Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
co je na iPhone tak speciálního?Skvelej marketing nasich bezbrehych a lodema vy/dovazejicich kamosu, woe.
Dřív byl vrchol života vojna, po které si s rodičema postavil 3 generační dům na vesnici a v kolbence hákoval do důchodu - a když nezlobil, tak dostal výjední doložku do JugoslávieKonecne v 18 zvladnul vypadnout od rodicu (zdravim dnesni tricatniky/ce v mamahotelu), kdo dneska po skole ma zakladni 1M CZK na 90% hypo trojgeneracniho baraku?, my se duchodu nedozijem. Vyjezdni dolozky se zachvili vrati zkrz CO2, leda bys vyjel k Niagaram na kole.
Kdo dneska po škole má základní 1M CZKNevím - já šetřil prvních 200K na byt za 900K s manželkou společně během doby co jsme bydleli v nájmu. Dcera bude mít to 1M tipuju někdy po vejšce z investic, které jsme pro ni založili. Pokud si ho nevydělá sama. S dnešníma možnostma brigád to není nereálné. Problém je, když se na tobě/ní někdo/něco podepíše a ten start do života ti/ji zkurví - ale to se dělo vždy - viz třeba džínový svět, nebo my děti ze stanice zoo
v 18 nikam nevypadnul - rodiče bydleli s ním v tom trojgenerákuVypadnul v 18 z domova naucit se "vojak se stara, vojak ma". Jo a taky poslouchat kretena, vyjit podobrem s podobnyma nestastnikama a jako neznámý vojín toho času na vopušťáku si zasukat; vsechno IMHO uzitecny dovednosti i pozdejc...
Dcera bude mít to 1M tipuju někdy po vejšce z investic, které jsme pro ni založili.Gratuluji k uhlobaronstvi. Bohuzel vetsina decek k osmnactinam dostane tak leda velky dort - a dopis od obecniho uradu s vymerou pokuty za nezaplacene popelnice zpetne od 12 let veku.
Pokud si ho nevydělá sama. S dnešníma možnostma brigád to není nereálné.Mega z brigad pri studiu jo? Ten byl dobrej...
Vypadnul v 18 z domova naucit se "vojak se stara, vojak ma". Jo a taky poslouchat kretena, vyjit podobrem s podobnyma nestastnikama a jako neznámý vojín toho času na vopušťáku si zasukat; vsechno IMHO uzitecny dovednosti i pozdejc..Na to nemusíš být zavřený 2 roky na vojně a pak doživotně s rodičema v baráku - na to ti stačí zaměstnání v jakém kolik korporátu. Tam je ale výhoda v tom, že z něj můžeš kdykoli (relativně) snadno odejit a když je to nadnárodní korporát, tak to šukání na firemních mejdanech může přinést i mezinárodní zkušenosti Na to fakt nemusíš být uhobaron - stačí mít trochu štěstí do života (ano - stejně tak se to může v životě kvalitně posrat a nemusíš mít ani na chleba - bohužel to tak může dopadnout) Když může syn přitáhnout při škole 7-8K měsíčně čistého, o prázdninách i víc, tak to nevidím nereálně. Mladý kluci co jezdí po stavbách být montérům k ruce tak mají klidně 30K (přes prázdniny). A když to na vejšce vyměníš na zaměstnání při škole, tak bych to neviděl jako nemožné. Samozřejmě to je podmíněné “normální” situací doma - ne, že z toho ještě bude živit dvě děti a nájem v Praze na Pařížské…
1M CZK má dneska každý, kdo není sociál - pokud oba rodiče vydělávají průměrnou mzdu, dokážou za 10 let ten milion ušetřit. Easy.1M/10 let, to je neco jako 8k mesicne stranou. Easy, rikas. Pred deseti lety ovsem mela koruna dvojnasobnou kupni silu (opravdu, koukni na kumulovanou inflaci dle CSU), tedy na zacatku sporili ekvivalent 16k/mesic. To uz je mimo realitu drtive vetsiny domacnosti. A to porat pocitas jedno dite - stale je bezne mit okolo dvou, takze 16k, respektive ekvivalent setreni 32k pred deseti lety. Fucking hard.
dneska za 10M trojgenerační barák nepostavíšBavime se od zacatku o postavil 3 generační dům na vesnici. Ono jestli je to 8 M, nebo 16 M uz nehraje moc roli, viz vyse.
nejsou svázaní jazykovou bariérou
To je jen lokální optimum. Nevšiml jsem si, že bychom už zavedli povinnou výuku čínštiny.
Jinak já sport ani olympiádu nesleduji, takže nevím kdo pořádal, kdo bude atd. V datumech, kdy bylo co releasnuto (iPhone apod.) také nemám přehled.Na toto mne take dostal.
Výška pravoúhlého trojúhelníku dělí přeponu na části o délce 9 a 16 palců. Vypočítejte výšku a délky odvěsen.
Výška pravoúhlého trojúhelníku dělí přeponu na části o délce 9 a 16 palců. Vypočítejte výšku a délky odvěsen.MIT? Asi mi něco uniká. Tohle je úloha pro základní školu, ne?
Stačí, protože to bylo taky jediný, na co jsem si takhle z hlavy vzpomněl a i přesto "to dal". Ale jenom proto, že tam jsou ty "hezký čísla", kde jdou odmocniny spočítat (no, spíš odhadnout v mém případě...) z hlavy. Obecně jsem si tedy sestavil věci jako:
b = sqrt(((c1 + c2)^2 - c1^2 + c2^2) / 2)
ale v roce ~1870 bych si (v případě jiných čísel než c1=16 a c2=9) mohl o studiu na MIT asi jenom nechat zdát...
ale v roce ~1870 bych si (v případě jiných čísel než c1=16 a c2=9) mohl o studiu na MIT asi jenom nechat zdát...Řekl bych že právě tohle byl účel té úlohy. Ne ohánět se soustavou tří rovnic, nebo znalostí namemorovaných starověkých pouček, ale zamyšlení se nad problémem. Proto jednoduché zadání. Úkol byl myslet, nikoliv počítat. Já když jsem to tenkrát řešil, tak jsem si na nějakého Euklida ani nevzpomněl. Prostě jsem si ty strany očárkoval, odvodil že menší část bude mít strany dělitelné 3, větší dělitelné 4, a celý trojúhelník dělitelné 5 (někteří tu asi vůbec netuší, že když rozříznou pravoúhlý trojúhelník podle výšky, budou mít vzniklé části strany ve stejném poměru jako ten původní, tedy tady 3:4:5), a měl jsem výsledek dřív, než bych ty tři rovnice dopsal, o jejich řešení nemluvě. Prostě stačilo jen chvilku myslet, takže jsi přijat
Ezop se ho hned ptá, čemu že se na trávě v lese právě řehtá?Můžeš konkrétně uvést co přesně jsem tam překroutil?
v = (ca * cb) ^ 1/2 = ca^1/2 * cb^1/2 a = (ca^2 + v^2) ^ 1/2 = (ca^2 + ca*cb) ^ 1/2 = ca ^ 1/2 * (ca + cb) ^ 1/2 b = (cb^2 + v^2) ^ 1/2 = (cb^2 + ca*cb) ^ 1/2 = cb ^ 1/2 * (ca + cb) ^ 1/2Případně rovnou zkratkou na Euklidovu větu o odvěsně:
a = (ca * c) ^ 1/2 = ca ^ 1/2 * c ^ 1/2
a
odmocninou součinu ca
a c
, nikoliv jen jejich náhodným násobkem.
b
a = (ca * c) ^ 1/2
(y * z) ^ 1/2
jako y ^ 1/2 * z ^ 1/2
SQR(a*b) = SQR(a)*SQR(b)Takže 1.6" a 18.747" dávají přeponu o délce 20.347". Z toho vychází tři odmocniny, přibližně: 1.265, 4.33 a 4.51. Tudíž jedna odvěsna bude 1.265x4.51, druhá 4.33x4.51, výška 1.265x4.33. Zaokrouhleně: a=5.7", b=19.53", v=5.48". Přepočítej si to. Podotýkám že odmocnina 1.6 se bude bez kalkulačky počítat mnohem snáze než odmocnina 381.445209
Já třeba na pravoúhlý trojúhelníky vytahuju zpravidla Pythagorovu větu.To je správné, ale k ní patří i Pythagorejská_trojice. On tu větu totiž Pythagoras nevymyslel, v tom Egyptě jí znali dávno před ním. Stejně tak jako znali "ruské" násobení dávno před Rusy. A řekl bych že účel tohohle testu nebyl předvést že uchazeč zvládne vypočítat nejsložitější postup jaký zná, ale právě přesný opak, že zná nebo umí nalézt ten nejjednodušší
v práci řeším soustavy se spoustou rovnic a se spoustou neznámýchTo bych ti podle toho postupu i věřil
v 18 řemeslníci, co uměj šroubovatPrávě že neumějí. A když si k učňáku udělají nástavbu a odmaturují z matematiky, tak nedovedou spočítat objem kvádru. Mám s takovými osobní zkušenost