Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Autorem a nejspíše i jediným vývojářem tohoto ovladače je Stephan Schreiber.
Ext2 IFS je nativní kernel-mode ovladač pro MS Windows řady NT (NT 4.0 až 6.0).
Ext2 IFS
Autorem a nejspíše i jediným vývojářem tohoto ovladače je Stephan Schreiber.
Ext2 IFS je nativní kernel-mode ovladač pro MS Windows řady NT (NT 4.0 až 6.0). Stahnout si ho můžete na adrese fs-driver.org
. Momentálně podporuje pouze ext2 a ext3 (obnova z journalu není podporována, ovladač pouze zkontroluje celistvost journalu a v případě, že najde nevyřízené operace, informuje uživtele, aby provedl obnovu z journalu pod Linuxem) s inode_size 128. Pro vytvoření komaptibilního ext2/3 filesystemu musíte zadat mke2fs parametr -I 128
, neboť aktuální verze mke2fs vytváří Ext2/3/4 fs s inode_size 256.
Na stránkách myslím není nic uvedeno, nicméně od autora tohoto ovladače jsem se dozvěděl, že nová verze s podporou Ext4 a large_inodes je již rozpracována. Dozvěděl jsem se i pár informací o opravách týkajících se některých zařízení.
Na závěr ještě přidám, že když jsem psal autorovi, jestli bych mu mohl pomoci s vývojem tohoto ovladače, tak mi odpověděl, že děkuje, ale že nechce uvolnit zdrojový kód a ani nemá zájem.
Tiskni
Sdílej:
Uz nekolik let pouzivam FAT32 i NTFS pro sdileni mezi systemy a bez jedineho problemu. Pokud nepotrebujete ukladat vic jak 4 GB soubor tak s prehledem staci FAT32 a jeho limit pro velikost filesystemu 2 TB.
Kdybych si mel vybrat tak reknu ze je mi to jedno.
Ani jeden z win filesystemu stejne nepodporuje linky a jine odlisnosti jez maji Linux FS bezne.
Proste win fs nemaji nic navic o co by uzivatel "linuxar" stal.
Ext2 IFS jsem zkousel, ale ztroskotal na mountu novych ext3 partition - bylo treba nainstalit znovu Ext2 IFS. Je to uz delsi dobu, treba dnes je situace jina. Tuto utilitu jiz nepotrebuji.
Kdyz nechce autor pomoci na vyvoji a Vy mate potencial znalosti tak si najdete jineho vyvojare jez o Vasi pomoc bude stat.
To je holt vule komunity.
ln -s
me teda nejde a vystup je stejny jak u FAT32
Spousta knihoven je slinkovana a jediny mozny FS pro praci treba s squashfs (lzm) je jedine linuxovy.
jen blazen by cekal ze to bude fungovat stejne jako na linuxu, tohle je ms svet ...