Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Vzhledem k podílu Nokie a Intelu na trhu -- a podpoře dalších výrobců bych si nebyl tak jist. Mj. si koupíš auto a bude tam MeeGo, koupíš si netbook a bude tam MeeGo, koupíš si tablet/MID a bude tam MeeGo,...
Proč by si měl někdo v budoucnu kupovat MeeGo?
Nevím. Proč by si někdo měl kupovat Android? Teda pro geeky je to jasná věc, protože je to normální GNU/Linux, a ne sračka* jako Android (ten bastl od Applu neberu v úvahu vůbec).
* subjektivní názor, akorát já mám vždycky pravdu
Jak hodně se MeeGo rozšíří na netboocích, tabletech atd. teď těžko říct, třeba i víc než Android. Ale spíš bych si tipnul, že to bude obráceně.
Android si lidi kupují, protože to je jednoduše jedna ze dvou nejlepších mobilních platforem. Uznávám, že pro geeky je možná lepší MeeGo, pochybuju že to ale bude lepší OS pro ne-geeky, kterých je přece jenom mnohem mnohem víc. Tj. pro Android bude vyvíjet více lidí.
Portování linuxového software je otázkou chvilky, je v repozitářích třeba Fedory málo software? IMHO ne.Na zařízeních, kde se dnes používá Android, (převážně chytré telefony) není portovaný linuxový software zdaleka to, co většina uživatelů potřebuje a ocení. Minimálně je problém GUI, které musí být řešené úplně jinak. Část geeků možná ocení, že si můžou na smartphone portovat a pustit třeba OpenOffice. Není to ale tak velká skupina, aby byla pro výrobce zásadně zajímavá. Je v repozitářích Fedory software odpovídající nejoblíbenějším aplikacím pro Android nebo iPhone?
Potřebuje někdo vývojáře placeného proprietárního software? IMHO ne.Když je nikdo nepotřebuje, jak je možné že existuje tolik proprietárního placeného software, a že si ho tolik lidí kupuje?
Minimálně je problém GUI, které musí být řešené úplně jinak.
Proto existuje MTF a QML či co -- zrovna portování z Qt na MTF je triviální. Jinak Qt aplikace budou fungovat normálně, GTK (i Qt) programy na Maemu fungují taky normálně a nevypadají docela špatně.
Je v repozitářích Fedory software odpovídající nejoblíbenějším aplikacím pro Android nebo iPhone?
Nevím, co jsou ty aplikace zač. AFAIK nejoblíbenější programy pro ty dvě platformy jsou správci aplikací/paměti. To je jediné, co vím.
Když je nikdo nepotřebuje, jak je možné že existuje tolik proprietárního placeného software, a že si ho tolik lidí kupuje?
Netuším, do hlavy jim nevidím. Možná jsou neinformovaní, možná jsou to blázni. Možná jsou to nenahraditelné programy, ale pochybuji o tom. Viz výše.
Jediné, co na mobilních zařízeních používám za aplikace, jsou: slovník, prohlížeč knih a PDF, webový prohlížeč, poznámkový bloček a ToDo list, čmárací program, klient pro Jabber, ICQ a Identi.ca, hudební přehrávač, triviální navigační software. To všechno existuje jako svobodný software na velmi slušné úrovni. K čemu nějaké komerční bastly?
V repozitářích Fedory není žádný software dělaný pro mobilní telefony.
Např. ti co si rádi zahrají kvalitní hru určitě ocení vývojáře placeného software.
Android se na enterprise nasazení v součanosti hodi více než MeeGo.
Jestli si každý výrobce bude dělat vlastni UI, tak to jsem k MeeGo ještě skeptičtější.
V repozitářích Fedory není žádný software dělaný pro mobilní telefony.
Minimálně GPE tam bude (sice je pro PDA, ale což).
Např. ti co si rádi zahrají kvalitní hru určitě ocení vývojáře placeného software.
To by byl flejm. No comment.
Android se na enterprise nasazení v součanosti hodi více než MeeGo.
Můžeš to nějak rozvést?
Jestli si každý výrobce bude dělat vlastni UI, tak to jsem k MeeGo ještě skeptičtější.
Asi jako u Androida -- tam si taky Motorola a HTC dělají svoje. Jinak upstreamové UX jsou/budou a výrobci to budou (a) používat, (b) upravovat pro své účely, (c) ignorovat a dělat si vlastní. Jinak tam klidně můžeš mít Xfce, dneska se to běžně dělá (protože UX ne tak docela všude fungují).
Můžeš to nějak rozvést?Android 2.2 má spoustu nových enterpise funkcí.
Tyhle nadstavby od výrobců se mi vůbec nelíbí, např. je pak težší udělat aplikaci, která by vypadala stejně hezky na HTC Sense jako na upstream Androidu...
Jestli si každý výrobce bude dělat vlastni UI, tak to jsem k MeeGo ještě skeptičtější.Ja som teda meego nikdy nazivo nevidel, zato som videl milion androidov, kde kazdy ma uplne ine proprietarne gui ( od vyrobcu telefonu, od mobilneho operatora, ... ).
Netriviální získání roota.Co je pro tebe triviální tedy?
Na politice nových verzí nevidím nic divného. Aplikace lze vyvíjet sice jenom v Javě, to je ale spolu s výhodami, které to přináší ve výsledku pro uživatele výhodnější. Že tam je fork Linuxu je pravda, ale je to důležité pro uživatele? Roota drtivá většina lidí nepotřebuje. Market kontrolovaný Googlem - no a?
dodávání aktualizací taky není žádný zázrakNeoficiálních aktualizací je až až.
u NDK zase AFAIK nelze používat ostatní výdobytkyKdyž už je třeba NDK, tak není problém napsat náročný kód v C++ a výdobytky v Javě.
Jenom aby ten Market nedopadl třeba jako u Apple.I kdyby, tak vznikne Market alternativní a bude.
Proč by si měl někdo v budoucnu kupovat MeeGo?Protože je na úplně jiné kvalitativní úrovni.
Protože Windows je nejrozšířenější desktopový OS. A Linux ne, protože to skoro nikdo nepoužívá, nemá to budoucnost.
"Někde jsem našel ještě tohle http://www.dragonfiresdk.com/."
V appstore se zmenily podminky a aplikace nenapsany v Xcode/Objective-C/Cocoa Touch do Appstore nepustej.
"Potrebujes jakykoli počítač na kterém běží OS X"
Jenom te doplnim, nesmi to byt PPC mac a tusim ze potrebujes minimalne Leoparda.
Tiskni
Sdílej: