V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Před nedávnem jsem tady psal o svých pokusech s mluvícím Linuxem pro potřeby „nekoukačů“ (nevidomých). Dostal jsem v diskusi i mejlem nějaké rady a tak bych připsal, kam jsem pokročil, třeba to není zcela off topic a někoho to inspiruje.
Hezky česky mluví Festival a Epos.
Řádku velmi slušně čte yasr s eflite. Oboje se nachází v standardní nabídce Debianu, tedy nebyl problém
Ozvučení desktopu se mi tak zcela podle představ nedaří. Existuje ozvučené Gnome, ale jak na Debianu tak na Mandrivě, mi Gnome samo nechce chodit až tak korektně, jak jsem zmlsaný. Ono by to šlo, kdybych vychytal bugy mezi židlí a klávesnicí, ale během doby kdy jsem tohle měl funkční, jsem získal pocit, že to ještě není ono. Nové Ubuntu, které mám doporučené na tenhle účel je na cestě -- uvidíme (btw: „uvidíme“ říkají běžně i „zrakáči“ ve smyslu obecném, tedy říkám klidně „uvidíme“).
Gnome podobně jako nástroje Kmouth a Ksayit se mi zdají lehce nedotažené. Vždy je tam nějaký krok, kdy je třeba vidět kam klepnout. Do jaké míry je chyba v mé hlavě, to se také asi ještě ukáže, ale asi to opravdu ještě není vychytané.
Další projekt je Speakup a podpora řeči přímo v jádře. Má opět přímo v nabídce programů Debian, bohužel jsem nalezl jen pro starší jádro 2.4.27. Budu muset dál, ale nejdřív zjistím možnosti Ubuntu.
Všechno jsem to testoval stejným způsobem, jakým testujeme vhodnost akce pro nevidomé a slabozraké děti. Závážu si oči (v tomhle případě stačí vypnout obrazovku) a jedem.
Při tomhle hledání jsem si konečně přečetl,jak má vypadat Blind Friendly Web. Zajímavé. V zásadě má odpovídat W3, nepoužívat blikátek, vstupů přes Javu, U obrázků vyplňovat alt… on to má být vlastně normálně korektní web. Jen je dobré třeba přidat možnost přeskočit navigaci -- když není možnost pohledem přelétnout nabídku, jsou dlouhé výpisy při každém najetí otravné. Ovšem lepší screenreader dokáže přeskočit pomocí navigace na hledané sám. Pro slabozraké je zase rána šedý text na tmavěmodrém pozadí a další enigmatické hříčky, co mám problém rozlušti i já.
Lepší a odbornější články o tématech jsou po interenetu. Já jsem se pokusil jen na problém upozornit.
Update 13.1. Jako velmi použitelná se mi jeví kombinace yasr a pico. Jde tak vcelku pohodlně psát a číst v terminálu. Ovšem mluví zatím jen anglicky.
Tiskni
Sdílej: