bába v turniketu a radši vysolí peníze za windows.BTW a neni to uplne jedno ? :D Se priznam ze me jako spokojenemu uzivateli Debianu je uplne totalne jedno, jestli a za co nejaky BFU vyplazne jeho penize :D Kdyz to tak vezmem kolem a kolem :D
Tyto informace tam (samozřejmě řádně sestříhané) podával pan Krčmář a předpokládám, že i on má zásluhu na zmínce o linuxu.
Ano a potom si najde ve vyhledávači web, kde je pan Krčmář šéfredaktorem, a uvidí tam (aktuální články): ReactOS jako náhrada XP, překážky na cestě Linuxu do firem apod. a vedle toho články jak moc je dobrý Azure apod.
Takže ano, pan Krčmář dělá službu. Otázkou je komu a proč.
No já jsem zase zaslechla rozhovor na Radiožurnálu. Tam teda nemluvil pán z krčmy, ale nějaký ferda z živě.cz (nevím kdo to byl, už si to nepamatuju). A taky doporučil jako alternativu k ekspičkám Linux, což mě docela překvapilo. "Veřejnoprávní" média mají u mě malé bezvýznamné plus.
Jedna vlaštovka sice jaro nedělá, ale vnímám to jednoznačně pozitivně, že tam ta zmínka padla. Je to sice chabá náplast na ty srajdy a předžvýkanou propagandu v zahraničním zpravodajství, ale aspoň něco. Lid se aspoń dozvěděl, že existuje i něco jiného než ekspička.