abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1999 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník



    Vložit další komentář
    freshmouse avatar 11.3.2007 20:10 freshmouse | skóre: 42 | blog: Bruno Banány
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Test: Ubuntu feisty fawn herd 5 (joke included)
    Do textové instalace se lze přepnout.

    To s importem /home je zajímavá myšlenka...

    Recenze také na mém weblogu.
    kotyz avatar 11.3.2007 20:46 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Test: Ubuntu feisty fawn herd 5 (joke included)
    afaik ze standardniho cd v textu instalovat nelze. ale je alternative cd ze kteryho se instaluje textove a je tam i oem rezim instalace.
    Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
    11.3.2007 20:13 micks | skóre: 4 | blog: Old_School | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Test: Ubuntu feisty fawn herd 5 (joke included)
    Ubuntu-desktop je metabalík, pri jeho inštalácii sa nainštalujú všetky v Ubuntu štandardné desktopové aplikácie, pri odinštalovaní ktorejkoľvek z nich (totem, rhythmbox) odíde aj ubuntu-desktop, ale nevezme so sebou už nič ďalšie. Poznám veľa ľudí, ktorých presne toto zmiatlo.
    11.3.2007 20:23 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Test: Ubuntu feisty fawn herd 5 (joke included)
    ubuntu-desktop je velmi vhodné zachovat, pokud plánujete upgrady na nové verze přes apt. Vyzkoušeno na vlastní počítač. ;-)
    freshmouse avatar 11.3.2007 21:00 freshmouse | skóre: 42 | blog: Bruno Banány
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Test: Ubuntu feisty fawn herd 5 (joke included)
    Není problém to doinstalovat potom. Jen to bude "zpátky" tahat všechny zahrnuté balíky.
    11.3.2007 22:13 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Test: Ubuntu feisty fawn herd 5 (joke included)
    Myslím že to "tahání zpátky" lze snadno obejít, teda já to tak normálně dělám. Když například chci z Ubuntu vyhodit balíček totem-mozilla, označím ho v Synapticu pro úplné odebrání, automaticky se označí k odebrání i ubuntu-desktop. Tyto změny provedu. Pak označím ubuntu-desktop pro instalaci, označí se pro instalaci i další balíky. Pokud je nechci (jako například totem-mozilla), odznačím je a nechám instalovat jenom ubuntu-desktop. Výsledkem je přítomnost balíku ubuntu-desktop za současné absence totem-mozilla. Vidíte v tom nějaký problém? Já jeden: nevím jak bych tohoto dosáhl v konzoli.
    Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
    11.3.2007 22:39 Petr Zelenka | skóre: 24 | Semice/Stuttgart (Sindelfingen)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Test: Ubuntu feisty fawn herd 5 (joke included)
    Aptitude?
    A teď si uvědomte, jaký je vztah mezi krychlí a motýlem.
    11.3.2007 22:49 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Test: Ubuntu feisty fawn herd 5 (joke included)
    To jo. Ale aptitude je podobný klikátko jako Synaptic (berte tohle s rezervou, prosím). Ale pomocí apt-get asi těžko, co?
    Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
    12.3.2007 09:50 botanicus | blog: Botanicusovi povzdechy | Prachatice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Test: Ubuntu feisty fawn herd 5 (joke included)
    To mi povidej ... kdyz jsem tu silenost jeste pouzival, tak dist-upgrade bez tehle metabaliku je bohuzel pomerne spolehliva cesta do pekel, coz jsem bohuzel nevedel ... nastesti jsem to mel vyzalohovany teda, ale bez toho by to byl peknej pruser ... to dneska uz mam stejne arch a nemusim resit :)
    ... mam chut na jablicka ;)
    kotyz avatar 11.3.2007 20:48 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Test: Ubuntu feisty fawn herd 5 (joke included)
    nevezme, dokud neudelas apt-get autoremove. ale ty baliky sou oznaceny jako nepotrebny a eventualne by se mohli pri upgradu smazat ...
    Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
    11.3.2007 20:21 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Test: Ubuntu feisty fawn herd 5 (joke included)
    Ad média: nahrát balíčky gstreamer-good*, gstreamer-bad* a gstreamer-ugly*. Pokud to nepomůže, tak balíčky totem-xine, libxine-extracodecs a pokud ani to, tak zbývá ručně dohrát w32codecs.
    OndraZX avatar 11.3.2007 21:21 OndraZX | skóre: 27 | blog: OndraZX | Frydek-Mistek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Test: Ubuntu feisty fawn herd 5 (joke included)
    Nebo nahrat balik "ubuntu-restricted-extras", ktery zpristupni multiverse repository, nahraje Flash, pluginy Gstreameru, MSttfFonty, Javu.

    Po spusteni napr. MP3 system pozna ze nema potrebne kodeky a da moznost uzivateli jejich instalaci(vysvetli mu proc tam nejsou). Ja napr. mam opravdu jen baliky z oficialnich repositaru Ubuntu (zadny Win32codecs) a prehraji vsechno - i WMV9

    Balik "restricted-manager" umozni grafickou instalaci uzavrenych ovladacu ATI, Nvidia, nektere firmware pro WiFi hardware.
    11.3.2007 21:46 zombak | blog: Klof
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Test: Ubuntu feisty fawn herd 5 (joke included)
    tohle vypada na nejakou mocnou magii, vyzkousim :)
    cezz avatar 11.3.2007 21:31 cezz | skóre: 24 | blog: dm6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Test: Ubuntu feisty fawn herd 5 (joke included)
    Myslim, ze automatix rovnako ako easyubuntu je uz len pozostalost z minulosti, ktoru by som na novom Ubuntu rozhodne neradil pouzivat. Presne na tento ucel totiz sluzi sikovna aplikacia skryta pod nazvom "Add/Remove.." v menu Applications. Urcite sa tak daju nainstalovat ovladace na ati/nvidia a tiez aj nonfree kodeky. Libdvdcss si nepamatam, testoval som dost kratko, ale povedal by som, ze tam je tiez. Synaptic sa pomaly ale isto stava nastrojom pre pokrocilych :)

    V pripade Ubuntu je proste potrebne si zvyknut, ze vacsina veci ide jednoducho. Hlavne v tom nehladat vedu ;)
    Computers are not intelligent. They only think they are.
    cezz avatar 11.3.2007 21:37 cezz | skóre: 24 | blog: dm6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Test: Ubuntu feisty fawn herd 5 (joke included)
    Takisto applet pre sledovanie stavu baterie si asi vsimnes, ze tam mas zbytocne. Pri behu na baterku by sa ti v notification area (tray) mal ukazovat status a v power management settings sa da zvolit, aby sa zobrazoval stale.
    Computers are not intelligent. They only think they are.
    11.3.2007 21:45 zombak | blog: Klof
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Test: Ubuntu feisty fawn herd 5 (joke included)
    z tray sem to vyhodil, aplet mi vyhovuje vic :)
    12.3.2007 01:29 D-Evil | skóre: 25 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Test: Ubuntu feisty fawn herd 5 (joke included)
    Nejdřív jednu poznámku a dotaz v jednom - pokud jsi zvyklej na KDE, proč jsi neinstaloval rovnou Kubuntu?

    Jinak souhlasim, už 6.10 pro mě byla vcelku slušně použitelná. Pár chybiček se našlo, ale nic neřešitelnýho. "Nejsložitější" bylo asi zprovoznění podpory proprietárních formátů videa, ale pokud člověk umí hledat, ani to by neměl bejt problém.

    Co se týká toho, jestli se s tim uživatel zvládne neprat, to je otázka a já si myslim, že nezvládne. Já byl z Gentoo a Fedory zvyklej na nejrůznější šaškárny a můj notebook snahy o uspávání vytrvale sabotoval, dokud jsem v Gentoo nevyštrachal hibernate-scripts (a ani pak to nebylo ideální). O to víc jsem se divil, že v Kubuntu mi všechno fungovalo. Předevšim začátečníci ale asi narazej na problém všudypřítomnejch rádoby univerzálních návodech co a jak udělat, který sice zaručeně fungujou v naprostý většině distribucí, ale na věc jdou obvykle poměrně velkou oklikou, která navíc dokáže napáchat víc problémů, než užitku. Ideální je jako studnu znalostí používat v první řadě weby o *buntu, kde se člověk potká s funkčníma návodama, který jsou šitý na míru. Neni asi nic horšího, než začátečníkovi x hodin radit, jak zprovoznit kompilátor a nainstalovat vývojový balíčky, abych pak zjistil, že se snaží zkompilovat si software, kterej si může na tři kliknutí stáhnout v balíčku.
    12.3.2007 07:16 zombak | blog: Klof
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Test: Ubuntu feisty fawn herd 5 (joke included)
    ámen.

    ad kubuntu, chtěl jsem vyzkoušet to nejubuntější ubuntu. A jak tak zjišťuji není to gnome tak špatné ...
    freshmouse avatar 12.3.2007 13:22 freshmouse | skóre: 42 | blog: Bruno Banány
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Test: Ubuntu feisty fawn herd 5 (joke included)
    1) Osobně si myslím, že 6.06 bylo stejně použitelné jako 6.10. 6.10 jen aktualizovalo aplikace / knihovny na nové verze, moc novinek nepřineslo (až na startovací skripty a pár drobností). To jen tak na okraj.

    2) Ubuntu a deriváty není JEN pro začátečníky. Je to velmi kvalitní distribuce vhodná pro všechny -- kdo se cítí způsobilý se hrabat v /etc, může. Někdy mi i připadá, že snadná instalace je špatná, protože praví geekové si to přeci raději instalují 29 hodin místo 29 minut. Ale nechci tady vyvolávat konflikty...

    3) Dobrým zdrojem informací je ubuntuguide.org.
    12.3.2007 18:16 D-Evil | skóre: 25 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Test: Ubuntu feisty fawn herd 5 (joke included)
    1) Možný to je, já u 6.10 začal (před tim jsem toho na různejch strojích vystřídal docela dost), takže to nemůžu hodnotit.

    2) Neřikám, že je, nakonec je to jen "učesanej" Debian. A instalaci neřešim. Pokud funguje, nemá smysl podle ní něco hodnotit.
    12.3.2007 16:57 Lukáš Zapletal | skóre: 42 | blog: lzapův svět | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Test: Ubuntu feisty fawn herd 5 (joke included)
    Ubuntu a KDE ... stačí podle návodu na Kubuntu KDE nainstalovat. Jsou to asi 4 příkazy, po rebootu už to naběhne do KDE...

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.