Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Asi si na všechno nevzpomenu, takže:
* PostgreSQL (čekal někdo na prvním místě něco jiného?) * NFS, iSCSI pro provoz ostrých serverů * Debian, CentOS, RHEL (prostě správa serverů) * Apache, Nginx * Jo, už jsem taky pájel. * LDAP * Squid (cache, bez logů, bez přihlašování) * Správa 3 hostingů na vlastním železe (o železo se starají kolegové) * ESX (z nutnosti) * BIND (primar, sekundary) -- tady mě celkem udivila minulá diskuse, čekal bych, že to bude mít každý u sebe * Postfix, Dovecot (prostě pošta) -- čím dál větší boj s třetí stranou, taky bych se toho chtěl zbavit * Mikrotik, iptables (prostě firewall) * Samba (bohužel) -- snažím se toho zbavit * NodeJS, Elastic, Erlang apod. (raději bez komentáře
) * MySQL, MariaDB (bohužel) -- snažím se toho zbavit
Ale hlavně žádný: Windows (správa), AV (správa), kamery, čipy, logy apod. To fakt ne. (Nikdy neříkej nikdy, ale v takové firmě bych nepracoval / nechtěl pracovat.)
Takže asi tak. Podle mě není dobrý si toho na sebe házet moc a je naopak dobré se naučit věcí zbavovat. Já rád práci s daty, proto PostgreSQL, proto iSCSI, NFS, proto systémy souborů apod.
čím dál větší boj s třetí stranou, taky bych se toho chtěl zbavitNejmenovaná třetí strana Google?
což nejde nikdy vyřešit, když má každý příjemce jiné podmínky pro přijetí; to by pro každého příjemce muset být extra serverAFAIK by u Postfixu stačil vlastní transport, maximálně separátní instance.
Samba (bohužel) -- snažím se toho zbavitProč se snažíš zbavit Samby? Nemyslím tu otázku nijak konfrontačně, skutečně by mě to zajímalo. Existuje nějaké jiné rozumné řešení, které umožní většímu než malému množství klientů s Windows poskytovat autentikaci a nativní souborové služby z linuxového serveru? Je fakt, že Sambu 4 zatím nasazovat nehodlám, protože ten jejich integrovaný LDAP server nedokážu skousnout, a představa že bych s ním měl nahrazovat OpenLDAP mě vyloženě děsí, ale Samba 3 mi funguje celkem uspokojivě
z/OS
OpenMVS
Co? zOS, OMVS?
z/OS se pořád vyvíjí, sem tam přijdou nějaké záplaty, ale jinak vývoj nestagnuje.
OMVS se teďka nazývá jako UNIX System Services a vývoj tam nějaký taky probíhá.
Pro víc info se mrkni třeba na http://www.redbooks.ibm.com/abstracts/sg247035.html?Open a nebo mrkni na Wikipedii
Ono to má svá pro a proti, pokud máte někoho schopného, který je schopen prosadit „za takovýchto podmínek to bude takto“, tak je to všestranně výhodné.
Je to úplně stejné jak většina ostatních úkolů či pracovních povinností, které jsou termínové a mají vyemezený čas Velkou spoustu činnotí je obtížně přesně vymezit, ale udělt se to musí.
Nikde jsem nepsal nic na krev, ale klidně to může být i na krev, např. do dvou hodin nove PC na pracovišti, ale proto je celkem jasný předpoklad/požadavek držet si rezervní PC (v daném počtu). A takto to ve svém důsledku napohodu i pro IT, protože ty „rezervní“ se připravují ve „volném“ čase a při tom požadavku, je to jen velmi krátká činnost a všichni jsou very-happy.
No i k „normě“ na řešení problému, je to jen o počtu, pokud eviduješ tak docelae lechce zjistíš kolik to dělá a je snad každému jasné, že tento čas není „pevná norma“, ale „čas obvyklý“ a když pak vidíš, že to často někomu nevychází, tak můžeš zjistit proč (tím rozhodně nemyslím mus stát za zády a sankcionovat ho, spíš právě naopak, pomoci mu a zjisti příčinu a nikdo pak nemůže říct: „Franta ať to nedělá, tomu to dicki strašně trvá…“).
