Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
kde je fuk jestli zdroják otevřeš nebo ne, protože na nich nevyděláváš, ale otevřením můžeš získat opravy softwaru od někoho jiného zadara.tohle je jeden z velmi rozsirenych bludu. Zejmena tak pred 20 lety. Dnes uz vi vetsina manageru, ze je to nesmysl a za vyhodu to nepovazuji
By som chcel vedieť čo si tomu architektovi odporučil?Linux :) Ja s architektúrou nerobím, on už na Win používal nástroje ktoré bežia aj na Linuxe. Skôr sme riešili prečo mu to pod Linuxom trhá a chcel odporučiť železo na kúpu. Teda čakal že so mňa vyleie súpis HW :) Ukazoval mi veci čo spravil v Blenderi a ako si to zrýchluje tým že okolie napláca v GIMPe. Mal tam aj rozkreslené pôdorysy, ale nechcem plácať v čom to bolo, tých programov pre Linux je viacero. Riešili sme fakt len Linux.
Kvalita sw až tak moc nezávisí na tom, zda je open/close source.
postupně jsem se naučil, když o něco jde, co nejméně používat open source swAha.
Já bych totiž už konečně přestal s tou sektou uctívačů open source swSto krát opakovaná lož sa stane pravdou. Tu ide o prístup k užívateľovi, kamarátovi atď. buď pochopíš, alebo si budeš písať s tými ktorí majú rovnaký názor ako ty. Chodiť trolliť je bezúčelné.
fakt, zda je open či closed je zcela podružnýPeniaze zo zločinu sú rovnako poctivé ako z práce?
licence, možná BSDHodnota licencie sa rovná kusu záchodového papiera.
ale v žádném případě ne GPL, LGPL a pod.Píšem a pomáham primárne projektom pod touto licenciou a narozdieľ od teba viem prečo.
Píšem a pomáham primárne projektom pod touto licenciou a narozdieľ od teba viem prečo.Něco bych k tomu napsal, ale nechce se mi kazit trolldiskuzi.
1) EZ: fakt, zda je open či closed je zcela podružný.Máme vo firme softvér ktorý chodí len na nejakom kurioznom železe a na archoickom Win98, nemožnosť sa dostať k zdrojákom a vypátrať autora (ktorý je možno už mŕtvy) dáva nôž na krk ľuďom ktorí s tým pracujú a nevie sa čo s tým do budúcnosti. Ide o dosť komplikovanú záležitosť a bez zdrojákov môžeme mať čoskoro veľký problém.
2) EZ: licence, možná BSDStačí poznať obsah licencie, teda keď neviem, opýtam sa. Táto licencia a jej podobné nezaručujú nikomu nič a moje prirovnanie sedí.
3) EZ: ale v žádném případě ne GPL, LGPL a pod.Zas vysvetlím v skratke. Táto licencia zaručuje užívateľom slobodu, rovnako licencia pomáha aj pôvodnému autorovi, aby si ľudia neuzatvárali úpravy pre seba a podelili sa o ne s ostatnými.
B: Peniaze zo zločinu sú rovnako poctivé ako z práce?Trochu zveličené prirovnaie o tom, prečo je pre užívateľov vždy výhodnejšia slobodná licencia.
Kvalita sw až tak moc nezávisí na tom, zda je open/close source.To je nesmysl. Kvality software jsou různé a mnohé z nich na otevřenosti zdrojových kódů závisí a mnohé nezávisí. To stejné platí pro otevřenost vývoje, která s otevřeností zdrojáků souvisí jen částečně.
Ani za 20 let nefunguje dobřeStejně jako closed source prohlížeče.
Aby to nebylo tak jednoduché, většina open source je těžké rozchodit, protože předpokládá masivní čtení manuálu.Další nesmysl. Většinu má smysl počítat maximálně tak podle oblíbenosti (aby člověk eliminoval třeba školní práce náhodou vydané jako open source). Běžní uživatelé open source a closed source podle náročnosti zprovoznění a použití nijak nerozliší.
Mám nějak dojem, že open source funguje jako dnešní MBA marketink. Neustále chce propagovat, ale chybí důraz na kvalitu. A to se řeší jen další propagací.To platí pro software obecně. Open nebo closed.
B) Běžní uživatelé podle náročnosti zprovoznění poznají open source sw velice snadno.Ano, například takové programy jako Firefox, Thunderbird, Chrome(-ium), VLC, Pidgin, 7-zip a další jsou opravdu extrémně náročné na rozchození
Ad A) Já nejsem proti, ale open source je pro mě možnost zdrojáky použít k čemukoli bez závazků. Což programy, které jsou reklamně nazývány "open source sw" často nebývají. Např. GPL pro mě open source sw není v pravém slova smyslu.GPL nezajišťuje svobodu primárně pro Vás jako autora programu, ale pro jeho uživatele. Pokud do GPL programu uděláte změny a program dále distribuujete, musíte přiložit také zdrojáky se změnami. To u BSD ani public domain není. Kdokoliv může takové zdrojáky vzit, udelat upravy. Bohužel uživatel je nahraný, pvůdní zdrojáky má, nové ale ne.
Ad C) Problém je, že u open source sw je až přečasto marketink založený na to, že je to "open source", proto je lepší. A tím jejich marketink končí.Možná je opravdu lepší díky té svobodě. Může být otrava jej rozchodit, ale někomu to za to může stát právě kvůli té svobodě modifikovat a studovat.
I já sám jsem autorem několik úspěšných programů, i se zdrojáky s licencí public domain (jiné za open source nepovažuji). Lidé je rádi používají, ale ani jednou jedinkrát jsem se nazmínil, že jeho kladem je open source.Taky na webu programu nemám o open source ani zmínku. Zdrojáky musí uživatel trochu hledat a pro toho, koho to zajímá, není problém zdrojáky najít. Ale o tom to není.
Pokud je jediným kladem program, že je open source – a mnoho programů to takto má – pak by takový sw propagován být vůbec neměl. A ubyla by spousta nutnosti hledat kvalitní programy. Chystám se udělat jeden pokus. Vyhodit ven sw pod licencí GPL, který by byl třeba klonem jednoho z mých projektů, ale záměrně zprzněného, tedy nepříjemného pro instalaci, nepříjemné UI, ale mající nějaké užitečné žádané funkce. Tak rok bych ho propagoval, posílal do různých linuxových serverech, třeba i do abclinuxu, rootovi, a všude bych zdůrazňoval, že je to open source. Vsadil bych se, že všude sklidím chválu a nadšení, a propagaci jen proto, že je to open source, a svojnásobné za to, že je to GPL. Funkčnost nebude nikoho vcelku moc zajímat. Po roce bych to vyhodnotil, a přiznal se k záměru, a zároveň bych dal odkaz na plně funkční projekt. A to je přesně to, co tu říkám: Propagují se často srajdy jen proto, že ta srajda je open source. Protože open source je zlaté tele. A pokud je to GPL, je to extáze. Pak neznalý jde, začne zkoušet open source, a narazí na 10 srajd, velmi propagovaných a 1 kvalitní program. A obrázek má o open source velice jasný – a bohužel i pravdivý.Jak už jsem psal výše, svoboda může být důležitejší než to, jestli je program "srajda". Pro Vás to tak může být, jinému uživateli stačí a je spokojen. Lidé jsou různí, naštěstí.
Jo vypadá to tak, což je dost overkill, protože tyhle projekty maj v sobě i optimalizace pro další architektury a ty jsou pak v gasu.Jo, ale ty další arch mají GAS protože nic jiného nezbývalo, kdežto na x86 je GAS nepoužit přesto, že by to jinak bylo bez další dependency. Z toho my vyplývá, že GAS je v nějaké míře na hovno a YASM je lepší. Konrkétní citát od nějakýho guru na to nemám, ale že x264 a spol nasadili YASM kvůli zlepšení komfortu/schopností při programování ručního asambléru, to vím jistě. Bohužel YASM je neudržovaný (a zatím nemá podporu pro AVX512) a NASM asi ještě není úplně ve stavu, aby ho nahradil, ale to snad bude doplněno. Když jsem ještě víc sledoval ffmpeg a x26*, tak tam ty věty jako "kdyby tak na ARMu existoval YASM" nebo "kdyby tak na ARMu existoval x264ASM [nebo jak se ten framework z x264 jmenuje]" zaznívaly, když někdo psal optimalizace pro Neon. (Pro jiný architektury se nic takovýho moc nevyvíjí, akorát Imagination/čínani se snažili doplnit něco pro MIPS. Ale nevím, jestli vydrželi, ten náskok x86 je tak strašnej, že doplnit pro všechno SIMD musí bejt hrozně demotivující úkol.)
Z toho my vyplývá, že GAS je v nějaké míře na hovno a YASM je lepší.Ještě to často bývá tak, že to jednou někdo takhle udělal a nikdo to zatím do toho GASu nepřekopal
Když dám něco zadarmo, zabraňuje mi to vzít si jindeJako z jiného GPL projektu? Tam dostaneš IMO "zaplaceno" zárukou, že tě za ten půjčený GPL kód nikdo nezažaluje (teda za předpokladu, že nejsme v USA patentové jurisdikci