Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nějakou dobu už používám skvělou live distribuci Slax. První věcí, která na člověka vykoukne po startu Slaxe je bootovací nabídka v angličtině a "Thanks for using Slax". Někoho by to možná mohlo překvapit, zvláště když si přečte informaci na webu slax.org, že Slax je multijazyčný, a je přeložen do mnoha jazyků. Rozhodl jsem se tedy menu lokalizovat.
První moje kroky vedly samozřejmě na stránky s dokumentací. Text bootovací nabídky v sobě ukrývá soubor slax.cfg, který je v adresáři /boot na médiu, z kterého spouštíte Slax. Soubor má poměrně pochopitelnou syntaxi a tak jsem se zaradoval, že přeložení nabídky bude otázkou pár minut. Jenže ouha - při startu se namísto našich krásných písmen objevovaly různé muří nohy a další paznaky. Řešení problému mi dalo docela zabrat, ale nakonec se vše v dobré obrátilo .
O zavádění jádra a systému se ve Slaxu stará zavaděč syslinux. To se týká situace, kdy spouštíte Slax ze zapisovatelného média (USB flash disku) se souborovým systémem FAT nebo FAT 32. Pokud spouštíte Slax z CD, o zavádění se stará isolinux. Donedávna jsem nevěděl, že kromě LILA a GRUBU ještě nějaké další zavaděče existují. Inu, Linux je prostě svoboda . Co se týče možností syslinuxu, tak se nevyrovná svým větším bratříčkům LILu a GruBu. Nicméně pro potřeby různých live a mini distribucí je jako dělaný a své místo si určitě najde. Mou snahou tedy bylo přinutit syslinux, aby správně zobrazoval české znaky, tj. vnutit mu jiný font, než standartně obsahuje (výchozí a jediný je "us" font, který syslinux načítá ze znakové sady BIOSu). Na stránkách autora syslinuxu jsem se dočetl, že možnost zavedení jiného fontu podporuje syslinux už od verze 1.34 (projekt se nachází nyní už ve verzi 3.71). Podle mých zkušeností je pro češtinu nejvhodnější font lat2-16.psfu, který je poměrně snadno dosažitelný v každé dnešní distribuci. Jenže syslinux je poměrně jednoduchý a neumožňuje zavedení znaků v Unicode (psfu - "u" na konci znamená, že se jedná o unicodový font). Moje pátrání a úsilí se tedy soustředilo na nalezení neunicodového fontu lat2-16.psf. Nutno říci, že při této činnosti jsem se posunul v čase o nejméně 8 let zpátky ( naprostá většina fontů je dnes založena na Unicode, UTF-8 ). Nakonec jsem po zuřivém pátrání kýžený výsledek nalezl zde. Do souboru slax.cfg jsem tedy doplnil řádek:
FONT /boot/lat2-16.psf
Rozbalení fontu a úprava souboru slax.cfg už tedy nebylo překážkou a dílčí kus práce byl za mnou. Nicméně jsem se pouze s tímto nespokojil a pokračoval v bádání dál. Kupříkladu mě ze začátku celkem trvalo přijít na to, jak editovat parametry spuštění (tzv. cheatcodes) jednotlivých položek v menu - slouží k tomu klávasa Tab. K tomuto účelu jsem vytvořil kratičkou nápovědu v češtině, která je dostupná po stisku klávesy F1. Jedná se o obyčejný textový soubor, který syslinux načte při startu systému. Do slax.cfg jsem přidal:
F1 /boot/help.czPřidat českou klávesovou mapu představovalo opět drobný problém. Použil jsem klávesovou mapu cz.map, kterou jsem ale musel převést do formátu srozumitelného syslinuxu pomocí perlovského skriptu
keytab-lilo.pl
. Tento skript je součástí Slaxe, jinak jej lze najít v instalačních balíčcích zavaděče LILO. Použil jsem tedy příkaz: /usr/sbin/keytab-lilo.pl cz > /mnt/sdb1/boot/cz.ktla do slax.cfg doplnil řádek:
KBDMAP /boot/cz.ktlTo už je ale jen taková malá třešnička na dortu, málokdo asi bude dopisovat parametry jádra v češtině
/boot/slax.png
a prohlédnout si jej můžete zde. K úpravě obrázků samozřejmě dobře poslouží známý program Gimp. Nejsem zrovna nějaký "artworkdesigner", ale dost mě možnosti programu gimp překvapily, těch různých nastavení a voleb je opravdu nespočet a osobně se v tom moc nevyznám No a blížíme se pomalu do finále. Výsledek mého snažení si můžete prohlédnout tady a porovnat jej s již dříve odkazovaným anglickým boot screenem. Pro zájemce o instalaci jsem připravil balíček ke stažení. Instalace je opravdu jednoduchá a jde v podstatě jen o nakopírování souborů lat2-16.psf, cz.ktl, help.cz, slaxnew.jpg
a slax.cfg
ze staženého balíčku do adresáře /boot na vašem médiu. Soubory zabírají jen několik Kb a úbytkem volného místa rozhodně nikoho neohrozí. Tento postup se týká zapisovatelných médií (USB klíčenek) a případu, kdy již máte Slax nainstalován. Ti, kteří používají Slax na CD a vědí jak na to, mohou modifikovat staženými soubory svůj iso soubor, který si pak následně znovu vypálí. Nicméně i pro zájemce o kompletní řešení jsem připravil řešení v podobě iso souboru. Jedná se o aktuální Slax 6.0.7 s mojím přídavkem lokalizovaného zavaděče a lokalizací do češtiny pomocí .lzm modulu. Rozdíl oproti oficiálnímu Slaxu je v tom, že systém je už v základu počeštěn (české KDE, české locale). Tento image slax-6.0.7-cz.iso
lze instalovat (rozbalit) jak na USB klíčenku, tak i na CD. Slax v tomto ohledu instalaci nerozlišuje - používá se stejný iso soubor pro USB flash i pro CD. Pak už stačí spustit jen soubor bootinst.sh (jste-li v Linuxu) anebo bootinst.bat ve Windows. Tímto dojde k ativaci boot sektoru a máte nainstalováno. U této příležitosti bych se ještě rád zmínil o programu UNetbootin, který slouží k pohodlné instalaci live distribucí na USB klíčenky. Na výběr je opravdu mnoho distribucí včetně těch méně známých. Nainstalování live distribuce je otázkou několika kliknutí, a vše se děje víceméně automaticky (včetně stažení iso souboru). K dispozici je verze pro Linux, tak i pro Windows. Pro rychlé a pohodlné instalování live distribucí je to program přímo ideální.
Takže teď už zbývá jen nainstalovat, užívat si lokalizovaný systém a radovat se . A komu se to nelíbí, ať ... však už víte. Přeju příjemnou zábavu.
Tiskni
Sdílej:
Můj postoj k americkým filmům není až tak kladný. Stačí si zapnout televizi: Na jednom kanále přihlouplý americký seriál, na druhém telenovela třídy C a na třetím kanále kosí americký neohrožený hrdina nepřátele USA (potažmo celého světa). Tyto nesmysly podle mého ovlivňují celé generace (hlavně mladší). Zaplaťpánbůh, že ještě existuje ČT 2, jinak bych televizi už s klidným svědomím vyhodil z okna. Ale to už jen na okraj
V jakém kódování se má uložit slax.cfg?