Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Už je to nějaká doba, co jsem od práce v dokumentaci SUSE zběhla do QA a nechala Kyknose opuštěného svému osudu. Že mu brzy začne v prázdném kanclu hrabat, bylo celkem jasné. Díky jeho oblíbeným měsíčním dovoleným mám celkem dobrou představu, jak se asi cítil. Nicméně, že si ze všech možností vybere volné místečko v QA, to jsem vážně nečekala . Takže ho mám zase za zadkem. A to doslova. S ním se také objevil neuvěřitelný počet upitých matonek, HW šrotu a tun papíru. Všechny tyhle věci mají navíc neuvěřitelnou snahu se šířit i do okolního prostoru mimo jeho pracovní stůl. Alespoň, že mu jeho šéf koupil nové testovací mašiny, jinak by si přitáhl i to svoje bzučící a pískající muzeum vykopávek. Takhle mu na stole mimo tří monitorů sedí už jenom stařičký Mac.
Dokumentace se teď má rozrůst o pár dalších lidiček. Vzhledem k tomu, že jsme rádi, že se do QA vejdeme alespoň my kváci, tak je jasné, že se Kyknos i s ostaníma bude muset přestěhovat do vlastního kanclu. Až pocať skvělý plán. Jenže má jednu úplně malou drobnou kosmetickou vadu. Dokučlovíčci nerostou na stromě. Dívala jsem se a vážně tam nejsou. Takže, pokud chcete hodného šéfa velikosti medvěda, s mimokonfekční velikostí nohy a se sklonem k bordelářství (toleruje ho i ostatním), umíte tak nějak středně anglicky a doma jedete na Linuxu, koukejte se ozvat. Ať se Kyknose zbavíme, než mi zase šlohne všechny propisky a rozhází je pod svým stolem.
Jo, jinak té angličtiny se vážně nemusíte moc bát. Stačí se juknout na popis pozice a pak třeba na nějaký ten oficiální manuál openSUSE .
Tiskni
Sdílej:
S ním se také objevil neuvěřitelný počet upitých matonek, HW šrotu a tun papíru. Všechny tyhle věci mají navíc neuvěřitelnou snahu se šířit i do okolního prostoru mimo jeho pracovní stůl.Ze stejného důvodu jsem kdysi důsledně udržoval dostatečnou mezeru mezi stolem případně soustolím kolegy a svým stolem. Aby se podobná hromada HW šrotu (on tomu tak neříkal) a papírů nešířila na sousední stůl, pokud byl hned vedle, tomu nedokázal zabránit nikdo. Ovšem zabránit pádu drahocenných součástek (=HW šrotu) na zem mezerou mezi stoly, tomu kolega dokázal zabránit téměř vždy
Takže, pokud chcete hodného šéfa velikosti medvěda, s mimokonfekční velikostí nohy a se sklonem k bordelářství (toleruje ho i ostatním), umíte tak nějak středně anglicky a doma jedete na Linuxu, koukejte se ozvat.To je myšleno vážně?
Technická angličtina je srandaNo já nevim. Z angličtiny to sranda je, ale do mi to zase až tak jednoduché nepřijde.
Technická angličtina je sranda :) To není krásná literatura.Asi jak říkal Trekker :) Číst TD v angličtině není problém, ale psát jí… No pravda je že jsem to ještě nezkoušel.