Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
hlavním problém pro mne je systemd. Prostě mi leží v žaludkuTak ja bez neho žijem a úplne spokojne :)
giblib
a imlib2
.
Je jasné, že pokud bych se pokoušel narvat do stávající distribuce novější verze programů, tak budu doživotně ztracen v pekle závislostí. O to nemám zájem, proto bych se chtěl zeptat jak by se dal celý proces naplánovat.
První věc, která by se dala udělat, je vypsat si seznam všech v systému dostupných knihoven a jejich verzí a potom je porovnat s verzemi, které potřebuje nově sestavovaný program, ale co dál?
Než se do mne pustíte, s tím že se cpu někam, kam mne nezvali, tak říkám rovnou, že si uvědomuji rizika a mám ambice, i když zatím nepodložené schopnostmi zkusit si jaké to je být správcem distribuce.
Jinak, než jsem tenhle dotaz položil, tak jsem hledal dokumentaci jak na internetu, tak i v knížkách. Na wiki mám nějaké odkazy, pokud by jste se chtěli podívat a přes sobotu a neděli ještě něco přidám.
* Release v2.12 * feh no longer depends on giblib. Instead, the relevant parts of the giblib source were imported into the feh source.
teď se na Linux dívám úplně jinýma očima.Gratuluju a vítej mezi námi. :)
Je pravda, že běžný uživatel nepotřebuje kompilovat jádro, nebo si ručně kompilovat programy.To je nepřesné. Jádro i user space kód kompiluje stroj, ne člověk. A opětovná kompilace toho, co bylo již mnohokrát zkompilováno, není ničím moc zajímává. Zajímavá je konfigurace toho buildu a případně prostředí, ve kterém se kompiluje s různými build závislostmi. A ani si nemyslím, že je jediné zajímavé to provádět manuálně, mně třeba víc vyhovuje automatizace a to i utoho jádra a dostal jsem se až tak daleko, že jsem na Gentoo, kde se automatizuje kde co, jenom automatizace konfigurace jádra dost pokulhává, vytvořil na toto projekt a později ho ještě sloučil s dalším podobným projektem.
Doufám, že se k tomuto mému snažení časem pár lidí přidá.Mně osobně teď zajímají tak asi dvě distribuce, a to je Gentoo, kde se deleguje daleko menší část práce na distributora a tudíž je velmi tenká hranice mezi užíváním a tvorbou vlastní distribuce, a Alpine, na kterém se dá sledovat docela zajímavý vývoj. Ostatní distribuce řeším spíše na komerční bázi. A být nováčkem tak se osobně spíše cpu mezi zkušené a rýpu rovnou do nich. :) Tady přecijen platí to hodně štěstí. :)
Tiskni
Sdílej: