Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Tyto výukové hry využívám již nějakou dobu (několik let) u nás ve škole. Trpělivě jsem čekal na někoho, kdo by obě aplikace přeložil. Dočkal jsem se, lokalizaci jsem vyrobil, abych posléze zjistil, že na naši mršku češtinu bude potřeba programátora. Proč?
Nejprve bych si ovšem dovolil oba projekty krátce představit. Vznikly jako součást legendárního projektu Tux4Kids. Nejznámější a nejúspěšnější dítě (nebo mládě?) tohoto projektu - TuxPaint - žije svým vlastním bujarým životem popové hvězdy, zatímco oba titulní programy občas přespávaly delší dobu v repositářích bez jediného cvs či svn pohlazení svých vývojářů, což v případě Tuxmath vyústilo v několikaleté kóma.
Ovšem našel se nový hlavní vývojář (David Bruce), který obě aplikace adoptoval a celkem intenzivně se jim věnuje.
V této hře si procvičíte kupecké počty (sčítání, odčítání, násobení a dělení celých čísel) v roli sestřelovače komet Tuxe. Nejprve byste měli projít Vesmírnou akademií, kde můžete procvičovat různé typy příkladů, odpovídající vašim matematickým dovednostem (např. psaní číslic, sčítání do pěti, násobilka 13, násobení a dělení celých čísel, ...). Jestliže se po absolvování akademie cítíte jako opravdový matematický geek kupeckých počtů - vrhněte se na hru a nekompromisně si to rozdejte s příklady všech možných typů!
Jak již název napovídá, čeká vás výuka psaní na klávesnici. K dispozici máte dvě hry a výukové lekce: Ve Vodopádu ryb polykáte jako Tux ryby po správném zmáčknutí klávesy. Pokud již jste přecpaní rybami, absolvujte vesmírné dobrodružství při Sestřelování komet. Výukové lekce - k dispozici je několik krátkých lekcí, které slouží jako příklady pro psaní vlastních lekcí. Upravíte vzorové xml soubory a můžete třebas vytvořik kompletní kurs pro psaní všemi deseti.
Tuxtype zatím trpí chybou, která se projevuje při psaní některých českých znaků: Pokud slovo obsahuje ě, š, č, ř, ž, ů napíše se sice správně, ale na zmáčknutí klávesy vůbec nereaguje. Ze seznamu slov pro češtinu jsem tedy dočasně odstranil slova s výše uvedenými znaky.
V Tuxmath zase není možné při zapisování svého jména do Síně slávy použít diakritiku.
Najde se někdo, jehož sluchu lahodí spojení sdl a utf8 a sepsal by patch?
Tuxmath 1.5.8 již češtinu obsahuje, svn verze opravuje několik drobností v překladu a dost velké zpomalení hry při přechodu na další level. U Tuxtype není české téma ještě ani součástí svn.
Pro Mandrivu 2008.0 jsem však vytvořil rpm balíčky z svn verzí včetně češtiny u obou aplikací. Uživatelé jiných distribucí si můžou stáhnout SRPMS a zkompilovat si vlastní balíček.
Tiskni
Sdílej: