Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Již brzy (prý už v prosinci) by se měla začít prodávat miniaturní ARM deska Raspberry Pi (A zde článek na Root.cz)
Nápad miniaturního počítače za pár stovek se mi moc líbí. Uvažuji, že až to bude možné, Raspberry Pi si koupím. Podle reakcí na různých fórech se mi zdá, že o to bude dost zájem. Napadlo mě, proč něco takového nevzniklo už dříve (alespoň o ničem nevím). Jak je vlastně složité / nákladné něco takového vyvinout?
Plánujete si Raspberry Pi koupit?
Včera jsem se probíral nabídkou knih Cpressu na narazil jsem na knihu: Jádro systému Windows s podtitulem: Kompletní průvodce programátora.
Připadá mi, že tu knihu vydal Cpress jako doplnění trhu, o obdobu knihy Jádro systému Linux od Lukáše Jelínka (která se mi mimochodem moc líbí). Obě knihy vypadají velice podobně.
Osobně se domnívám, že ta kniha (narozdíl od té od Jelínka) nebude moc kvalitní, a to ze dvou důvodů:
Tu knihu o Windows jsem nečetl, protože mě Windows nezajímají, přesto mě velice zajímá Váš názor komunito.