OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Posledních pár let se občas zabývám Linuxem a občas spolupracuji s nevidomými a slabozrakými. To první jako BFU, to druhé jako dobrovolník, vedoucí v Tyfloturistickém oddíle. O tomtéž si píši i u sebe na webu (v sekci fotek se jde podívat, o co tak jde).
Tyhle dva koníčky se moc často nepotkávaly. Jen jednou jednou jsem i tady řešil jakýsi problém. Ta první odpověď, tedy nástroje KDE: KMag, kttsd, KMouse tool, kttsmgr, KMouth, KSayit jsem už i znal. Ještě tu je Xmag a XStroke. Vcelku dobře použitelné nástroje pro slabozraké. Tedy s lehčím postižením, slabozrakých je mnoho stupňů. U lehčích postižení by to šlo s Linuxem dobře -- je možné nastavit velký font a výrazné rozlišení (barvy se stejně většinou hůř postižených netýkají)
Co nevidomí? Nalezl jsem starší článek, který situaci asi vcelku přesně popisuje.
Pro nevidomé je na Windows například program Jaws (nezaměnit s jakousi hrou, co se také tak jmenuje, jsou to dvě různé věci). Velmi dobrý a také drahý. S jeho pomocí lze číst obrazovku, nevidomí si sami stáhnou a nainstalují program, nastaví a používají poštu… Uživatelé Windows s Jaws na možnost používání Linuxu odpovídají: „Já už jsem si zvykl(la) na tohle, a tak proč něco měnit.“. Myslím, že to je opravdu pěkný důkaz pravdivosti axiomu integrace, že: Nevidomí jsou stejní lidé jako vidící… Na druhou stranu, ono se naučit na pc bývá těžké i pro vidícího a oni mají většinou hodně práce ve škole, kde to mají přeci jenom komplikovanější a časově náročnější (nic si nepřečtou tak, že pohledem prolétnou text…)
Podobnou cestou jako Jaws a podobné programy jde Gnome. Bohužel, zatím je projekt spíš na začátku cesty k plné použitelnosti. S mluvícím Emacsem zkušenosti zatím nemám. KSaylt a Kmouth trpí nedostatkem možností ovládat program pouze s použitím kláves a to se zpětnou vazbou. Kttsd přečte webovou stránku, ale nejde pozastavit, neregistruje odkazy. Anebo to umí a chyba je tam, kde se dá čekat, tedy mezi klávesnicí a židlí? Je to dost možné. Také odpověď na otázku, která se vnucuje, proč to tam tedy nenapíšu, je stejně prostá, jako trapná -- neumím to. Jsem klasický BFU, když se mi podařilo zkompilovat český hlas pro syntézu Epos, považoval jsem to za zázrak a intervenci samotného Tuxe.
A už se blížím k závěru a námětu. Ty všechny aplikace jsou poněkud „na hlavu“. Na počítači běží grafika a v ní se orientuje nesmírně složitý program, který tu grafiku, de facto, „odgrafikuje“ do textu. Ty všechny kouzelný barvičky, ikonky jsou v tomhle případě opravdu jen na vztek. Pokud by někdo dokázal upravit konzoli tak, že by to say-epos
nebo „něco“, dokázalo přečíst, co je v řádce napsané (v zásadě), přečetlo výstup z less a další, byla by zde funkční záležitost, která by nestála padesát a víc tisíc (Jaws), běžela by na jakémkoliv slabém stroji (invalidní důchodci se většinou v penězích netopí -- v tomhle jsou odkázáni na podporu), měla by výhody řádky, o kterých na tomto místě asi nemusím většinu čtenářů přesvědčovat.
Kdyby někdo měl čas a chuť a na rozdíl ode mne věděl jak…
Nebo pokud by někdo o něčem hotovém věděl?
Tiskni
Sdílej:
say-epos `ls`
. Stačilo by to dát jako alias a ls bude mluvit. Jen neumím Epos pozastavit, vůbec ovládat.
Přečtení třeba less mi zatím nenapadlo. Nebo čtení, třeba Links -- pro nevidomého ideální záležitosti na web. Obrázky a barvy to netáhá, ovládá se klávesama.
něco | sed -r 's/.*/dcop kttsd KSpeech setText "\1" "cz"/' | $SHELL(má akorát problém s uvozovkama a dalšíma nepěknýma znakama, lepší by bylo použít while read radek..)
This command does not speak the text; instead it queues a text job for speaking.No, ještě tomu něco chybí, ale věřím, že tohle je cesta
Slečna Eliška, které jsem Abíčko předhodil jen tohle: (z ICQ s Eliškou):
Akorát mam pocit, že by tam mělo být něco jako třeba nadpis že je to třeba už softvare nebo tak. Že tam to tak volně vyplyne, že člověk neví, jestli už fotogalerie patří k dfklubu nebo jak. No, když si klikneš na dfklub, tak tam mi to řekne grafika, a fotogalerie, ale neni na ni odkaz. Hlavní je, že všechno co je přístupný pro lidi tak aby tam mohli i nevidomí, tak na to musí být odkaz a je fine, když tam pak je ten nadpis, protože my v podstatě musíme nebo většinou to tak bývá že jedeme pak odzhora té stránky, přejedeme nějaký ty odkazy, a pak by tam byl třeba nadpis úrovně ... dfklub.
Tak tolik. Pokud jsem pochopil jde o popisy grafiky. Není to zlé, jako když je vstup čistě obrázek (i když dnes už někde jsou i obrázkové kódy vybavené čtecí variantou). Asi tam jen není textový popis, kam to vede.