Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Trochu jsem si hrál s VIMem a aspellem a z toho hraní vzešlo pár poznámek. Snad se to někdy bude někomu hodit.
aspell -c
název souboru.Kontrolu pravopisu můžete provést dvěma způsoby. Buď si vytvoříte potřebný soubor a ten následně uložíte a například ve druhém terminálu si spustíte Pokud by jste chtěli provést to samé ve VIMu, jde to takhle:
:!aspell -c %
Všechno co je za vykřičníkem se bere jako příkaz shellu. Aspell -c je příkaz pro kontrolu souboru pomocí aspellu. Znak procenta doplňuje název aktuálního souboru.
Může se stát, že budete potřebovat zkontrolovat soubor v jiném jazyce než v tom, který je ve vašem systému hlavní.
V tom případě, je nutno k příkazu přidat parametr -l
a příslušný kód jazyka.
Například pro angličtinu zadejte: aspell -l en -c
název souboru. Pokud by jste
chtěli provést kontrolu z VIMu tak zadejte !aspell -l en -c hello
Může se stát, že budete potřebovat provést kontrolu souboru, který bude
obsahovat například html tagy, tak zadejte příkaz s touto kombinací parametrů:
!aspell -H -c
" Další podporované jazyky jsou TeX a Nrof
Tiskni
Sdílej:
Vim má aj vstavanú kontrolu pravopisu.
:help spell :help spelllangVýchozí klávesové zkrakty jsou myslím
[s
, ]s
, z=
. Mám nastavené macro, které opraví poslední překlep:
inoremap ;; <Esc>[s1z=`]a
když už jsem s tím začal, tak integrovaná kontrola pravopisu se dá rozjet takto
:set spell :set spelllang=cs
Pokud chcete mít kontrolu pravopisu zapnutou trvale, vložte do
.vimrc
set spell set spelllang=csZdroj Kontrola pravopisu