Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Před nedávnem jsem tady psal o svých pokusech s mluvícím Linuxem pro potřeby „nekoukačů“ (nevidomých). Dostal jsem v diskusi i mejlem nějaké rady a tak bych připsal, kam jsem pokročil, třeba to není zcela off topic a někoho to inspiruje.
Hezky česky mluví Festival a Epos.
Řádku velmi slušně čte yasr s eflite. Oboje se nachází v standardní nabídce Debianu, tedy nebyl problém
Ozvučení desktopu se mi tak zcela podle představ nedaří. Existuje ozvučené Gnome, ale jak na Debianu tak na Mandrivě, mi Gnome samo nechce chodit až tak korektně, jak jsem zmlsaný. Ono by to šlo, kdybych vychytal bugy mezi židlí a klávesnicí, ale během doby kdy jsem tohle měl funkční, jsem získal pocit, že to ještě není ono. Nové Ubuntu, které mám doporučené na tenhle účel je na cestě -- uvidíme (btw: „uvidíme“ říkají běžně i „zrakáči“ ve smyslu obecném, tedy říkám klidně „uvidíme“).
Gnome podobně jako nástroje Kmouth a Ksayit se mi zdají lehce nedotažené. Vždy je tam nějaký krok, kdy je třeba vidět kam klepnout. Do jaké míry je chyba v mé hlavě, to se také asi ještě ukáže, ale asi to opravdu ještě není vychytané.
Další projekt je Speakup a podpora řeči přímo v jádře. Má opět přímo v nabídce programů Debian, bohužel jsem nalezl jen pro starší jádro 2.4.27. Budu muset dál, ale nejdřív zjistím možnosti Ubuntu.
Všechno jsem to testoval stejným způsobem, jakým testujeme vhodnost akce pro nevidomé a slabozraké děti. Závážu si oči (v tomhle případě stačí vypnout obrazovku) a jedem.
Při tomhle hledání jsem si konečně přečetl,jak má vypadat Blind Friendly Web. Zajímavé. V zásadě má odpovídat W3, nepoužívat blikátek, vstupů přes Javu, U obrázků vyplňovat alt… on to má být vlastně normálně korektní web. Jen je dobré třeba přidat možnost přeskočit navigaci -- když není možnost pohledem přelétnout nabídku, jsou dlouhé výpisy při každém najetí otravné. Ovšem lepší screenreader dokáže přeskočit pomocí navigace na hledané sám. Pro slabozraké je zase rána šedý text na tmavěmodrém pozadí a další enigmatické hříčky, co mám problém rozlušti i já.
Lepší a odbornější články o tématech jsou po interenetu. Já jsem se pokusil jen na problém upozornit.
Update 13.1. Jako velmi použitelná se mi jeví kombinace yasr a pico. Jde tak vcelku pohodlně psát a číst v terminálu. Ovšem mluví zatím jen anglicky.
Tiskni
Sdílej: