abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
včera 01:00 | Nová verze

Po více než pěti měsících od vydání verze 3.11.0 byla vydána nová stabilní verze 3.12.0, tj. první z nové řady 3.12, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze zmínit počáteční podporu architektury mips64 (big endian) a programovacího jazyka D.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
29.5. 23:00 | Komunita

Coffee Run je další krátký open source film od Blender Animation Studia. Vše o filmu na Blender Cloudu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 5
29.5. 16:33 | Nová verze

Byla vydána nová verze 2020.06.01 distribuce BlackArch Linux (Wikipedie). Jedná se o distribuci založenou na Arch Linuxu zaměřenou na penetrační testování a výzkum počítačové bezpečnosti. Z novinek lze zmínit přes 150 nových nástrojů. Aktuálně jich je 2553.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
29.5. 14:11 | Komunita

V dubnu loňského roku získal multiplatformní open source herní engine Godot (Wikipedie) 50 tisíc dolarů z programu Mozilla Open Source Support (MOSS) Mission Partners na portaci Godot Editoru na webové technologie (HTML5 a WebAssembly), vylepšení podpory WebRTC, přidání podpory WebSocket a vytvoření 3D modelů pro nová dema. Fabio Alessandrelli dnes přestavil jeden z výsledků: Godot Editor běžící ve webovém prohlížeči.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
29.5. 13:44 | Nová verze

Včera bylo oznámeno přejmenování Raspbianu, tj. linuxové distribuce určené především pro jednodeskové miniaturní počítače Raspberry Pi, na Raspberry Pi OS. Dnešní příspěvek na blogu Raspberry Pi a také video na YouTube představuje květnové novinky již v Raspberry Pi OS, konkrétně ve verzi 2020-05-27. Zdůrazněny jsou například nové aplikace Bookshelf a Magnifier. Detaily v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
29.5. 11:11 | Pozvánky

Dnes od 16:00 do 19:15 a zítra od 9:00 do 15:00 lze virtuálně navštívit festival novodobých kutilů Maker Faire Prague Online 2020.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
28.5. 22:22 | Zajímavý projekt

S pomocí 3D tiskárny vyrobitelná klávesnice Katy K80CS (Deskthority, Geekhack) inspirovaná Kinesis Advantage je nyní open hardware – včetně souborů STL nově pod licencí Creative Commons BY-SA. Firmware byl dostupný již dříve. Jedná se o alternativu k populárnímu projektu Dactyl s řadou forků včetně varianty Dactyl-Manuform (viz též galerii, kterou spravuje Xah Lee).

Fluttershy, yay! | Komentářů: 78
28.5. 22:11 | Nová verze

Android Studio (Wikipedie), tj. oficiální integrované vývojové prostředí pro vývoj aplikací pro mobilní operační systém Android, bylo vydáno v nové stabilní verzi 4.0. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a také na YouTube.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
28.5. 15:33 | Nová verze

Byla vydána verze 1.14 systému pro správu a verzování zdrojových kódů Apache Subversion (Wikipedie). Jedná se o LTS verzi. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 7
28.5. 14:22 | IT novinky

V červnu loňského roku bylo představeno Raspberry Pi 4 s 1 GB, 2 GB a 4 GB RAM. Dnes přibyla varianta s 8 GB RAM za 75 dolarů. Současně bylo oznámeno přejmenování Raspbianu na Raspberry Pi OS. K dispozici je beta verze 64bitové varianty. Minulý týden byla oznámena beta verze firmwaru umožňujícího bootování Raspberry Pi 4 z USB místo z SD karty.

Ladislav Hagara | Komentářů: 9
Kdy přecházíte na nové vydání distribuce/OS?
 (14%)
 (13%)
 (21%)
 (7%)
 (3%)
 (41%)
Celkem 365 hlasů
 Komentářů: 0
Rozcestník

Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR

1.1.2018 23:25 | Přečteno: 2843× | plky | poslední úprava: 2.1.2018 04:13

JE, tak jako vše, má své výhody i nevýhody, ale je evidentní, že pro ČR jsou volbou číslo jedna.Současný stav elektráren v ČR

Podíl paliv a technologií na výrobě elektřiny brutto [GWh]
podíl paliv a technologií při výrobě elektřiny v čr

Jak je vidět, tak JE pokrývají necelou třetinu výroby elektrické energie v ČR. 50% pokrývají tepelné elektrárny spalováním uhlí a 8% tepelné elektrárny spalováním plynů. Minoritou je pak bioplyn, fotovoltaika, biomasa, vodní elektrárny atd.


Fotovoltaika

Na to, že fotovoltaiku vidíme na každém rohu, přidává do soustavy opravdu nic. Z ekonomického hlediska se ani nejedná o výhodný zdroj energie pro jednotlivce, protože hypotetická návratovost investice je 15-20 let, což sází na to, že se nic nerozbije, nebudou žádné vedlejší investice do údržby a samozřejmě se spoléhá na odpovídající počasí. Reálná návratovost mi tedy přijde spíše jako zbožné přání a spíše než kvůli ušetření je fotovoltaika vhodná pro jednotlivce v případě potřeby nějaké nezávislosti, nebo mít elektřinu v nedostupných oblastech / řešit absenci elektrické rozvodné sítě.

Pokud budeme počítat podle této tabulky :
Seznam největších fotovoltaických elektráren v Česku,
tak je tam uváděna výroba 40,4GWh/rok s tím, že se elektrárna rozkládá na 82,5ha. Temelín s Dukovany dá ročně 24TWh. Řekněme, že jedou fityfifty, takže potřebujeme nahradit 12TWh pomocí FVE (prostě jednu JE).
To jsme na rozloze 12 000 / 40,4 = 269 * 82,5 = 24 505ha
K tomu potřebujeme ještě nějakou úložnu energie. Tzn., buď nějakou přečerpávačku, nebo baterky.
To si nejde ani představit. Jinak zastavěná plocha v ČR má asi 133 000ha. A zastavěná je z pohledu katastru, tzn., nejen domy, ale cokoli. Kdyby jsme chtěli nahradit jednu JE, tak i kdybychom FVE nainstalovali na všechny střechy v ČR a všechny by měly správný sklon na Sluníčko, tak bychom jednu JE nenahradili.
A teď si vezměte v potaz, kolik střech má špatný sklon, nebo nevhodnou konstrukci na uchycení FVE.


Vodní elektrárny

V ČR není tolik možností jako v jiných zemích a ani v jiných zemích to není s vodou tak úžasné. V tomto mají značnou výhodu Norové, nebo také Švédové, ale v naší kotlince s pár potůčky nelze čekat nějaký větší rozvoj. Největší naší vodní elektrárnou (když pomineme přečerpávačky) je Orlík se svými 364MW [wiki]. Osobně jsem se byl podívat do vodní elektrárny Lipno, doporučuji.


Přečerpávací

Přečerpávací elektrárny slouží k akumulaci energie a vyrovnávání špiček. V době poklesu odběru se do nich načerpává voda (naplňují se nádrže někde na kopci) a ve špičkách se pouští dolů a zajišťují výrobu energie. Osobně jsem se byl podívat ve Štěchovické přečerpávačce, ale Dlouhé Stráně se svým výkonem 650MW na mně stále čekají.


Větrné

Např. Německo je skoro jedna velká placka o velké rozloze s řidším osídlením. Tam mohou vítr poněkud lépe využít. Za první pololetí roku 2017 nainstalovali v Německu 790 větrných elektráren o kapacitě 2 281MW, celkově měli k 30.6.2017 nainstalováno 27 914 větrných elektráren o celkové teoretické kapacitě 48 024MW [Strong onshore wind expansion during transition, clear risks in 2018/19].
Reál je takový, že během prosince byla průměrná výroba 19 GWh s tím, že na Štědrý Den 34GWh. V posledním kvartálu 2017 překonaly větrné elektrárny v Německu hnědouhelné [oenergetice.cz].
Bohužel, ani toto není reál, reálný stav vypadá asi nějak takto :
Co nám současný podzim říká o možnostech německé Energiewende
Jinými slovy, od ideálu krásy to má hodně daleko.

Ten, kdo někdy v poslední době cestoval po Německu, ví, že větrné elektrárny jsou všude, i ve městech. Pohled je to ze začátku celkem ohromující, ale ve výsledku nikterak pěkný. Vzhledem k jejich výšce musí mít noční osvětlení, což světelnému smogu moc nepomáhá :-/.

Pokud jde o ČR, není výjimkou instalace větrných farem na vršky kopců, jedním z takto obsazených kopců jsou Krušné Hory. Kdo tam nebyl, viz mapka. Znám jednu menší dědinu v Krušných nedaleko jedné z takových farem, pokud vítr fouká směrem od farmy k dědině, tak je farma slyšet. Kromě tedy světelného smogu je možná i produkce hlukových emisí.
O větrných elektrárnách a stavu v ČR je tento zajímavý článek, který mj. popisuje realizovatelný potenciál u nás, jenž není nijak ohromující :
Větrné elektrárny včera, dnes a zítra.


Biomasa a bioplyn

Do biomasy patří různé hmoty organického původu, ať už jde o zbytky rostlin, nebo dřevo apod. Spalováním biomasy tu je s námi velmi dlouho, ale nějaká zásadní výroba el. nelze očekávat.

Pro výrobu bioplynu se většinou používá kukuřice (může se použít i jiná rostlina, např. krmný šťovík). Jedná se tedy o proces, kdy se pěstuje něco, aby se z toho mohl vyrobit plyn a ten následně spálit. Pěstováním kukuřice ve velkém jasně ukázalo to, co věděli naši předci a jejich předci atd. Prostě velké zvětrávání horniny, záplavy atd. Proto také vyšlo několik novel zákona, který toto pěstování omezuje. Obdobná hloupost se nyní děje s pěstováním a spalováním řepky.


Geotermální

Vyjádření ke Geotermální energii má na svých stránkách ČEZ :
Geotermální energie.
Dobré shrnutí je zde :
vyuziti_geotermalni_energie.pdf
Tzn., v ČR to taktéž nevypadá dobře. Pro takto získávanou energii je dobrý Island, či Itálie, prostě tam, kde je větší tektonická aktivita, což zase sebou nese rizika provozu. Nakonec těch rizik je tam poněkud více, i když to tak zprvu nevypadá, hlavní problémy jsou možné kontaminace podzemní vody i vzduchu (uvolňování skleníkových plynů apod.). Každopádně na velký energetický potenciál to u nás po prvních průzkumech nevypadá, píše se o minimálně 60 lokalitách o celkovém výkonu 250MW. Potenciál pro vytápění je na mnohem lepší úrovni, je uváděno 2000MW pro ČR, což už tak špatně nevypadá.
Teoreticky by při dalších průzkumech mohlo jít v ČR vybudovat geotermální elektrárny o celkové kapacitě 3200MW. Co jsem tak zjistil, tak je mj. problém i v tom, že dokud se to nepostaví, tak se nebude přesně vědět, zda a jakou funkčnost takový vrt bude mít. Každopádně nějaké pokusy u nás jsou, viz třeba wiki cz a wiki en. Celosvětová produkce elektrické energie z geotermálních elektráren činí aktuálně asi kolem 13 000MW. Jedná se tedy o výrobu el. energie, která ani ve světě neslaví velké úspěchy.


Uhelky

Jen pro zajímavost, kdo z vás ví, že do našich uhelných elektráren se dováží část uhlí z USA?
Převážně kupujeme uhlí od Němců a Poláků. Současný stav u Poláků je takový, že nakupují a dováží z USA, viz :
Polský exportér Weglokoks musí přeprodávat uhlí z USA, domácí spotřeba roste
Poláci musí dovážet uhlí z USA
a podobně je na tom stav i na Ukrajině.

Důvod dovozu je asi tento :
Břidličný plyn způsobil v USA přebytek uhlí a jeho vývoz,
tj. je levnější dovážet z USA, než ho tady těžit / nakupovat od sousedů.

Pokud si tedy někdo myslel, že s uhelkama to být horší nemůže, tak je evidentní, že se mýlil :-/.


Celková výroba el.

V současné době máme celkem velké přebytky el. energie. Tyto přebytky se co rok nepatrně zmenšují, jak nám roste spotřeba. Za rok 2016 se jednalo o skoro 11TWh přebytků, viz tabulka :
saldo v čr 2016 GW


Plány ohledně JE

V současné době existuje několik plánů na další rozšiřování našich JE.


Dukovany (4x 510MW)

Zde se bude prodlužovat životnost současných bloků (Rakušáci opět budou stávkovat). V současné době jsou tu s námi Dukovany 30let. Při dobré péči lze provozovat JE do 40 i více let (jak již nám ukázaly některé státy v EU, či USA). Původní výkon měly Dukovany menší, ale po rekonstrukci se výkon bloků zvedl z 440MW na 510MW

Dále je v plánu konečně postavit pátý blok o výkonu 1000MW (někde i zazněla šuškanda o dvou blocích, ale to je spíše hodně vzdálená budoucnost). Vzhledem k životnosti současných bloků je toto priorita číslo jedna. Rozhodnutí o výstavbě a další plány jsou vyžadovány po současné vládě. O Dukovanech se mluví čím dál tím častěji. Oproti Temelínu mají ale jednu značnou nevýhodu, Temelín se stavěl už s tím, že tam budou celkem 4 bloky, ale Dukovany s pátým nepočítali, tudíž je třeba nejdříve řešit výstavbu dopravních aj. tras.


Temelín (2x 1055MW)

Temelín v současné době provozuje dva bloky o výkonu 2x1055MW. V plánu je postavit další dva bloky o výkonu 2x 1100MW. ČEZ už měl vypsaný tendr na výstavbu dvou bloků v Temelíně, ale v roce 2014 jej zrušil kvůli tomu, že vláda neposkytla státní garance. Od té doby ČEZ preferuje dostavbu bez tendru pomocí mezivládní dohody. Důvody jsou značná omezení, kdy v případě tendru nejde moc hýbat s požadavky (např. v případě změny zákona o JE by nebylo možné moc dobře změnit zadání), což v případě mezivládní dohody nehrozí. Podobné je to ohledně financování.


Ukládání radioaktivního odpadu

O ukládání radioaktivního odpadu se stará SÚRAO. V Dukovanech je nejmladší úložiště, kam se ukládá nízkoaktivní odpad z Dukovan a Temelína. Toto není určeno ke skladování vyhořelého paliva. To je zatím skladováno v dočasných meziskladech v obou JE. Podobně to mají i jiné státy. Dlouhodobé řešení je prozatím jen výstavba hlubinného dlouhodobého skladiště, kam by se vyhořelé palivo přesunulo po 50 letech z meziskladu. Již proběhly geologické průzkumy a byly navrženy místa pro výstavbu takového projektu. Plán je začít s výstavbou v roce 2050 a její dokončení v roce 2065. Více informací lze najít na : nechcemeuloziste.cz, nebo : Úložiště radioaktivního odpadu.
Jako první na světě začalo budovat dlouhodobé skladiště radioaktivního odpadu Finsko (zdroj1, zdroj2), do země kopli koncem 2016/začátkem 2017.


Recyklace radioaktivního odpadu

Recyklace radioaktivního odpadu je značně problematická. Každopádně k částečné recyklaci již dochází a proces se stále vylepšuje. Nejvíce je zatím používáno palivo MOX vzniklé částečnou recyklací, viz podrobnější popis :
MOX – Jaderné palivo pro moderní reaktory
Další technologií je Ruské palivo REMIX, viz podrobněji:
Rusko vyvinulo REMIX palivo pro reaktory VVER-1000

Stále se tedy vyvíjí způsob, jak dostat z paliva více a více energie a mít tak menší odpad, který stále není úplně tak odpad, jelikož je možné jej v budoucnu dále využít, až pokročí technologie dál a dál. Padesátiletá čekajda v meziskladu a nové technologie a reaktory na obzoru zatím státy moc nenutí k výstavbě hlubinných trvalých úložišť.


Reaktory

V oblasti reaktorů dochází stále k velkému výzkumu a Rusko je jedním z lídrů. Je velmi pravděpodobné, že nové reaktory do Temelína a Dukovan budeme mít právě od Rusů, konkrétně III. generaci, kterým je VVER1200.
Rusové taktéž zprovoznili tzv. rychlý reaktor, který chladí sodíkem a z bezpečnostního hlediska odpovídá generaci III+ :
Nejvýkonnější rychlý reaktor BN-800 běží na plný výkon
Rychlý jaderný reaktor BN600
Menší citace:
"Sodíkový reaktor navíc umožňuje „spalovat“ transurany, což jsou látky s vyšším protonovým číslem, než má uran, generované v průběhu provozu jaderného reaktoru. Tyto látky jako například americium a curium se vyznačují velmi dlouhými poločasy rozpadu, což znamená, že použité jaderné palivo bychom museli izolovat od životního prostředí po desítky tisíc let. Separací transuranů jsme schopni tuto dobu zkrátit na stovky let."


Simulátor JE

Existuje několik simulátorů jaderné elektrárny. Namátkou třeba tento formou webové aplikace :
www.nuclearpowersimulator.com (napoprvé jsem dal 8056 bodů, 100% uspokojení lze od 101MW, bez poruchy jsem se dostal skoro až na 104MW a s totálním KO na 109,1MW)
Dále Simulátor přímo od ČEZu (resp. je to sw na zakázku z : www.mii.cz):
Jaderný reaktor na vašem PC
Nebo simulátor na Steamu :
Nuclear Power Plant Simulator
Jen prohlídka konstrukce JE :
Nuclear Reactor Simulator


Závěr

Jak je tedy vidět, fotovoltaika nás nespasí, i kdybychom využili maximální potenciál větru u nás, tak nás taktéž nespasí. Voda má ještě nějaké rezervy, ale zase nic, co by nás nějak vytrhlo. O biomase a bioplynu nelze ani mluvit. Pokud si nechceme zamořovat ovzduší tepelkama, tak není ani jiná možnost, než používat jádro. Samozřejmě se bavíme o aktuálním stavu a aktuálních technologiích. Za 50 let se může lecos změnit, ale dnes prostě nelze zahálet a musí se začít s výstavbou dalších bloků k našim JE.
Jinak velmi pěkné shrnutí ohledně JE viz :
Současný stav a budoucnost jaderné energetiky

Každopádně první JE byla spuštěna v roce 1942 na Universitě v Chicagu. První elektrárna, která dodávala do sítě, byla zprovozněna v roce 1952 v bývalém SSSR. Funkční JE je tedy s námi již 66let a pokud půjde vývoj podobným tempem jako doposud, tak věřím, že za 100 let už budeme umět využít současné vyhořelé palivo natolik, že pro nás již nebude představovat hrozbu.


Zdroje

Kdo má zájem, doporučuji prostudovat velmi dobře propracované články na osel.cz od p. Wagnera.
Koho zajímá nehoda ve Fukušimě, tak doporučuji : Fukušima I pět let poté

Energetický regulační úřad
www.osel.cz
oenergetice.cz
www.cez.cz
www.dukovany.cz

       

Hodnocení: 81 %

        špatnédobré        

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

vencour avatar 2.1.2018 00:07 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
No fajn. Shrnul jsi to. Nebo to mělo nějaký hlubší smysl? Má tohle být rozhodující motiv k přesvědčení Parlamentu a Vlády pro dotace apod.?
Nic objevného v tom nevidím.
Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
Max avatar 2.1.2018 00:25 Max | skóre: 68 | blog: Max_Devaine
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Ano, má to být shrnutí současného stavu a odkazy a vysvětlení pro ty, co se o to moc nezajímají a věří třeba ve vítr a slunce.
Divil by jsi se, kolik lidí ti bude tvrdit, že jsou zásadně proti JE, že chtějí obnovitelné zdroje.
Zdar Max
Měl jsem sen ... :(
msk avatar 4.1.2018 15:48 msk | skóre: 27 | blog: msk
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Mna to zaujalo a diky za tu pracu. Hlavne som zhrozeny z objemu uholnych elektrarni a zhnuseny s topolankovych zlodejskych fotopicovin.
2.1.2018 01:19 Sten
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Nevyužitelnost fotovoltaiky a biomasy (resp. bioplynu) se opírá pouze o dojmy a malé nasazení v současnosti. Úplně stejný argument by fungoval proti jaderné elektřině před 40 lety.

Chybí geotermální zdroje. U nich je dost zásadní problém, že se velmi těžko vyčíslují, protože většina je používaná na výrobu tepla, ne elektřiny. Jenže bez nich se to teplo někde vzít musí – a to typicky právě z elektřiny.

Chybí vyčíslení rizik jaderné energetiky. Třeba taková maličkost, že bez státní záruky nejde jaderné elektrárny ani pojistit, protože takové riziko si na sebe nevezme žádná zajišťovna, a ani postavit, protože mírný pokles ceny energií (který je s obnovitelnými zdroji velmi realistický) by znamenal, že se náklady na stavbu za celou životnost elektrárny nevrátí. Náklady na likvidaci se navíc do nákladů počítají jen symbolicky, protože to by se už vůbec nevyplatila. Pořád se spoléhá na to, že v budoucnu se to vyřeší nějak lépe. Mezitím některé elektrárny dosluhují a žádné lepší řešení, než to zabetonovat a po tisíce let to čas od času přebetonovat tlustší vrstvou, není.
Max avatar 2.1.2018 01:47 Max | skóre: 68 | blog: Max_Devaine
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Fotovoltaika má podle mně přínos, ale né u nás.
Vítr je jasný, ten není a kde je, tam je CHKO apod.
Výhody a ekonomičnost bioplynu jsou značně sporné, důvody jsem uvedl.
Státní záruky jsem zmínil právě u tendru ohledně Temelínu, ale ano, jen okrajově.
Ano, všichni tak nějak spoléhají, že se problém s vyhořelým palivem nějak v budoucnu vyřeší. Postupuje se po malých krůčkách a zatím to nevypadá jako neřešitelný problém.
Vyjádření ke Geotermální energii má na svých stránkách ČEZ : Geotermální energie.
Dobré shrnutí je zde : vyuziti_geotermalni_energie.pdf, tzn., že v ČR to taktéž nevypadá dobře. Pro takto získávanou energii je dobrý Island, či Itálie, prostě tam, kde je větší tektonická aktivita, což zase sebou nese rizika provozu. Nakonec těch ryzik je tam skutečně hodně, i když to tak zprvu nevypadá. Je možná velká kontaminace vody i vzduchu. Každopádně velký energetický potenciál to u nás taktéž nemá, resp. to má jen potenciál pro vytápění, nikoli pro výrobu el.
Zdar Max
Měl jsem sen ... :(
2.1.2018 02:08 Sten
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Fotovoltaika a biomasa funguje v Německu, proč by neměla fungovat u nás?

Nejde o vyhořelé palivo, jde o vysoce radioaktivní části elektrárny (reaktor, primární okruh), se kterým se nedá nic dělat, než to zabetonovat.

V tom odkazovaném shrnutí se odhaduje využitelnost geotermální energetiky pro výrobu elektřiny za současné technologie na 26 TWh ročně. To je jako Dukovany a Temelín dohromady. Tomu bych neříkal, že to nemá velký potenciál.
Max avatar 2.1.2018 02:43 Max | skóre: 68 | blog: Max_Devaine
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Ano, je to tak, jistých je oněch uvedených 250MW s tím, že výhledově(po dalších průzkumech) by to mohlo být 3200MW. Problém je, že ani těch "jistých 250MW" není vzhledem k náročnosti jistých a výsledek nelze moc dobře říci dopředu.
Dále ano, teoreticky je výsledných 26TW ročně více, než vyrobí Temelín a Dukovany, ale také je teoreticky Temelín + Dukovany větší, jak 3200MW. Tím chci říci, že teoretické maximum nemusí být reálné maximum.
Mno, jsem zvědavý, kam dospěje ČEZ se svými pokusy na serveru.

Ohledně reaktoru a primárního okruhu, to spadá pod středně aktivní odpad, ne? Teď si nejsem jist. Nějaké info jsem našel např. zde u odpůrců JE : RADIOAKTIVNÍ ODPAD
Zdar Max
Měl jsem sen ... :(
Max avatar 2.1.2018 04:04 Max | skóre: 68 | blog: Max_Devaine
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Jinak k té fotovoltaice a biomase. U nás to také samozřejmě funguje, ale spočítej si, kolik by jsi potřeboval FVE (+ něco na akumulaci) na náhradu jedné naší JE, viz můj odhad níže.
A nebo si spočítej, kolik by jsi potřeboval spálit biomasy na náhradu další JE.
A to nejsme ani u náhrady uhelek a rozšiřování produkce do budoucna. Když vezmeme čistě teoretická maxima, tak pomocí Geo nahradíš obě JE (to je víc, jak optimistický úlet) a pomocí FVE + větru + biomasy nahradíš půlku tepelek. Zbyde ti nahradit druhá půlka tepelek + uspokojit další navyšující se poptávku.
I když si tedy vycucám z prstu nejpříznivější hausnumera pro OZE (navíc s technologiemi bez know how), tak to nejde dát ani v teoretické rovině.

Jinak už jsem v článku zmínil, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými státy. Tvůj dotaz je pak na úrovni dotazu typu : "Proč u nás nejde vyrábět většina energie pomocí vody, vždyť v Norsku to funguje".
Zdar Max
Měl jsem sen ... :(
Jendа avatar 2.1.2018 10:07 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Fotovoltaika
Už si umí poradit s výkyvy aniž by museli nouzově pálit dinosaury nebo kupovat elektřinu v zahraničí?
a biomasa
Jakou plochu bys potřeboval a kolik ostatních věcí (hnojiva, úrodná půda a tak) spotřebuješ?
se kterým se nedá nic dělat, než to zabetonovat
Good point. Tak co to prostě zabetonovat, ideálně někde hodně daleko a hluboko?
5GBioShield | "Gravitace vyvrácena pokusem" | Tvoje složka chrání mě, moje složka chrání tebe.
2.1.2018 12:02 tabulky
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Jakou plochu bys potřeboval a kolik ostatních věcí (hnojiva, úrodná půda a tak) spotřebuješ?

viz
Ovoce avatar 2.1.2018 02:12 Ovoce | skóre: 14 | blog: Vyplizlo_ze_zivota
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Fotovoltaiku bych fakt neházel do žita. Má obrovskou výhodu v tom, že se dá dělat v malém všude a instalace jednotlivých stanovišť je snadná věc (není dokonce ani třeba někde betonovat plochu), což je asi ideální stav, kdy to může stavět spousta menších hráčů a ne státy (efektivita vynaložených prostředků...)

Druhá věc: bezpečnost. Jádro bude hrozně prodražovat a komplikovat nutnost extrémního zabezpečení reaktorů, odpadu, všech souvisejícíh pracovišť, paliva, nakonec i před vojenskou a teroristickou hrozbou - to je ohromnej bolehlav, ale vzhledem k tomu, jakej obrovksej průser může zamoření udělat, se to prostě nedá ignorovat - ne v malém státu jako jsme my, kde si prostě nějaku "zónu" nemůžeme dovolit.

Tohle u větru, slunce není, sekundární náklady na zabecpečení, mnohonásobné jištění, bytí na pozoru před chybou obsluhy tu nejsou, protože to je jednoduchá technologie co nemůže nadělat moc paseku a je rozdělené do mraků malých jednoduchých zařízení. To mi přijde z inženýrského hlediska velká výhoda a musí v tom být potenciál k fakt levné výrobě. Tudíž bychom měli do fotovoltaiky nebo jiných technologie využití energie ze slunce investovat aspoň tolik co do jádra a vymáčknout z toho, co se dá, potenciální odměna tam může být fakt slušná, IMHO. V ty investice počítám i budování zařízení na skladování energie a krytí špiček. To je IMHO oblast, která potřebuje investice nejvíc ze všeho. Jestli mají 1-2 nové jaderné bloky stát nevím, aspoň 400-500 miliard s velkou šancí na velké další prodražení a stavět se dvacet let (a být nemožné bez masivní státní podpory), tak IMHO fakt uděláme líp, když vrazíme peníze do těchhle jednoduchých technologií a skladování, s takovým astronomickým balíkem by se mělo dát něco zajímavýho dosáhnout.
Agent avatar 2.1.2018 03:14 Agent | HC city
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
A to skladování přebytečné energie si představuješ jak, miliony tun baterií? By mě zajímaly náklady na recyklaci.

Dál by mě zajímalo, co zdravotnický materiál, všechny ty ozařovače, rentgeny, ct a bůh ví co všechno, to se likviduje jak, taky se to skladuje? O tom se nemluví. Pokud jo, mohlo by se to skladovat v těch vysloužilejch JE.
Nevěděl zpočátku, co si počít, jak žít, co dělat, ale brzy se vpravil do role samotáře.
Max avatar 2.1.2018 03:45 Max | skóre: 68 | blog: Max_Devaine
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
To se bere jako nízko aktivní radioaktivní materiál viz již v článku zmiňované :
https://www.surao.cz/
Zdar Max
Měl jsem sen ... :(
Jendа avatar 2.1.2018 10:09 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
rentgeny, ct
No offense, ale doporučuji si před pokračováním v diskuzi přečíst něco o základních vlastnostech ionizujícího záření.
5GBioShield | "Gravitace vyvrácena pokusem" | Tvoje složka chrání mě, moje složka chrání tebe.
Agent avatar 3.1.2018 03:52 Agent | HC city
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Námitku uznávám, jsem laik, jen tak mě napadlo, že z toho může být taky odpad, ale asi to nebude nic moc vážného, jak psal Max výše.
Nevěděl zpočátku, co si počít, jak žít, co dělat, ale brzy se vpravil do role samotáře.
Jendа avatar 3.1.2018 04:59 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Není z toho žádný radioaktivní odpad…
5GBioShield | "Gravitace vyvrácena pokusem" | Tvoje složka chrání mě, moje složka chrání tebe.
Bystroushaak avatar 3.1.2018 09:45 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Z kobaltových zářičů v nemocnici je.
Jendа avatar 3.1.2018 11:17 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Proto jsem citoval explicitně "rentgeny, ct". Tam vypneš napájení a je to kus mědi a skla.
5GBioShield | "Gravitace vyvrácena pokusem" | Tvoje složka chrání mě, moje složka chrání tebe.
Bystroushaak avatar 2.1.2018 11:20 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
A to skladování přebytečné energie si představuješ jak, miliony tun baterií? By mě zajímaly náklady na recyklaci.
To je relativně neefektivně řešitelné, pokud bude vůle. Kromě přečerpávaček se dají stavět podzemní elektrárny na stlačený vzduch, roztáčet setrvačníky (to se fakt reálně používá), rozjíždět vlaky a tak podobně.
Grunt avatar 2.1.2018 12:12 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
A jak uskladníš energii kterou vygeneruješ v létě a budeš potřebovat v zimě?
Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
2.1.2018 12:35 tabulky
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
normálně - zpětně s ní roztočí větrníky, tím nastartuje přízemí jet stream - a na ten se zase v zimě připojí a pojede to ne?
Grunt avatar 2.1.2018 12:41 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Tož jako nápad dobrý…
Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
Max avatar 2.1.2018 03:30 Max | skóre: 68 | blog: Max_Devaine
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Pokud budeme počítat podle této tabulky : Seznam největších fotovoltaických elektráren v Česku, tak je tam uváděna výroba 40,4GWh/rok s tím, že se elektrárna rozkládá na 82,5ha.
Temelín s Dukovany dá ročně 24TWh. Řekněme, že jedou fityfifty, takže potřebuješ nahradit 12TWh pomocí FVE (prostě jednu JE).
To jsme na rozloze 12 000 / 40,4 = 269 * 82,5 = 24 505ha
K tomu potřebuješ ještě nějakou úložnu energie. Tzn., buď nějakou přečerpávačku, nebo baterky.
To si nejde ani představit. Jinak zastavěná plocha v ČR má asi 133 000ha. A zastavěná je z pohledu katastru, tzn., nejen domy, ale cokoli. Kdyby jsi chtěl nahradit jednu JE, tak i kdyby jsi to nainstaloval na všechny střechy v ČR a všechny by měly správný sklon na Sluníčko, tak by jsi jednu JE nenahradil.
A teď si vem, kolik střech má špatný sklon, nebo nevhodnou konstrukci na uchycení FVE.

Vítr jak bylo zmíněno, u nás moc nepůjde ve velkém, takže zbývá risknout geotermální energii, kde celková světová produkce je jen přes 13000MW a riskuješ zamoření spodních vod a bůh ví co dalšího (vrtá se do 5km hloubky, někdy méně), takže ani toto není bez rizika a navíc tím dvě JE nahradíš o fous, samozřejmě teoreticky. A další problém jsou tepelky a případné navyšování spotřeby v budoucnu.
Zdar Max
Měl jsem sen ... :(
Grunt avatar 2.1.2018 12:08 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Vítr je jasný, ten není a kde je, tam je CHKO apod.
Ale on vítr je. A to skoro všude. Doporučuju mrknout na sondážní měření akorát jak na sviňu ho není moc u země ale ve větších výškách (ba co víc, od určitých výšek jsou proudy které nikdy neutávají a je v nich ukryto neskutečné množství energie).
Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
Max avatar 2.1.2018 02:04 Max | skóre: 68 | blog: Max_Devaine
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Jop, info o GEO jsem do článku doplnil, díky, toto mi úplně vypadlo.
Zdar Max
Měl jsem sen ... :(
2.1.2018 08:54 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Přesně tak, ty náklady, které dnes platíme jinak, způsobují, že se jaderné elektrárny vůbec nevyplatí ekonomicky. Nemám nic proti jaderným elektrárnám po technické stránce, z hlediska bezpečnosti je to o několik úrovní lepší technologie, kterou jako lidstvo využíváme, než cokoli dalšího. Problém je s tím ukládáním odpadu, tisíce let jsou pořád mimo jakákoli měřítka. Ale jsem proti, protože se nevyplatí ekonomicky a nehodí se do současné a budoucí energetiky – je to jeden velký těžkopádný zdroj.

Ostatně že jsou jaderné elektrárny neperspektivní je vidět i z toho, že se ve světě žádná nová jaderná elektrárna nepřipravuje, všechny rozestavěné překročily termíny i rozpočet a u některých se uvažuje, zda se do toho mají dál lít peníze.
Max avatar 2.1.2018 09:28 Max | skóre: 68 | blog: Max_Devaine
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Mno, s tím nepřipravováním nových bych si nebyl tak jist. Vzhledem k délce výstavby jsou roční statistiky trochu mimo.
Jen Rusko má rozjeté čtyři kousky, a to například v roce 2014 spustilo BN-800 a po otestování započalo hned výstavbu BN-1200.
V Británii dosluhují a zatím to vypadá, že budou obnovovat a od jádra neutečou.
Dokonce čím dál častěji se mluví o tom, že Poláci půjdou taktéž do jádra.
Pokud ohledně těch zpoždění máš na mysli Mochovce na Slovensku, tak to vypadá skutečně na velkou komedii, nicméně staví, nabírají další zpoždění, ale finál se blíží.

Každopádně jaké má podle tebe ČR možnosti v jiných oblastech výroby energie? Protože pokud nechceme JE a tepelky, tak musíme mít nějakou náhradu, ale jaký zdroj nám dokáže nahradit JE+Tepelky+bude počítat s navyšováním spotřeby?
Protože nikomu se nelíbí jaderný odpad, to je myslím jasné, ale je jiná možnost, než jít do JE a spoléhat, že to za 100-200 let hlavy rozlousknou?
Já v to věřím, protože když se člověk podívá na posledních 60 let vývoje, tak je to něco úžasného. Navíc PC se stále zdokonalují a usnadňují/urychlují nám další vývoj.
Zdar Max
Měl jsem sen ... :(
2.1.2018 10:44 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Ano, Rusko, Indie a Čína, tam je výstavba nových jaderných elektráren reálná, ale tam se na ekonomiku moc nehledí. A bohužel taky na bezpečnost.

Ze států, kde je možné politickou situaci srovnávat s Evropou, aktuálně plánuje jaderné elektrárny snad jen Jižní Korea. Další takovou výjimkou je Japonsko, které nemá moc jiných možností než uhlí a atom, a chce se dostat na podíl jaderné energie stejný, jako byl před Fukušimou – tam se ale investuje do lepšího zabezpečení existujících reaktorů, ani tam se pokud vím neplánuje nic nového.

Hinkley Point ve Velké Británii se pokud vím znovu přezkoumává, problémem jsou právě náklady. Polsko potřebuje nahradit tepelné elektrárny, ale jaderné elektrárny tam nedávají žádný smysl.

Ohledně zpoždění nemyslím jen Mochovce – třeba také finské Olkiluoto, francouzské Flamanville. Respektive kdy naposledy byla někde uvedena do provozu jaderná elektrárna, která byla postavena v termínu a za plánované náklady?

Nemyslím si, že by se spotřeba měla zvyšovat, naopak je potřeba ji snižovat. Další věc je, že když jsme mohli spoustu let elektřinu vyvážet, můžeme ji zase začít dovážet – to je princip ekonomiky, že se každý specializuje na to, co mu jde lépe. A o elektřinu z českých jaderných elektráren nebude ve střední Evropě zájem – ne kvůli tomu, že jsou jaderné, ale kvůli tomu, že se nedokáží zapojit do mixu velkého množství malých zdrojů (a taky cenově, ale to si ČEZ určitě dokáže zajistit, abychom na jaderné elektrárny přispívali všichni a neobjevilo se to nikde viditelně, jako příspěvek na OZE). Možnosti ČR jsou právě v mixu a v malých zdrojích – větrné, vodní (ne žádné velké přehrady, ale malé elektrárny, jako bývaly mlýny na kdejakém potoku), biomasa, geotermální, fotovoltaické. A pak také akumulace (a to zase spíš decentralizovaná než velké přečerpávací elektrárny).

Jak už jsem psal, z technologického hlediska proti jaderným elektrárnám nic nemám, technologicky je to špička. Ale je to prostě velmi drahé, podstatně dražší než jiné varianty, a je to prakticky neregulovatelný velký zdroj.
Max avatar 2.1.2018 11:12 Max | skóre: 68 | blog: Max_Devaine
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Řekni mi, co kdy kde většího bylo postaveno v termínu za prvopočátečnou plánovounou investici :). Možná tak něco v Japonsku.
Jinak vyjmenoval si to, co svým výkonem nedokáže JE ani Tepelky nahradit. Takže řešení žádné, resp. jako řešení jsi uvedl výkup od sousedů a snižování spotřeby.

Navyšování se postupně blíží, protože dochází k postupné automatizaci a rozvoji všeho možného, což přináší další požadavky na zdroje.
Dalším důvodem je postupné navyšování elektromobilů, jejichž zastoupení postupně stoupá.
Zdar Max
Měl jsem sen ... :(
2.1.2018 16:22 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Řekni mi, co kdy kde většího bylo postaveno v termínu za prvopočátečnou plánovounou investici :)
Což ale není pro jaderné elektrárny omluva – prostě to znamená, že kdybychom se teď rozhodli pro dostavbu jaderné elektrárny, nevíme kdy a zda vůbec bude hotova a kolik to bude stát. To je dost zásadní nevýhoda.
Jinak vyjmenoval si to, co svým výkonem nedokáže JE ani Tepelky nahradit. Takže řešení žádné, resp. jako řešení jsi uvedl výkup od sousedů a snižování spotřeby.
Snižování spotřeby je součástí řešení. Nové zdroje podle mne v horizontu životnosti tepelných elektráren (včetně jaderných) dokážou jejich produkci nahradit. A teď je nahrazovat nepotřebujeme, protože ty tepelné elektrárny stojí a elektřinu vyrábí. Nákup v zahraničí nevidím jako nutnost, spíš si myslím, že to bude ekonomicky výhodné.
Navyšování se postupně blíží, protože dochází k postupné automatizaci a rozvoji všeho možného, což přináší další požadavky na zdroje.
Myslím, že období, kdy automatizace a rozvoj všeho možného znamenal větší požadavky na zdroje, už máme za sebou – už se ukázalo, že zdroje nejsou nekonečné. Dneska podle mne automatizace a rozvoj všeho možného znamená naopak využívat zdroje efektivněji.
Dalším důvodem je postupné navyšování elektromobilů, jejichž zastoupení postupně stoupá.
To je pravda, ovšem je otázka, zda elektromobily budou poháněné elektřinou z elektráren a ne třeba z vodíku. S bateriemi do aut to pořád není nijak slavné. Ale i kdyby, elektromobily nabíjené ze sítě a jaderné elektrárny vůbec nejdou dohromady, protože elektromobily si naopak výborně rozumí s chytrou sítí a s řízením spotřeby.
2.1.2018 16:35 Randy_Sh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
To je pravda, ovšem je otázka, zda elektromobily budou poháněné elektřinou z elektráren a ne třeba z vodíku.

A jak získáme vodík? Uvědomte si, že vodík není zdroj energie, ale nosič. Nejdřív musíme vodík nějak vyrobit (z ropy, zemního plynu nebo elektrolýzou) a teprve potom tu energii uloženou do vodíku můžeme zase použít. Ono to vypadá, že vodík je možná nejhorší možné řešení.

Ale i kdyby, elektromobily nabíjené ze sítě a jaderné elektrárny vůbec nejdou dohromady, protože elektromobily si naopak výborně rozumí s chytrou sítí a s řízením spotřeby.

Tím se myslí, že přijedu domů, zapojím auto do zásuvky a pár dní si počkám, než v Německu začne foukat vítr a v síti bude přebytek elektřiny?

Grunt avatar 2.1.2018 16:46 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Uvědomte si, že vodík není zdroj energie, ale nosič.
A nosič je zdrojem energie. Vodík lze snadno získávat elektrolýzou vody (jako bonus ještě společně s kyslíkem) ale co je nejnebezpečnější je jeho uskladnění. Velká množství vodíku by šlo třeba pumpovat do podzemních zásobníků, jenže pokud není plyn zkapalněný je to tak nebezpečné že si to nikdo nešábne. Proto taky nejsem pro provoz vodíkových vozidel na pozemních komunikacích. Při nehodě to může mít velmi fatální následky.
Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
Max avatar 2.1.2018 17:00 Max | skóre: 68 | blog: Max_Devaine
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Vodíkový pohon je mrtvá věc a vodíkové články na pohon elektromobilů jsou věc, která je šíleně nerentabilní, jak cenově, tak energeticky a zatím není znám způsob, jak to zefektivnit.
Prostě a jednoduše baterie je zatím to nejlepší, co máme, a v horizontu dalších 10 let nevidím změnu. Spíše vše směřuje k vylepšování baterií (rychlejší dobíjení a větší kapacita, životnost už teď je na hodně dobré úrovni a modely, co vyjdou za pár let dají v klidu 20 let).
Ostatně článek o elektromobilech se blíží :).
Zdar Max
Měl jsem sen ... :(
2.1.2018 17:18 Randy_Sh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Vodík lze snadno získávat elektrolýzou vody

Nosič je zásobárna energie. Pro elektrolýzu potřebujeme nejdřív energii vyrobit a teprve potom tuto vyrobenou energii uložíme do vodíku. Rozhodně tedy nezískáváme energii z vodíku a rozhodně to není snadné, protože výroba elektřiny není snadná. Navíc tyto procesy (výroba elektřiny z něčeho, konverze elektřiny na vodík, konverze vodíku zpět na elektřinu nebo jinou formu energie) zdaleka nejsou bezeztrátové a v každém kroku se část energie ztratí.

ale co je nejnebezpečnější je jeho uskladnění.

A to je další "bonus" této technologie.

