Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Když jsem nastoupil do firmy, tak tam bylo několik málo serverů + hafo desktop pc, na kterých běžely různé app. Jedna taková app byla od Software602. Jmenovalo se to DTS. Tato aplikace sloužila k vybírání emailů, separování příloh apod. Tenkrát to pracovalo s Software 602 Mailserverem, což bylo také na svou dobu zajímavé řešení. Mno, tato app se občas dostala do stádia, kdy byl celý PC nedostupný, nešlo vnc, rdp, nic. Všechno hlásilo, že došly zdroje, ale veskutečnosti byla app DTS zaseknutá a prapodivnou chybou. Oprava nehrozila, protože DTS přestalo být podporováno.
Naladil jsem tenkrát VMWare Server pod linuchem, ten byl free i pro komerční použití. Desktop PC od HP takto běžel hafo let, s průměrným zatížením nešel pod 3. Nonstop na max vytížen (běžely tam dva virtuály s winxp). Když se DTS zaseklo, přistoupilo se na VM přes web konsoli a bylo to. Problém vyřešen a jeden PC ušetřen. Každopádně VMWare server byl šíleně pomalý na diskových operacích. Další problém bylo, že upgrady na novější verzi nebyly úplně nejčistší a člověk musel prasit.
ESXi je hypervisor, tzn. nějaký základní systém, který umožňuje běh virtuálních strojů. Instaluje se z CD a průběh je velmi jednoduchý. Přes základní konzolové rozhraní si nastavíme IP + jméno a pár dalších věcí a poté se lze na ESXi připojit pomocí VMWare klienta, kde jde vše pohodlně naklikat. Aktuální free verze je bez limitů na pamět či CPU a lze jí používat i pro komerční prostředí. Oproti placené verzi chybí API na storage a další věci, díky čemuž nelze využívat komerční nástroje. Jak vypadá instalace a rozhraní lze vidět např. na tomto videu : vSphere 5.5 - How to install and configure VMware ESXi 5.5
VMWare podporuje zvirtualizovat nejvíce druhů systémů, v tom je asi bezkonkurenční. Taktéž patří mezi ty nejdražší. Ovládání je také relativně jednoduché, pěkně klikací.
Tenkrát vydal VMWare ESXi verze 3.5. To bylo něco, na čem se dalo stavět. Rozhodl jsem se to zkušebně nasadit. Tenkrát ani moc možností nebylo, navíc ESXi byl klikací, což je pro mé kolegy jen plus. Limity free verze mně netrápily, nesáhli jsme si na ně. Postupně jsem na ESXi zmigroval skoro všechny servery. Počet běžících PC/serverů rapidně klesl. Postupně jsem začal poznávat HP bundly, HP customized img, ve kterých už šlo vidět stav pole, jednotlivých disků, cache na řadiči apod. Nedjříve jsem tedy nasazoval HP Bundle, poté už jsem pracoval jen s HP a IBM Customized verzemi ESXi, které měly oproti čistému ESXi navíc drivery a různé tooly pro HP/IBM servery (proto jde u nich vidět kompletní stav serveru apod.).
V současné době pod ESXi provozujeme Exchange 2007/2013, Windows server 2003/R2, 2008/R2, 2012/R2, Debian, CentOS, OEL, Kerio Connect, testovací Oracle a spoustu dalších věcí.
Migrace fyzického stroje do virtuálu vždy proběhla plně ok. Slouží k tomu vCenter converter. Není potřeba vCenter. Jen jsem vždy stopnul služby na fyzickém stroji, nainstaloval converter, zvolil, na jaký ESXi se má stroj nakopírovat/vytvořit a hotovo.
S ESXi jsem měl/mám několik problémů.
Stalo se mi, že mi server po regulérním rebootu nenajel a musel jsem udělat recovery ESXi z CD. To se mi stalo jednou v životě a to u ESXi 3.5. Od té doby jsem neměl problém (cca asi 8 serverů). Nicméně u ESXi 5 jsem viděl Pink Screen (pád ESXi). Ten se opakoval 2x a vyřešil jsem ho zřejmě upgradem na ještě novější verzi ESXi. Bylo to asi před rokem. Pravdou je, že ESXi jsem povýšil na verzi, která přestala oficiálně daný HP server podporovat, ale drivery byly. Jinak několik ESXi šlo dolu důsledkem výpadku proudu a vadné ups a vždy ok. Vše bez problémů ESXi přežilo, včetně VM na něm běžících.
Problém byl upgrade ESXi na novější verzi. Tenkrát se moc nepočítalo s místem, takže v jistých konstelacích nešlo provést upgrade z ESXi 3.5 na 4.0 a jediné řešení bylo zazálohovat VM a reinstalovat (resp. odstranit datastore a poté znovu nainstalovat ESXi, znovu vytvořit datastore, nakopírovat VM atd.). Od té doby jsem nenarazil na problém.
VMFS je FS od VMWare, kterým se formátuje uložiště, kde jsou jednotlivé VM. První problémy, na které jsem narazil, byl nevhodně nastaven block size : Block size limitations of a VMFS datastore. Velikost bloku se nedá změnit. U starších verzí jsem pak narazil na limity VMFS jako takového, kdy jsem potřeboval větší, jak 2TB disk. To jsem musel řešit jak idiot. Musel jsem vytvořit více datastore s maximálním block size, čímž se člověk dostane na 2TB max. Datastore lze spojit do jednoho velkého, což jsem udělal. Je to výhodnější ze dvou věcí, člověk nemá tunu datastore a nemusí řešit zbytkové volné místo na jednotlivých datastore. Problém ale je, že i když se takto datastore spojí do jednoho velkého, tak nelze vytvořit větší soubor jak 2TiB. Člověk si tedy disky musí povytvářet max. 2TB VM disky a ty spojovat v rámci VM. Tyto limity byly odstraněny až s verzí ESXi 5. V současné době jsou tedy limity mnohem příznivější.
Podpora hw je v ESXi celkem nic moc. HP a IBM dodává své customized img + popř. Bundle packy + něco je ke stažení u VMWare, ale pokrýt se tím dá jen pár věcí. Když k tomu připočteme, že už nebývají podporovány starší verze HW, aspoň né oficiálně, tak se dostáváme oproti jiným virtualizačním řešením na mnohem omezenější hw. Ale ruku na srdce, ono to jednak většinou ve firmě stačí, dále to je garantovaná podpora. Ovšem i problémy s deklarovaným hw se občas vyskytnou (mně se to nestalo, ale řešil jsem to u někoho + lze vidět i nějaké problémy na netu).
Na to lze zapomenout, kdo nemá HW řadič, má smolíka, raid mít nebude.
Pokud použijete sdílení paměti / memory overcommit (nebudete garantovat jednotlivým VM volnou ram), tak ESXi si vytváří swap file. Je to asi pojistka, kdyby došlo k zaplnění ram, aby nedošlo k pádu a mohl tak VM přiřadit aspoň něco. V takovém případě pak může dojít ke kuriozní situaci. Chcete třeba rozšířit disk a máte VM vypnutou, přiřadíte jí zbytel volného datastore formou zvětšení aktuálního disku. V takovém případě pak nemusíte VM spustit, protože už nebude mít místo pro swap file. Pokud jste zvětšovali kapacitu VM formou zvětšení disku, tak jste trochu nahraný, protože zmenšit se už nedá. V takovém případě musíte editovat mašinu a změnit nastavení ram (garantovat paměť pro VM), tím se swap nevytvoří a fungujete. Další možností je editovat nastavení mašiny a změnit cestu swap filu někam, kde máme volné místo.
Další problém byl a je přesun VM mezi více ESXi. Jsou dvě možnosti, buď přes ssh, což je ukrutně pomalý, nebo přes NFS server. To je mnohem rychlejší. Když člověk tedy potřebuje přenést VM mezi dvěma servery, musí VM nejdříve nakopírovat na nějaký NFS v síti a z něj poté na cílový ESXi. Placená verze ESXi totiž pro takové věci využívá storage API a vCenter (centrální mgmt), bez toho má člověk smolíka. Free verze nemá ani jedno.
Postupně jsem začal ESXi různě hackovat, dělat víc a víc věcí ručně z ssh konzole. Jen třeba přejmenování VM nejde udělat jinak (když opomenu export/import), než všechny soubory ručně přejmenovat a všechny cfg ručně poeditovat (přejmenování v rámci klikacích nádrojů je přejmenování jen v rámci inventáře - to, co se zobrazuje přehledu, nikoli fyzické přejmenování, pak je v tom bordel). To samé, když chce člověk rozumně čumět do logů, nasadit zálohování, nebo upravit nastavení ESXi (na ESXi verzi 5 se nejde přihlásit z winxp přes viconsoli dokud se neupraví na rhttp nastavení šifrování - KB2049143). Dále pak přidávání pravidel do firewallu, což je třeba nutnost v případě zasílání emailů backup scriptem. Dále grafické klikáto nezobrazuje všechny soubory, ale jen nějaký pěkný look, který by měl být pro uživatele dostačující. Kdo chce vidět vše, tak konzole. Těch věcí ve finále není málo.
Většina nástrojů na zálohování využívá storage API, které free verze ESXi nemá. Existují pak další nástroje, ale ty jsou win only a většinou neumí automatizovat, takže také nic moc. Poté tu je k dispozici sada skriptů ghettoVCB, která vytvoří snapshot, ten odkopíruje (buď na lokální storage, nebo na NFS) a poté smaže. Čas backupů se pak řeší přes cron. Lze zasílat i reporty na mail. Dále zde máme další free nástroj XSIbackup, info v cz třeba zde : VmWare esxi zálohování – XSIbackup. Nakonec jsem narazil ještě na jedno Free řešení : Unitrends Free. Zálohu Free ESXi to asi řeší formou nějakého agenta na hypervisoru + je řešení limitováno 1TiB zálohou. Kdo tedy jede Free ESXi a má méně, jak 1TiB dat, tak bych asi šel touto cestou.
Řešení tedy je, pro většinu snad dostačující.
ESXi má cron, ale nemá jeho smysluplnou editaci, takže kdo chce používat cron, musí dělat tuto šaškárnu : ESXi cron job. Tzn., že do "local.sh" se musí přidat příkaz na zjištění PIDu cronu, následně jeho zabití, poté push našeho jobu do crontabu a následně spuštění cronu.
ESXi používá UTC a v rámci shellu neumožňuje nastavit timezone, viz : Adjusting ESX host Time Zone (1436). Kdo si tedy něco zapíše do cronu, použije u toho i "date", tak bacha na letní/zimní čas aj. věci a některé zápisy pak budou mít o pár hodin jiný čas. Jde to, ale někdy to může být nepříjemné.
Ten je občas také dosti problém. Free verze nemá třeba ani snmp. Je dost obtížné a někdy i nemožné monitorovat stav HW a hlavně, posílat echo adminovi. IBM severy, co máme, mají RSA, které umí posílat maily na různé hw události, což je ok. HP iLO toto neumí, HP má na monitoring HP SIM (System Insight Manager), což samozřejmě i něco stojí. Oficiálně se pro monitoring u ESXi používá CIM Providers.
Druhý problém s tím související býval s tím, že nešlo spravovat pole, hp nemělo tooly pro ESXi, takže přidání disků do serveru vyžadovalo odstávku. Tato situace se postupně lepší, ale stále bych si na to dával bacha a takovou věc si zjistil předem.
Free verzi ESXi chybí několik API, jak na storage, tak na další věci. Nelze spravovat přes různé CLI jako u placené verze (nelze využívat komerční nástroje).
Dřív bylo ESX, které se instalovalo jako plnohodnotný systém (říkalo se tomu service console). Poté přešel VMWare k ESXi, což je čistě jen hypervisor s minimem věcí (to nejdůležitější pro běh VM). Viz dále rozdíly mezi ESX a ESXi : Difference between VMware ESX and ESXi. Spoustu chybějících věcí se přesunulo do VM. Předpřipravené linuxové VM se všemi sdk, 3rd nástroji apod. nabízí VMWare ke stažení jako vMA (vSphere Management Assistant). Problém je, že u free verze ESXi nemusí přes vMA vše fungovat, protože free verzi chybí pár API na mgmt (viz předchozí bod).
