Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Mám tu pestrou sbírku chybových obrazovek. Dá se říct, že vmware se vysírá prakticky kdykoli, kdy s ním mám něco dělat – někdy nejde připojit CD-ROMka, jindy se nejde přihlásit, jindy tě to pro změnu náhodně odpojuje, nejde bootovat z CD-ROMky, pak nastanou „nečekané potíže“ (já už je celkem čekám) a zobrazí se generická windowsí hláška o spadlé aplikaci, u odpojené mechaniky mi to nabízí jen odpojení ale ne připojení (to jen tak pro pobavení), pak zase Fatal Application Error: Null pointer dereference (class cui::NullPointerError) a tak dále a tak dále.
Asi jako kdybys měl dveře do serverovny zamčené zámkem, který se věčně zasekává a když se ti ho konečně povede otevřít, spadne ti na hlavu bedna s nářadím, když se probereš, šlápneš na hrábě a omráčí tě to znova, probereš se ještě jednou a blížíš se ke svým serverům, najednou zjišťuješ, že někdo z klávesnice vydloubal důležité klávesy a ty je musíš mačkat tužkou, kabel k monitoru má studený spoj a obraz věčně vypadává; CD-ROMka buď nejde otevřít nebo rozláme médium.
Otázkou je, zda to tak činíš i ty, nebo ne?.Pamatuji si, když se koupil drahý hw s vmware certifikátem, jak se spustil instalátor esxka a jak to potom napsalo, že to nenašlo vůbec žádnou NIC a že bez NIC odmítá pokračovat. To jsem byl lehce v šoku a těžce nervozní, zda vůbec takovej shit vozit na hosting. Takže se šlo na web toho hw a tam se stáhla spešl instalačka esx pro ten hw. Potom už to našlo NIC a bylo to happy. Tak přesně takhle si ofiko podporovaný hw nepředstavuji. Spíše je to naprostý opak toho, co bych si pod podporovaným hw představoval.
Já si nemyslím, že ESX vychvaluješ.
Klikačku chci, protože základní operace jdou podle mně dělat rychleji, jak v cmd a navíc jsem jediný linuxák v týmu.
Nevím, dosavadní klikačky mě zatím vždy přesvědčily o opaku. Tam, kde mám možnost cli raději použiju cli. Tam, kde tam možnost není nebo je záměrně ztížená, hold používám klikačku a tomu nástroji připíšu další záporné body.
Jednak virtio, jehož drivery chybí pro starší distribuce, resp. je možná mají, ale nástroje v systémech s "/dev/vda" nějak nechtějí pracovat
Jaké nástroje? Proč měl nějaký nástroj zajímat, zda je blokové zařízení sda, vda, nebo třeba /dev/mapper/vg_lv?
takže jedině very slow IDE emulace
Možná jsem to pochopil jinak, ale než používat slow ide emulaci, tak ten ultrasupershit nástroj vykopnu z domu a poletí až do vedlejšího vesmíru. Zatím jsem nikdy nenarazil na problém s tím, že je disk hda, sda nebo vda nebo vg_lv_xxx nebo md2 apod.
Ještě, kdybych si to tak pamatoval ...
No přesně, několikrát jsem si říkal, že si to budu psát. Pokaždé zůstalo pouze u říkání
The embedded database is PostgreSQL which is sized for 5 ESXi hosts or 50 virtual machines, which is the same limitation of the Microsoft SQL Express database embedded with the Windows based vCenter server. So far, vCSA can only utilize Oracle as an external database.V době, kdy jsem psal ten článek, tam byla ještě IBM DB2 a nikoliv PG (s tím bych si poradil / zjistil bych o tom limitu víc).
Provozovat 9 esxi instalaci bez vsphere...to bude novej level lejmovstvi nebo je pisatel sadomasochYsta. To je jako si poridit 9 vagonu bez masinky a tlacit je po jednom růčo.
Proxmox je dobrý a používám ho primárně na kVM pro linux. S windows to u proxmoxu podle příspěvku v jejich forech není zatim až tak ruzove. Zahadné problémy s výkonem nebo zamrzanim. Je taky narocnejsi na nastaveni HA(fencing) a ma co si pamatuji omezeni na 8 nodu. Ale az vyvojari vyresi problemy s windows guesty, zjednodusi HA setup a doladi integrovane zalohovani, tak bude proxmox jednoznacna free volba pred esxi, uz ted maji proxmoxaci nemalo konvertitu z rad byvalich vmware fanboys...
Nicmene je tu jeste jedna moznost, ktera se kupodivu nezminuje az tak casto a to XenServer od citrixu. Pokud bych dnes hledal co nejlepsi reseni pro virtualizaci windows a linuxu, tak jdu do xenserveru. Mame u zakazniku spoustu esxi instalaci od free verze az po Xnodove instalace s vsphere a k tomu par starsich instalaci xenserveru. A po x letech provozu muzu rict, ze co se tyce vykonu a stability je xen vytezem. Pote co uvolnili 6. xenserver se vsema tema funkcema zadarmo neni dnes moc co resit(krome pripadnych certifikaci provozu sw pouze pro vmware) http://xenserver.org/overview-xenserver-open-source-virtualization/open-source-virtualization-features.html . Kdyz se to porovna s free verzi esxi, tak zajemce muze s klidem sbirat celist ze stolu pac uz ma vybrano :) Jako nevyhodu a urcitou hloupost tady povazuji licencni model na opravdu pokrocilejsi funkce jako xen apliance pro zivou migraci z vsphere na xenserver apod. To moc nezvladli, ale holt citrix. Nicmene i s free verzi xenserveru ziskam ultimativne stabilni a vykonou platformu, ktera poskytne zadarmo to co esxi az s esence plus a vyse. Pokud srovnam "pocitove" vmware s xenserverem, tak na xenu to beha o neco malo svizneji a odezvy a prace s platformou celkove je vice responzivni.
Tiskni
Sdílej: