abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:33 | Zajímavý software

    Byl představen emulátor terminálu Ratty (GitHub) s podporu 3D grafiky přímo v terminálu. Inspirací byl operační systém TempleOS od Terryho Davise. Ratty je napsán v jazyce Rust. Využívá knihovnu Ratatui pro tvorbu rozhraní a herní engine Bevy pro 3D vykreslování.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:55 | IT novinky

    Evropské instituce i některé americké státy dál zpřísňují pravidla pro ověřování věku na internetu. Cílem je zabránit dětem v přístupu k obsahu pro dospělé. Úřady ale narážejí na zásadní problém – stále více lidí používá VPN, tedy služby umožňující skrýt identitu i skutečnou polohu na internetu. Právě VPN nyní Evropská parlamentní výzkumná služba (EPRS) označila za „mezeru v legislativě, kterou je potřeba uzavřít“ [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 17:22 | Nová verze

    Multiplatformní open source aplikace pro psaní poznámek Joplin (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 3.6. Nově lze mít v poznámkách embedovaný externí obsah, např. YouTube videa.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | Komunita

    Open Hardware Summit 2026 organizovaný OSHWA (Open Source Hardware Association) proběhne o víkendu 23. a 24. května v Berlíně na Technické univerzitě Berlín.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | Nová verze

    Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap byla vydána v nové verzi 2026.05.06. Přibyla možnost aktualizovat mapy v aplikaci CoMaps, aniž by bylo nutné aktualizovat i verzi aplikace. CoMaps je komunitní fork aplikace Organic Maps.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    10.5. 05:11 | Nová verze

    OCCT3D (Open CASCADE Technology) Open Source 8.0 bylo vydáno. OCCT3D (Wikipedie, GitHub) je objektově orientovaná knihovna pro 3D CAD, CAM nebo CAE. Používá se například v softwarech FreeCAD a KiCad.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    10.5. 02:22 | Bezpečnostní upozornění

    Ve FreeBSD byla nalezena a již opravena 21letá zranitelnost CVE-2026-42511 v dhclient. Jedná se o vzdálené spuštění kódu (RCE). Útočník mající pod správou DHCP server může získat plnou kontrolu nad systémem FreeBSD pouze jeho připojením k místní síti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    9.5. 17:22 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.5. 00:11 | Nová verze

    UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-1.3. Současně oznámila, že nadcházející větší vydání 24.04-2.0 bude mít modernější webový prohlížeč.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 17:11 | Zajímavý projekt

    Ploopy po DIY trackballech či sluchátkách představuje nový externí DIY trackpoint se čtyřmi tlačítky Bean. Obsahuje snímač Texas Instruments TMAG5273, spínače Omron D2LS-21 a řadič RP2040, používá firmware QMK. Schémata jsou na GitHubu; sadu lze předobjednat za 69 kanadských dolarů (bez dopravy a DPH).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (13%)
     (9%)
     (2%)
     (14%)
     (31%)
     (4%)
     (7%)
     (3%)
     (16%)
     (25%)
    Celkem 1581 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Jiří Grygar letos 89

    21.10.2025 21:37 | Přečteno: 972× | O všem možném | poslední úprava: 21.10.2025 21:37

    Trochu opožděné přání panu Grygarovi k požehnanému věku. Je to strašný, jak to letí. Pana Grygara mám v hlavě jako prošedivělého vitálního pána a vůbec mě nenapadlo, kolik už mu je. Nar. 17. března 1936. Nedávno na mě vyskočilo nějaké poměrně nové video s ním a je vidět, že už má něco za sebou a došlo mi, v jekém už musí být požehnaném věku. Ale pořád se drží.

    Ať už si o něm myslíte co chce, chápu, že v určitých názorech může být pro mnoho lidí kontroverzní, tak rozhodně přejeme co nejlepší zdraví do dalších let.

    SPECIÁL S JIŘÍM GRYGAREM: Jak žil největší český astronom? Jeho práce v Argentině, knihy a projekty

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    21.10.2025 22:54 karkar | skóre: 13 | blog: Kartrolling
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jiří Grygar letos 89
    Okna vesmíru dokořán...
    vencour avatar 22.10.2025 07:08 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jiří Grygar letos 89
    On byl pan Grygar třeba i v HPC ČTv
    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    22.10.2025 09:22 Valgrind | blog: ValgrinduvBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jiří Grygar letos 89
    V lidske rovine preji hodne zdravi a dlouhy zivot.

    Ale zajimalo by mne, byl tento pan clenem ksc? Lze predpokladat, ze ano?
    22.10.2025 11:06 Valgrind | blog: ValgrinduvBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jiří Grygar letos 89
    Pry narozen v Heinersdorf do rodiny ceskoslovenskeho celnika...
    22.10.2025 11:18 Pavel Píša | skóre: 18 | blog: logic
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jiří Grygar letos 89
    Ve Wikipedii uvedené členství v KSČ není, zároveň je a byl silně věřící. Takže si myslím, že nebyl. Potvrzuje to i článek.
    Po studiu začal pracovat v největší československé hvězdárně v Ondřejově. V roce 1963 se oženil a s manželkou postupně vychovávali tři děti. V roce 1968 vycestoval na roční stáž do Kanady, díky čemuž se vyhnul normalizačním prověrkám. Po politickém tlaku vedení hvězdárny změnil zaměstnání a začal pracovat v Řeži, v oddělení nízkoteplotní fyziky. Od roku 1980 působí ve Fyzikálním ústavu Československé akademie věd (od roku 1993 Akademie věd České republiky). Nikdy nevstoupil do komunistické strany. V roce 1989 se zúčastnil několika demonstrací.
    Ono komunisté celkem nechávali experty žít, často s ústrkami a zabíráním výsledků jejich práce, ale věděli, že takoví lidé jim přinesou hodnoty. Po roce 1989 se šlo k posudkům výborů dostat a můj táta tam měl z prověrek po roce 1968 explicitně napsané že u pohovoru vyjádřil "Nesouhlas se vstupem vojsk varšavské smlouvy", ale dále bylo napsané, že odvádí dobrou technickou práci (něco i o jeho letech v Chemoprojektu Satalice zde) a na vedoucí pozice se s ním nepočítá. Odebrali mu nějaké povinně přidělěné funkce v rámci armádního přiřazení k nějaké specializaci a prvosledovým povolávaným osobám, za to byl jen rád. Dále pak třeba vystoupil proti "lynčování" na schůzi pracoviště někoho, kdo se neúspěšně pokusil s rodinou emigrovat s tím, že právě v té době ČR ratifikovalo smlouvu o lidských právech, kde jeden bod zaručuje, že člověk má právo si vybrat zemi kde chce žít. Komunisty organizovaná schůze hanby tím skončila. Další reference z ČT.
    U podpisu Všeobecné deklarace lidských práv stálo i bývalé Československo. Mezinárodní pakt o občanských a politických právech a Mezinárodní pakt o hospodářských, sociálních a kulturních právech přijalo v roce 1968. Ratifikovalo je však až o sedm let později.
    Takže i v minulé době bylo možné si udržet rovná záda a kdo měl štěstí a přímo nebojoval, tak sice postup a pěníze neměl, ale na spokojené a tvůrčí žití to stačilo.
    22.10.2025 12:24 Valgrind | blog: ValgrinduvBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jiří Grygar letos 89
    Bohuzel. Co vim ze sveta vedy v dobe minule, bylo to trochu jinak. Pokud chtel byt clovek alespon docentem na univerzite, musel byt clen. Vim prave o jednom vedci (osobne jsem jej znal), ktery, aby mohl fungovat ve vede, ohnul zada. Samozrejme si to vycital. Tyto veci slusneho cloveka vzdy dobehnou :-(
    22.10.2025 13:13 Pavel Píša | skóre: 18 | blog: logic
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jiří Grygar letos 89
    Určitě máte pravdu ve vědě a vedení a přístupu titulům. Ale řadový inženýr, který sice stál za kompletním hlavním programem podniku, tak byl sice braný mnohem níže, co se týče společenského postavení a celkem i platu, než poslední dělník, ale mohl si udržet čest a odvést svojí práci a posunout vývoj vpřed. Tedy pokud se tedy neobjevil nějaký závistivý blbec s knížkou a nezačal mu dělat peklo nebo se rozhodl, že bude on hlavním konstruktérem. Takto byl táta odejit a žádný další použitelný plynový chromatograf v Chemeprojektu již nevznikl. Ale po hledání s stresu přešel jako řadový inženýr do Vývojových dílen ČSAV v Praze (servisní organizace pro vědecké ústavy) a opět díky schopnostem byl nakonec tím, kdo produkci celé nové řady, tentokráte HPLC chromatografů, zavedl. Ale ti, co chtěli moc a vedení se nezměnili a po roce 1989 ho také vyhnali. Odešel s týmem těch nejlepších mikroelektroniků, ale ti pak našli lukrativnější obory. Například karty pro časové známky do počítačů pro sázkovou kancelář Fortuna. Takže zbyl nakonec se dvěma prváky z FEL. Vývojové dílny ČSAV již žádný nový chromatograf také po jeho odchodu nenavrhli a teď již
    22.10.2025 13:24 Valgrind | blog: ValgrinduvBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jiří Grygar letos 89
    U radoveho inzenyra souhlasim a dekuji za vase zazitky. Ten, ktereho jsem znal ja, to dotahl hodne daleko(prof, funkce na universitat, veda, publikace, citace), ale zaplatil za to patrne svym svedomim.
    Agent avatar 22.10.2025 22:09 Agent | blog: Life_in_Pieces | HC city
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jiří Grygar letos 89
    Hustý, díky za příspěvky. Zážitky pamětníků dycky žeru
    Nevěděl zpočátku, co si počít, jak žít, co dělat, ale brzy se vpravil do role samotáře.
    23.10.2025 08:09 Valgrind | blog: ValgrinduvBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jiří Grygar letos 89
    Ano. Je zajimave si uvedomit, jake to tady bylo po druhe valce. Vyhnani spoluobcanu, diktatura, totalita, kolektivisace, zestatnovani, zastrasovani :-(
    vencour avatar 2.11.2025 05:49 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jiří Grygar letos 89
    Asi je zde důležité zmínit, že Odin přiznal lítost nad tím, že jeho příbuzný (pravděpodobně) nepřežil kotel u Stalingradu.
    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    22.10.2025 17:51 lukas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jiří Grygar letos 89
    Jeho STB krycí jméno bylo hvězdář

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.