V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Možno to niekomu pomôže keď sa bude rozhodovať údaje vložiť do jedného, alebo viacerých súborov.Otevírání/zavírání souboru je relativně drahá operace. Ale je otázka, jestli to člověk potřebuje dělat 100 000× a jestli se to nějak reálně projeví. Často je vhodné si načíst data jen jednou do RAM (při startu aplikace) a pak je pokaždé (třeba s každým HTTP) požadavkem číst odtamtud – z proměnné v rámci jednoho procesu. Jenže tohle jde bohužel v PHP špatně nebo spíš vůbec.
Jenže tohle jde bohužel v PHP špatně nebo spíš vůbec.Ale no tak...
do kterého si formou různých modulů nebo externích démonů (viz zmiňovaný memcached) doplním co potřebuji, než abych dělal v tom neskutečném molochu, jakým Java je.V Javě si zase napíšeš jednu třídu, která implementuje nějaké rozhraní nebo dědí abstraktního předka, případně přidáš nějakou tu anotaci… přijde mi to jednodušší než externí démoni a moduly do webserveru… Resp. takový ten klasický LAMP (alternativně Nginx a PostgreSQL) a standardní moduly, to je fajn a jednoduché, ale když potřebuješ doprogramovat nějakou vlastní specialitu, na to mi přijde jednodušší ta Java.
Tiskni
Sdílej: