Sovereign Tech Agency (Wikipedie) prostřednictvím svého fondu Sovereign Tech Fund podpoří KDE částkou 1 285 200 eur.
Google na včerejší akci The Android Show | I/O Edition 2026 (YouTube) představil celou řadu novinek: Gemini Intelligence, notebooky Googlebook, novou generaci Android Auto, …
Evropská komise by do léta mohla předložit návrh normy omezující používání sociálních sítí dětmi v zájmu jejich bezpečí na internetu. Prohlásila to včera předsedkyně EK Ursula von der Leyenová, podle níž řada zemí Evropské unie volá po zavedení věkové hranice pro sociální sítě. EU částečně řeší bezpečnost dětí v digitálním prostředí v již platném nařízení o digitálních službách (DSA), podle německé političky to však není dostatečné a
… více »Multiplatformní open source aplikace scrcpy (Wikipedie) pro zrcadlení připojeného zařízení se systémem Android na desktopu a umožňující ovládání tohoto zařízení z desktopu, byla vydána v nové verzi 4.0.
Chybí vám někdo, s kým byste si popovídali o bastlení, technice, počítačích a vědě? Nechcete riskovat debatu o sportu u piva v hospodě? Pak doražte na virtuální pokec u virtuálního piva v rámci Virtuální Bastlírny organizované strahovským MacGyverem již tento čtvrtek. Možná se ptáte, co se tak může probírat? Dají se probrat slavná výročí - kromě 55 let obvodu 555 (což je mimochodem prý andělské číslo) a vzpomínky na firmu Signetics -
… více »GTK2-NG je komunitní fork GTK 2.24 (aktuální verze je 4.22). Oznámení a diskuse v diskusním fóru Devuanu, forku Debianu bez systemd. Není to jediný fork GTK 2. Ardour je například postaven na vlastním forku GTK 2 s názvem YTK.
V neděli 17. května 2026 proběhne v Českých Budějovicích první MobileLinux Hackday zaměřený na Linux v mobilech, embedded platformy a open source hardware. Po sedmi úspěšných měsíčních setkáních v Praze se akce přesouvá také do jižních Čech, aby se komunita mobilního Linuxu mohla potkat i mimo hlavní město. Akce se uskuteční v konferenčním sále Vajgar v Clarion Congress Hotelu (Pražská tř. 2306/14) se zahájením mezi 14:00 až 15:00 a … více »
Vývojáři Debianu zhruba v polovině vývojového cyklu Debianu 14 s kódovým názvem Forky rozhodli, že Debian musí dodávat reprodukovatelné balíčky, tj. kdokoli si může nezávisle ověřit, že daný binární balíček vznikl překladem a sestavením z konkrétních zdrojových kódů. Aktuálně je reprodukovatelných 98,29 % balíčků.
Německý e-shop Škoda Auto byl hacknut. Útočníci získali přístup k uživatelským údajům (jméno, adresa, e-mail, heslo, telefon, …).
Na webu konference Den IPv6 2026, která se uskuteční 4. června v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích, je nyní k dispozici kompletní program této tradiční akce věnované tématům spojeným s protokolem IPv6. Na celodenní pásmo přednášek je třeba se přihlásit a zaplatit účastnický poplatek 242 korun. Registrační formulář najdou zájemci opět na webu akce. Konferenci Den IPv6 2026 organizují i letos společně sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.
say-epos `ls`. Stačilo by to dát jako alias a ls bude mluvit. Jen neumím Epos pozastavit, vůbec ovládat.
Přečtení třeba less mi zatím nenapadlo. Nebo čtení, třeba Links -- pro nevidomého ideální záležitosti na web. Obrázky a barvy to netáhá, ovládá se klávesama.
) jít přečíst výstup:
něco | sed -r 's/.*/dcop kttsd KSpeech setText "\1" "cz"/' | $SHELL(má akorát problém s uvozovkama a dalšíma nepěknýma znakama, lepší by bylo použít while read radek..)
This command does not speak the text; instead it queues a text job for speaking.No, ještě tomu něco chybí, ale věřím, že tohle je cesta
Slečna Eliška, které jsem Abíčko předhodil jen tohle: (z ICQ s Eliškou):
Akorát mam pocit, že by tam mělo být něco jako třeba nadpis že je to třeba už softvare nebo tak. Že tam to tak volně vyplyne, že člověk neví, jestli už fotogalerie patří k dfklubu nebo jak. No, když si klikneš na dfklub, tak tam mi to řekne grafika, a fotogalerie, ale neni na ni odkaz. Hlavní je, že všechno co je přístupný pro lidi tak aby tam mohli i nevidomí, tak na to musí být odkaz a je fine, když tam pak je ten nadpis, protože my v podstatě musíme nebo většinou to tak bývá že jedeme pak odzhora té stránky, přejedeme nějaký ty odkazy, a pak by tam byl třeba nadpis úrovně ... dfklub.
Tak tolik. Pokud jsem pochopil jde o popisy grafiky. Není to zlé, jako když je vstup čistě obrázek (i když dnes už někde jsou i obrázkové kódy vybavené čtecí variantou). Asi tam jen není textový popis, kam to vede.
Tiskni
Sdílej: