Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »hlavním problém pro mne je systemd. Prostě mi leží v žaludkuTak ja bez neho žijem a úplne spokojne :)
giblib
a imlib2
.
Je jasné, že pokud bych se pokoušel narvat do stávající distribuce novější verze programů, tak budu doživotně ztracen v pekle závislostí. O to nemám zájem, proto bych se chtěl zeptat jak by se dal celý proces naplánovat.
První věc, která by se dala udělat, je vypsat si seznam všech v systému dostupných knihoven a jejich verzí a potom je porovnat s verzemi, které potřebuje nově sestavovaný program, ale co dál?
Než se do mne pustíte, s tím že se cpu někam, kam mne nezvali, tak říkám rovnou, že si uvědomuji rizika a mám ambice, i když zatím nepodložené schopnostmi zkusit si jaké to je být správcem distribuce.
Jinak, než jsem tenhle dotaz položil, tak jsem hledal dokumentaci jak na internetu, tak i v knížkách. Na wiki mám nějaké odkazy, pokud by jste se chtěli podívat a přes sobotu a neděli ještě něco přidám.
* Release v2.12 * feh no longer depends on giblib. Instead, the relevant parts of the giblib source were imported into the feh source.
teď se na Linux dívám úplně jinýma očima.Gratuluju a vítej mezi námi. :)
Je pravda, že běžný uživatel nepotřebuje kompilovat jádro, nebo si ručně kompilovat programy.To je nepřesné. Jádro i user space kód kompiluje stroj, ne člověk. A opětovná kompilace toho, co bylo již mnohokrát zkompilováno, není ničím moc zajímává. Zajímavá je konfigurace toho buildu a případně prostředí, ve kterém se kompiluje s různými build závislostmi. A ani si nemyslím, že je jediné zajímavé to provádět manuálně, mně třeba víc vyhovuje automatizace a to i utoho jádra a dostal jsem se až tak daleko, že jsem na Gentoo, kde se automatizuje kde co, jenom automatizace konfigurace jádra dost pokulhává, vytvořil na toto projekt a později ho ještě sloučil s dalším podobným projektem.
Doufám, že se k tomuto mému snažení časem pár lidí přidá.Mně osobně teď zajímají tak asi dvě distribuce, a to je Gentoo, kde se deleguje daleko menší část práce na distributora a tudíž je velmi tenká hranice mezi užíváním a tvorbou vlastní distribuce, a Alpine, na kterém se dá sledovat docela zajímavý vývoj. Ostatní distribuce řeším spíše na komerční bázi. A být nováčkem tak se osobně spíše cpu mezi zkušené a rýpu rovnou do nich. :) Tady přecijen platí to hodně štěstí. :)
Tiskni
Sdílej: