Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Tiskni
Sdílej:
Je to přebráno z etalonu české žurnalistiky, to prostě musí být pravda...Si pletes Novinky s CT. Na CT sice ukazujou casto bre reportaze z mista s titulkama, ale ty stejne malokdo cte a pouze si pamatuje, co u toho chutneho bucku/hambace/pizzy z ty bedny zaslech. Ale u Foltyna se s tim nesrali.
Tipnu si že za měsíc, 24.7., to bude kolem 40k.No tak šup rychle na nějakou plaftormu s deriváty, většina exchanges nabízí futures, občas někde mají i options. Kontrakt na BTC s 1-měsíční maturity určitě najdeš. Akorát teda tohle nepůjde v USA a Číně, tam mají socialismus s drsnou tržní regulací. V Číně BTC nesmíš vůbec IIRC, v USA jsou zakázané deriváty. Ale pokud jsi v EU tak v pohodě, tady furt ještě máme relativně tržní svobodu.
Někdo další tipne?
Nemuzes to brat jako investici ale jako play money. Pak te nejake vykyvy neserou.
Záleží jak silná je tvá víra. Ztráta důvěry je základním předpokladem každého ekonomického krachu. Lavina se spustí ve chvíli, kdy se toho začne někdo zbavovat a nenajde kupce – přesněji řečeno blouda, který bude ochotný do toho ty prachy vrazit. Můžeš zkusit za kolik bude ochoten je koupit někdo teď. Pokud to někdo koupí a padne to zas na 30, budeš mít šanci dokoupit další a půjde to zas nahoru. Zapláče jen ten, komu ten pešek zůstane.
hele, kdyz jsem prevadel prachy z EU do US tak s tim byl takovy voser a tolik papirovani...Tak tos asi dělal něco blbě, wire transfer mezi US a bankou v ČR mi fungoval bez problému, běžně jsem takhle stěhoval částky v řádku desítek k$. Samozřejmě je potřeba počítat s poplatkem v řádku desítek $, ale to jsou prostě holt banky. Dnes používám Wise a dolary do EU netáhám pokudmožno vůbec, ne protože by byl problém ten transfer US -> EU, ale protože manipulovat dolarama v rámci ČR nebo EU je nesmyslně drahý.
Cihla CD Týn ve zlatě:
>>> 29 * 19 * 21.5 * 19.334 / 1000 229.040231
Lehce přes 100kg by měla při výšce 8,3 cm. I tak. Kam to strčíš aby to nenašli? Do prdele? To bys měl svěrač zralý do Guinessovky. Potěžkej si pytel omítky někde v OBI nebo Hornbachu. Ten má „jenom” 25~30 kg.
To že zabírá relativně malý objem neřeší praktickou otázku: Kam s ním? Navíc opomíjíš fakt, že jakmile investiční cihličku vybalíš, její nominální cena okamžitě padá. Zlomkové zlato prodávají akorát zoufalci a zloději a tomu odpovídá i výkupní cena. Svého času mi dala máti zubní zlato. Že by ho rovnou ten zubař použil nehrozilo. Musel jsi ho prodat a zaplatit nové. Pochopitelně, že si při obou krocích z hodnoty toho zlata pěkně ukousli. Takže její tři zlaté zuby padly na můj jeden.