Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Tohle mě právě na ultralinuxácích sere, chtěli by linux všude, ale zároveň si mastí ego tím, že nejdou s hlavním proudem a tím pádem ve své podstatě jsou proti všemu co používá nějaké významně větší množství lidí
Sám jsem začínal na Ubuntu a pak přešel na Arch, ale nedovedu si představit, že bych na Archu s linuxem začínal.Jako kdyby ostatní OS byly dokonalé. Taky někdy mám z GNU/Linuxu tyhle pocity, ale pak zjistím, že to je tím, že jiné OS nepoužívám – jinde je to totiž ještě daleko horší.
A teď se vžij do role BFU a zadej si do googlu nebo seznamu linux. BFU bude zmatenej jak bába v turniketu a radši vysolí peníze za windows.BTW a neni to uplne jedno ? :D Se priznam ze me jako spokojenemu uzivateli Debianu je uplne totalne jedno, jestli a za co nejaky BFU vyplazne jeho penize :D Kdyz to tak vezmem kolem a kolem :D
Tyto informace tam (samozřejmě řádně sestříhané) podával pan Krčmář a předpokládám, že i on má zásluhu na zmínce o linuxu.
Ano a potom si najde ve vyhledávači web, kde je pan Krčmář šéfredaktorem, a uvidí tam (aktuální články): ReactOS jako náhrada XP, překážky na cestě Linuxu do firem apod. a vedle toho články jak moc je dobrý Azure apod.
Takže ano, pan Krčmář dělá službu. Otázkou je komu a proč.
No já jsem zase zaslechla rozhovor na Radiožurnálu. Tam teda nemluvil pán z krčmy, ale nějaký ferda z živě.cz (nevím kdo to byl, už si to nepamatuju). A taky doporučil jako alternativu k ekspičkám Linux, což mě docela překvapilo. "Veřejnoprávní" média mají u mě malé bezvýznamné plus.
Jedna vlaštovka sice jaro nedělá, ale vnímám to jednoznačně pozitivně, že tam ta zmínka padla. Je to sice chabá náplast na ty srajdy a předžvýkanou propagandu v zahraničním zpravodajství, ale aspoň něco. Lid se aspoń dozvěděl, že existuje i něco jiného než ekspička.
Tiskni
Sdílej: