Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Mno, je to už nějaký ten pátek, co jsme přešli ze stařičké hw ericsson telefonní ústředny na něco nového. Tou novou věcí je Aastra MX-One (h323, sip atd.), více o migraci, požadavcích, ústředně apod. zmíním v jiném blogu. Každopádně dle současné situace na tel. ústředně jako takové moc nezáleží, jelikož videokonference jsou tak trochu o něčem jiném :-/.
Tel. ústředna spojuje hovory, o nic víc se moc nestará. Pro videokonference je potřeba nějaká řídící jednotka (MCU), nebo výkonný server, jelikož na této části se může provádět encoding, zálohování, nebo může zařizovat různé pokročilé fce. Osobně bych ani nechtěl mít MCU jako takové součástí telefonní ústředny, jelikož je to jaksi lehce o držku.
Aastra MX-One umožňuje spojovat a částečně se starat o videokonference. Telefonní ústřednu ke spojování hovrů využívá program BluStar a využívá se speciálních licencí v rámci ústředny. Problémů je s tím více. BluStar je jen program pro windows a encoduje záznam z kamery do H.264, k čemuž je při nějaké rozumné kvalitě potřeba dost výkonný PC. Dalším problémem je, že dle testů není tak moc šetrný k internetové lajně. Poté má problémy se spojením více jak dvou míst najednou (v současné verzi došlo k upgrade a měl by zvládat 4 místa najednou, ale nevím, jak je to řešeno). Tím největším problém je absence all-in-one řešení, které by bylo vhodné umístit do konferenční místnosti a ovládat dálkovým ovladačem. Cena za jednu licenci je asi 2000,- ? Teď přesně nevím.
Na toto řešení jsme čekali do konce roku 2013, v zápětí jsme se dozvěděli, že jej není možné zapůjčit a náš dodavatel tvrdí, že je to dost drahý a nebude to kupovat jen pro občasné testy, kdy by se jim to vesměs válelo ve skříni. Je to tedy neověřené, nejde si to v klidu moc vyzkoušet a údajně to stojí dost peněz (nevím, co to je dost, ale vzhledem k jiným produktům BluStar bych si tipnul minimálně 60 000,- za jeden ks.)
Byl jsem teď na jedné konferenci zaměřené na Huawei videokonference, konkrétně byl předváděn produkt HUAWEI TE30 All-in-One HD Videoconferencing System. Vypadalo to moc pěkně, malé all-in-one, všechny požadavky parádní, ovládání výborné. Odnesl jsem si z konference toto :
K tomuto měl lehkou připomínku náš dodavatel :
- Ze zkušeností partnerů, mohu zmínit tyto:
hodnoty ve specifikacích nesedí z realitou např. rozlišení 1080p @ 30fps od linky 512 kbps je nesmysl (to je samozřejmě jasné)
- Uvedené funkce H.264 HP a H.264 SVC nejsou správně implementovány a výsledkem je špatná kompatibilita se systémy jiných výrobců.
- Nespokojenost s technickou podporou výrobce a také procesem RMA v případě závady, zařízení se přehřívají.
Cenovou nabídku jsem zatím neobdržel, po urgenci mi bylo sděleno, že se jim cena nelíbí a vyjednávají s Huawei lepší cenu, kteoru by nám přednesli. Částka, která se jim nelíbila byla způsobena nutností MCU, se kterou se cena dostával do, ehm, zcela nereálného čísla začínajícího na M.
Další možností by bylo pronájem MCU v podobě služby, což není také moc ideální.
Víme následující :
-podpora 1 zobrazovacího zařízení (možnost rozšíření na 2 obrazovky, samozřejmě za příplatek)
- komunikace bod-bod v HD rozlišení (možnost upgradu na full HD 1080p, taktéž je to jen o příplatek za licenci)
- LifeSize UVC Multipoint - virtuální platforma nové generace pro skupinové spojení až v HD rozlišení 720p (podporuje až 200 různých rozlišení při zachování snímkové frekvence 30p nebo 60p snímků/s na všech portech obousměrně), šířka pásma 128kbps až 4Mbps, podpora SIP, H.323, H.320,H.324, H.263, H.264, intuitivní a snadné ovládání pomocí webového rozhraní, podpra UtilityAdobe Air pro správu pomocí Microsoft Windows nebo Apple OSX, podpora LifeSize Control, Microsoft Exchange, Google Mail, možnost jednoduchého rozšíření.
- UVC multipoint je řešen jako virtuál do VMWare, existuje prý HW varianta, ale budoucnost je spíše v té SW.
- papírová cena do půl míče pro 4 zařízení
O této firmě neslyším poprvé, nabídnuto nám bylo 4x Polycom Group 300 (což je all-in-one klientské zařízení), čímž se dostáváme na nějakých 320 000,- a k tomu nám byla nabídnuta služba VideoAll, abychom mohli zprostředkovat více hovorů najednou, což je za poplatek asi 36 000 / rok (jen v 720p, vyšší kvalita je za trochu jiný peníz). K tomu je třeba započítat cenu monitorů/tv.
Polycom s vlastní řídící jednotkou. Nabídnut byl Polycom Group 500, který by dělal jedno zobrazovadlo a zároveň řídící jednotku (licence na multipoint - spojení více lokalit, s Group 500 maximálně 6 (s Group 700 maximálně 8) vychází na zajímavou částku. Zbylé tři lokace by se řešily jako nabídka výše, pomocí Group 300. S cenou se pak dá vejít do 600 000,- Kč + cena za TV/Monitory.
Společnost GTS poskytuje formou služby videohovory. Je to jen formou služby a jejich řešení je uzavřené. Pro komunikaci s jinými řešeními je potřeba gateway, která takovou komunikaci bude zprostředkovávat. Mají sw klienta (údajně win,mac i lin). Ceny, mno, jsou také zajímavé :). kolegové z jedné naší dceřinky používají tyto služby bod-bod, tak jsem si nechal poslat od GTS cenník. Hmm. Výsledkem je :
Zařízení na konferenci "Full HD 110" (blackbox - all-in-one zařízení, součástí 50" Plasma Samsung, kamera, mikrofon, ovladač):
Jednorázový poplatek :
Zřízení videokonferenčních zařízení : 4x 369EUR / 40 590,-Kč
Měsíční poplatek :
videokonferenční zařízení : 4x 369EUR / 40 590,-Kč (za rok je to 487 080,- Kč)
Pokud bychom chtěli použít v jedné lokalitě sw klienta, tak pak je třeba sw balíček (10 licencí) :
1x 60EUR / 1650,-Kč + měsíční poplatek za jednoho sw klienta/kanál 60EUR / 1650,-Kč
Cena za rok je tedy shodná jako aktuální nabídky komplet řešení, které bychom si koupili přímo do našeho vlastnictví.
Zatím jsme se všemi službami od GTS plně spokojeni a věřím, že to asi budou mít vyladěno, nicméně forma služby nám moc nevyhovuje.
Z nabídek nejsem nijak zvlášť nadšen. Osobně mi to připadá, jako by nebyl rok 2014 :-/. Na pár řešení výše ještě posílám několik dotazů dodavateli, ale už při současném vědění neočekávám nic pěkného. Pravdou ovšem zůstává, že i když člověk vyhodí za videokonference několik stovek tisíc, tak je tu možnost pěkné návratovosti investice. Čas šéfů terminálů něco stojí, stejně tak cesty přes celou republiku, stejně tak se třeba videokonferencema dá snížit rizikovost, která vzniká při podobných cestách atd.
Zajímalo by mne, zda jste již někdo videokonference řešili? A pokud ano, jak?
Tiskni
Sdílej:
Prepáč, ale nechce sa mi veriť, že niekto dokáže sledovať štyri streamy narazJá ti nevím, ale ve skupině 3-8 lidí diskutuju IRL docela často…
Áno ale neprebiehajú v štyroch lokalitách kde všeci naraz hovoria. Vždy hovorí len jeden, sem tam ho niekto preruší, keď k tomu má čo povedať.To je snad normální, že na meetingu nemluví všichni přes sebe.
Ale už som Maxa pochopil, chce aby bolo vidieť naraz všetky štyri miesta aj keď v troch kde len počúvajú prednášku z NDR, tak len popíjajú kávu a čudujú sa čo nám to tí manažéri zas vymysleli.Což je samo o sobě dostatečně dobrý důvod to bojkotovat.
Ako som už písal Maxovi teraz už chápem prečo chce viac streamov naraz.Áno ale neprebiehajú v štyroch lokalitách kde všeci naraz hovoria. Vždy hovorí len jeden, sem tam ho niekto preruší, keď k tomu má čo povedať.To je snad normální, že na meetingu nemluví všichni přes sebe.
Vychádzam len z vlastnej skúsenosti, rozmýšľal som napísať o tých ptákovinách blog, ale zas by tu vyrvávali že tapetujem blogy, to čo sa u nás deje nebola ani za komančov a aj tak by tomu nikto neuveril, je to ako zo zlého sna.Ale už som Maxa pochopil, chce aby bolo vidieť naraz všetky štyri miesta aj keď v troch kde len počúvajú prednášku z NDR, tak len popíjajú kávu a čudujú sa čo nám to tí manažéri zas vymysleli.Což je samo o sobě dostatečně dobrý důvod to bojkotovat.
Mno, naštěstí šifrování úplně tak řešit nemusím, jelikož všechny hovory se řeší v rácmi VPN, takže nic nebude vystrčeno směrem do netu.Aha, já to pochopil tak, že ti, co chtějí paušál za používání, to chtějí za to, že ti dělají ústřednu, přes kterou ta data tečou.
Mozna je to pro Maxe offtopic, nicmene pridam sve postrehy, neb jsem se tomu nemalo povenoval a potestoval.
Take resime videokonferecni zarizeni a zadani mame castecne podobne:
- MCU
- vice monitoru (=2)
- people + content
- FullHD
- zarizeni vlastnit (ne jako sluzbu)
- kompatibilita s jinymi systemy
- kompatibilita se sw klienty, nejlepe s free
Pred nejakym casem jsem intezivne testoval 4 zarizeni/vyrobce. Bylo by to na dlouhe povidani, takze jen ve strucnosti vypichnu par nejpodstatnejsich bodu. U videokonfereni za dulezite povazuji: kvalitni kamera (to je temer alfa a omega vseho), kvalitni mikraky a ergonomie (ovladac + gui). Propojitelnost s okolnim svetem pak povazuji za podminku nutnou. Testoval jsem kompatibilu mezi zarizenimi vzajemne + jeste s Lifesize a toto bylo vicemene bez problemu (diky standardum SIP a H323 atd). Slabsi uz to bylo vuci free sw klientum (Ekiga, LinPhone, Microsip), nicmene tam jsou hodne na vine samotni klienti, protoze s placenymi klienty problem nebyl (Lifesize Softphone, Polycom RealPresence Desktop). Zbyva jen doufat, ze nove verze free sw klientu se budou bude zlepsovat (mohu potvrdit napr. u LinPhone, ktery jsem ted po temer roce zkousel a vysledky jsou vyrazne lepsi).
Polycom HDX 6000
+ kvalitni kamera a mikro
- neni FullHD (mozna ani HD, ted uz nevim)
- generacne stare zarizeni
- priserne prekombinovany ovladac (mozna to chce zvyk..)
Polycom RealPresence Group 500
+ kvalitni kamera a mikro
+ ergonomi ovladani paradani
+ integrace s konferencnim telefonem Polycom SoundStation IP7000 (hooodne se mi to libilo)
- bugove (padalo, padalo, padalo - firmware z Q4/2013)
AVer HVC330
+ na nizkou cenu slusne zarizeni (ovladani, moznosti, ...)
+ dobra kompatibilita s okolnim svetem
- o dost slabsi kamera v porovnani s jinymi vyrobci (ostreni, svetlost, ovladani/pohyb...)
- slabsi mikraky
Aver je zarizeni nizsiho levelu, cimz. ho nechcic hanit, naopak, byl jsem z nej mile prekvapen. Tzn. pokud nekdo nelpi na kvalite obrazu (my ano), tak toto zarizeni muze zaujmout.
Radvision Scopia XT5000
+ kvalitni kamera a mikro
+ ergonomie ovladani paradani
+ propracovane a bohate webove rozhrani (lze jim system plne ovladat)
Radvison celkove prekvapil, za jednickou na trhu (Polycomem) vubec nezaostaval, naopak dojem z nej jsem mel nejlepsi.
Cenove (pro nas) vychazi znatelne lepe nez Polycom Goup 500. Jedine proc jsem z dalsich uvah jeste nevyloucil Polycom RPG 500 je jejich integrace s jejich konf. telefonem - ta je proste paradni...
Tzn. pro nase potreby je zebricek zatim takovy:
1. Radvison Scopia XT5000
2. Polycom RealPresence Group 500
zbytek je pro nas se potreby/cile nepouzitelny
V pripade zajmu se rad podelim o dalsi zkusenosti.