Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Tiskni
Sdílej:
Tohle mě právě na ultralinuxácích sere, chtěli by linux všude, ale zároveň si mastí ego tím, že nejdou s hlavním proudem a tím pádem ve své podstatě jsou proti všemu co používá nějaké významně větší množství lidí
Sám jsem začínal na Ubuntu a pak přešel na Arch, ale nedovedu si představit, že bych na Archu s linuxem začínal.Jako kdyby ostatní OS byly dokonalé. Taky někdy mám z GNU/Linuxu tyhle pocity, ale pak zjistím, že to je tím, že jiné OS nepoužívám – jinde je to totiž ještě daleko horší.
A teď se vžij do role BFU a zadej si do googlu nebo seznamu linux. BFU bude zmatenej jak bába v turniketu a radši vysolí peníze za windows.BTW a neni to uplne jedno ? :D Se priznam ze me jako spokojenemu uzivateli Debianu je uplne totalne jedno, jestli a za co nejaky BFU vyplazne jeho penize :D Kdyz to tak vezmem kolem a kolem :D
Tyto informace tam (samozřejmě řádně sestříhané) podával pan Krčmář a předpokládám, že i on má zásluhu na zmínce o linuxu.
Ano a potom si najde ve vyhledávači web, kde je pan Krčmář šéfredaktorem, a uvidí tam (aktuální články): ReactOS jako náhrada XP, překážky na cestě Linuxu do firem apod. a vedle toho články jak moc je dobrý Azure apod.
Takže ano, pan Krčmář dělá službu. Otázkou je komu a proč.
No já jsem zase zaslechla rozhovor na Radiožurnálu. Tam teda nemluvil pán z krčmy, ale nějaký ferda z živě.cz (nevím kdo to byl, už si to nepamatuju). A taky doporučil jako alternativu k ekspičkám Linux, což mě docela překvapilo. "Veřejnoprávní" média mají u mě malé bezvýznamné plus.
Jedna vlaštovka sice jaro nedělá, ale vnímám to jednoznačně pozitivně, že tam ta zmínka padla. Je to sice chabá náplast na ty srajdy a předžvýkanou propagandu v zahraničním zpravodajství, ale aspoň něco. Lid se aspoń dozvěděl, že existuje i něco jiného než ekspička.