Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dal jsem +, nicméně: nebylo by lepší dát do virtuálu ty Windows?
A i když je PuTTY asi milionkrát lepší než CMD od MS, tak stejně má k dobrému terminálu dost daleko, s Konsolí (a jinými) se to nedá vůbec srovnávat. Tak bych to spíš řešil tak, že bych v tom GNU/Linuxu spustil nějaké minimalistické DE nebo správce oken a v něm nějaký plnohodnotný emulátor terminálu.
o celé to prostředíco si mam pod tim predstavit? Menu - nic vic me nenapada.
Co je na cygwinu nečistého?Nebyl utracen rituálně správným způsobem (šchita).
Mrtvá technologie, mrtvá platforma. To si radši napíšu vlastní skriptovací jazyk, to bude perspektivnější
Chvíli mi splňoval základní požadavky cygwin, ale později přestal dostačovat.V čem?
Bridge měl v mém případě dvě nevýhody. Hodí virtuál na celou síť, takže je pak přístupný z celé této sítě. To bylo nežádoucí. Dále pokud by to mělo být celé řešeno například na notebooku, který se připojuje do různých sítí, tak by virtuál nemohl mít nastavenou pevnou IP. Různé sítě používají různé IP adresy a při použití DHCP by se musela IP adresa virtuálu pokaždé zjistit a změnit v session PuTTy.
Neříkám, že by se nenašlo nějaké řešení těchto problémů s použitím bridge, ale nakliknout ty dvě síťovky je opravdu jednoduché a účel to splnilo. Navíc to celé funguje i když počítač není zapojen v žádné síti.
Ten terminal sice bude mit (relativne) izolovany od zbytku Windows, ale v tom clanku neni receno, k cemu to chce.Je tam řečeno, že to chce jako náhradu za cygwin, doslova:
Chvíli mi splňoval základní požadavky cygwin, ale později přestal dostačovat.Což v tomhle případě nemůže prostě plnohodnotně sloužit. Ale je pravda, že třeba nechce plnohodnotnou náhradu cygwinu.
Rekl bych, ze jde jen o nestastne formulovany nadpis.Tak.
Je tam řečeno, že to chce jako náhradu za cygwin... ale nevime, jak ten Cygwin pouzival :)
chce něco, co bude plnit úlohy, které u něj plnil cygwin, nikoli něco s nadmnožinou jeho funkcí.Když cygwin přestal dostačovat, tak chce něco, co má nadmnožinu funkcí cygwinu, ne? Jinak by cygwin dostačoval. BTW: Kam jsme se to zase dostali?
Když cygwin přestal dostačovat, tak chce něco, co má nadmnožinu funkcí cygwinu, ne?Musel bych se praštit třikrát něčím těžkým do hlavy a ani potom bych asi takovouhle implikaci nedokázal vymyslet.
"Nejprve jsem se prepravoval osobnim automobilem, nyni vsak preferuji letadlo."Letadlo muze jeho potrebam vyhovovat mnohem lepe, trebaze v nem chybi i naprosto nejzakladnejsi funkce, ktere ma osobnim automobil: nelze si stahnout okenko, nelze si zatroubit, ...
"Na zakladni psani mi stacila obycejna tuzka, ale rozhodl jsem se zvolit neco lepsiho a koupil si tedy propisku."Text napsany (obycejnou) propiskou nejde vygumovat, nemuzes si zabrousit hrot a dokonce se s propiskou i hur dela stinovani a ruzne silne cary, tzn. ze propiska je na kresleni naprosto nevhodna. Ergo funkce (vlastnosti) propisky nejsou nadmnozinou funkci (vlastnosti) tuzky. Zjednodusujes to na uvahu "A dava smysl vymenit za B jen v pripade, ze B ma vsechny vlastnosti A", ale opomijis skutecnost, ze nektere vlastnosti mohou byt zcela neuzitecne. A jeste neco. Z ceho usuzujes, ze uz Cygwin nepouziva? Nikde to nevyvracel. Klidne muze pouzivat virtualizovany system na cast uloh, Cygwin na zbytek uloh.
Chtěl jsem mít ve Windows plnohodnotný linuxový terminálsem myslel, ze to je prave putty ....
Tiskni
Sdílej: