Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Pro pravidelné pátrače po ovladačích čehokoliv nejnovějšího to asi novinka nebude, ale mne osobně překvapilo, když jsem narazil na tenhle projekt
Jedná se o FUSE modul přidávající podporu čtení a zápisu na media se souborovým systémem exFAT. Má zatím jednu velkou mouchu: zápis adresářů s mnoha podadresáři provádí dost neefektivně, takže adresář zabírá na disku mnohem více, než je běžné. I tak to předčilo mé očekávání.
Někde jsem narazil na zmínky, že existuje i modul pro jádro, ale jen s podporou čtení. Všechny odkazy však vedly na neexistující soubor, takže nevím, jak to s tím modulem exFAT pro jádro je. Kdyby někdo měl více informací, rád je uvítám.
Podporu exFAT pro GNU-Linux jsem hledal hlavně kvůli tomu, kdyby někoho napadlo hromadně formátovat svoje media na exFAT. Sám jsem exFAT použil zatím jen na jedné 7,5GiB flashce (komerčně 8GB) pro testovací účely a nijak mě to zatím nepřesvědčilo - něco jiného ale asi budou SSD disky. Podpora exFAT pod Windows XP se mi zdála příšerná a vývojáři to backportovali asi za trest. Rozdíl rychlosti zápisu pod Win XP a Vista se mi zdál značný, větší než při použití FAT32.
Tiskni
Sdílej:
$ dd if=/dev/zero of=/media/WIN7/20GBFile bs=1024 count=20M 20971520+0 vstoupivších záznamů 20971520+0 vystoupivších záznamů 21 474 836 480 bajtů (21 GB) zkopírováno, 817,633 s, 26,3 MB/sTrvalo to sice dlouho, ale soubor se tam vytvořil. Zkoušeno na Fedoře 12, dd (coreutils) 7.6, ntfs-3g 2010.3.6 integrated FUSE 27 . Takže asi tak.
Protože je to schválené jako standardní filesystém pro vysokokapacitní SD karty (SDXC)? Tzn. nejdříve se takto začnou objevovat karty předformátované, a pak se začnou objevovat foťáky, telefony atd., které jiný filesystém jednoduše na kartě vůbec nebudou podporovat. M$ tomu určitě rád pomůže, takže podpora v „alternativních“ OS je bohužel nezbytná. Jsem velice rád, že pro Linux se na tom již pracuje.
Windows (jakakoli) defaultne ani neumoznuji naformatovat na ExFat.
Podpora do win XP je opravdu horsi jak ve win 7. Tezko rict proc tomu tak je.
K cemu takovy flashdisk jez na jinem pc nepujde. Na lokalnich discich chapu existenci minoritnich FS, na flashdisku pro prenos dat mezi PC nikoliv.
Pokud potrebujete na velky flashdisk ukladat soubory vetsi jak 4 GB (BRD rip apod) tak si flashku naformatujte na NTFS. Pojede pak vsude.
Nutno pouzit ve windows aplikace tretich stran pac win neustale na USB flashdiscich nuti FAT 32. V OSS vse samozrejme bezproblemu.
>>> ovladaci panely-> nastroje po spravu->sprava pocitace-> sprava disku (nebo tak nejak uz si to presne nepamatuuji)
A zobrazi se Vam tentyz dialog jako zdyz date pravoklik a naformatovat.