Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Nastavení české QWERTY klávesnice na Asus eee 4G (taky označováno jako 701) s českou verzí dodávaného systému Linux (Xandros) pro Easy Mode.
Dialog nastavení klávesnice v Easy Mode nemá pro českou klávesnici variantu QWERTY. Dodávaný OS Xandros už byl v české verzi a veškeré návody co jsem našel na změnu klávesnice v tomto systému s ohledem na Asus eee se týkaly pouze počeštění (tedy zapnutí české klávesnice), což nebyl můj problém. Poněvadž mi defaultní Easy Mode GUI rozhraní na tomto hardware připadá jako "rozumná" volba, nehodlal jsem to řešit přechodem na plnohodnotné KDE (Full Desktop, Advanced Mode).
Nejdříve jsem systém aktualizoval klasickou (Debian) cestou: nakonfiguroval jsem nějaké doporučované zdroje a provedl dist-upgrade pomocí aptitude. Po aktualizaci se sice v dialogu nastavení klávesnice objevila slovenská QWERTY, ale česká ne.
Pak jsem zkoušel provést nastavení v kcontrol (jako root). Sice to šlo naklikat, ale změna se neprovedla. A nefungoval ani příkaz:
sudo set xkbmap cz qwerty
Nakonec jsem přímo editoval konfiguraci Xorg (jak je mnohde zvykem). Po rebootu už byla česká klávesnice ve variantě QWERTY, ale systém mi ji přehodil jako druhou s tím, že ohledně toho přepsal i konfiguraci Xorg. Postupem pokus/omyl jsem následně našel soubor .xandroskbmap.rc
díky kterému se mi podařilo docílit toho, že cz-qwerty byla defaultní klávesnicí.
Jak si nastavit českou QWERTY klávesnici jako defaultní
Editovat nastavení Xorg, třeba pomocí příkazu (spustit v xterm=Ctrl+Alt+T):
sudo kwrite /etc/X11/xorg.conf
Upravit sekci klávesnice následovně:
Section "InputDevice" Identifier "keyboard" Driver "kbd" Option "CoreKeyboard" Option "XkbRules" "xorg" Option "XkbModel" "pc105" Option "XkbLayout" "us,cz" Option "XkbVariant" "basic,qwerty" EndSection
A pak nastavit .xandroskbmap.rc
třeba následujícím příkazem (spustit v xterm=Ctrl+Alt+T):
echo "default-keyboard = cz qwerty" >.xandroskbmap.rc
A rebootovat.
Je možné, že při používání pouze jedné klávesnice bude stačit editovat jen konfiguraci Xorg.
Pro toho kdo je zvyklý přepínat mezi klávesnicemi pomocí LevýAlt+LevýShift (aka Windows), lze toto nastavit doplněním následujícího řádku do sekce klávesnice v konfiguraci Xorg (třeba za řádek s "XkbVariant" ve výpisu výše):
Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle"
Tiskni
Sdílej:
Sou to prý jenom vzorky, co nejsou aktivní.To jako asi že "neaktivní" jsou ty p(r)odavači, ne?