Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Před nedávnem jsem tady psal o svých pokusech s mluvícím Linuxem pro potřeby „nekoukačů“ (nevidomých). Dostal jsem v diskusi i mejlem nějaké rady a tak bych připsal, kam jsem pokročil, třeba to není zcela off topic a někoho to inspiruje.
Hezky česky mluví Festival a Epos.
Řádku velmi slušně čte yasr s eflite. Oboje se nachází v standardní nabídce Debianu, tedy nebyl problém
Ozvučení desktopu se mi tak zcela podle představ nedaří. Existuje ozvučené Gnome, ale jak na Debianu tak na Mandrivě, mi Gnome samo nechce chodit až tak korektně, jak jsem zmlsaný. Ono by to šlo, kdybych vychytal bugy mezi židlí a klávesnicí, ale během doby kdy jsem tohle měl funkční, jsem získal pocit, že to ještě není ono. Nové Ubuntu, které mám doporučené na tenhle účel je na cestě -- uvidíme (btw: „uvidíme“ říkají běžně i „zrakáči“ ve smyslu obecném, tedy říkám klidně „uvidíme“).
Gnome podobně jako nástroje Kmouth a Ksayit se mi zdají lehce nedotažené. Vždy je tam nějaký krok, kdy je třeba vidět kam klepnout. Do jaké míry je chyba v mé hlavě, to se také asi ještě ukáže, ale asi to opravdu ještě není vychytané.
Další projekt je Speakup a podpora řeči přímo v jádře. Má opět přímo v nabídce programů Debian, bohužel jsem nalezl jen pro starší jádro 2.4.27. Budu muset dál, ale nejdřív zjistím možnosti Ubuntu.
Všechno jsem to testoval stejným způsobem, jakým testujeme vhodnost akce pro nevidomé a slabozraké děti. Závážu si oči (v tomhle případě stačí vypnout obrazovku) a jedem.
Při tomhle hledání jsem si konečně přečetl,jak má vypadat Blind Friendly Web. Zajímavé. V zásadě má odpovídat W3, nepoužívat blikátek, vstupů přes Javu, U obrázků vyplňovat alt… on to má být vlastně normálně korektní web. Jen je dobré třeba přidat možnost přeskočit navigaci -- když není možnost pohledem přelétnout nabídku, jsou dlouhé výpisy při každém najetí otravné. Ovšem lepší screenreader dokáže přeskočit pomocí navigace na hledané sám. Pro slabozraké je zase rána šedý text na tmavěmodrém pozadí a další enigmatické hříčky, co mám problém rozlušti i já.
Lepší a odbornější články o tématech jsou po interenetu. Já jsem se pokusil jen na problém upozornit.
Update 13.1. Jako velmi použitelná se mi jeví kombinace yasr a pico. Jde tak vcelku pohodlně psát a číst v terminálu. Ovšem mluví zatím jen anglicky.
Tiskni
Sdílej: