Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Záloha na cloudu nebo na dedikovaném serveru vyžaduje silnou linku - jak dlouho tam ta data budete nahrávat? Jak dlouho je budete stahovat?Záleží na tom, jak se to dělá, ale pro nahrávání ta linka tak silná být nemusí - děláme rsyncem off-site zálohy jednou za měsíc z cca 30TB dat*) a průměrný datový tok, který to potřebuje, je 20Mbps. Samozřejmě první kopie, kdy se nedaly dělat rozdíly, chtěla podstatně víc. I to by ale na slabé lince šlo s dedikovaným serverem řešit - první záloha se udělá lokálně a až pak se to odveze do serverovny, v případě katastrofy se ten server (nebo disk) dá zase přivézt. *) jednou za měsíc znamená, že se každý den zazálohuje něco a všechna ta něco mají dohromady 30TB dat
Dobrá záloha se pozná podle toho, že není dostupná online ze zálohovaného místa (tj rm -rf na zálohovaném serveru nevymaže i zálohy - což není tak neobvyklé, jak by se mohlo zdát).
+1 Na to jsou dobré buď dva (či víc) externí disky, které střídáš – pak ti zavirovaný/napadený systém může během zálohování smazat poslední zálohu, ale zbude ti ještě předposlední na druhém disku. Nebo zálohování po síti – používám SSH a Btrfs:
Pokud jde o úložiště mimo objekt, nešel bych do cloudu, ale v jiném objektu bych na Internet připojil vlastní NAS mechaniku od QNAP (levnější kvalitnější HW) nebo Synology (dražší, lepší firmeware).
Potom se zpravidla využije systémové zálohování všech dat přes noc (synchronizace) a v parametrech se vyloučí zálohování nějakých pracovních/zábavních/(z jiných zdrojů dosažitelných) oblastí.
Pokud se rozhodnete k výše uvedenému řešení, potom si nechejte nastavit zálohování skutečně znalou osobou.
- nechte si vše popsat
- provést nastavení na síti, nastavení firewall
- zaškolit se na obnovu
- nechat předvést obnovu systému, "laickou" obnovu omylem smazaných dat, ...
Uvádím, protože v praxi jsem zažil různé tragédie se špatně nastaveným zálohováním, takzvanými "odborníky" na všechno.
Zásadně RAID bych nepovažoval za zálohu, ani archivaci.
Proč ne?
Uživatel smaže omylem data a z čeho je chcete obnovit?
Malware znehodnotí systém (dnes oblíbené zašifrování dat).
Potřebujete získat starší verzi údajů, protože obsah nepoškozeného/čitelného souboru byl nesprávně modifikován (ale to jej již spíše o archivaci než o zálohování).
...
Prostě bych nerad testoval kvalitu záchranné vesty až když budu plavat podél boku hořící lodiToto je vec na ktoru sa casto zabuda. nech uz vam tie zalohy nastavi ktokolvek, sucast riesenia musi byt pravidelna kontrola zalohy. (ci uz komplet data, alebo nahodna cast dat) Pokial mate toto nastavene, tak jednak viete ako data obnovit, ked to naozaj budete potrebovat, lebo to budete robit pravidelne a tiez budete mat istotu, ze tie zalohy casom neprestali fungovat. (viz nedavny problem Gitlabu, kde zistili, ze zalohy im uz nejaky ten mesiac nefungovali) IMHO tato poziadavka sama o sebe znacne zjednodusi vyber technologii a pokial si to chcete kupit ako riesenie od nejakej spolocnosti, vela nedoveryhodnych firiem odfiltrujete prave tou poziadavkou na pravidelnu verifikaciu zaloh - ak vam povedia, ze to netreba, lebo.. tak si radsej najdite niekoho ineho.
Ochranu proti "ramsomware" jsme po dlouhé době řešení a pokusů vyřešili, draze ale funkčně. Máme dvě NAS jednotky, které se střídají v on-line režime - lichý a sudý týden.
Prvotní bylo, jen jeden NAS a jeden externí disk s celkovou zálohou prováděnou jednou týdně přes noc po kontrole systému. Následně externí disk odpojen do příštího týdne.
Daleko lepsi by bylo, pokud by si autor onen ostudny fakt nechal pro sebeProč by mělo někoho zajímat, že z tvého pohledu to je ostudný fakt? (Mně zas připadá ostudné, když má někdo potěšení z toho, že jsou ostatní chudší, příp. že na objednávku vydírá zaměstnance firem, ale to tě jako cizí názor nejspíš taky nebude zajímat...)
Nezisková organizace je organizace (právnická osoba), jejímž účelem není vytvářet zisk, tedy která není obchodní společností ani jiným podnikatelským subjektem.Vyplácet zaměstnancům mzdu s tím není v rozporu. Svoje názory si můžeš strčit za klobouk; takto je ten právní termín nadefinovaný.
jednoduchy model zalohovania: - archivy podla hodin (celkovo 24 archivov) natrepat do cron.hourly a dookola nechat prepisovat - archivy podla dni (celkovo 28-31 archivov) natrepat do cron.daily a dookola nechat prepisovat - archivy podla tyzdnov (celkovo 52-53 archivov) natrepat do cron.weekly a dookola nechat prepisovat - archivy podla mesiacov (celkovo 12 archivov) natrepat do cron.yearly a dookola nechat prepisovat idealne rdiff-backup, /etc, projekty s kopou malych suborov a pod. ...
Tiskni
Sdílej: