Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
"Vítáme Vás v naší nové rubrice PPPŠ+G, čili Plný Pytel Problémú Šimka a Grossmana. A má ruka šmátralka vytahuje první problém, wifi router." Ako ste asi pochopili, chcel by som si nechat poradit.
A situácia je takáto: Doma máme 1 desktop (Senior) - primárne ja - a 1 notebook (Junior) - primárne sestra, občas otec. V blízkej budúcnosti sa môže objaviť ďalší notebook. Internet sa šíri cestou anténa -> Senior (2. sietovka) -> Junior, všetko kábel. A ja som si vymyslel, kedže sa určite budem pomedzi skúšskové a robotu nudiť, a kedže často beží Senior naprázdno lebo sestra je na nete na Juniorovi, že by to chcelo zbaviť sa káblov a zbytočného púšťania Seniora. Riešenie: router s wifi. Nápad som presadil pomocou buzwords a hesiel typu: Internet na balkone, internet všade, Menej spotrebovanej elektriny, Více práce republice.
Takže čo vlastne chcem: kupit router a pripojiť na net, z neho asi káblom dotiahnut net k Seniorovi. Kúpiť wifi dongle k Juniorovi a tým pádom bude intenet v celom byte. Ako si už milé osadenstvo iste pochopilo, od teba chcem poradiť čo konkrétne kúpiť. Budget je asi 3000 SK
Step 1: router. Krátky research na nete odhalil 1 horúceho kandidáta, jednoho menej a pár lacných ostatných. Hot candidate je Linksys WRT54GL. Je tam linux, cenovo prijatelný, osvedčený, dá sa s tým všeličo vymýšlať. Menej hot je ASUS DL 500. Drahší, ale viac vybavený. Na môjho vrabca ale už asi menšie delo. A zbytok sú nejaké obyčajné krabičky značiek MSI etc. za 1500 Sk. Na to pdstatné - šírenie internetu po byte by mali stačiť, netuším ako je to so spoľahlivosťou.Step 2: wifi dongle. Proste nejaký obyčajný usb kľúč ktorý bude fungovať v linuxe a nie je to šmejd. Toto som ešte nehľadal, takže tu ešte nemám kandidátov.
Takže ak by mal niekto nejaké pripomienky, skúsenosti, rád si ich vypočujem. Ak by ste vedeli o routri v podobnej cene s paralelným portom, sem s ním, vzdialená tlač by bola veľké plus.
Keep Archin'
Tiskni
Sdílej:
[22:20:15 marian@nest]$ time cat file.rar >/dev/null real 1m27.070s user 0m0.032s sys 0m1.056s [22:22:24 marian@nest ]$ ll file.rar -rw-rw-r-- 1 root root 366055614 2006-12-18 05:16 file.rar (366055614/1024/1024)/87 = 4.013 MB/sBohužel další počítač tu momentálně nemám a připojení do internetu je jen 4Mbs, takže více toho nezjistím.
# NFS mount killall mountd /usr/sbin/mountda zatím to je bez problémů. Ale jedu ve zkušebním provozu a uptime mám teprve 2 dny, takže těžko hodnotit. Nákup NB a ostrý provoz včetně wifi je naplánován na leden
Bola by lepsia PCMCIA karta?Záleží na tom, jaký má chipset. Třeba bcm4318 bych se raději vyhnul. X-WRT neznám.