Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Tyto výukové hry využívám již nějakou dobu (několik let) u nás ve škole. Trpělivě jsem čekal na někoho, kdo by obě aplikace přeložil. Dočkal jsem se, lokalizaci jsem vyrobil, abych posléze zjistil, že na naši mršku češtinu bude potřeba programátora. Proč?
Nejprve bych si ovšem dovolil oba projekty krátce představit. Vznikly jako součást legendárního projektu Tux4Kids. Nejznámější a nejúspěšnější dítě (nebo mládě?) tohoto projektu - TuxPaint - žije svým vlastním bujarým životem popové hvězdy, zatímco oba titulní programy občas přespávaly delší dobu v repositářích bez jediného cvs či svn pohlazení svých vývojářů, což v případě Tuxmath vyústilo v několikaleté kóma.
Ovšem našel se nový hlavní vývojář (David Bruce), který obě aplikace adoptoval a celkem intenzivně se jim věnuje.
V této hře si procvičíte kupecké počty (sčítání, odčítání, násobení a dělení celých čísel) v roli sestřelovače komet Tuxe. Nejprve byste měli projít Vesmírnou akademií, kde můžete procvičovat různé typy příkladů, odpovídající vašim matematickým dovednostem (např. psaní číslic, sčítání do pěti, násobilka 13, násobení a dělení celých čísel, ...). Jestliže se po absolvování akademie cítíte jako opravdový matematický geek kupeckých počtů - vrhněte se na hru a nekompromisně si to rozdejte s příklady všech možných typů!
Jak již název napovídá, čeká vás výuka psaní na klávesnici. K dispozici máte dvě hry a výukové lekce: Ve Vodopádu ryb polykáte jako Tux ryby po správném zmáčknutí klávesy. Pokud již jste přecpaní rybami, absolvujte vesmírné dobrodružství při Sestřelování komet. Výukové lekce - k dispozici je několik krátkých lekcí, které slouží jako příklady pro psaní vlastních lekcí. Upravíte vzorové xml soubory a můžete třebas vytvořik kompletní kurs pro psaní všemi deseti.
Tuxtype zatím trpí chybou, která se projevuje při psaní některých českých znaků: Pokud slovo obsahuje ě, š, č, ř, ž, ů napíše se sice správně, ale na zmáčknutí klávesy vůbec nereaguje. Ze seznamu slov pro češtinu jsem tedy dočasně odstranil slova s výše uvedenými znaky.
V Tuxmath zase není možné při zapisování svého jména do Síně slávy použít diakritiku.
Najde se někdo, jehož sluchu lahodí spojení sdl a utf8 a sepsal by patch?
Tuxmath 1.5.8 již češtinu obsahuje, svn verze opravuje několik drobností v překladu a dost velké zpomalení hry při přechodu na další level. U Tuxtype není české téma ještě ani součástí svn.
Pro Mandrivu 2008.0 jsem však vytvořil rpm balíčky z svn verzí včetně češtiny u obou aplikací. Uživatelé jiných distribucí si můžou stáhnout SRPMS a zkompilovat si vlastní balíček.
Tiskni
Sdílej: