Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Samozřejmě zcela legálně, ale vše má menší ale... Bylo nebylo...
Má to naprosto odborný název, říká se tomu "opakované upadnutí na zem". iPhones 5s s rozkašeným displejem, vypadlým tlačítkem, ale přecijen zcela funkční. V takovém stavu nám byl předán s tím, že můj šéf pronesl něco o nerentabilní opravě a koupě nového telefonu pro šéfa jednoho oddělení.
S kolegou jsme trochu zagooglili a začali jsme přemýšlet, že ho za vlastní many opravíme. Kolega od toho nakonec upustil a já měl před sebou těžkou volbu. iPhone má totiž UV tvrditelným lepidlem přilepené vrchní krycí sklo na displej. Když se rozkaší sklo, tak dotyk a vše okolo funguje, není to jako s běžnými Android telefony, kterým praskne vrchní sklo, jenž dělá i dotykovou část a poté nic nefunguje.
Rozhodl jsem se rozebrat iPhone, pomocí horkovzdušky nahřát gorila glass + displej a pomalu střepy odlepovat, následně vyčistit lihem a UV tvrditelným lepidlem přilepit nové krycí sklo (na pokladně ve firmě mají UV světlo na many, takže světlo na vytvrzení lepidla by bylo). Na internetu je spousta ukázkových videí :
iPhone 5S screen replacement / digitizer glass and LCD reinstallation instructions
iPhone 5 front glass replacement only
iPhone 5S Screen Repair Replacement HD teardown Guide
Cena takové akce je do 500,-Kč z aliexpressu. Cena v nadpisu značí, že se asi vše nezdařilo dle představ. Ano, vše šlo celkem dobře, ale zřejmě jsem nebyl dostatečně trpělivý/šetrný a u jednoho z posledních střípků jsem si štípnul roh displeje, kde jsou zrovna napojeny obvody. Už ani nemělo cenu to skládat dohromady a zkoušet funkčnost.
Šel jsem tedy zpět na aliexpress a jal se koupit displej + vrchní sklo, kompletní set za 700,-Kč. Nastal ovšem menší problém. Tento problém byla moje první zkušenost se ztrátou balíku Českou poštou. V Track systému byl stále na Praze120 (to je ta pošta, kde je deklarace a mohou to zadržet celníci). Toho jsem si všiml po pár týdnech a začal jsem to řešit. Mailem mi sdělili, že mám špatné info, že už druhý den po přijmutí mají balík odepsán na výstupu, ať se informuji na doručovací poště. Na doručovací poštu se mi podařilo dovolat asi po týdnu občasného zkoušení. Tam mi řekli, že to není balík, ale obálka, nicméně to tam nemají, ať zkusím poštu v místě doručení.
V poště v místě doručení měli stejné info jako na poště Praha120. Bylo mi řečeno, že je balík ztracen, že je to mrzí, ale občas se stane, že není dobře čitelná adresa, nebo se odlepí nálepka s adresou apod. V takovém případě balík skončí někde u Brna v nějakém skladě. Pravděpodobnost ho získat je prý velmi mizivá a byla mi doporučená reklamace, kterou musí podat odesílatel (to už jsem věděl, protože než jsem začal něco řešit, tak jsem si vše vyzjistil). Zkrátím to, 50 denní ochrannou lhůtu na aliexpressu jsem projel, ale Číňani jsou v tomto ok a poslali mi many na Paypal.
Na aliexpressu mezitím šly ceny nahoru a displeje začaly mít ve specifikacích celkem malé rozlišení (vypadalo to na pěkný šunt). To by se mi už moc nevyplatilo, tak jsem z aukra koupil za 1500,- komplet set origo retina. Výměna se zdařila parádně.
To už je jen takový malý úsměv, protože hned druhý den se mi telefon podařilo zablokovat. Nevím, zřejmě jsem zapomněl pin. Přes web Applu pomocí fce "Hledat iPhone" jsem odblokoval během vteřiny formou výmazu telefonu. Neměl jsem zálohu, takže veškeré instalace a nastavení od začátku.
Konstrukce a rozebíratelnost mně velice mile překvapila. Když si vzpomenu na ty vzlyky uživatelů, jak u iPhone nejde vyměnit baterie, nejde tohle a tohle atd. Není to pravda, jde to a celkem poměrně jednoduše a vnitřek iPhone je pěkně uspořádaný a snadno rozebiratelný. Dokonce si troufnu tvrdit, že je na tom iPhone s rozebíratelností lépe, jak mnoho Android telefonů.
