Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tyto výukové hry využívám již nějakou dobu (několik let) u nás ve škole. Trpělivě jsem čekal na někoho, kdo by obě aplikace přeložil. Dočkal jsem se, lokalizaci jsem vyrobil, abych posléze zjistil, že na naši mršku češtinu bude potřeba programátora. Proč?
Nejprve bych si ovšem dovolil oba projekty krátce představit. Vznikly jako součást legendárního projektu Tux4Kids. Nejznámější a nejúspěšnější dítě (nebo mládě?) tohoto projektu - TuxPaint - žije svým vlastním bujarým životem popové hvězdy, zatímco oba titulní programy občas přespávaly delší dobu v repositářích bez jediného cvs či svn pohlazení svých vývojářů, což v případě Tuxmath vyústilo v několikaleté kóma.
Ovšem našel se nový hlavní vývojář (David Bruce), který obě aplikace adoptoval a celkem intenzivně se jim věnuje.
V této hře si procvičíte kupecké počty (sčítání, odčítání, násobení a dělení celých čísel) v roli sestřelovače komet Tuxe. Nejprve byste měli projít Vesmírnou akademií, kde můžete procvičovat různé typy příkladů, odpovídající vašim matematickým dovednostem (např. psaní číslic, sčítání do pěti, násobilka 13, násobení a dělení celých čísel, ...). Jestliže se po absolvování akademie cítíte jako opravdový matematický geek kupeckých počtů - vrhněte se na hru a nekompromisně si to rozdejte s příklady všech možných typů!
Jak již název napovídá, čeká vás výuka psaní na klávesnici. K dispozici máte dvě hry a výukové lekce: Ve Vodopádu ryb polykáte jako Tux ryby po správném zmáčknutí klávesy. Pokud již jste přecpaní rybami, absolvujte vesmírné dobrodružství při Sestřelování komet. Výukové lekce - k dispozici je několik krátkých lekcí, které slouží jako příklady pro psaní vlastních lekcí. Upravíte vzorové xml soubory a můžete třebas vytvořik kompletní kurs pro psaní všemi deseti.
Tuxtype zatím trpí chybou, která se projevuje při psaní některých českých znaků: Pokud slovo obsahuje ě, š, č, ř, ž, ů napíše se sice správně, ale na zmáčknutí klávesy vůbec nereaguje. Ze seznamu slov pro češtinu jsem tedy dočasně odstranil slova s výše uvedenými znaky.
V Tuxmath zase není možné při zapisování svého jména do Síně slávy použít diakritiku.
Najde se někdo, jehož sluchu lahodí spojení sdl a utf8 a sepsal by patch?
Tuxmath 1.5.8 již češtinu obsahuje, svn verze opravuje několik drobností v překladu a dost velké zpomalení hry při přechodu na další level. U Tuxtype není české téma ještě ani součástí svn.
Pro Mandrivu 2008.0 jsem však vytvořil rpm balíčky z svn verzí včetně češtiny u obou aplikací. Uživatelé jiných distribucí si můžou stáhnout SRPMS a zkompilovat si vlastní balíček.
Tiskni
Sdílej: