Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Včera jsem se probíral nabídkou knih Cpressu na narazil jsem na knihu: Jádro systému Windows s podtitulem: Kompletní průvodce programátora.
Připadá mi, že tu knihu vydal Cpress jako doplnění trhu, o obdobu knihy Jádro systému Linux od Lukáše Jelínka (která se mi mimochodem moc líbí). Obě knihy vypadají velice podobně.
Osobně se domnívám, že ta kniha (narozdíl od té od Jelínka) nebude moc kvalitní, a to ze dvou důvodů:
Tu knihu o Windows jsem nečetl, protože mě Windows nezajímají, přesto mě velice zajímá Váš názor komunito.
Tiskni
Sdílej:
Citace: Zajímá vás, jak operační systémy fungují? Potřebujete znát principy programování ovladačů? Chcete umět samostatně zkoumat vnitřní mechanismy jádra? Průvodce z pera českého odborníka vám objasní fungování jádra a jeho algoritmů.
To mi moc nepříde jako pouhý popis (dokumentaci k) API.
Politika M$ mi připadá přesně tak, jak stepulka uvádí. Nebo snad existuje nějaký oficiální zdroj, jak se dozvědět, jak je implementovaný (a proč) třeba... časovač ve Win??
Z mojí strany to rozhodně nemá být nějaké navážení se do pana Drába. Jen mě zajímá, jak je mi schopný ve své knize vysvětlit věci, které imho nikdo (s vyjímkou lidí od M$) vědět nemůže
nehrabej se v systemu a ani ti to neumoznime, nechceme, aby se z tebe stal chytry a systemu znaly clovek.
Věda a technika mládeži – Magazín 1987/2, © Mladá fronta 1987
Sorry vole… ERROR.Karikatury Vladimíra Jiránka jsou krutopřísné. Bohužel přístup ke scaneru do kterého by se mi vlezl ten mamutí formát budu mít až po výkendu, ale pak pokud na to nezapomenu to určitě naskenuju.
+1 , s prvni polovinou příspěvku ...
Pravdou je, že s Windows nemám dobré zkušenosti. Spíše než nějaká Linuxová agitka mě od Windows odradila nelogičnost a také to, že se mi některé věci nepodařilo na Windows rozchodit, a ani jsem nebyl schopen se dostat někam hloub pod ty klikátka, která hlásí jen "nastala chyba" a nic víc. Můžete sice namítnout, že jsem diletant a proto v tom nespatřuji logiku. Možná máte pravdu. Ale mě to moc nepomůže
Jsem rád, že jste kromě hromady podivných narážek na mou osobu (které podle mě byly oprávněné jen tak z 20%) napsal i dost věcí k tématu. Například to, že Microsoft uvolnil zdrojáky pro některé vysoké školy jsem opravdu netušil. Moje chyba
Ach jo. Tuto politiku zastává pouze Apple.
Pane Ponkráci, mohl byste tuhle poznámku trochu rozvinout? Čím je politika Applu "uzavřenější" než MS?
Jiste jsi zkousel SoftIce, AQTime, nebo nejaky jiny profiler, dokumentaci k API, MSDN?... že se mi některé věci nepodařilo na Windows rozchodit, a ani jsem nebyl schopen se dostat někam hloub pod ty klikátka, která hlásí jen "nastala chyba" a nic víc. Můžete sice namítnout, že jsem diletant...
... Pane Ponkráci, mohl byste tuhle poznámku trochu rozvinout? Čím je politika Applu "uzavřenější" než MS?Treba tim, ze jejich OS bezi jen na jejich zeleze? (neberu ruzne hacky aby to bezeloi na PC - i tak neni zajistena 100% funkcnost a bezproblemovost...). NAvic nevim o nejake VEREJNE dostupne dokumentaci pro vyvojare, kteri by chteli vyvijet sw na apple. Pokud takova existuje, rad se dozvim, kde se da najit a co obsahuje...
Microsoft se naopak snaží aby kdo chce rozumět mohl. Je to v jeho zájmu. Ne nadarmo řval Steve Ballmer v jeho tanci „developers“. Čím více lidí bude znát detaily Windows, tím spíše bude Windows dominovat. I Microsoft si dokáže spočítat, že když budou dělané programy na míru Windows a to včetně detailních znalostí vnitřku Windows, bude se lidem přecházet hůře.
Už se těším na svobodnou licenci místo EULA a NDA.
Microsoft se naopak snaží aby kdo chce rozumět mohl.A kde že se si můžu stáhnout zdrojáky Win kernelu? :)
Ach jo. Tuto politiku zastává pouze Apple.S open-source jádrem, resp. vlastně celým základem systému? (Darwin) Neřekl bych...
Microsoft se naopak snaží aby kdo chce rozumět mohl.Uverím, keď uvidím nejakú dokumentáciu od Microsoft-u, ktorý napr. popíše, vysvetlí a zdôvodní rozdiel v atribútoch súboru autoexec.bat ak tie atribúty boli zisťované raz cez COM a raz cez Win32 API -to je jedna z posledných nehorázností, na ktoré som narazil.
Kdyby měl takové "zdůvodňující" texty psát Apple pro své API, bylo by to veledílo, které by svým objemem řádově překonávalo i směrnice a nařízení EU...
$ se dá chápat jako značka dolaru a zároveň je to podobné písmenku S. Proto místo zkratky MS občas píšu M$, abych podtrhnul že Microsoftu záleží jen na těch dolarech
Chápe to snad někdo jinak?? A nebuďte prosím vulgární
Jak píšu kousek nad Vámi: Z mojí strany to rozhodně nemá být nějaké navážení se do pana Drába. Jen mě zajímá, jak je mi schopný ve své knize vysvětlit věci, které imho nikdo (s vyjímkou lidí od M$) vědět nemůže
Prostě se domnívám, že v popisu knihy slibují něco, co nelze splnit. Pokud se mýlím, tak se omlouvám.
V určitých případech je dokonce rychlejší a jednodušší prozkoumat binárku.Bože ty si ... ja viem už ti t napísali všetci, tak nič nové.
Souhlasím, algoritmy se z dobrého popisu luští líp než z (dobrého?) kódu. Jednu věc ti ale sebelepší popis nedá, a to jsou chyby. Vlastní zkušenost - jednou se mi dělo něco velice podivného se sériovým portem (pro zájemce zde, zde a zde), pomocí strace jsem zjistil co je zhruba problém, otevřel zdrojáky programu a našel chybu. Oficiálně to opravené nebylo, ale já si udělal svůj patch a opravil to aspoň pro sebe. Být to uzavřené, luštím tu chybu dodnes.
Ty budeš asi dobrej trapák co? Jsi přesně ten typ lidí co dělají Linuxu medvědí službu.A ty děláš medvědí službu medvědům :).
vím své, protože jsem dělal na jádře pro Longhorn (Vista)
Tak tim bych se tu nechlubil..Vista mala postavený na úplne iných základoch ako niXové systémy, v boji neobstála a zvíťazilo niXu blízke NT na čom je postavené aj W7.BS, NT jsou všechny. Windows 7 má jen mírně změněné jádro, proti Vistě. A tipuju, že váš předřečník taky plácá webolegendy.
Reakce hodná "normálního" člověkaTo je dobře, kdyby nás soudili podle těch, co všude píšou „Podle takových jako jsi ty nás soudí...“, bylo by to horší.Další ostuda komunity. Podle takových jako jsi ty nás soudí běžní zájemci o Linux.
Imnho to bude neco podobne tomuhle http://www.amazon.com/Programming-Microsoft-Windows-Driver-Model/dp/0735618038/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1319899488&sr=1-1, coz mohu odhadovat akorat z ukazkove kapitoly. Tedy vypada to jako prirucka, jak psat ovladace.
Spis me prekvapuje, ze nekdo vydava knihu na tohle tema v cestine.
1) Když chce manipulovat a lhát, aby si zaplatil nějaký kurs manipulace, lhaní a pod. Lze to dělat tak, aby to nebylo vidět na první pohled.
Nechci s nikým manipulovat ani nikomu lhát. V článku jen píšu, že mi připadá, že kniha slibuje něco, co nemůže splnit. Opravdu se mi nezdá, že tím s někým manipuluji.
2) Když nic neví o Windows, aby o něm pokud možno nepsal. Zvláště když autor „ví, že o jádře Windows nemůže nikdo nic vědět“.
Pane Ponkráci, opravdu netuším, jak jste přišel na to, že "vím, že o jádře nemůže nikdo vědět".
Článek jsem napsal právě proto, že to nevím s cílem se o této problematice něco dozvědět. Což se do určité míry daří
3) Aby svou znalostní omezenost a svůj filozofický náhled nekombinoval do svého světonázoru typu: „Když něco neví Karl Neklbaur, nebo si Karl Neklbaur myslí, že to nemůže vědět, tak to prostě neví nikdo.“ Je to poměrně nedospělé.
Svou znalostní omezenost a filosofický náhled jsem spíš kombinoval do něčeho jako "Nechci se do nikoho srát, ale je vůbec možné napsat knihu, kterou zde inzerují??"
Microsoft tomu všemožně pomáhá, dokonce dává k dispozici i debug informace ke kernelJen ty zdrojáky tak nějak chybí...
1) Když chce manipulovat a lhát, aby si zaplatil nějaký kurs manipulace, lhaní a pod. Lze to dělat tak, aby to nebylo vidět na první pohled.Od astrologa to sedí :)
Od astrologa to sedí :)
Jak vidím z naprosté většiny komentářů jsou Linuksáci fanatičtí puberťáci nereformovatelníPýtaj späť peniaze za školu, pretože neovládaš ani tú zo základnej školy, pokiaľ je to demencia, prepáč neurážam zdravotne postihnutých.
Zkušenost s Linuxem nemám velkou, ale stačila navždy!Potom si s klidem v duši trumfnu tvrdit, že tvé (doufám že nevadí tykání) argumenty stojí za nic. Já chápu tvůj názor - mé začátky taky nebyly úplně triviální a několikrát jsem se od linuxu odrazil s tím že tohle teda ne, ale nakonec se to povedlo a nemám si skoro (unity :S) na co stěžovat. V libovolný okamžik jsem se mohl nasrat a začít pomlouvat linux (nebo libovolný jiný OS který se snažím ovládnout), bral bych to ale jen jako projev mé vlastní neschopnosti.
NIKDY nemůže být použitelný na nic jiného, než na věci které zvládne dnes už lepší mobil.Hehe, tohle si budu muset poznamenat jako učebnicovou chybu do svého "umění flame" (pokud se nejedná o na matematice založené a prokazatelné tvrzení, nikdy v diskuzi neříkejte nikdy). Já ho používám úplně na vše, dokonce jsem s ním nikdy neměl problém ani na vysoké škole, proto je tvé tvrzení nesmyslné a nepravdivé, ba dokonce manipulativní (i když trochu neobratně použité, -0.5 trolla).
Přece když si člověk koupí krabicovku Windows7 není potom nikdy ničím omezován. Nemusí řešit kompatibilitu hardware.To samé v případě mém a celé mé rodiny (5 notebooků, 1 pc) platí také.
Proč řešit kompatibilitu LO když se dá za pár korun koupit MS Office pro domácnosti? Odpadají problémy s licencí i s komatibilitou.Jaké problémy? Nikdy jsem žádné nezaznamenal. Problémy s licencí naopak vyvstávají (1 licence, jedno PC atp..).
Každý musí uznat že placenou verzi specializovanějších programů nemůže nahradit verze zadarmo kterou někdy stvoří studentík a potom ji neudržuje.Ano, uznávám. Problém tvého manipulativního (+1 troll) tvrzení ale spočívá v tom, že většinu desktopového SW na linuxu AFAIK nevytváří studentíci, ale lidé kteří ho prostě potřebují a proto ho i používají a udržují. Dost podobně je na tom i jistá část SW pro windows.
Někdo řeší naprosté kraviny, věnuje tomu zbytečně spoustu času, jiný pracuje a za vydělané peníze používá kvalitní OS a SW.Jak jinak, tohle nesmí chybět pod každým argumentem proti linuxu. Lehce naznačit že jsme vlastně blbci, co přichází o peníze a zároveň popsat vizi spokojeného člověka který je šťastně bohatý se svým placeným sw. Jinak, je u tebe kvalitní jen Windows, nebo i Mac OS, popřípadě všechny placené programy?
Nemusí řešit kompatibilitu hardware.Naprostý výmysl.
Nejsem extrémistický opak! Zkušenost s Linuxem nemám velkou, ale stačila navždy!Tou druhou větou jsi tu první docela popřel.
Uznávám že když čtu tato fóra tak mi to nedá upozornit na východiska z problémů která přináší Linux na desktopech.Vždyť o tom vlastně skoro nic nevíš. Jak může vůbec radit ohledně OS lidem, kteří toho vědí řádově více nejen o Linuxu, ale pravděpodobně i o těch tvých Windows?
Přece když si člověk koupí krabicovku Windows7 není potom nikdy ničím omezován.Je omzeován za 1) především těmi windowsy samotnými - ono totiž ne každýmu stačí psát dokumenty ve Wordu, posílat je Outlookem a klábosit na FB. No a za 2) licencí. Kromě toho, stále ještě zapomínáš na ideologické či moránlí důvody pro nepoužívání MS Windows.
Přece když si člověk koupí krabicovku Windows7 není potom nikdy ničím omezovánNičím? A na Palladium si zabudol?
Tu knihu o Windows jsem nečetl, protože mě Windows nezajímají, přesto mě velice zajímá Váš názor komunito.Ufff... Doporučuji rychle zmyzet a přestat tento server číst. Je evidentní že "komunita" už napáchala dost škody, ale snad ještě nění pozdě Technika (a to i ta výpočetní) není politika. Vlastnoti, možnosti, výhody, nevýhody, kvalita a další parametry nejsou součástí světonázoru a nedají se odvozovat ze sympatií a antipatií.
Technika (a to i ta výpočetní) není politika. Vlastnoti, možnosti, výhody, nevýhody, kvalita a další parametry nejsou součástí světonázoru a nedají se odvozovat ze sympatií a antipatií.To ano, ale přesto se může zeptat, ne? Kdyby se tahle zeptal na Unix, umění programování, alespoň bych ho mohl upozornit že je to úplně úděsně přeložená, extrémně zajímavá kniha. Třeba chtěl slyšet nějaký podobný názor i o této a ne je vyvolat windowshate flame.
Je to přesně jak říkáte. Škoda, že je to tak citlivé téma. Asi jsem to měl pojmout jen jako dva nezávislé dotazy:
Na první otázku něco řečeno bylo. Druhá ale pro mě zůstává záhadou. Nepsal někdo pro Cpress??Zajímá mě kdo vlastně vybírá název knihy a její obal (desing). Přijde mi opravdu dost nepravděpodobné, že by ta podobnost byla čistě náhoda v rukou autorů.
Je to přesně jak říkáte. Škoda, že je to tak citlivé téma. Asi jsem to měl pojmout jen jako dva nezávislé dotazy...To je právě to co se snažím naznačit: samotný dotaz by byl v pořádku, ale bez té omáčky "já vím že je to na hovno, protože Windows, nevíte náhodou detaily"? To je ten "politický" přístup. Jinak zrovna Ponkrác je jeden z těch, kteří takové móresy šíří.
Škoda, že je to tak citlivé téma.Ale houby. Jsou to jenom jednicky a nuly nejake firmy kdesi. To, ze fanatik Woknar, ktery (by) za bolsevika urcite byl hrdy stranik, a dnes by nam skrze Secure Boot zase rad nadiktoval vladu jedne strany, vidi (zdaleka ne prekvapive) rude, kdyz se mu nekdo otre o modlu neni tva chyba. A ze nekdo dalsi atribut jednotlivce prisuzuje cele komunite vypovida zase o nem (nic ve zlem podleshi, ale generalizovani me pekne sere). Nicmene, pokud se nekdy na neco ptas, je lepsi zvolit ponekud mene dehonestujici zpusob. Prece jenom, napsat neco stylem: "Jakasi knizka o necem je tu jenom proto, ze tu je knizka o necem jinem, nevim o co jde, ale urcite to stoji za houby", je prece jenom pekna hovadina a taky duvod, proc dostal tvuj zapisek tak bidne hodnoceni (ale toho si ani podlesh ani poblaznenec Woknar jaksi nevsimli).
neomylnosti GPL.Řeč o GPL byla kde? Nebo to už je nepodmíněný reflex?
Řeč o GPL byla kde? Nebo to už je nepodmíněný reflex?Prostě jsem potřeboval nějaký termín, pod který shrnout to určité zaujetí, které se tu (vcelku přirozeně) vyskytuje... Když si tu pročtete ty příspěvky, tak tam většinou nalezenete aspoň trošku implicitníhopřesvědčení, že windows je sračka, zatímco linux je machr (a tím nechci tvrdit, že je to zrovna naopak). Ono je to lidská vlastnost...
aspoň trošku implicitníhopřesvědčení, že windows je sračkaWindows není sračka, ta ideologie za ním je sračka.
Spartá, buzerantů partá!buď nějaký terminátor z nadpozemské slitiny a nebo ten koho přestal bavit život.
Takže to vypadaá, že vám sem chodím nadávatToto:
To bude asi podobně hluboká pravda, jako že "Dobrá zpráva je, že jakýkoliv problém v open source můžeš sám vyřešit! Špatná zpráva, že ho *musíš* sám vyřešit." (A ještě bych přidal trolloskeptický dodatek: "A vaše oprava se upstreamu nebude líbit.")tak nevypadá, to trollování prostě je. Prostě GNU hater chodí vyřvávat na OSS fóra jak je GNU/GPL na pikaču a čeká co? Vřelé přijetí?
... a nebo ten koho přestal bavit život.V Pratchettově zeměplošské sérii je podobné chování v Ankh-Morporku klasifikováno jako sebevražda
Zaslepenost lidí kolem Linuxu mě docela irituje.A me zase irituje zaslepenost ci blbost lidi jako ty. Uniklo ti, jak je zapisek dost nizko hodnocen? Kdos myslel, ze hlasoval?
Člověk s jiným názorem nebo tvrzením je okamžitě ostrajkizován a zesměšněnOpravdu? Minimalne Heron a David Jezek se netaji tim, ze maji Windwos minimalne blizko. Kdo je tu ostrakizuje a zesmesnuje? Nikdo. Ale hlavne ze ti vlastni ignorance nezabranila vztahnout vlastnost jednotlivce na celou skupinu. To jsem se zase nasral.
Ale hlavne ze ti vlastni ignorance nezabranila vztahnout vlastnost jednotlivce na celou skupinu.Ano, jsem ignorant, proto budu i nadále ignorovat linuxovou komunitu v ČR, která dělá Linuxu jen mědvědí službu. Moje blbost je tak nezměrná, že mě od Linuxu přivedla zpátky k MS Windows. Netvrdím tím však, že je Windows lepší nebo horší než-li Linux nebo nějaký jiný typ UNIXu! Jen tvrdím, že je komunita lidí v ČR kolem Linuxu plná fanatiků, nebo se setkávám převážně s těmi fanatickými názory. Nevím jaké jsou Tvoje zkušenosti, ale já se za 11 let co se s Linuxem potýkám neustále potkávám s arogancí komunity (a to nejen na abclinuxu). Ačkoliv jsem byl dříve velkým zastáncem Linuxu, dnes jej nikomu ze svých nepočítačových známých nemohu s čistým svědomým doporučit, ba naopak je musím varovat. Velkou zásluhu na tom mají právě lidé z linuxové komunity. Klidně se i po..., ale můj názor hned tak nezvikláš. Když jsem si tu kdysi stěžoval, co mi vyvedlo Wine + Diablo II s MBR (standardní distribuce Debian, nijak tunovaná), dostal jsem takovou spršku nadávek jaký jsem debil, že mě to vážně znechutilo natolik, že se české komunity už raději na nic neptám a považuju ji za bandu fanatiků. A přesto všechno jsem fanda do LFS a jeho vývoj relativně pravidelně sleduji. Než se proto s Tebou nadále dohadovat, to půjdu dělat něco užitečného, např. se konečně vyspat :D
že tu někdo dělá recenzi na knihu, kterou ani nečetl.Ale to jsi špatně pochopil. Z toho co jsem tu za ten rok a něco mohl vypozorovat, tak na abclinuxu nejsou samostatné diskuze, tudíž se vše řeší buď přes poradnu, nebo blogy. Pokud máš nějaký offtopic dotaz, tak ho vložíš jako mikroblog a interaguješ s lidmi v diskuzi, což je ekvivalent založení vlákna na fóru. Něco takobého je i tento případ - nejedná se o recenzi, ale o dotaz na knihu, přičemž autora nezajímají promo kecy, ale názory čtenářů kteří to četli.
To že má článek nízké hodnocení je mi putna, mě prostě nakrklo, že tu někdo dělá recenzi na knihu, kterou ani nečetl.Jednotlivec neco napise, ale hned za to muze komunita. Kdo chce psa biti ....
Ano, jsem ignorantTo vime.
proto budu i nadále ignorovat linuxovou komunitu v ČRHura.
která dělá Linuxu jen mědvědí službuVec nazoru. Ty nejsi arbitr.
Moje blbost je tak nezměrná, že mě od Linuxu přivedla zpátky k MS Windows.Kvuli par fanatikum jsi zmenil OS? Ano, je to blbost. Pokud by ti vyhovovaly vic, tak to chapu. Ale takhle? Fail. Ale mne je to stejne sumak.
Klidně se i po..., ale můj názor hned tak nezvikláš.Eh? Mne je tvuj nazor u prdele stejne, jako je tobe u prdele muj nazor, ze pises hovadiny.
Kvuli par fanatikum jsi zmenil OS? Ano, je to blbost. Pokud by ti vyhovovaly vic, tak to chapu. Ale takhle? Fail. Ale mne je to stejne sumak.Kvůli pár fanatikům rozhodně ne, ale i oni mají na mé "chuti" nadále pracovat s Linuxem svůj podíl. Jak jsem už psal výše, moje zkušenosti s komunitou jsou více méně tristní a po více než 10 letech jsem z ní hodně otráven. Zlatá komunita lidí kolem Progress Software, to je něco úplně jiného. Poradí, pomohou a hlavně neotráví. Možná tomu nebudeš věřit, ale slova člověka který má poměrně velké zkušenosti s Linuxem mají u jeho známých dost velkou váhu. Takže pokud ten člověk nováčkovi řekne
Ano, Linux je poměrně zajímavý systém, na servery skvělý, na desktop už méně, dají se s ním dělat zajímavé věci, ale může se Ti stát, že Ti nepůjde spousta Tvých oblíbených aplikací a náhradu za ně nenajdeš. Abys ho mohl provozovat, musíš se v něm buď napřed hodně šťourat a ovládat angličtinu, anebo uprosit někoho, kdo se v něm vyzná, aby Ti ho opečovával. Ale hlavně se nikoho na fórech v ČR na nic neptej, protože lídé kolem Linuxu z Tebe udělají idiota a příšerně Tě otrávěj!pak taková slova opravdu budou vyslyšena. Tebe jsem měl omylem za rozumného člověka. No nic, chyba se stane.
Ale hlavně se nikoho na fórech v ČR na nic neptejTo ses ptal a to tě otrávili na úplně všech linuxových diskusních fórech v ČR?
Kvůli pár fanatikům rozhodně ne, ale i oni mají na mé "chuti" nadále pracovat s Linuxem svůj podíl.Hm. Ja zatim na nikoho takoveho nenarazil. Kdyz jsem potreboval poradit, tak mi poradili. Vse v klidu. Ono taky zavisi na tom, jak je dotaz polozen. Neocekavam servilnost, ale spis nejakou vstricnost. A lidi umi byt obcas hodne trpelivi. Asi zname kazdy jinou komunitu.
hlavně se nikoho na fórech v ČR na nic neptej, protože lídé kolem Linuxu z Tebe udělají idiota a příšerně Tě otrávěj!Kde se tohle stalo? Ja to jeste nezazil.
Jestli ti tohle připadá jako recenze (nebo snad jako pokus o ni) tak jsi opravdu dement! To že je autor idiot protože se neumí zeptat tak aby nikoho nenasral tady snad všichni, tak zvaní, fanatici uznali. Lidi od Linuxu jsou mnohem tolerantnější něž kdokoli. Neumím si moc představit, že by autor v podobném duch napsal článek na nějaký server pro Windowsáky, ale o linuxové knížce a že Windowsácká komunita by ho taky tak spražila.
Autorovi vzkazuju: Nauč se ptátse normálně a ne jak imbecil! Ten titulek je fakt na pěst! Na druhou stranu jsem to celé pochopil jako dotaz (stejně tak jako Bystroushaak) a kromě formy je to ok.
To jsem se zase nasral.Proč? Však
Fail. Ale mne je to stejne sumak.
Mne je tvuj nazor u prdeleJak tě může nasrat něco, co je ti tak strašně moc jedno?
To jsem se zase nasral.Vítej do klubu. Já se poslední dobou naseru pokaždé když tu něco vidím.
vidím, že moje kniha vyvolala docela dlouhý flame. Nemám zájem se ho příliš účastnit. Padly tu ale nějaké dotazy, tak se je pokusím zodpověďět:
Připadá mi, že tu knihu vydal Cpress jako doplnění trhu...
Ano, dá se to tak říct. Z tohoto důvodu je i obálka knihy stejně laděná jako v případě Jádra systému Linux.
Kniha je psána "na zakázku" jen aby bylo něco o Widlích, když už je něco takového o Linuxu...
Ano, na zaměření knihy jsme se s nakladatelstvím předem dohodli. Na druhou stranu mě příliš, co se týče volby obsahu, neomezovali. Musel jsem se držet osnovy, která mi však dávala dost prostoru zakomponovat do knihy to, co jsem chtěl.
Jádru systému Windows přece "pod kapotu" nahlédnout ani nejde, Microsoft zdrojové kódy tají.
O jádru Windows lze na Internetu najít spoustu informací. Je tu oficiální dokumentace všech možných rozhraní, která ukazují, co všechno jádro umí. Ucelenou ji najdete v balíku Windows Driver Kit (dříve Driver Development Kit). Existuje spousta blogů a jiných neoficiálních míst. Některé zdroje informací použité při tvorbě knihy mají také původ u lidí zabývajících se Linuxem. A samozřejmě tu je WRK, jak již bylo řečeno v některých komentářích výše.
Také již několikrát zaznělo, že Microsoft poskytuje PDB symboly. Při zkoumání kernelu je to velmi užitečná věc, protože se dozvíte definice mnohých datových struktur (a jména položek často napovídají účel). Pokud k tomu přidáte debugger jádra, podíváte se do binárek a spojíte si všechno dohromady, přijdete na kloub spoustě vecí. Nemusíte přitom vidět ani řádku zdrojáku.
Kniha neobsahuje spoustu supertajných informací o tom, jak jádro Windows uvnitř vypadá. Tím chci říci, že nevznikala tak, že bych četl zdrojáky a překládal je do slovní podoby. O většině probíraných témat vám Google poskytne informace různé kvality. Zdálo se mi užitečné těmto informacím dát lepší podobu a použít výše zmiňované triky na jejich ověření (Debugger jádra, symboly, binárky kernelu...).
Mnoho informací se také dozvíte z publikací. Podívejte se třeba na knížky Windows NT / 2000 Native API Reference, Undocumented Windows 2000 Secrets, Windows Internals či Rootkits: Subverting the Windows Kernel. Jistě, některé z nich již mají svá léta. Ale kernel se v mnoha věcech příliš nemění. Hlavně v rozhraních, která byla zdokumentována. A Microsoft dokumentuje stále více a více, protože některé "nedokumentované" věci jsou prostě veřejným tajemstvím.
Kdyby svět fungoval, jak vy píšete (a o Windows by nešlo zjistit v podstatě nic), jak by potom fungovaly různé bezpečnostní aplikace (mám na mysli zejména HIPS a podobné "aktivní" ochrany, ne klasické antiviry)? Nenechte se mýlit. Tyhle aplikace používaly (a stále používají) nikdy nezdokumentované způsoby, aby dosáhly svého cíle. Situace se ale pomalu mění (přibývají nová rozhraní, máme tu Patchguard).
Ještě se vyjádřím k "nesplnitelnosti závazku". Existuje tu věc, která se nazývá marketing, v dnešní společnosti bohužel dost používaná. Tudíž nelze brát všechno doslovně. Na druhou stranu si myslím, že onen marketingový popis knihy docela sedí.
Někdo tu také psal o tom, že po nahlédnutí do obsahu mu to přijde jako úvod do teorie OS. Ano, kniha také obsahuje mnoho informací, které se váží k operačním systémům obecně, protože se pak lépe vysvětluje, jak daná věc funguje na konkrétním případu (Windows).
Mimochodem, nepatřím do skupiny "fanatický linuxák" ani "zabedněný windowsák". Myslím si, že každý systém má své místo a na něco se hodí lépe, na něco hůře.
Pokud by někoho (já vím, toto je komunita linuxová) zajímala kniha blíže, může se podívat na její oficiální stránky
S pozdravem
Martin Dráb
(autor knihy)
Mimochodem, nepatřím do skupiny "fanatický linuxák" ani "zabedněný windowsák". Myslím si, že každý systém má své místo a na něco se hodí lépe, na něco hůře.Tenhle přístup se mi líbí.
Velmi děkuji! Škoda, že nejste první a poslední kdo na můj zápisek reagoval (myslím to tak, že mě právě to, co jste psal, zajímalo)
kde jsi tam našel nadávky a šmahem na všechny...???Cituji: "Včera večer jsem zabrousil na netu na abclinuxu a dnes nad ránem jsem zděšen. Kamenujte, nejraději PROROKA. Mnoho z vás se chová jako puberťáci před dvaceti lety" a dále "dost mi připomínáte svým bojem minulý režim.". To považuju osobně za nadávky, nevím jak ostatní.
A loučím se s vámi všemi, tady se asi pomoci nedočkám, tady mi pšenka nepokvete, obrátím se raděj někam jinam - asi na english - tam netrpí českým komplexem...Tak to hodně štěstí, zvlášť jestli se tam představíš tak mile a přívětivě jako tady. Ale možná tě trochu zklamu: řada zdejších uživatelů působí i na mezinárodních fórech. (Mimochodem zajímalo by mě vyjádření admina, jestli nejde o nějakýho notorickýho trolla. Nic ve zlém, možná se mi to jen zdá, ale nemůžu se zbavit podezření...)
promiň, jsem asi vůlZa to se není třeba omlouvat. Každý jsme nějaký.
A loučím se s vámi všemi, tady se asi pomoci nedočkámNení dobré plést si Abclinuxu s psychologickou poradnou.
tam netrpí českým komplexem...Kde bereš tu jistotu, že jsou na zahrančních fórech zvědaví na takovéhle zakomplexované kecy?
A na závěr - podařilo se vám dokonale ZCHLADIT mé nadšení - dost mi připomínáte svým bojem minulý režim.To je dobře, ono nás s potřebou občas moralizovat je tu na Abclinuxu docela dost, takže je možná lepší, když se nepřidá ještě někdo další :). Nehledě na to, že vypadáš jako pořádný kus trolla.
P.S. - stydíte se za svůj názor a tak se schováváte za přezdívky...???Pokud chceš vědět něčí celé jméno, zkus nejprve přezdívku rozkliknout nebo hodit do googlu.
nevím sice že stačí rozkliknout, možná nevím co je TROLL, ale zcela jistě vím, že už nestojím o debatu s lidmi na abclinuxu.cz...Nerad bych mluvil za ostatní, ale mám dojem, že je to velice vzájemné. Myslím, že je na čase, abych pokročil od keců k činům a začal plnit to, co píšeš.