Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
     „Já se z toho zblázním,“ vykřikl na Štědrý den u stromku děda, „i tenhle návod je tištěný v Číně“. V ruce třímal návod k nějakému dárku.
     Zprvu jsem této informaci nevěnoval nijakou zvláštní pozornost, vždyť na nápis „Made in CHINA“ jsem již za ta léta života zvyklý. Později, dnes před chvílí, když jsem se pod stromeček díval znovu, trkl mě nápis „Made in CHINA“ do očí znovu a já si vzpomněl na dědův tak trochu zoufalý štědrovečerní výkřik. Hlavou mi pak při této vzpomínce projelo, že už i pro Ježíška pracují v Číně. A bohužel asi nejenom pro něj. Myslím, že pro Santa Klause, Dědu Mráze a kdo ví pro koho ještě dalšího makaj v Číně taky. A bohužel nejen pro tyto nadpozemské bytosti, ale i pro nás všechny.
     „Tak co ještě musím koupit?“, slýchám teď častěji než kdykoliv jindy. Štědrý Večer se mílovými kroky blíží. Kapři se z obrovských kádí, přesouvají do jednotlivých domácností. Smrčky a borovičky pomalu mizí z pod ruk pouličních prodavačů. Zásobovači hypermarketů, ale i malých obchůdku jen tak tak stíhají doplňovat zboží do stále prázdných regálů. Bankovní a peněžní ústavy jak na běžícím pásu vydávají nové kreditní karty a poskytují výhodné úvěry.
„Hele, třeba tady ještě bude hrát ten sprostej písničkář,“ říká mi Honza chvíli po půlnoci, když vcházíme k Vorařovi.
Jsem tam poprvé, restaurace je na první pohled od vchodu poloprázdná. Jdeme dozadu a pak po schodech dolů. Ozývá se nadšený tleskot a pískot.