abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:11 | Humor

    Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 10:44 | IT novinky

    Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 09:55 | IT novinky

    Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 09:33 | IT novinky

    Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 08:11 | Nová verze

    Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:55 | Nová verze

    Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Pozvánky

    Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových

    … více »
    Zdenek H. | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 13:55 | Komunita

    Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (9%)
     (21%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 489 hlasů
     Komentářů: 19, poslední dnes 11:32
    Rozcestník

    Sylpheed 2.2.1 v Ubuntu 5.10

    2.3.2006 15:01 | Přečteno: 837× | Linux

    Sylpheed 2.2.1 v Ubuntu 5.10

    Vyšel nový Sylpheed stabilní verze 2.2.1. Vzhledem k tomu, že mi u verze dostupné v Ubuntu 5.10 "Breezy Badger" (2.1.1 z 22/8/2005) chybělo pár věcí, podíval jsem se, jak jej do Breezyho dostat.

    Abych byl přesný, vadila mi ta verze 2.1.1 - je to testovací větev a podle mne docela stará. Chyběla mi kontrola pravopisu, pole pro rychlou filtraci zpráv přímo v přehledu a tisk svázaný s GNOME. Ať vás nenavnadím, toho posledního se nedočkáte, aspoň ne v tomto článku :-(.

    Nejdříve jsem hledal nějaké hotové balíčky pro Sylpheed řadu 2.2. Našel jsem jenom stránky Ricardo Mones s balíčkem sylpheed_2.2.0-1_i386.deb. Ten ale bohužel vyžaduje cca 7 mírně novějších knihoven než jsou dostupné v Ubuntu Breezy. A do toho jsem nešel. Díval jsem se i do repository Dappera (nadcházející verze Ubuntu, co by měla být vydána v dubnu), ale tam je pořád sylpheed ve verzi 2.1.1.

    Zvolil jsem tedy kompilaci s následnou instalací pomocí checkinstall (nečisté, ale fungující). Níže postup jak se mi to podařilo. Předesílám, že mám ve zdrojích pro apt povoleno multiverse, universe a backports. Takže pokud se vám objeví chyba, že balíček neexistuje, podívejte se na /etc/apt/sources.list (po jejich povolení nejdříve proveďte apt-get update). Dále mám povolem účet root a vše jsem dělal pod ním (jsem na to zvyklý). pokusím se na to pamatovat a psát poznámku sudo pro přikazy co to budou vyžadovat (poznámka je za #)

    Nejdříve si nainstalujeme potřebné nástroje a devel knihovny (vše je prováděno z terminálu, $ představuje prompt):

    $ apt-get install checkinstall libgtk2.0-dev #sudo
    $ apt-get install libssl-dev #sudo (pro možnost používání SSL)
    $ apt-get install libldap2-dev #sudo (pro možnost používání LDAP)
    $ apt-get install libgpgme11-dev libgpg-error-dev #sudo (pro spolupráci s GnuPG)
    $ apt-get install libgtkspell-dev #sudo (pro speel checking via GtkSpell)
    $ apt-get install libcompfaceg1-dev #sudo (pro používání compface)
    $ apt-get install libgnome-pilot2-dev libreadline4-dev #sudo (pro JPilot)
    

    místo knihovny libreadline4-dev jsem já instaloval libreadline5-dev a make hlásilo, že libpisock závisí na verzi 4 a že s tím mohou být problémy. Bohužel se obě devel knihovny (verze 4 a 5) "nedají" instalovat současně (i když jsou současně instalovány libredline4 a 5 :-o), takže jsem prvně zvolil verzi 5 a poněvadž JPilota stejně nemám, tak jsem to pak už neřešil. S verzí 4 by to mělo být OK.

    Stáhneme si a rozbalíme zdrojové kódy verze 2.2.1:

    $ cd tmp
    $ wget http://sylpheed.good-day.net/sylpheed/v2.2/sylpheed-2.2.1.tar.bz2
    $ tar -xvjf sylpheed-2.2.1.tar.bz2
    $ cd sylpheed-2.2.1/
    

    Teď bych doporučovat si vyzálohovat vaše nastavení pomocí kopie ~/.sylpheed-2.0 někam na bezpečné místo a odinstalovat původní verzi sylpheed třeba pomocí:

    $ apt-get remove sylpheed #sudo
    

    A provedeme kompilaci, instalaci a následné vytvoření balíčku:

    $ ./configure --enable-ldap --enable-jpilot #zapněte/vypněte co je libo, viz ./configure --help
    $ make #pokud budou chyby, nepokračovat, vyřešit a znovu spustit make
    $ checkinstall #sudo, bude se vás ptát na pár věcí, odpovězte dle libosti
    

    V rámci tohoto procesu se vytvoří balíček a ten se nainstaluje do systému (ono to je naopak, ale pro jednoduchost :-)), takže už jej nemusíte znovu instalovat. Balíček máte v adresáři pod názvem sylpheed-2.2.1_2.2.1-1_i386.deb (pokud jste něco neměnili v rámci checkinstall dotazů), doporučuji si jej někam uschovat. Oproti distribučnímu obsahuje i veškeré i18n verze (je teda větší).

    Po spuštění sylpheed jsem měl vše jak bylo nastaveno ve staré verzi (dokonce i přenastavené klávesové zkratky), jediné co jsem si musel znovu povolit bylo zobrazení počtu zpráv v přehledu složek. V menu nastavení se to trošičku zpřeházelo, ale nic co by chybělo (ba naopak, pár věcí navíc). Subjektivně se mi zdá, že po zapnutí kontroly pravopisu trvá otevření okna pro novou zprávu déle.

    K tomu tisku, stále se musí definovat tiskový příkaz. Defaultně je "lpr %s". Chtěl jsem něco, co by mi umožnilo před tiskem zvolit si tiskárnu a počet stránek na jednu A4. Prostě tak, jak tisknou aplikace GNOME. A toť otázka do pléna: je pod GNOME něco jako kprinter v KDE? Díval jsem se na libgnomeprintui, ale nenašel jsem k tomu žádný uživatelský program. Dík za help.

    Martin T

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    2.3.2006 15:27 Ivanhoej | skóre: 26 | blog: ss2_Debian | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Sylpheed 2.2.1 v Ubuntu 5.10
    Tiez som pouzival Sylpheed 2.0.4 ale po problemoch so stabilitou a ovladanim som presiel na Sylpheed-Claws 2.0. A uz som asi 2 mesiace spokojny, ani jeden pad, filtracia, systray ikona s informaciou o novom maily, a ine vylepsania. Ale je mozne ze Sylpheed 2.2 (ako pozeram uz je v portage strome) bude lepsii.

    Ale pouziva, sysmen Gentoo, tam moze byt situacia trosku odlisna co sa tyka verzii.
    2.3.2006 16:13 MartinT | skóre: 12 | blog: MT blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Sylpheed 2.2.1 v Ubuntu 5.10
    No ja prave utekl ze sylpheed-claws (verze 2.0.0-ubuntu1). Bylo to nestabilni s IMAP (zadrhavani, nekdy az na 5min, pady). A neumelo to ukladat maily stazene pomoci POP3 do slozek IMAP. Musel jsem to resit pres mistni slozky a akce pri startu. Jinak ficur ma mirne vice (claws), ale da se bez nich obejit. Dokonce bych rekl, ze proti 2.2.1 je to jen velmi malo "nedulezitych" veci (rss ctecka, vCalendar folder ...). Ale zato je pomalejsi nez sylpheed. Aspon IMHO. Sylpheed mi nepada a ani se nezadrhava (na stejnem IMAP). Pouzivam jej od verze 2.1.1 cca mesic.

    MartinT
    2.3.2006 20:46 Ivanhoej | skóre: 26 | blog: ss2_Debian | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Sylpheed 2.2.1 v Ubuntu 5.10
    Asi to bude len verziou som rad ze oba su uz stabilne. Co sa tyka rychlosti tak to mne pripadali oba Sylpheedy rovnako rychle a ako blesk proti Thunderbirdu co som mal predtym, tam sa uz pri par 1000 mailoch nedalo robit ani hladat a o starte ani nevravim.
    4.3.2006 10:30 MartinT | skóre: 12 | blog: MT blog
    Rozbalit Rozbalit vše Ikony a aplikační menu

    Teprve až teď jsem si všiml, že takto nainstalovaný sylpheed nemá položku v menu a navíc k němu systém nezná ikony. Vyřešil jsem to ručním přidáním ikon do systémového adresáře a editací menu (pomocí aplikace smeg -- Simple Menu Editor):

    $ cd tmp/sylpheed-2.2.1/ #proste tam kde máte zdrojové kódy
    $ cp src/icons/stock_sylpheed.png /usr/share/pixmaps/sylpheed.png #sudo (do panelu)
    $ cp src/icons/sylpheed.ico /usr/share/pixmaps/ #sudo (do menu)
    

    Martin T

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.