UPS se řeší dvěma způsoby (používáme APC, resp. Schneider). Buď má člověk ups připojeno přes usb, pak musí spustit nějaký VM na ESXi, jemu přiřadit UPS přes USB passthrough, tam rozjet mgmt pro ups a následně nakritpovat vypínání ESXi, které může díky vmware tools korektně vypnout i běžící VM. Další možností je zakoupit do APC ups network mgmt card, která ve své nejlevnější nejokleštěnější verzi stojí asi 6000,-Kč. Tím dostaneme UPS na síť a na ESXi stačí naladit přes vMA PowerChute Network Shutdown. Viz příklad nasazení : ESXi + APC PCNS. V současné době nevím, jak to s tímto je u free verze ESXi, protože chybějící API a tím pádem nemožnost používat několik CLI ve vMA.
Od verze ESXi 5 nasadil VMWare webového klienta, který má nahradit současného desktopového napsaného v C#, který v linuxu dlouho nejel ani pod wine. Tento nový klient je flash : Minimum requirements for installing the vSphere and vSphere Web 5.x Client, což je mnohem horší, jak kdyby to byla java. Hlavní problém pro uživatele free verze ESXi je v tom, že free verze webového klienta nemá, protože ten vyžaduje vCenter, viz : Installing the vSphere Web Client (2032890). VMWare ještě zachovává zpětnou kompatibilitu s desktop klientem, ale má to jednu podstatnou mušku. Každá verze hypervisoru obsahuje určitou verzi hardware pro virtuální mašinu. Když tedy člověk zaktualizuje hypervisor, tak musí ještě zaktualizovat vmware tools + pravým tl. myši musí ťuknout na VM a dát upgrade hardware. A v tom je problém, jelikož desktop klient podporuje max verzi HW8, s ESXi 6.0 přichází verze 11. To způsobí, že pokud máme upgradnutou verzi HW na max, tak nemůžeme editovat VM (upravovat HW). Jediný způsob je downgrade na starší verzi HW vypnutím VM, editací konfigu a jejího opětovného startu. Tím se dostáváme k tomu, zda je úplně nejlepší provozovat ESXi6 a v něm VM, které mají nastavený HW level na 8 (o tři generace ESXi zpět). Více viz Virtual machine hardware versions (1003746)
UPDATE: VMWare uvolnil ESXi 6.0U2, s touto verzí je součástí všech verzí (včetně té Free) web klient, takže konečně.
vCenter je centrální mgmt (a nejen to, běží přes to spousta vymožeností ESXi) pro ESXi hypervisory. Toto běží na windows serveru, jako backend to vyžaduje MS SQL (lze provozovat i na free verzi MS SQL, ale člověk pak může narazit na limity a má smolíka). Pro centrální mgmt je tedy potřeba nemalá investice.
Osobně se dostávám do situace, že mám tolik hypervisorů a tolik vm, že ztrácím přehled, kde co běží. vCenter umožňuje zobrazit všechny hypervisory a všechny vm v jednom rozhraní. Free verze má jen windows klienta, který lze připojit jen ke konkrétnímu hypervisoru a jsou vidět jen VM na tom hypervisoru. Voser.
UPDATE: Lze nainstalovat VMware vCenter Server Virtual Appliance (vCSA), což je VM, kde je Linux + Postgresql + vCenter.
Kolem ESXi se vytvořila velká komunita lidí. Vznikly odladěné skripty na zálohy, vzniklo spoustu webwiki, co pomáhá s nasazením a úpravou free vrze ESXi, vznikl V-Front VIBSDepot, kde jsou komunitní balíčky pro ESXi (Community Packaging Tools ), existuje třeba i balíček pro Proftpd, iperf, Ib-opensm, ovladače pro různý nepodporovaný hw a spoustu dalších věcí. Osobně jsem kromě backup scriptu neměl potřebu nic ze zmíněných věcí nasazovat. Třeba ftp by se hodit mohlo, ale do produkce se mi to nechtělo takto řešit, je to další starost navíc.
Existuje způsob minimální investice, díky které lze zprovoznit všechny API fce v ESXi. K tomu právě slouží koupě balíčku "VMWare Essential Kit", popř. "VMWare Essential Kit Plus". Zakoupením jednoho Essential Kitu je licence na 3 hypervisory/servery (má to limit, jeden server může mít max 2xCPU). Rozdíl mezi Kity viz : Compare VMware vSphere Editions etc. (úplně dole). Součástí je i licence na vCenter essential. Základní verze vyjde tedy na 445EUR (12460,-Kč) + 58,45EUR (1640,-Kč)/rok. Verze Plus, která zpřístupňuje nejen API, ale i několik pěkných fcí ESXi vyjde na 3105EUR(86940,-Kč) + 653EUR(18284,-Kč)/rok
Koupě základní verze Kitu si tedy zpřístupníme API ESXi, takže můžeme používat komerční řešení pro zálohy (jako např. Veam backup), tím získáme i plnou funkcionalitu vMA, dále můžeme používat web clienta a ve finále získáme i centrální mgmt. Toť vše, žádný HA, vMotion apod. To je až součástí Plus Kitu.
Pokud bych měl jít podle ceny a možností, tak člověk bude stoupat po takovém to žebříčku :
(1x licence = 3x ESXi = 12500 + (1600/rok))
Celkem pro 3x ESXi/max 6x CPU na rok :
14 100,-Kč bez DPH
Další rok :
1600,-Kč bez DPH
(1x licence = 3x ESXi = 87000 + (18000/rok))
Celkem pro 3x ESXi/max 6x CPU na rok :
105 000,-Kč bez DPH
Další rok :
18 000,-Kč bez DPH
(1x licence = 1x CPU = 1x ESXi = 25000 + (6900/rok) + 1xvCenter std = 125 860 + (26400/rok))
Celkem pro 1x ESXi, 1x CPU + vCenter na rok :
184 000,-Kč bez DPH
Další rok :
34 000,-Kč bez DPH
(1x licence = 1x CPU = 1x ESXi = 72000 + (15000/rok) + 1x vCenter std = 125 860 + (26400/rok))
Celkem pro 1x ESXi, 1x CPU + vCenter na rok :
240 000,-Kč bez DPH
Další rok :
42 000,-Kč bez DPH
(1x licence = 1x CPU = 1x ESXi = 88000 + (19000/rok) + 1x vCenter std = 125 860 + (26400/rok))
Celkem pro 1x ESXi, 1x CPU + vCenter na rok :
260 000,-Kč bez DPH
Další rok :
45 000,-Kč bez DPH
Jak vidíte, tak licence na jeden CPU vyjde na poměrně zajímavou cifru. Teď si představte, že potřebujete mít více serverů a více CPU a jste s licencema v milionech. Jenomže tím to ale nekončí. V ceníku nejsou zohledněny např. nutné požadavky na vCenter, což je Windows Server = 16000,-Kč bez DPH (v případě OEM verze) + MS SQL Server 2014 Standard (Co nového v licencích SQL Server 2014). Dále je v ceníku počítáno s nejnižší možnou cenou za support : Basic, další možností je mnohem dražší Production.
Myslíte si, že tím to končí? Ale kdepak, potřebujete ještě rozumně řešit backupy. Takže máte tyto možnosti:
Veam je proslulý svou kvalitou a zná ho snad každý,
Veam se dodává i v Essential verzi, která je limitovaná pro 2 CPU patice na server a maximálně může jedna firma nakoupit licenci pro 6 patic.
Přehled a ceny viz : Veeam Backup & Replication v8 Comparsion. Může se tedy licencovat na socket. Kdo potřebuje aspoň pár slušnějších fcí, musí sáhnout po verzi Enterprise, která stojí 30 000,-Kč / Socket. Na tuto edici člověk vstoupí v případě, že přešvihl serverema essential limity. Tudíž má více, jak 6x socket. Nebývá problém mít ve střední firmě minimálně 4x dvouprocesorový server v produkci + další jako backup / failover / test servery. My jsme střední firma a máme cca 17x cpu. Tím se dostáváme na částku 500 000,-Kč bez DPH.
Toto je další způsob, jak řešit zálohy. Vtip je v tom, že tato technologie je sice součástí již zmíněných licencí, ale pro automatizaci celého procesu je potřeba si koupit ještě SRM (Site Recovery Manager), který je licencován na počet zálohovaných VM. Prodává se po 25VM balíčku a je dostupný ve dvou edicích :
Další možností, jak řešit zálohy, je na úrovni storage. Tzn., že by ESXi mělo externí storage, který by uměl replikaci, snapshoty a další věci, což velká externí pole s přikoupeným sw umí. Nebo se může pro storage použít linux server a jeho nástroje (lvm, drbd apod.)
Jak můžete vidět, tak pro kompletní nasazení ESXi včetně backupů musí člověk znát licenční politiku několika firem, přehledy edicí, fcí a dalších věcí a musí vědět, co chce a jaký bude do budoucna vývoj a růst v jeho firmě, aby od začátku nešel s licencema do slepé uličky a nedal za licence ve finále víc, než je potřeba. Dále je potřeba zohlednit i to, co se bude virtualizovat a jaký support chce člověk mít, protože spousta komerčních řešení uznává pro virtualizaci jen VMWare, takže vás v případě problémů se systémem na KVM mohou odpálkovat a vy pak musíte někde rozjet podporované řešení a nasimulovat tam zmíněnou chybu.
Osobně jsem do tohoto blogu sepsal souhrn průzkumu, který jsem dělal asi před půl rokem. Vzhledem k tomu, že jsem nám dělal průzkum na míru, tak jsem ho nemohl zveřejnit, a proto jsem vypíchl jen to nejdůležitější. Doufám, že to není moc matoucí.
My jsme teď na rozcestí, kudy zhruba dál. ESXi free začíná příliš omezovat a znepříjemňovat práci. Chtěl bych řešit trochu lépe zálohy a další věci. Proxmox v základním community supportu vyjde na 5EUR/CPU/měsíc. V případě tedy 17 cpu to vychází na 28 000,-Kč bez DPH / rok a člověk má spoustu věcí součástí, které by musel u ESXi dokupovat.
Tiskni
Sdílej:
Mám tu pestrou sbírku chybových obrazovek. Dá se říct, že vmware se vysírá prakticky kdykoli, kdy s ním mám něco dělat – někdy nejde připojit CD-ROMka, jindy se nejde přihlásit, jindy tě to pro změnu náhodně odpojuje, nejde bootovat z CD-ROMky, pak nastanou „nečekané potíže“ (já už je celkem čekám) a zobrazí se generická windowsí hláška o spadlé aplikaci, u odpojené mechaniky mi to nabízí jen odpojení ale ne připojení (to jen tak pro pobavení), pak zase Fatal Application Error: Null pointer dereference (class cui::NullPointerError) a tak dále a tak dále.
Asi jako kdybys měl dveře do serverovny zamčené zámkem, který se věčně zasekává a když se ti ho konečně povede otevřít, spadne ti na hlavu bedna s nářadím, když se probereš, šlápneš na hrábě a omráčí tě to znova, probereš se ještě jednou a blížíš se ke svým serverům, najednou zjišťuješ, že někdo z klávesnice vydloubal důležité klávesy a ty je musíš mačkat tužkou, kabel k monitoru má studený spoj a obraz věčně vypadává; CD-ROMka buď nejde otevřít nebo rozláme médium.
Otázkou je, zda to tak činíš i ty, nebo ne?.Pamatuji si, když se koupil drahý hw s vmware certifikátem, jak se spustil instalátor esxka a jak to potom napsalo, že to nenašlo vůbec žádnou NIC a že bez NIC odmítá pokračovat. To jsem byl lehce v šoku a těžce nervozní, zda vůbec takovej shit vozit na hosting. Takže se šlo na web toho hw a tam se stáhla spešl instalačka esx pro ten hw. Potom už to našlo NIC a bylo to happy. Tak přesně takhle si ofiko podporovaný hw nepředstavuji. Spíše je to naprostý opak toho, co bych si pod podporovaným hw představoval.
Já si nemyslím, že ESX vychvaluješ.
Klikačku chci, protože základní operace jdou podle mně dělat rychleji, jak v cmd a navíc jsem jediný linuxák v týmu.
Nevím, dosavadní klikačky mě zatím vždy přesvědčily o opaku. Tam, kde mám možnost cli raději použiju cli. Tam, kde tam možnost není nebo je záměrně ztížená, hold používám klikačku a tomu nástroji připíšu další záporné body.
Jednak virtio, jehož drivery chybí pro starší distribuce, resp. je možná mají, ale nástroje v systémech s "/dev/vda" nějak nechtějí pracovat
Jaké nástroje? Proč měl nějaký nástroj zajímat, zda je blokové zařízení sda, vda, nebo třeba /dev/mapper/vg_lv?
takže jedině very slow IDE emulace
Možná jsem to pochopil jinak, ale než používat slow ide emulaci, tak ten ultrasupershit nástroj vykopnu z domu a poletí až do vedlejšího vesmíru. Zatím jsem nikdy nenarazil na problém s tím, že je disk hda, sda nebo vda nebo vg_lv_xxx nebo md2 apod.
Ještě, kdybych si to tak pamatoval ...
No přesně, několikrát jsem si říkal, že si to budu psát. Pokaždé zůstalo pouze u říkání
The embedded database is PostgreSQL which is sized for 5 ESXi hosts or 50 virtual machines, which is the same limitation of the Microsoft SQL Express database embedded with the Windows based vCenter server. So far, vCSA can only utilize Oracle as an external database.V době, kdy jsem psal ten článek, tam byla ještě IBM DB2 a nikoliv PG (s tím bych si poradil / zjistil bych o tom limitu víc).
Provozovat 9 esxi instalaci bez vsphere...to bude novej level lejmovstvi nebo je pisatel sadomasochYsta. To je jako si poridit 9 vagonu bez masinky a tlacit je po jednom růčo.
Proxmox je dobrý a používám ho primárně na kVM pro linux. S windows to u proxmoxu podle příspěvku v jejich forech není zatim až tak ruzove. Zahadné problémy s výkonem nebo zamrzanim. Je taky narocnejsi na nastaveni HA(fencing) a ma co si pamatuji omezeni na 8 nodu. Ale az vyvojari vyresi problemy s windows guesty, zjednodusi HA setup a doladi integrovane zalohovani, tak bude proxmox jednoznacna free volba pred esxi, uz ted maji proxmoxaci nemalo konvertitu z rad byvalich vmware fanboys...
Nicmene je tu jeste jedna moznost, ktera se kupodivu nezminuje az tak casto a to XenServer od citrixu. Pokud bych dnes hledal co nejlepsi reseni pro virtualizaci windows a linuxu, tak jdu do xenserveru. Mame u zakazniku spoustu esxi instalaci od free verze az po Xnodove instalace s vsphere a k tomu par starsich instalaci xenserveru. A po x letech provozu muzu rict, ze co se tyce vykonu a stability je xen vytezem. Pote co uvolnili 6. xenserver se vsema tema funkcema zadarmo neni dnes moc co resit(krome pripadnych certifikaci provozu sw pouze pro vmware) http://xenserver.org/overview-xenserver-open-source-virtualization/open-source-virtualization-features.html . Kdyz se to porovna s free verzi esxi, tak zajemce muze s klidem sbirat celist ze stolu pac uz ma vybrano :) Jako nevyhodu a urcitou hloupost tady povazuji licencni model na opravdu pokrocilejsi funkce jako xen apliance pro zivou migraci z vsphere na xenserver apod. To moc nezvladli, ale holt citrix. Nicmene i s free verzi xenserveru ziskam ultimativne stabilni a vykonou platformu, ktera poskytne zadarmo to co esxi az s esence plus a vyse. Pokud srovnam "pocitove" vmware s xenserverem, tak na xenu to beha o neco malo svizneji a odezvy a prace s platformou celkove je vice responzivni.