Bystroushaak avatar 2.1.2018 19:34 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Navíc tyto procesy (výroba elektřiny z něčeho, konverze elektřiny na vodík, konverze vodíku zpět na elektřinu nebo jinou formu energie) zdaleka nejsou bezeztrátové a v každém kroku se část energie ztratí.
Efektivita elektrolýzy je 50-70% podle konkrétní metody. Palivové články jsou na tom potom kolem 70%, podle typu.
2.1.2018 18:30 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
A jak získáme vodík? Uvědomte si, že vodík není zdroj energie, ale nosič. Nejdřív musíme vodík nějak vyrobit (z ropy, zemního plynu nebo elektrolýzou) a teprve potom tu energii uloženou do vodíku můžeme zase použít. Ono to vypadá, že vodík je možná nejhorší možné řešení.
Před nějakými patnácti, možná ještě deseti lety to vypadalo, že baterie nejsou řešením, ale bude to právě vodík. Dnes to zase vypadá, že si spíš poradíme s těmi bateriemi, zvlášť když se hodí i pro jiné věci, než pro automobily. Takže bych tolik nepředjímal, že za dvacet let budeme pro dodávání energie do aut potřebovat zrovna elektrárny.
Tím se myslí, že přijedu domů, zapojím auto do zásuvky a pár dní si počkám, než v Německu začne foukat vítr a v síti bude přebytek elektřiny?
Máte pravdu, daleko lepší bude pár dní si počkat, než naběhne Temelín. Aneb když už chcete argumentovat ve prospěch jaderných elektráren, nevybírejte si nesmyslný parametr „studený start“, ve kterém jsou navíc jaderné elektrárny s přehledem nejhorší.

Já jsem psal o chytré síti a řízení spotřeby. Což například znamená, že když vím, že elektromobily mají být nabité za 10 hodin a nabíjí se 3 hodiny, můžu si zvolit, že je budu nabíjet po třetinách a budu mít stabilní odběr příštích deset hodin, místo abych řešil tříhodinovou špičku a pak prudký propad. A nebo si naopak vyberu, že nechám běžet déle nějaký nákladnější zdroj, který jsem musel nastartovat kvůli nedostatku levnějších zdrojů, tak z něj alespoň nabiju všechny elektromobily najednou a po třech hodinách zdroj odstavím. Zkrátka nabíjení baterie je jeden z nejvariabilnějších odběrů.
2.1.2018 20:09 Randy_Sh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Já jsem psal o chytré síti a řízení spotřeby. Což například znamená, že když vím, že elektromobily mají být nabité za 10 hodin a nabíjí se 3 hodiny, můžu si zvolit, že je budu nabíjet po třetinách a budu mít stabilní odběr příštích deset hodin, místo abych řešil tříhodinovou špičku a pak prudký propad. A nebo si naopak vyberu, že nechám běžet déle nějaký nákladnější zdroj, který jsem musel nastartovat kvůli nedostatku levnějších zdrojů, tak z něj alespoň nabiju všechny elektromobily najednou a po třech hodinách zdroj odstavím. Zkrátka nabíjení baterie je jeden z nejvariabilnějších odběrů.

Zní to hezky. Jenže už jsem pár takových pěkných vizí slyšel a v praxi to vždycky nějak nevyšlo. Například - budeme jezdit na biopaliva, zbavíme se závislosti na ropě, podpoříme české zemědělce a zachráníme svět před globálním oteplováním. Místo špinavých a nebezpečných jaderných a uhelných elektráren začneme vyrábět elektřinu z větru a slunce. Je to čisté, bezpečné a nevyčerpatelné. Auta na vodík, která místo špíny budou vypouštět jen vodní páru atd.

2.1.2018 20:33 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Například – budeme mít levnou elektřinu z jaderných elektráren…

Mimochodem, ta vize, že začneme vyrábět elektřinu z větru a slunce, ta vychází.
2.1.2018 20:43 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Například – budeme mít levnou elektřinu z jaderných elektráren…
A nemáme už nyní levnou elektřinu z jaderných elektráren? Tak jaká vize?
2.1.2018 20:51 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Ne, máme drahou elektřinu z jaderných elektráren.
2.1.2018 20:58 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
2.1.2018 21:41 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Už tady v diskusi bylo několikrát řečeno, že mnoho nákladů na jaderné elektrárny platíme „bokem“, ne přímo v ceně elektřiny. Pro ČEZ je to tak samozřejmě výhodnější, než když každý vidí náklady na OZE přímo na faktuře. Nově budovaná jaderná elektrárna ve Velké Británii (také už tu o ní byla řeč – aktuálně se její dokončení přehodnocuje) má vládní garanci výkupní ceny elektřiny na 35 let – ve výši dvojnásobku současné tržní ceny elektrické energie. Z toho si můžete udělat představu, jak je ta jaderná energie „levná“.
2.1.2018 21:45 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
že mnoho nákladů na jaderné elektrárny platíme „bokem“, ne přímo v ceně elektřiny.
To platí i pro jiné zdroje; bavíme se o současných zdrojích, ne o budoucích zdrojích, takže tvůj argument s UK je naprosto mimo, a navíc lze použít protiargument z Finska.
2.1.2018 21:58 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Ne, bavíme se o možném budování nové jaderné elektrárny, tedy o budoucích zdrojích. Nevím o žádných nákladech na OZE, které by se netýkaly i všech ostatních typů zdrojů a které by byly placené „bokem“.
Agent avatar 3.1.2018 04:26 Agent | HC city
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Fotovoltaika je tedy levnější, tam nejsou garantovaný výkupní ceny? Spočítal už někdo, kolik by stálo nahrazení všech existujících JE fotovoltaikou včetně nákladů na likvidaci těch panelů az jednoho dne doslouží?
Nevěděl zpočátku, co si počít, jak žít, co dělat, ale brzy se vpravil do role samotáře.
2.1.2018 21:01 Randy_Sh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Například – budeme mít levnou elektřinu z jaderných elektráren…

Jo, to bylo taky pěkné šméčko.

Mimochodem, ta vize, že začneme vyrábět elektřinu z větru a slunce, ta vychází.

Jen "trochu" jinak. Z větru a slunce vyrábíme pár procent spotřeby, stojí nás to miliardy na dotacích, které deformují trh, a bez jádra a uhlí se stejně neobejdeme. Obávám se, že tak to dopadne i s chytrými sítěmi. Člověk přijede večer domů, zapojí auto do zásuvky a spokojeně jde spát. Ráno přijde k autu a na terminálu chytré sítě si přečte oznámení, že v noci nebylo dost elektřiny, takže se auto nedobilo. Možná zítra. Ale zároveň se tím otevírá příležitost pro nasazení inovativní technologie, kterou známe z blockchainu. Na začátku dobíjení si uživatel určí transakční poplatek, jehož výše ovlivní prioritu nabíjení. Chceš jet zítra ráno do práce autem? Přitlač na poplatku. Nebo si počkej, až bude dostatečně foukat.

2.1.2018 21:55 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Z větru a slunce vyrábíme pár procent spotřeby
V Německu vyrábějí větrné elektrárny průměrně 17 % spotřeby – to je více, než jaký podíl má na české výrobě Temelín.
stojí nás to miliardy na dotacích, které deformují trh
Dotace do OZE jsou alespoň přiznané, na rozdíl od mnoha různých podpor pro tepelné nebo jaderné elektrárny, které jsou schované v něčem jiném.
bez jádra a uhlí se stejně neobejdeme
Ano, zatím. No a co? Speciálně o uhlí platí, že je dobrá každá ušetřená tuna, která neproletí komínem. U jaderných elektráren ušetříme spoustu peněz s každým blokem, který se nepostaví.
Ráno přijde k autu a na terminálu chytré sítě si přečte oznámení, že v noci nebylo dost elektřiny, takže se auto nedobilo. Možná zítra.
To je zajímavé, jak se spousta lidí chlubí, že kdyby chytrou síť navrhovali oni, bude úplně blbá. Ten váš argument je asi stejně chytrý, jako kdybyste argumentoval tím, že chirurgie je nesmysl, protože přijdete za doktorem, aby vám sešil rozseklý palec na pravé noze, a on vám místo toho uřízne levou ruku.
2.1.2018 22:31 Randy_Sh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
V Německu vyrábějí větrné elektrárny průměrně 17 % spotřeby – to je více, než jaký podíl má na české výrobě Temelín.

Jenže my nejsme Německo a nemáme tolikneobydlených oblastí, kde hodně fouká vítr.

Ano, zatím. No a co?

Uvítal bych, kdyby to někdo spočítal. Kolik jsme za posledních 10 let zaplatili na OZE dotacích a kolik jsme tím ušetřili uhlí?

To je zajímavé, jak se spousta lidí chlubí, že kdyby chytrou síť navrhovali oni, bude úplně blbá.

Sebechytřejší síť nic neudělá s tím, když poptávka převýší nabídku. Jediné řešení bude omezení poptávky a to nevyhnutelně znamená, že někdo bude omezen. Jestli to budou majitelé EV nebo někdo jiný, to je těžko říct.

3.1.2018 07:04 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Jenže my nejsme Německo a nemáme tolikneobydlených oblastí, kde hodně fouká vítr.
Nemyslím si, že by elektřinu ovlivňovaly čáry nakreslené na mapě.
Sebechytřejší síť nic neudělá s tím, když poptávka převýší nabídku.
Chytrá síť znamená, že můžete poptávku i nabídku řídit. Tedy máte mnohem víc možností, jak najít rovnováhu, než dnes – kdy prostě nezbývá, než se nabídkou trefovat do aktuální poptávky.
3.1.2018 07:17 rozmarin
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Jirsaku, vy jste vazne fenomen. Dostanete argument o neobydlenych oblastech, odpovite carami na mape. S vami nema smysl diskutovat, protoze na to nemate intelekt.
3.1.2018 08:34 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Dobře, odpovím tak, abyste to pochopil i vy – u nás, tj. ve střední Evropě, ty neobydlené oblasti, kde hodně fouká vítr, jsou.
3.1.2018 20:50 rozmarin
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Zajimave. Mozna zijete v nejake jine CR (nejake vice teoreticke) nez ja.
3.1.2018 21:00 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Nevím, kde leží ta vaše ČR, když ne ve střední Evropě, ale asi to bude opravdu jiná ČR, než ta vaše.
3.1.2018 21:37 rozmarin
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Moje vytka nesmerovala vuci stredni Evrope, ale vuci pritomnosti "hodne neobydlenych oblasti kde hodne fouka vitr".
4.1.2018 06:52 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
V tom případě doporučuju někdy se podívat na mapu střední Evropy.
4.1.2018 06:54 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Jojo, všude samá poušť jako v Texasu...
4.1.2018 07:15 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Jistě, když větrníky, tak jedině v poušti.
9.1.2018 05:55 Matlák
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Mně třeba tohle přijde až moc "sluníčkovité". Možná tady ještě nepadl jeden argument mimo "globalizace energetiky" stylem propojení jihu a severu ohromnými sítěmi a to je že bez JE bude nejen dražší energie, ale hlavně "ty bomby" budou čím dál tím dražší a nebude se je vyplácet vyrábět a udržovat jimi rovnováhu mezi mocnostmi.

Skončíme u starých dobrých kalašnikovů a pustíme se do sebe pěkně od podlahy jako v době předjaderné. Kdepak nějaké čáry na mapě.
pavlix avatar 4.1.2018 02:45 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Jirsaku, vy jste vazne fenomen.
Každý na to jednou musí přijít. :)
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
3.1.2018 08:34 Randy_Sh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Chytrá síť znamená, že můžete poptávku i nabídku řídit. Tedy máte mnohem víc možností, jak najít rovnováhu, než dnes – kdy prostě nezbývá, než se nabídkou trefovat do aktuální poptávky.

A právě to řízení poptávky znamená, že se prostě na někoho nedostane a druhý pojede do práce na kole místo autem.

3.1.2018 08:38 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Neznamená. Nebo podle vás „řízení dopravy“ semafory na křižovatce znamená, že z jednoho směru auta vůbec neprojedou? Znamená řízení firmy to, že jedna divize firmy zkrachuje? Neznamená. „Řízení“ znamená, že dostupné zdroje nealokuju náhodně, ale podle nějakého plánu, abych je využil efektivněji.
3.1.2018 08:58 Randy_Sh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Neznamená. Nebo podle vás „řízení dopravy“ semafory na křižovatce znamená, že z jednoho směru auta vůbec neprojedou? Znamená řízení firmy to, že jedna divize firmy zkrachuje? Neznamená. „Řízení“ znamená, že dostupné zdroje nealokuju náhodně, ale podle nějakého plánu, abych je využil efektivněji.

Teoreticky máte pravdu. Stejně tak teoreticky bychom dnes měli žít ve světě, kde auta jezdí na biopaliva a elektřinu vyrábíme z OZE. Prakticky to sice je tak trochu pravda, ale zároveň pořád potřebujeme ropu, uhlí a jádro. A platíme miliardy za ekologické nesmysly.

3.1.2018 09:02 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
To ovšem nijak nesouvisí s řízením.

Nechápu, proč zmiňujete zrovna ekologické nesmysly. Miliardy platíme i za neekologické nesmysly, navíc spousta těch „ekologických“ nesmyslů nemá s ekologií vůbec nic společného, ekologii si někdo vzal jen jako záminku a ti, kterým jde skutečně o ekologii, byli proti.
3.1.2018 10:03 Randy_Sh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
To ovšem nijak nesouvisí s řízením.

To ne, jen upozorňuji na příklady, kdy původní vize zářivé budoucnosti nevyšly podle podle plánu. Proto mám obavy, aby to stejně nedopadlo i tady. Ono to jsou takové cool termíny (chytrá síť, energetický mix), ale v konečném důsledku musíme vyrobit dostatečné množství energie. Chytrá síť žádnou energii nevyčaruje, pouze rozděluje tu existující. Když nebude co rozdělovat, tak máme smůlu.

3.1.2018 13:09 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Zrovna v tom modelování a řízení komplexních systémů se za poslední roky udělal obrovský pokrok. Kdo by si před 15 lety myslel, že se dnes budou testovat robotická auta nebo že počítač porazí mistra světa v Go.

Chytrá síť samozřejmě energii nevyčaruje, ale je to prostě jiný model, než že nám trvale poběží jaderné elektrárny, a když bude zrovna přebytek, tak to propálíme v hutích.
3.1.2018 13:40 trekker.dk | skóre: 71
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
A když zrovna nebude, tak se ta huť zastaví. Ještě nějaký odborný nápad?
Quando omni flunkus moritati
xxx avatar 3.1.2018 18:42 xxx | skóre: 42 | blog: Na Kafíčko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Chytra nebo hloupa sit, to je v principu jedno. Poptavku i nabidku muzu ridit i v hloupe siti, a taky se uz tak davno deje. Pokud neni kde uz energii brat, pak se hraje jen o to, kdo pujde z kola ven. S chytrou siti to jde delat preci jen trochu citlivjeji, ale spasu bych v tom nehledal.
Please rise for the Futurama theme song.
Agent avatar 3.1.2018 04:00 Agent | HC city
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
protože elektromobily si naopak výborně rozumí s chytrou sítí a s řízením spotřeby.

Už vidím, jak se mi elektromobil nedobije, protože síť mu sdělila, že je přetížená a já neodjedu do práce, protože mám zrovna noční a přes den byla zrovna odběrová špička a jak na potvoru bylo zataženo a nefoukal vítr.
Nevěděl zpočátku, co si počít, jak žít, co dělat, ale brzy se vpravil do role samotáře.
Bystroushaak avatar 3.1.2018 09:53 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Už vidím, jak se mi elektromobil nedobije, protože síť mu sdělila, že je přetížená a já neodjedu do práce, protože mám zrovna noční a přes den byla zrovna odběrová špička a jak na potvoru bylo zataženo a nefoukal vítr.
Spíš jde o to, že když už funguje jako baterka, tak ve špičce, zatímco stojíš v práci a elektromobil už je nabitý, může vrátit kus té energie do sítě. V noci je naopak typicky energie přebytek (proto taky existuje "noční proud"), takže se nemusíš bát, že bys ráno nevyjel. Elektromobily mají dneska dojezd cca 300-500km, přitom spousta lidí dojíždí jen nižší desítky (třeba brácha to má do práce 25km).

Pokud by k tomu byla i ekonomická motivace, kde bys například dostal o trochu levnější energii za to, že tvůj elektromobil funguje jako baterie, když zrovna nefouká/nesvítí nad kusem republiky, do třeba 70% kapacity baterie, tak by se ti to po většinu doby vyplatilo a vyplatilo by se to i síti.
3.1.2018 10:35 Randy_Sh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Spíš jde o to, že když už funguje jako baterka, tak ve špičce, zatímco stojíš v práci a elektromobil už je nabitý, může vrátit kus té energie do sítě. V noci je naopak typicky energie přebytek (proto taky existuje "noční proud"), takže se nemusíš bát, že bys ráno nevyjel

Takže problém "ráno nevyjedu do práce" bude nahrazen problémem "odpoledne neodjedu z práce".

Elektromobily mají dneska dojezd cca 300-500km

To mají možná Tesly, u běžných EV je realita velmi výrazně odlišná.

Bystroushaak avatar 3.1.2018 11:03 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Takže problém "ráno nevyjedu do práce" bude nahrazen problémem "odpoledne neodjedu z práce".
Nebo problémem "pokud mam v autě zapnutý tenhle režim, díky kterému ušetřím na elektřině, tak odpoledne neujedu z práce 500km, ale jen 250".
To mají možná Tesly, u běžných EV je realita velmi výrazně odlišná.
Tak momentálně nemáme ani tu chytrou síť, takže realita je skutečně výrazně odlišná.
3.1.2018 14:14 R
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
V skutocnosti namiesto 80 km prejdes 35 a zostanes visiet niekde na ceste.
Bystroushaak avatar 3.1.2018 17:23 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Kdyby jsme byli někde ve skupině lidí, tak bych se asi ze slušnosti zasmál. Takhle mi to přijde k diskuzi jako tak debilní problém s očividným řešením*, že za to ani nestojí.

*Například - tak si to prostě nezapínej, když na to nemáš kapacitu k plýtvání.
4.1.2018 09:15 R
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Ak by to malo byt dobrovolne, tak si to nezapne nikto.
Bystroushaak avatar 4.1.2018 09:57 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Ak by to malo byt dobrovolne, tak si to nezapne nikto.
Kdybys četl co jsem napsal, tak bych teď nemusel psát tenhle komentář, který tě k tomu vyzývá.
Luboš Doležel (Doli) avatar 4.1.2018 00:26 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Tyhlety "běžné EV" jsou spíš hračky pro parádu, taková osobní náhrada MHD, ale určitě ne náhrada automobilu se spalovacím motorem. Za hlavního zástupce EV bych považoval právě Teslu.
4.1.2018 07:33 jozka | skóre: 19 | blog: jozkovo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Tesla se lisi jen tim, ze obsahuje vic tuzkovek, jinak je na tom uplne stejne.
Luboš Doležel (Doli) avatar 4.1.2018 12:17 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Ano, ale právě těch víc tužkovek je to, co činí to auto použitelným.
4.1.2018 13:30 jozka | skóre: 19 | blog: jozkovo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Vic baterek, vic adidas. A taky vetsi vaha, vetsi cena, delsi nabijeni.

Tohle je proste princip elektroaut, ktery je odsuzuje k neuspechu jako plnohodnotne nahrady za dnesni auta v masovem meritku. Bud to bude marginalita jako dosud nebo nekdo musi prijit v tomhle smeru s necim revolucnim.
Max avatar 4.1.2018 19:14 Max | skóre: 68 | blog: Max_Devaine
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Podobné názory byly dřív ohledně SSD, to se nemůže uplatnit, malá kapacita, velká cena, nebezpečí ztráty dat atd. atd. atd.

Zatím lepší pohon, než elektrický, nemáme. Takže tím na pár let hasne diskuse o druhu pohonu.
Baterie jsou aktuálně nejvýhodnější věc pro pohon EV, nic výhodnějšího není a do jejich vývoje se investují šílený many. Můžeme tedy jen doufat ke zlepšování jejich parametrů (větší kapacita, rychlejší dobíjení, delší životnost jak současných cca 10let, menší váha, nižší cena atd. atd. atd.)
Případně v budoucnu nějaký jiný zdroj, co bude elektromobily napájet. Aktuálně jsou to baterie a minimálně 15 let ještě budou.
Zdar Max
Měl jsem sen ... :(
5.1.2018 10:23 jozka | skóre: 19 | blog: jozkovo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Podobné názory byly dřív ohledně SSD, to se nemůže uplatnit, malá kapacita, velká cena, nebezpečí ztráty dat atd. atd. atd.
A prosadily se SSD tim, ze prokazaly, ze jsou lepsi nebo se zacaly omezovat klasicke disky?

Sorry, tohle neberu. Meli jsme konsky pohon, pak parni a nakonec spalovaky. Vsechny se prosadily proti predchudci tim, ze byly v necem lepsi. Cena, vykon, zivotnost, vaha, snadnost obsluhy... jenze dnes je to jine. Je tady politicike zadani, spalovaky jsou fuj, hrrr na ne, na cenu nehledte! A to je spatne! Protoze to vede jedine k problemum. Sam priznavas, ze se do vyvoje cpou prachy horem dolem a vysledek? Zatim prd. Az na to nekdo prijde (a ja doufam, ze jo), tak at prijde. Ale zatim to je akorat takovy nas pokus o "Velky skok".
Max avatar 5.1.2018 11:39 Max | skóre: 68 | blog: Max_Devaine
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Ten zmiňovaný článek cituje jen člověk co si přečte nadpis a né obsah + se i neinformuje jinde. Zkus více zdrojů, pak zjistíš, že to je všechno trochu jinak. Ostatně na toto téma už mám dostatek podkladů, abych pustil ven další přehled :).
Zdar Max
Měl jsem sen ... :(
5.1.2018 11:49 jozka | skóre: 19 | blog: jozkovo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
To bude fajn, treba se dozvim, jak to je :-)

Jen by mi zajimalo, v cem obsah nekoresponduje s titulkem... oni netvrdi, ze EM skoncily, oni tvrdi, ze uz ted se zacaly projevovat problemy, tak, ze
„Každý rok zvyšujeme počet dobíjecích míst o 26 %, ale počet elektromobilů roste ročně o více než 100 %. Nůžky se rozevírají víc a víc,” říká Sture Portvik z vedení města. Petter Haugneland z Norské asociace elektrických vozidel dokonce nyní nedoporučuje, aby si lidé elektromobily kupovali, pokud si nevystačí s dobíjením doma - na jiné není spoleh, často vůbec není k dispozici.
...a to je Norsko v podminkach na spicce. Paradoxne i diky tezbe tech osklivych zkapalnench a zplynenych dinosauru. Bez nich by meli maximalne tak solene tresky...
Max avatar 4.1.2018 13:19 Max | skóre: 68 | blog: Max_Devaine
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
A myslím, že jako jediná je má v lázni(umí se o ně i líp starat) a myslím, že v autopilotovi jsou také oproti ostatním el. vozům dál.
Další věcí jsou update, nevím, jak je to u ostatních automobilek, zda průběžně auto vylepšují jako Tesla.
Zdar Max
Měl jsem sen ... :(
4.1.2018 13:28 jozka | skóre: 19 | blog: jozkovo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Nevim jak moc Tesla prubezne vylepsuje auta, ono by mozna stacilo, kdyby je delali aspon v takove kvalite jako ostatni, odkazu na to je dost.
Bystroushaak avatar 4.1.2018 14:34 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
No, nevím. Sleduji tu situaci kolem toho dlouhodobě, a přijde mi, že většina z toho je docela obyčejný FUD.
4.1.2018 14:54 jozka | skóre: 19 | blog: jozkovo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
No vidis a pritom staci pouzit strejdu Google a zacnou na tebe padat veci, ktere vedou ke zdvizenemu oboci i u Dacii. A to ty problemy nebyly od nejakeho hatera, pan je zjevne pravoverny Muskofarian, viz posledni odstavec.
Bystroushaak avatar 4.1.2018 16:12 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Rád bych hned z kraje podotkl, že teslu nevlastním a je mi docela jedno jak si povede (na druhou stranu jsem docela fanoušek SpaceX), a auta jsou mi obecně dost ukradená.

Viděl jsem tohle i pár dalších věcí. Taky čtu muskův twitter přes RSS a občas mrknu na reddit a moje dojmy jsou z toho dost rozporuplné. Tím nemyslím z tesly, ale z toho čemu můžu věřit a čemu ne. Přijde mi, že je to hezký příklad infowar, až člověk nemá vůbec tušení, co je propaganda (ať už tesly, či konkurence) a čemu se dá věřit. Asi si počkám, na někoho reálného z okolí, abych se vyptal jeho, než si na to udělám definitivní názor.
Grunt avatar 4.1.2018 19:26 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Rád bych hned z kraje podotkl, že teslu nevlastním a je mi docela jedno jak si povede a auta jsou mi obecně dost ukradená.
Heh, chceš poradit?
Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
4.1.2018 21:48 jozka | skóre: 19 | blog: jozkovo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Tak samozrejme, muzeme si myslet, ze to je propaganda (dneska se rika kamapan a ucelofka) lidi, co se jen tvari jako fandove Tesly. Akorat kdyz se to same dozvis od ruznych lidi a pri vedomi, ze to neni jen kapka v mori, protoze Tesel je vyrobeno nula nula nic...

Ves skutecnosti to bude jen horsi, protoze Teslisti jsou to same, co jsou alfisti a byvali Saabisti. Svemu milacku prominou to, co by jim jinde vadilo...
Bystroushaak avatar 4.1.2018 22:26 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Tak samozrejme, muzeme si myslet, ze to je propaganda (dneska se rika kamapan a ucelofka) lidi
No, vzhledem k tomu, že je to jedna a ta samá reakce destilovaná přes různé překlady a převzetí, tak jsem skeptický. Občas prolézám z nudy reddit a kdyby to byla fakt taková tragédie (ovšem nevylučuji, že konkrétní kus byl), tak by řvalo mnohem víc lidí.
5.1.2018 08:00 jozka | skóre: 19 | blog: jozkovo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Jo, jo, porad jedna a ta sama. Asi opravdu nezbyva, nez opravdu pockat az si to nekdo v sousedstvi koupi.
Bystroushaak avatar 5.1.2018 10:31 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Ano, to jsem četl. Ten titulek ale zní, jako kdyby je tesla expedovala zákazníkům a ne prodejcům. Když si to přečteš, tak je to takové mlhavé a neurčité, plné "prý" a "according to workers" a vykresluje se to, jak kdyby byla nějaká tragédie, že v továrně našli defekt a opravili ho.

Přijde mi horší, že nestíhají výrobu aut, která už předprodali.
5.1.2018 11:05 jozka | skóre: 19 | blog: jozkovo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
To je prave ten pruser. Vyroba se dela ve vyrobe, tam je kontrola kvality, to u prodejcu nema co delat, ten maximalne dohodi lepsi koberecky. Tohle delal treaba Skodovka na zapade a smali se ji. A mimochodem, Tesla uz pred dvema lety predprodala auta, ktera jeste nevyrobila. Spoustu aut...

Vubec je to zvlastni firma. Kdyby kterakoliv firma na svete mela podobne vysledky, podobne problemy, uz davno by jeji vedeni bylo minimalne na nucene dovolene a investori, pripadne jejich zmocnenci by si hledali krizoveho sefa. Tady se nic nedeje, sekera se zatina cim dal hloubeji a ... nic se nedeje. Obcas, aby se neco delo vytahne nejaky napad... roadster, pick-up, tahac... a stejne porad nic. Automobilovy prumysl je vrouben znackami, ktere byly v mnohem mensich srackach, nemely takovou ztratu, mely slusna auta, vyrabely vic a stejne skoncily. Tady se porad lejou prachy, odkladaji terminy, pada jeden slib za druhym... a stejne porad nic. Samotneho by mne zajimalo, jestli za tim je jen psychologie (aureola inovativniho produktu, pocit vyjimecnosti majitelu nebo potencialnich kupcu...) nebo neco vic. Opravdu jsem na to zvedavy.
Bystroushaak avatar 5.1.2018 11:53 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
To je prave ten pruser. Vyroba se dela ve vyrobe, tam je kontrola kvality, to u prodejcu nema co delat, ten maximalne dohodi lepsi koberecky. Tohle delal treaba Skodovka na zapade a smali se ji. A mimochodem, Tesla uz pred dvema lety predprodala auta, ktera jeste nevyrobila. Spoustu aut...
No, jako ano, uznávám to jako teorii, ale to je prostě jak to chodí, ne jak to musí být. Docela chápu Teslu, že když se jim posere dodavatelská pipeline, protože dodavatel prostě nedodá displej, tak radši vyexpeduje auta z dovárny bez displeje, místo aby továrnu úplně zastavila a nevyráběla vůbec. Pak tam ten displej prostě dodají zpětně, s nějakým časovým odstupem, kde je problém? Prodejce za to bude nějak kompenzován, protože jinak by se na to Tesle vysral.

Co do PR to sice nepůsobí hezky, ale pro mě jako pro zákazníka se tím vůbec nic nemění.
Vubec je to zvlastni firma. Kdyby kterakoliv firma na svete mela podobne vysledky, podobne problemy, uz davno by jeji vedeni bylo minimalne na nucene dovolene a investori, pripadne jejich zmocnenci by si hledali krizoveho sefa. Tady se nic nedeje, sekera se zatina cim dal hloubeji a ... nic se nedeje.
Je to první nová americká automobilka za jak dlouho? Za 100 let*? Nabízející produkt, který většina "odborníků" univerzálně hejtovala jako sračku, a stojící proti gigantickým korporacím spoléhajícím na klasický fosilní design automobilu. Proč by s ní běžný člověk neměl sympatizovat?
Obcas, aby se neco delo vytahne nejaky napad... roadster, pick-up, tahac... a stejne porad nic. Automobilovy prumysl je vrouben znackami, ktere byly v mnohem mensich srackach, nemely takovou ztratu, mely slusna auta, vyrabely vic a stejne skoncily. Tady se porad lejou prachy, odkladaji terminy, pada jeden slib za druhym... a stejne porad nic.
Proč je to špatně? Lidi prostě mají rádi pozici underdoga, kterým Tesla bez pochyby je. Proti všem automobilkám přinesli něco fakt nového a kvalitativně o úroveň dál, než co nabízí všichni ostatní ne jenom v dojezdu, ale i v akceleraci a ovládání a do jisté míry i vzhledu.

To že nestíhají dodávat je sice mrzuté, ale pro většinu lidí to hned neznamená, že na Teslu zavrhnou.
Samotneho by mne zajimalo, jestli za tim je jen psychologie (aureola inovativniho produktu, pocit vyjimecnosti majitelu nebo potencialnich kupcu...) nebo neco vic. Opravdu jsem na to zvedavy.
Co je špatného na psychologii? To říkáš, jak kdyby psychologie byla něco podřadného, přitom směřuje vývoj celého lidstva a bez toho nadšení by lidstvo nepřistálo v minulém století na měsíci. Psychologie vyhrává válku, určuje kvalitu života jednotlivce i prodeje výrobků.

Trochu mi to připomíná stížnosti na Apple "ovce" a hejt na Apple, že nabízí lidem co lidi chtějí. Lidi to Tesle tolerují, protože nabízí něco skutečně nového, co v podstatě nemá konkurenci, ale i nějakou vizi (pro ty lidi, ne nutně pro tebe) lepšího světa. Imho řešením není stěžovat si, že Tesla má nějakou vizi, ale nabídnout vlastní. Jenže většina firem jsou jen stroje na peníze, paperclip maximizéry nastavené na výrobu peněz bez ohledu na cokoliv jiného (jak moc hezky shrnul Stross), které prostě žádnou vizi, kromě toho prodat svůj výrobek vůbec nemají.

*The last successful American car startup was founded 111 years ago. It's called Ford.
5.1.2018 12:19 jozka | skóre: 19 | blog: jozkovo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Pak tam ten displej prostě dodají zpětně, s nějakým časovým odstupem, kde je problém?
Mno, zkuste tohle rict v nejake zavedene vyrobni firme a nemusi to byt jen auta. No tak proste jsme na konci linky propustuli kontrolou nedodelek/zmetek. Ale pripsali jsme na to fixou "Dodelat v krame"!
Nabízející produkt, který většina "odborníků" univerzálně hejtovala jako sračku
Proc asi? Ze by spiknuti? Nejsi ty trochu konspiracni teoretik? :-)
Proti všem automobilkám přinesli něco fakt nového a kvalitativně o úroveň dál
Jo, to uz jsem cetl? Co to konkretne ma byt? A jak se ta kvalitativni uroven projevuje?
Co je špatného na psychologii?
Rozhodne nic! Jen mne fakt zajima jak to skonci.
Jenže většina firem jsou jen stroje na peníze,...
Ne vetsina, vsechny, ony kvuli tomu vznikly, jen se to u nekterych nepodarilo.

