Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Nastavení české QWERTY klávesnice na Asus eee 4G (taky označováno jako 701) s českou verzí dodávaného systému Linux (Xandros) pro Easy Mode.
Dialog nastavení klávesnice v Easy Mode nemá pro českou klávesnici variantu QWERTY. Dodávaný OS Xandros už byl v české verzi a veškeré návody co jsem našel na změnu klávesnice v tomto systému s ohledem na Asus eee se týkaly pouze počeštění (tedy zapnutí české klávesnice), což nebyl můj problém. Poněvadž mi defaultní Easy Mode GUI rozhraní na tomto hardware připadá jako "rozumná" volba, nehodlal jsem to řešit přechodem na plnohodnotné KDE (Full Desktop, Advanced Mode).
Nejdříve jsem systém aktualizoval klasickou (Debian) cestou: nakonfiguroval jsem nějaké doporučované zdroje a provedl dist-upgrade pomocí aptitude. Po aktualizaci se sice v dialogu nastavení klávesnice objevila slovenská QWERTY, ale česká ne.
Pak jsem zkoušel provést nastavení v kcontrol (jako root). Sice to šlo naklikat, ale změna se neprovedla. A nefungoval ani příkaz:
sudo set xkbmap cz qwerty
Nakonec jsem přímo editoval konfiguraci Xorg (jak je mnohde zvykem). Po rebootu už byla česká klávesnice ve variantě QWERTY, ale systém mi ji přehodil jako druhou s tím, že ohledně toho přepsal i konfiguraci Xorg. Postupem pokus/omyl jsem následně našel soubor .xandroskbmap.rc
díky kterému se mi podařilo docílit toho, že cz-qwerty byla defaultní klávesnicí.
Jak si nastavit českou QWERTY klávesnici jako defaultní
Editovat nastavení Xorg, třeba pomocí příkazu (spustit v xterm=Ctrl+Alt+T):
sudo kwrite /etc/X11/xorg.conf
Upravit sekci klávesnice následovně:
Section "InputDevice" Identifier "keyboard" Driver "kbd" Option "CoreKeyboard" Option "XkbRules" "xorg" Option "XkbModel" "pc105" Option "XkbLayout" "us,cz" Option "XkbVariant" "basic,qwerty" EndSection
A pak nastavit .xandroskbmap.rc
třeba následujícím příkazem (spustit v xterm=Ctrl+Alt+T):
echo "default-keyboard = cz qwerty" >.xandroskbmap.rc
A rebootovat.
Je možné, že při používání pouze jedné klávesnice bude stačit editovat jen konfiguraci Xorg.
Pro toho kdo je zvyklý přepínat mezi klávesnicemi pomocí LevýAlt+LevýShift (aka Windows), lze toto nastavit doplněním následujícího řádku do sekce klávesnice v konfiguraci Xorg (třeba za řádek s "XkbVariant" ve výpisu výše):
Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle"
Tiskni
Sdílej:
Sou to prý jenom vzorky, co nejsou aktivní.To jako asi že "neaktivní" jsou ty p(r)odavači, ne?