Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Před nedávnem jsem tady psal o svých pokusech s mluvícím Linuxem pro potřeby „nekoukačů“ (nevidomých). Dostal jsem v diskusi i mejlem nějaké rady a tak bych připsal, kam jsem pokročil, třeba to není zcela off topic a někoho to inspiruje.
Hezky česky mluví Festival a Epos.
Řádku velmi slušně čte yasr s eflite. Oboje se nachází v standardní nabídce Debianu, tedy nebyl problém
Ozvučení desktopu se mi tak zcela podle představ nedaří. Existuje ozvučené Gnome, ale jak na Debianu tak na Mandrivě, mi Gnome samo nechce chodit až tak korektně, jak jsem zmlsaný. Ono by to šlo, kdybych vychytal bugy mezi židlí a klávesnicí, ale během doby kdy jsem tohle měl funkční, jsem získal pocit, že to ještě není ono. Nové Ubuntu, které mám doporučené na tenhle účel je na cestě -- uvidíme (btw: „uvidíme“ říkají běžně i „zrakáči“ ve smyslu obecném, tedy říkám klidně „uvidíme“).
Gnome podobně jako nástroje Kmouth a Ksayit se mi zdají lehce nedotažené. Vždy je tam nějaký krok, kdy je třeba vidět kam klepnout. Do jaké míry je chyba v mé hlavě, to se také asi ještě ukáže, ale asi to opravdu ještě není vychytané.
Další projekt je Speakup a podpora řeči přímo v jádře. Má opět přímo v nabídce programů Debian, bohužel jsem nalezl jen pro starší jádro 2.4.27. Budu muset dál, ale nejdřív zjistím možnosti Ubuntu.
Všechno jsem to testoval stejným způsobem, jakým testujeme vhodnost akce pro nevidomé a slabozraké děti. Závážu si oči (v tomhle případě stačí vypnout obrazovku) a jedem.
Při tomhle hledání jsem si konečně přečetl,jak má vypadat Blind Friendly Web. Zajímavé. V zásadě má odpovídat W3, nepoužívat blikátek, vstupů přes Javu, U obrázků vyplňovat alt… on to má být vlastně normálně korektní web. Jen je dobré třeba přidat možnost přeskočit navigaci -- když není možnost pohledem přelétnout nabídku, jsou dlouhé výpisy při každém najetí otravné. Ovšem lepší screenreader dokáže přeskočit pomocí navigace na hledané sám. Pro slabozraké je zase rána šedý text na tmavěmodrém pozadí a další enigmatické hříčky, co mám problém rozlušti i já.
Lepší a odbornější články o tématech jsou po interenetu. Já jsem se pokusil jen na problém upozornit.
Update 13.1. Jako velmi použitelná se mi jeví kombinace yasr a pico. Jde tak vcelku pohodlně psát a číst v terminálu. Ovšem mluví zatím jen anglicky.
Tiskni
Sdílej: