Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Trochu jsem si hrál s VIMem a aspellem a z toho hraní vzešlo pár poznámek. Snad se to někdy bude někomu hodit.
aspell -c
název souboru.Kontrolu pravopisu můžete provést dvěma způsoby. Buď si vytvoříte potřebný soubor a ten následně uložíte a například ve druhém terminálu si spustíte Pokud by jste chtěli provést to samé ve VIMu, jde to takhle:
:!aspell -c %
Všechno co je za vykřičníkem se bere jako příkaz shellu. Aspell -c je příkaz pro kontrolu souboru pomocí aspellu. Znak procenta doplňuje název aktuálního souboru.
Může se stát, že budete potřebovat zkontrolovat soubor v jiném jazyce než v tom, který je ve vašem systému hlavní.
V tom případě, je nutno k příkazu přidat parametr -l
a příslušný kód jazyka.
Například pro angličtinu zadejte: aspell -l en -c
název souboru. Pokud by jste
chtěli provést kontrolu z VIMu tak zadejte !aspell -l en -c hello
Může se stát, že budete potřebovat provést kontrolu souboru, který bude
obsahovat například html tagy, tak zadejte příkaz s touto kombinací parametrů:
!aspell -H -c
" Další podporované jazyky jsou TeX a Nrof
Tiskni
Sdílej:
Vim má aj vstavanú kontrolu pravopisu.
:help spell :help spelllangVýchozí klávesové zkrakty jsou myslím
[s
, ]s
, z=
. Mám nastavené macro, které opraví poslední překlep:
inoremap ;; <Esc>[s1z=`]a
když už jsem s tím začal, tak integrovaná kontrola pravopisu se dá rozjet takto
:set spell :set spelllang=cs
Pokud chcete mít kontrolu pravopisu zapnutou trvale, vložte do
.vimrc
set spell set spelllang=csZdroj Kontrola pravopisu