Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tiskni
Sdílej:
hlavním problém pro mne je systemd. Prostě mi leží v žaludkuTak ja bez neho žijem a úplne spokojne :)
giblib
a imlib2
.
Je jasné, že pokud bych se pokoušel narvat do stávající distribuce novější verze programů, tak budu doživotně ztracen v pekle závislostí. O to nemám zájem, proto bych se chtěl zeptat jak by se dal celý proces naplánovat.
První věc, která by se dala udělat, je vypsat si seznam všech v systému dostupných knihoven a jejich verzí a potom je porovnat s verzemi, které potřebuje nově sestavovaný program, ale co dál?
Než se do mne pustíte, s tím že se cpu někam, kam mne nezvali, tak říkám rovnou, že si uvědomuji rizika a mám ambice, i když zatím nepodložené schopnostmi zkusit si jaké to je být správcem distribuce.
Jinak, než jsem tenhle dotaz položil, tak jsem hledal dokumentaci jak na internetu, tak i v knížkách. Na wiki mám nějaké odkazy, pokud by jste se chtěli podívat a přes sobotu a neděli ještě něco přidám.
* Release v2.12 * feh no longer depends on giblib. Instead, the relevant parts of the giblib source were imported into the feh source.
teď se na Linux dívám úplně jinýma očima.Gratuluju a vítej mezi námi. :)
Je pravda, že běžný uživatel nepotřebuje kompilovat jádro, nebo si ručně kompilovat programy.To je nepřesné. Jádro i user space kód kompiluje stroj, ne člověk. A opětovná kompilace toho, co bylo již mnohokrát zkompilováno, není ničím moc zajímává. Zajímavá je konfigurace toho buildu a případně prostředí, ve kterém se kompiluje s různými build závislostmi. A ani si nemyslím, že je jediné zajímavé to provádět manuálně, mně třeba víc vyhovuje automatizace a to i utoho jádra a dostal jsem se až tak daleko, že jsem na Gentoo, kde se automatizuje kde co, jenom automatizace konfigurace jádra dost pokulhává, vytvořil na toto projekt a později ho ještě sloučil s dalším podobným projektem.
Doufám, že se k tomuto mému snažení časem pár lidí přidá.Mně osobně teď zajímají tak asi dvě distribuce, a to je Gentoo, kde se deleguje daleko menší část práce na distributora a tudíž je velmi tenká hranice mezi užíváním a tvorbou vlastní distribuce, a Alpine, na kterém se dá sledovat docela zajímavý vývoj. Ostatní distribuce řeším spíše na komerční bázi. A být nováčkem tak se osobně spíše cpu mezi zkušené a rýpu rovnou do nich. :) Tady přecijen platí to hodně štěstí. :)