Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Trochu jsem si hrál s VIMem a aspellem a z toho hraní vzešlo pár poznámek. Snad se to někdy bude někomu hodit.
aspell -c
název souboru.Kontrolu pravopisu můžete provést dvěma způsoby. Buď si vytvoříte potřebný soubor a ten následně uložíte a například ve druhém terminálu si spustíte Pokud by jste chtěli provést to samé ve VIMu, jde to takhle:
:!aspell -c %
Všechno co je za vykřičníkem se bere jako příkaz shellu. Aspell -c je příkaz pro kontrolu souboru pomocí aspellu. Znak procenta doplňuje název aktuálního souboru.
Může se stát, že budete potřebovat zkontrolovat soubor v jiném jazyce než v tom, který je ve vašem systému hlavní.
V tom případě, je nutno k příkazu přidat parametr -l
a příslušný kód jazyka.
Například pro angličtinu zadejte: aspell -l en -c
název souboru. Pokud by jste
chtěli provést kontrolu z VIMu tak zadejte !aspell -l en -c hello
Může se stát, že budete potřebovat provést kontrolu souboru, který bude
obsahovat například html tagy, tak zadejte příkaz s touto kombinací parametrů:
!aspell -H -c
" Další podporované jazyky jsou TeX a Nrof
Tiskni
Sdílej:
Vim má aj vstavanú kontrolu pravopisu.
:help spell :help spelllangVýchozí klávesové zkrakty jsou myslím
[s
, ]s
, z=
. Mám nastavené macro, které opraví poslední překlep:
inoremap ;; <Esc>[s1z=`]a
když už jsem s tím začal, tak integrovaná kontrola pravopisu se dá rozjet takto
:set spell :set spelllang=cs
Pokud chcete mít kontrolu pravopisu zapnutou trvale, vložte do
.vimrc
set spell set spelllang=csZdroj Kontrola pravopisu