To jsou věci, které pomáhají všem a vytvářejí mnohem pohodovější pracovní prostředí i když je to často v začátku chápáno obráceně, ale ten kdo se na tím zabývá nesmí být magor…
Jde-li ti o množné číslo, tak jen pro sebe mám dva, jeden v zaměstnání a druhý doma v pracovním koutku a oba silně trpí opakem pořádku a systému.
A chtěl bych tři, + doma jeden „pracovní“ ve smyslu pájení, lepení, klepání, šroubování…, mám takový v dílně, ale musím ven…
Otázce nerozumím, manager řídí/spouští procesy a pracuje se zdroji.
Ke zbytku, to jsem se ale dostali daleko od vymezení času pro dodání počítače na pracovní místo…
To jsou super časy na to, že není striktně dáno a máte na starosti takový roj věcí…, ale zas týden by mě už nezaujal (no, ale kdyby to bylo přesně dáno, tak bych s tím uměl pracovat ).
Když píšeš v úvodu dvou hodin, tak to máš ke každému typu stroje obraz (ptám se na Widle)?
Ono asi v běžných PC je ta situace stabilnější, u těch „lepších“ dochází někdy i v rámci série ke změnám a navíc se kupují pořád ty „skoro nejlepší“ a pak je třeba do toho zasahovat, proto jsem se ptal jak to máte…
Pokud něco nehoří, tak nevím, proč by týden měla být dlouhá doba. Řídíme se prioritama, kdy je třeba někde něco rozjet a když uživatel má dorazit až příští týden, tak nevím, proč bych měl řešit nějaký tabulkový čas.
To je často pravda, ale z druhé strany pokud se něco plánuje a domlouvá, tak je potřeba mít vstupní data a jak jsem naspal, pokud by bylo dáno 5 prac. dní, tak s tím umím pracovat, ale na druhou strany, někdy je situace mnohem dynamičtější, a rezervovat týden na přípravu pracovního místa nemusí být žádoucí.
Stejně tak postupná obnova není nic, co by hořelo, že by to muselo být hned.To je taky z jedné strany pravda, ale z druhé pokud PC dojdou a někdo na ně opravdu čeká, tak může každý den stát firmu, i lehce vyčíslitelné, penízem takže může být velký tlak, tento čas minimalizovat.
ntfsclone
image FS, zkomprimujeme LZO = Golden Image.
Obnova:
- Na PC přes PXE nabootujeme linux do ramdisku. Připojíme úložiště image přes Sambu (Ano, Samba - co byste použili pro jednoduchou autorizaci heslem? Šlo by ssh, ale to i s nějakým rychlejším typem šifrování žere příliš výkonu při obnově třeba 50 klientů naráz).
- Vytvoříme partition, přes ntfsclone
nahrajeme image.
- Podle MAC adresy si stáhneme z management serveru metadata ke klientovi - hostname, typ HW.
- Přes ntfs-3g připojíme Windows partition. V sysprep XML nastavíme správný hostname. Podle typu HW zkopírujeme ovladače z úložiště do /target/%WINDIR%
.
- Reboot. Proběhne enumerace HW a detekce ovladačů - podle rychlosti stroje a disku trvá cca jednotky minut.
- Při každém bootu Windows se před přihlášením pustí náš agent, co doinstaluje balíčky se SW podle přiřazení na serveru, případně provede aktivaci Windows a Office nebo různá další nastavení.
Celé to nepotřebuje žádný Windows server. Na tu obnovu máme jednoduchý nástroj v perlu+ncurses, takže admin jen nabootuje ze sítě, zadá heslo k úložišti, a případně vybere image, pokud je víc možností. Kromě Golden Image máme ještě jeden, kde je už nainstalovaný SW, který je všude, a "nezastarává" (neaktualizuje se co měsíc), čímž se ušetří čas na instalaci těch balíčků po bootu. Komplet instalace na libovolný HW s tím, že je nainstalován přesně ten SW co tam byl/má být, je tak hotová za půl hodiny až hodinu, a po ten čas u toho nikdo nemusí stát nebo něco dělat.
Tiskni
Sdílej: