Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Aneb jak oficiální zabugované balíčky mě donutily kompilovat openoffice a jak na 5. pokus - díky chlapcům z Debianu - odbugované balíčky jsem sestavil.
Vždy jsem doma i ve škole (kde mám na starost cca 50 PC s Mandrivou) používal distribuční Openoffice z několika důvodů:
Ve škole jsem na 10 PC nainstaloval MDV 2007.1 - většinu s Openoffice 2.1 a na několik Openoffice 2.2. První šok přinesla práce s Openoffice 2.2. S osmáky jsem dělal prezentaci v Impressu - po vložení animace se aplikace odporoučela do věčných lovišť. Vyzkoušel jsem to ještě doma se stejným výsledkem. Na zš naprosto nepoužitelné, avšak uklidňoval jsem se tím, že je to z contribu. To verze 2.1 je sice trošku starší, ale oficiální pro MDV 2007.1. A opravdu, výše zmíněná chyba se zde nevyskytovala. Tak jsem se zaradoval.
Druhý den jsem šel s úsměvem a možná i se Sluncem v duši do práce (školy). To jsem ještě netušil, že mé pocity blaženosti budou mít jepičího trvání. 4. vyučovací hodinu mi učitel Hv oznámil, že všem žákům, co seděli u nových linuxů zhavaroval writer potom, co chtěli uložit dokument vzniklý z ctrl+c a ctrl+v z české Wikipedie. Co teď? Openoffice z openoffice.cz jsem instalovat nechtěl,...naštěstí právě ten den vyšla aktualizace - nainstaloval jsem nové vydání balíčku - a všechno při starém. Zkoušel jsem dokonce i Openoffice 2.2 pro PCLinuxOS se stejně mizerným úspěchem. Kdykoli jsem vložil text s odkazy a obrázky z neanglické Wikipedie, při snaze uložit následoval zaručený pád.
Googlováním se mi podařilo zjistit, že tento bug je už nahlášen, ale stále se nic neděje. Začal jsem tedy kompilovat z posledních buildů verze 2.2 z OpenOffice.org Hackers Pages a dle upraveného specfile z ooo 2.1. Na 4. pokus jsem měl verzi 2.2.1 z buildu oof680-m17 s vypnutou KDE integrací (kvůli bugu, který je tam odnepaměti - při ukládání souboru, který obsahuje neanglické znaky, dojde k totálnímu zmršení názvu). Ale byl jsem stále tam, kde distribuční 2.1
24.5. večer se to stalo: nějak mě napadlo vygooglit chybovou hlášku po spuštění a následném pádu z konzole, byl jsem přiveden na debianí bug 406926, přes ten k changelogu ze kterého bylo jasné, jak bug odstranit, navíc jsem se dozvěděl o dalších třech bugech spojených s tou proklatou libneon26. Datum changelogu 8.4.2007. Smutné je, že do dnešního dne nedokázal nikdo z distribučních baličů toto jednoduché řešení vygooglit
Balíčky najdete na http://mandrake.zstenis.org nebo http://mandriva.zstenis.net, nejrychleji však přes ftp
Kromě balíčku openoffice.org budete potřebovat openoffice.org-l10n-cs, openoffice.org-ooqstart a doporučuji též openoffice.org-galleries. Verze 2.2.1 z buildu oof680-m17 z 21.5.2007
Tiskni
Sdílej:
"Kompilováno z buildů na OpenOffice.org Hackers Pages" Hmm myslím, že se tomu říká (říkalo) "go-ooo patchset"AFAIK je to ooo-build.
Co je to za ten bug s ukládáním souborů s nonlatin znaky? ...
Tento bug je v Bugzille od července 2005 a stále nevyřešen. Znovu jsem si nainstaloval OOO 2.1, abych to mohl demonstrovat na screenshotu
O tom bugu s překopírováním textu s odkazy vím a taky...
Postiženy byly všechny nenglické stránky s odkazy v kódování utf-8. Bez devel balíčku Mozilly či Firefoxe se při kompilaci neobejdete. Ale ten bug s Mozillou nesouvisí, stejně se to chovalo i s Konquerorem. Včem byl zakopaný pes jsem už v zápisu naznačil, přidám tedy ještě citaci z debianího changelogu:
- revert to build with libneon25 (closes: #406926, #396094, #401286, #410917)Odinstaloval jsem libneon26-devel, nainstaloval libneon24-devel, znovu zkompiloval ooo - a povedlo se.
Balíčky jsem nikam netlačil, ale část uživatelů české Mandrivy ví o mém skromném repositáři na mandrake.zstenis.org
Mozna by stalo za to to zkompilovat bez neonu.
Zkompilovat by to asi šlo, je-li však ta nižší verze bezproblémová, není to nutné.
Po prekopirovani CS textu z wikipedie OOo stale pada :( Tentokrat az pri ukladani dokumentu. (OOo 2.2.0 + KDE 3.5.7 + SUSE 10.2+)
Takže v SUSE to mají také neodbugované? Bylo by dobré jim poslat řešení bugu, u Mandrivy jsem svoji povinnost splnil a poslal to do konference.
Používám ho na MDV dlouho a jsem s ním spokojen...
Některá jeho drobná omezení vyplývají z faktu, že je zkompilován na nějaké linuxové distribuci tak, aby stejné binárky bylo možné nainstalovat a spustit v různých distribucích.
Kontrola pravopisu a slovník synonym: V OOO z openoffice.cz je nutné doinstalovat pomocí průvodce. Mám 50 Pc a zatím cca 150 uživatelských účtů - v nejlepším případě spustit průvodce pod rootem a slovníky by měly být dostupné pro všechny uživatele na daném PC. Když jsem to zkoušel před rokem s verzí 2.0, povedla se jen uživatelská instalace.
Openoffice galerie: V OOO z openoffice.cz jen pár kategorií většinou s tlačítky, odrážkami, vodorovnými čarami. Je to logické, v každé distribuci jsou opencliparty na jiném místě. Na ZŠ je však integrace openclipart do ooo galerie důležitá, žáci jsou jí nadšení. Smutní jsou pouze z toho, že ve Win ji nemají.
No a pak je tu ještě několik drobností, jež vyplývají z faktu - kompilováno na OS MDV 2007.1 pro MDV 2007.1
A ještě drobnost: při prvním spuštění se nespouští průvodce