Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Nastavení české QWERTY klávesnice na Asus eee 4G (taky označováno jako 701) s českou verzí dodávaného systému Linux (Xandros) pro Easy Mode.
Dialog nastavení klávesnice v Easy Mode nemá pro českou klávesnici variantu QWERTY. Dodávaný OS Xandros už byl v české verzi a veškeré návody co jsem našel na změnu klávesnice v tomto systému s ohledem na Asus eee se týkaly pouze počeštění (tedy zapnutí české klávesnice), což nebyl můj problém. Poněvadž mi defaultní Easy Mode GUI rozhraní na tomto hardware připadá jako "rozumná" volba, nehodlal jsem to řešit přechodem na plnohodnotné KDE (Full Desktop, Advanced Mode).
Nejdříve jsem systém aktualizoval klasickou (Debian) cestou: nakonfiguroval jsem nějaké doporučované zdroje a provedl dist-upgrade pomocí aptitude. Po aktualizaci se sice v dialogu nastavení klávesnice objevila slovenská QWERTY, ale česká ne.
Pak jsem zkoušel provést nastavení v kcontrol (jako root). Sice to šlo naklikat, ale změna se neprovedla. A nefungoval ani příkaz:
sudo set xkbmap cz qwerty
Nakonec jsem přímo editoval konfiguraci Xorg (jak je mnohde zvykem). Po rebootu už byla česká klávesnice ve variantě QWERTY, ale systém mi ji přehodil jako druhou s tím, že ohledně toho přepsal i konfiguraci Xorg. Postupem pokus/omyl jsem následně našel soubor .xandroskbmap.rc
díky kterému se mi podařilo docílit toho, že cz-qwerty byla defaultní klávesnicí.
Jak si nastavit českou QWERTY klávesnici jako defaultní
Editovat nastavení Xorg, třeba pomocí příkazu (spustit v xterm=Ctrl+Alt+T):
sudo kwrite /etc/X11/xorg.conf
Upravit sekci klávesnice následovně:
Section "InputDevice" Identifier "keyboard" Driver "kbd" Option "CoreKeyboard" Option "XkbRules" "xorg" Option "XkbModel" "pc105" Option "XkbLayout" "us,cz" Option "XkbVariant" "basic,qwerty" EndSection
A pak nastavit .xandroskbmap.rc
třeba následujícím příkazem (spustit v xterm=Ctrl+Alt+T):
echo "default-keyboard = cz qwerty" >.xandroskbmap.rc
A rebootovat.
Je možné, že při používání pouze jedné klávesnice bude stačit editovat jen konfiguraci Xorg.
Pro toho kdo je zvyklý přepínat mezi klávesnicemi pomocí LevýAlt+LevýShift (aka Windows), lze toto nastavit doplněním následujícího řádku do sekce klávesnice v konfiguraci Xorg (třeba za řádek s "XkbVariant" ve výpisu výše):
Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle"
Tiskni
Sdílej:
Sou to prý jenom vzorky, co nejsou aktivní.To jako asi že "neaktivní" jsou ty p(r)odavači, ne?