Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Před nedávnem jsem tady psal o svých pokusech s mluvícím Linuxem pro potřeby „nekoukačů“ (nevidomých). Dostal jsem v diskusi i mejlem nějaké rady a tak bych připsal, kam jsem pokročil, třeba to není zcela off topic a někoho to inspiruje.
Hezky česky mluví Festival a Epos.
Řádku velmi slušně čte yasr s eflite. Oboje se nachází v standardní nabídce Debianu, tedy nebyl problém
Ozvučení desktopu se mi tak zcela podle představ nedaří. Existuje ozvučené Gnome, ale jak na Debianu tak na Mandrivě, mi Gnome samo nechce chodit až tak korektně, jak jsem zmlsaný. Ono by to šlo, kdybych vychytal bugy mezi židlí a klávesnicí, ale během doby kdy jsem tohle měl funkční, jsem získal pocit, že to ještě není ono. Nové Ubuntu, které mám doporučené na tenhle účel je na cestě -- uvidíme (btw: „uvidíme“ říkají běžně i „zrakáči“ ve smyslu obecném, tedy říkám klidně „uvidíme“).
Gnome podobně jako nástroje Kmouth a Ksayit se mi zdají lehce nedotažené. Vždy je tam nějaký krok, kdy je třeba vidět kam klepnout. Do jaké míry je chyba v mé hlavě, to se také asi ještě ukáže, ale asi to opravdu ještě není vychytané.
Další projekt je Speakup a podpora řeči přímo v jádře. Má opět přímo v nabídce programů Debian, bohužel jsem nalezl jen pro starší jádro 2.4.27. Budu muset dál, ale nejdřív zjistím možnosti Ubuntu.
Všechno jsem to testoval stejným způsobem, jakým testujeme vhodnost akce pro nevidomé a slabozraké děti. Závážu si oči (v tomhle případě stačí vypnout obrazovku) a jedem.
Při tomhle hledání jsem si konečně přečetl,jak má vypadat Blind Friendly Web. Zajímavé. V zásadě má odpovídat W3, nepoužívat blikátek, vstupů přes Javu, U obrázků vyplňovat alt… on to má být vlastně normálně korektní web. Jen je dobré třeba přidat možnost přeskočit navigaci -- když není možnost pohledem přelétnout nabídku, jsou dlouhé výpisy při každém najetí otravné. Ovšem lepší screenreader dokáže přeskočit pomocí navigace na hledané sám. Pro slabozraké je zase rána šedý text na tmavěmodrém pozadí a další enigmatické hříčky, co mám problém rozlušti i já.
Lepší a odbornější články o tématech jsou po interenetu. Já jsem se pokusil jen na problém upozornit.
Update 13.1. Jako velmi použitelná se mi jeví kombinace yasr a pico. Jde tak vcelku pohodlně psát a číst v terminálu. Ovšem mluví zatím jen anglicky.
Tiskni
Sdílej: