Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Již brzy (prý už v prosinci) by se měla začít prodávat miniaturní ARM deska Raspberry Pi (A zde článek na Root.cz)
Nápad miniaturního počítače za pár stovek se mi moc líbí. Uvažuji, že až to bude možné, Raspberry Pi si koupím. Podle reakcí na různých fórech se mi zdá, že o to bude dost zájem. Napadlo mě, proč něco takového nevzniklo už dříve (alespoň o ničem nevím). Jak je vlastně složité / nákladné něco takového vyvinout?
Plánujete si Raspberry Pi koupit?
Tiskni
Sdílej:
To je pravda! Se starým routerem se dá hodně vyhrát Jenže Raspberry Pi mi mnohem víc připadá jako klasické PC. Dá se připojit monitor, myš atd. To u starého ADSL routeru asi sotva. Na Root.cz pan Krčmář píše: "Vývojáři už předvedli funkční boot Debianu s prostředím LXDE a spuštění hry Quake 3 v plném HD (1080p) rozlišení." Jsem dost zvědavý jak taková kartička utáhne celé grafické prostředí a ještě přehrává HD. To se od ADSL routeru rozhodně očekávat nedá (resp. ani pro to nebyl stvořen)
jak se to snad snazi tvaritNevšiml jsem si že by se to tak tvářit snažilo, od začátku to prezentují spíš jako výukový HW pro školy, případně pro nějaké to kutění. Osobně si z toho udělám emulátor pro staré hry (mame, SNES, mělo by to snad utáhnout i PS1). Případné druhé Pi krásně poslouží s externím diskem + MPD jako domácí přehrávač hudby a noční stahovač (1W spotřeba je luxus)
nebo CAD to není,Čistě pro zajímavost: Nejen pro CAD, ale i pro 3D modeláře by to bohatě stačilo (nemodeluje-li někdo sestavy automobilů nebo něco podobného), kdyby to nebyly sračky napsané v .NETu.
Trochu sem odbočil, sice je takový browsení nepohodlný, ale bude to téměř nutný kvůli šetření pamětí. Na druhý straně muj starej book s 80 MB RAM a Pentiem MMX utáh KMeleon (jádro gecko) a starší Operu (tušim 7 nebo starší) a daly se tam tak ty 3 taby používat bez toho že by to spadlo/vytuhlo. Ale na win 98. Modernější os a prohlížeč prostě chce víc paměti. Myslim si že na těch 256 MB by se desktop dal, když se uživatel uskrovní a změní některý svý návyky (u mě FF se 40 tabama sežral 1 GB paměti tak sem přešel na Chrome a neotvíram jich tolik a nenechávam tam několik měsíců otevřený něco co si chci někdy až bude čas přečíst, prostě to večer všechno pozavíram a druhej den začínam s prázdnou lištou a v případě potřeby si to najdu a otevřu znova, pokud si to ještě pamatuju).
Jako pěknej je, ale ty stránky v něm vypadaj hnusně.Dřív jo. Teď to není až taková hrůza pokud nepočítám nějaké JS skvosty. Třeba jako YouTube. Jinak se do toho už implmentuje i HTML5 nebo co.
To už snad radši links -gTomu nefungují tabulky, ne?
lepší je použít nějaký pořádný jako gecko nebo webkit, to sice žere, ale aspoň v tom stránky vypadají jak mají.Já mám 600Mhz a 750Mhz ARM (dokonce s podobnou pamětí), takže vím o čem mluvím když doporučuju NetSurf. Gecko vůbec a ani WebKit na žádné juchání při takových taktech není. Chromium je výchozí a rychlostně jde, ale žere neurvale moc paměti a padá.
Ono když se vývojáři snaží tak se i s takovym materiálem dá udělat decentní prohlížeč, třeba taková arora a midori.Na prohlížeči nezáleží. Jader je pár. WebKit, KHTML, Gecko a pár těch Tiny. Jinak nevím o ničem.
NetSurf sem posledně zkoušel cca před rokem (a dillo před pár měsícema), moh by dostat druhou šanci. Jo, s prohlížečema a jádrama to je těžký, neni žádný dokonalý který by se hodilo všude. Buď je to lehký a rychlý, ale podporuje to jen ty základní technologie nebo je v tom všechno ale zase si to řekne o svý.
Docela pěknej prohlížeč je WebPositive z Haiku, ale to je taky WebKit, takže sme zas tam kde sme byli.Na prohlížeči přeci jen malinko záleží. Když bude jednoduchej, může trochu paměti (kterou obratem jádro sežere) uspořit. Na druhou stranu když na gui ušetřim pár mega když jich jádro sežere desítky nebo víc tak to asi zas tak smysl nemáTo GUI je jen kolem hlavního okna a na rychlosti nedělá nic a na velikosti jen pár kB. Ten zbytek už je na jádru a většinou to dělá nejvíc. Jestli Epiphany nebo Midori je úplně jedno. Je to jen jiné GUI kolem hlavního okna které v obou případech běží naprosto ze stejné knihovny s naprosto stejnými parametry (jediný rozdíl je možná mezi GTK a QT, ale to je tak všechno).
Ono by nešlo z toho webkitu požít jen část?Samozřejmě můžeš. Je tam snad nějaký konfigurátor. Ale moc z toho stejně nevymáčkneš. Druhá věc je, že musíš někam rozbalit všechny ty JPEGy a PNGčka a tak. Ono se většinou stejně dostaneš zas na ty původní hodnoty. Proč myslíš že se dělají mobilní verze webů a nemají moc obrázků, resp. v malém rozlišení?
Když si v tom otevřu ábíčko nebo roota tak je to dost tragický. NetSurf podle mě neni řešeníTaki najdi deset rozdílů. Já dokonce vidím jeden upgrade.
Tak teď to je už o dost lepší, ale pořád se některý elementy ze stránky nenačtou a některý stránky se mi nepovedlo otevřít vůbec.
ale o výběr programů.Přesně. To bych tesak kdybych měl po ruce dláto.
Ale podívej se, kolik ti teď žere jenom tvůj browser.Pro ARMy (resp pro RISCOS) je dělaný NetSurf. Je to takový trochu vymakanější Links -g (neumí JS), ale je díky tomu i neuvěřitelně malý a neuvěřitelně rychlý (a vedle WebKitu jediný použitelný engine na takových procesorech s takovými takty, osobně vyzkoušeno). Je jasné že si nemůžeš pro něco takového vymyslet cokoliv, ale musíš dbát na to na čem to provozuješ. Existuje velká spousta alternativních (a hlavně dobře naprogramovaných) programů. OpenWRT má tu výhodu, že už je má většinou integrované. Jak jsme prohlíželi Web před 1Ghz AMD netuším (já to zvládl na 90Mhz 486).
A třeba zrovna ten GIMP je aplikace, pro kterou lehká alternativa neexistuje.ImageMagick (dovluje zpracovávat i kousky dat místo celého obrázku). Zas musíš brát na vědomí, že nejvíc prostoru a výpočetního času na něčem takovém sežerou právě data samotné. Jediný způsob jak je zrychlit jsou nějaké matematické optimalizace až přesun práce na DSP. Ale jinak GIMP vcelku na menší obrázky používat jde i na něčem takovém (osobně vyzkoušeno). Grafické editory jsou tu s náma o hodně dýl než jen nějakých 7-10 let a vždycky se nějak používaly.
Jak jsme prohlíželi Web před 1Ghz AMD netuším (já to zvládl na 90Mhz 486).Byli jsme méně nároční a hlavně se neprogramovalo stylem „tak se dokoupí další gigabajt RAM, paměť je přece levná“
Jednoduše, weby byly proti těm dnešním přímo primitivní, jen text, tabulky a sem tam malej obrázek. Měli sme na gymplu poměrně dlouho 486 s win 95 (a IE 4 tušim) a ještě ke konci 90. let se na tom net prohlížel docela dobře, sice se stránky načítali děsně pomalu, ale to bylo dialupem, jeden 54k modem pro celou učebnu. Pak se začli množit reklamy, pop-upy, objevil se flash a tam se to zlomilo. Weby sice líp vypadali, ale byly složitější, bylo tam víc balastu a chtělo to pořád víc MHz a MB aby to běhalo svižně (a takovej flash běhal svižně málokdy, na tom co sme tam měli spíš nikdy, teď už nemyslim ty 486 ale ty durony co přišly po nich, sice byly mnohem výkonější, ale v tý době už to byl taky lowend a ještě to zabili zastaralym softem, takže to byla furt trága). Někdy se mi po tom starym statickym "notepadovskym" webu zasteskne ...
Jak bude probíhat distribuce v čr? Ujme se někdo organizování hromadné objednávky?
Už to vidim -> http://www.raspberypi.cz/doku.php