Měl jsem Desire Z, od začátku líná potvora. MIUI romka to značně vylepšila, hw klávesnice parádní, ale výkon opravdu mizerný (a to jsem měl x let přetočený CPU na 1GHz). Postupně jsme do firmy nakupovali android telefony (několik typů jsem musel rootovat, protože romka od výrobce byla tristní) a přišlo mi to jako celkem tragedie. V mém platovém zařazení mám nárok na telefon do cca 6000,- z nabídky O2, protože máme přidělený nějak budget. Rozhodl jsem se raději investovat vlastní many do opravy iPhone, než abych si nechal koupit nějaký android šunt. Další věcí bylo, že už jsem měl plný zuby nepodporovaných telefonů. Kdo chce telefon s podporou (a nemít třeba děravou romku a čekat, až někdo trapným posláním sms prolomí telefon), tak má na výběr tři věci : Nexus, Xiaomi, iPhone. Vše ostatní je o věčné údržbě, řešení alternativních romek, čekání, než to někdo naportuje a odladí apod. Kombinací toho všeho mi vyšlo, že jsem zvolil správnou cestu.
Rozhraní je krásně plynulé, na což jsem se velmi těšil. HW klávesnice z Desire Z mi strašně chybí, stále si na dotyk nemohu zvyknout. Chybí mi na displeji informace o ztlumeném zvuku, chybí mi systray pro aplikace, třeba na androidu aplikace nagios ukazovaly krásně status pomocí barvy tučňáka, v iPhone se musím spokojit jen s občasnými událostmi. Nemohu si zvyknout na poštu, menší barevnou odlišnost (nepřijde mi to tak přehledné jako dřív u Desire Z s MIUI). Přehlednost v kalendáři mi také nepřijde nějak úžasná (můj starý android byl na tom lépe). Nahrání vlastních upozornění a vyzvánění není také úplně přívětivá věc. Na druhou stranu má iPhone pěkné vychytávky v ovládání, na uzamykací obrazovce apod. Spoustu z těchto věcí má samozřejmě i Android, ale né každý výrobce :-/.
iPhone bude asi můj první telefon, kterému pořídím kryt (skoro stejný jako tento : UAG Navigator White). Desire Z jsem nosil po kapsách, což s iPhone dělám také, ale bojím se pádu, protože iPhone jednou padne a sklo praskne. Znám lidi z okolí, jeden pád a ko. Hliníkové šasi je pěkné, ale tolik nepruží, takže pády se zkroutí a displej odstává apod. Samozřejmě s ním neplánuji házet, ale můj Desire Z mi za ty 4 roky padnul na beton 2x. Prostě se stane.
Mno, zatím tedy spokojenost, navíc se nám ve firmě vynořil iPhone 4s, který bude vyřazen a snesl by výměnu displeje + baterie = celkem 1500,-Kč. Ač je to stařík bez LTE, tak na něj stále chodí aktualizace a bude podporovat i iOS9 + se svižností zatím problémy nemá, takže přemýšlím, že taktéž opravím a někoho z rodiny obdaruji.
A do čeho bych šel, kdybych měl skutečně na výběr? Šel bych do Androidu s HW klávesnicí. Kdybych netoužil po HW klávesnici, tak bych asi začal skutečně porovnávat iPhone s nějakým Android Phone, ale asi by to skončilo taktéž androidem. Docela se mi na androidu např. hodila lokální konzole (možnost diagnostikovat routování, dns apod. pěkně z cmd)
Tiskni
Sdílej:
BlackBerry znám jen od pár lidí a nevypadají moc nabušeně. Přecijen Android, nebo iPhone mají tunu aplikací, her a všeho. Ano, občas si rád zahraju šachy, nebo Escape from Room apod.Na BB behaji Android aplikace naprosto bezproblemove (osobni zkusenost). Jediny problem muze nastat na BB s mensim displejem, kde nektere Android aplikace nepocitaji s tak malou uhloprickou (cti "neumi setrit mistem a maji spatne UX") a pouzivani je nepohodlne.
Ale pokud ho nezrušej, tak do něj asi půjdu, ale ještě by to chtělo nějakej GPIO modul.Myslim, ze Ara projekt Google nezrusi a skutecne pristi rok vyda. Kazdopadne jsem 100% presvedceny, ze hodne lidi bude chtit GPIO modul pro Ara (jinymi slovy bude zajem o mobilni RasPi) a tento se velice rychle objevi na trhu (bude to vlastne pouze radic a to ani ne prilis slozity).
Jestli znáš něco lepšího, sem s tim.Amarouny
Když si vzpomenu na ty vzlyky uživatelů, jak u iPhone nejde vyměnit baterie, nejde tohle a tohle atd.Tak průměrný uživatelé iPhonu si nebudou montovat přídavnej acupack nebo hackovat nabíjecí čip