No a s tim Fordem je prave to o cem pisu! Nekdo dal dohromady firmu, ktera vyrabelo to, co bylo lepsi nez predchudci a byl to schopen prodat lidem a protoze za rozumne penize , tak v masivnich poctech. Nikdo nezakazoval konske povozy, nevypisoval na porizeni Lizinky dotacni programy... sorry, podobnost s Teslou veskera zadna.
Bystroushaak avatar 5.1.2018 12:31 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Mno, zkuste tohle rict v nejake zavedene vyrobni firme a nemusi to byt jen auta. No tak proste jsme na konci linky propustuli kontrolou nedodelek/zmetek. Ale pripsali jsme na to fixou "Dodelat v krame"!
Tak to je očividně otázka domluvy. A očividně s nimi Tesla nějak domluvená bude. To že to nenapadlo nikoho jiného, nebo to nikomu jinému za to nestálo mi nepřijde jako argument, že to tak nejde (ostatní to tak nedělají, tak je to špatně! je stádní argument, který mi nepřijde hodný následování).
Jo, to uz jsem cetl? Co to konkretne ma byt? A jak se ta kvalitativni uroven projevuje?
Třeba to ovládání přes tablet? Prakticky bezúdržbový motor, auto s dvěma kufry? Autopilot?
No a s tim Fordem je prave to o cem pisu! Nekdo dal dohromady firmu, ktera vyrabelo to, co bylo lepsi nez predchudci a byl to schopen prodat lidem a protoze za rozumne penize , tak v masivnich poctech. Nikdo nezakazoval konske povozy, nevypisoval na porizeni Lizinky dotacni programy... sorry, podobnost s Teslou veskera zadna.
To tvrdíš, jak kdyby ty koňský povozy zakazovala Tesla a dotace si asi taky vypsali sami, ne? Co je špatného na tom, že někdo využije příležitostí, které jim stát nabízí? To bys taky mohl pohejtovat ten vesmírný program, že NASA a jejich supply chain využila dotačních programů a příležitostí.
5.1.2018 12:49 jozka | skóre: 19 | blog: jozkovo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
To že to nenapadlo nikoho jiného, nebo to nikomu jinému za to nestálo mi nepřijde jako argument, že to tak nejde (ostatní to tak nedělají, tak je to špatně! je stádní argument, který mi nepřijde hodný následování).
Tys nikdy nepracoval ve velke vyrobni firme, ze? Ono delat takovehle skopiciny v malem jde, ale je to riziko. Ve velkem je to recept na pruser, velkoobjemove produkce JSOU a MUSI byt z principu stadni, jinak se zvrhnou v chaos.
Třeba to ovládání přes tablet? Prakticky bezúdržbový motor, auto s dvěma kufry? Autopilot?
ad tablet - no, mozna to ma svuj duvod. Bohuzel si tahle zhuverilost nachazi sve nasledovniky i ve zbytku autoprumyslu. Neni to tim, ze by tobylo tak super, jako spis tim, ze to snizuje naklady. A ted prisla situace, kdy nesmis v aute vzit za jizdy do ruky telefon, ale smatlat po displeji, abys provedl rutinni cinnost, ke ktere si nikdy nepotreboval odvracet zrak od rizeni ano.

ad Prakticky bezúdržbový motor - nic takoveho neexistuje...

ad auto s dvěma kufry - vlastnil jsem a provozoval pred 25 lety a samotne je to mnohem, mnohem starsi...

ad Autopilot - neni to vymysl Tesly, jen dali dohromady existujici prvky jako hlidani odstupu, jizdni drahy, tempomat a dalsi a dali tomu nazev, ktery neodpovida tomu, co rika. Mimochodem, na samoriditelna auta a jejich vyvoj mam taky svuj nazor :-)
To tvrdíš, jak kdyby ty koňský povozy zakazovala Tesla...
V zadnem pripade! Jen, ze srovnavat stavajici deni s pokrokem, jak to nekteri (i tady) cini nejde. Jestli to snad nebylo jasne... ja nezavrhuji elektromobily jako takove (uz dnes jsou pro nejake specificke ucely pouzitelne). Jen tvrdim, ze za stavajici technologicke situace nejsou v masovem meritku nahradou. Bud by musel prijit nejaky technologicky zlom nebo politicky tlak, ktery by potlacil IAD tak, jak ji zname, at uz jejim znedostupnenim nebo primym zakazem.
Bystroushaak avatar 5.1.2018 13:29 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
ad tablet - no, mozna to ma svuj duvod. Bohuzel si tahle zhuverilost nachazi sve nasledovniky i ve zbytku autoprumyslu. Neni to tim, ze by tobylo tak super, jako spis tim, ze to snizuje naklady. A ted prisla situace, kdy nesmis v aute vzit za jizdy do ruky telefon, ale smatlat po displeji, abys provedl rutinni cinnost, ke ktere si nikdy nepotreboval odvracet zrak od rizeni ano.
Jo, osobně mám taky pochybnosti o užitečnosti, ale lidem se to obecně líbí a jsou s tím spokojení.
ad Prakticky bezúdržbový motor - nic takoveho neexistuje...
Elektromotory jsou bezúdržbové docela běžně.
ad Autopilot - neni to vymysl Tesly, jen dali dohromady existujici prvky jako hlidani odstupu, jizdni drahy, tempomat a dalsi a dali tomu nazev, ktery neodpovida tomu, co rika.
Jako jasně. Není to výmysl (ve smyslu vynálezu) Tesly. Ale je to jeden z prvních komerčně dostupných a prakticky fungujících autopilotů, který si Tesla mimochodem dala dohromady inhouse sama. Je tam všechno to co jsi popsal + mnoho dalšího, jako jsou další senzory (afaik i radar) a machine learning nad tím. Tvrdit, že to není nic inovativního mi přijde jako že jim zbytečně křivdíš.
Mimochodem, na samoriditelna auta a jejich vyvoj mam taky svuj nazor :-)
To se máš. Nech mě hádat - určitě negativní. Jo, to za starých časů byla tráva zelenější a ..
Jen tvrdim, ze za stavajici technologicke situace nejsou v masovem meritku nahradou. Bud by musel prijit nejaky technologicky zlom nebo politicky tlak, ktery by potlacil IAD tak, jak ji zname, at uz jejim znedostupnenim nebo primym zakazem.
No, ale tady nikdo netvrdil opak, ne? Samozřejmě, že za stávající situace náhradou nejsou. Ale to přece neznamená, že se nemůže nějak začít. Ostatně i ty koňské povozy byly kdysi majorita a auta byly neohrabané, nepraktické předražené krámy, které vyžadovaly naprosto nepředstavitelně brutálně masivní infrastrukturu v podobě silnic a dálnic a změn rozvržení celých měst a tvorby vrtů na ropu a rafinerií a gigantického supply chainu, který v Čechách vyústil v skoro čtyři tisíce veřejných benzinových stanic k roku 2015.

Oproti tomu je investice do rozvoje baterií a posílení infrastruktury rozvodu elektřiny procházka růžovým sadem.
5.1.2018 14:10 jozka | skóre: 19 | blog: jozkovo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Elektromotory jsou bezúdržbové docela běžně.
Ted mi napada, ze tys to myslel ve smyslu "nemusim do nich nic lit" a ja "nemuzou se pokazit", jedine tak mi to dava smysl.
Jo, to za starých časů byla tráva zelenější a ..
Ne. Shodou okolnosti jsem nedavno na tohle tema vedl polemiku jinde :-) Shrnuti meho nazoru je jednoduche. Kde se dnes pouziva samorizeni? V metru, pokud mam zamezen pristup lidi k souprave (stena pred kolejistem). Na nekterych zeleznicnich tratich s velmi omezenym provozem. U letadel ve forme "drz smer+vysku+rychlost" pripadne "bez na pristani podle pokynu". A slus... jakokoliv slozitejsi situace uz jsou problem. Ano. Jsou lidi, kteri zkusili predat rizeni ve slozitejsi situaci. Nekteri dopadli usmevne, jini hur. A nekterym to proslo (a o tech se nepise). Ale porad plati, ze rizeni je cinnosti "nerutinni", az "tvurci" (nekdy az moc). I ty nejlepsi samoridici systemy dneska pokud je poslete mimo detailne zmapovanou oblast, jsou na urovni retarda. Neplynule zatacky, jizda brzda plyn a podobne. Protoze lidsky mozek sice nedisponuje presnymi senzory, radary ale na jeho vypocetni vykon se zatim nemame sanci dostat. Navic i kdyz se to nezda, funguje intuice, uceni... A mimochodem, uz dnesni systemy berou nekolik kW prikonu (dalsi rana dojezdu v pripade EM). Zkratka a dobre, moc promennych.
No, ale tady nikdo netvrdil opak, ne?
Prave ze spousta lidi tvrdi, ze EM+autonomni rizeni jsou uz za dvermi. Podle mne jsou. Stejne jako prumyslove vyuzivana fuzni elektrarna. Uz tricet let za dvacet let...
auta byly neohrabané, nepraktické předražené krámy, které vyžadovaly naprosto nepředstavitelně brutálně masivní infrastrukturu v podobě silnic a dálnic a změn rozvržení celých měst a tvorby vrtů na ropu a rafinerií a gigantického supply chainu, který v Čechách vyústil v skoro čtyři tisíce veřejných benzinových stanic k roku 2015.
No... prave ze ne. Kdyz uz jsme u toho Forda, jednim z klicu uspechu treba te Lizinky byla jednoduchost a schopnost zdolavat venkovske cesty. Co se te infrastruktury tyce... vzdyt jo, postav si nabijecku na elektromobily. Dostanes se k ekonomickemu propoctu navratnosti a skoncis. Proc myslis, ze dobijecky dnes buduji jen firmy jako sve PR jako CEZ, investici do sveho podnikani jako Tesla nebo pocitaji s vyuzitim pro vlastni ucely?
Oproti tomu je investice do rozvoje baterií a posílení infrastruktury rozvodu elektřiny procházka růžovým sadem.
Nemuzu se zbavit dojmu, ze porad podcenujes rozsah investic pro smart grid nebo elektromobilitu...
5.1.2018 14:22 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
A mimochodem, uz dnesni systemy berou nekolik kW prikonu (dalsi rana dojezdu v pripade EM).
Od kdy je 500W několik kW příkonu? Source
5.1.2018 14:45 jozka | skóre: 19 | blog: jozkovo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
A kamery, radary, serva... to mas kde?
Bystroushaak avatar 5.1.2018 17:02 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Ted mi napada, ze tys to myslel ve smyslu "nemusim do nich nic lit" a ja "nemuzou se pokazit", jedine tak mi to dava smysl.
Vskutku, bezúdržbové != nerozbitné.
Ne. Shodou okolnosti jsem nedavno na tohle tema vedl polemiku jinde :-) Shrnuti meho nazoru je jednoduche. Kde se dnes pouziva samorizeni? V metru, pokud mam zamezen pristup lidi k souprave (stena pred kolejistem). Na nekterych zeleznicnich tratich s velmi omezenym provozem. U letadel ve forme "drz smer+vysku+rychlost" pripadne "bez na pristani podle pokynu". A slus... jakokoliv slozitejsi situace uz jsou problem. Ano. Jsou lidi, kteri zkusili predat rizeni ve slozitejsi situaci. Nekteri dopadli usmevne, jini hur. A nekterym to proslo (a o tech se nepise). Ale porad plati, ze rizeni je cinnosti "nerutinni", az "tvurci" (nekdy az moc). I ty nejlepsi samoridici systemy dneska pokud je poslete mimo detailne zmapovanou oblast, jsou na urovni retarda. Neplynule zatacky, jizda brzda plyn a podobne. Protoze lidsky mozek sice nedisponuje presnymi senzory, radary ale na jeho vypocetni vykon se zatim nemame sanci dostat. Navic i kdyz se to nezda, funguje intuice, uceni... A mimochodem, uz dnesni systemy berou nekolik kW prikonu (dalsi rana dojezdu v pripade EM). Zkratka a dobre, moc promennych.
A stroje nikdy nevyhrajou v šachu, chtěl jsem říct v go, .. wait a minute..
Prave ze spousta lidi tvrdi, ze EM+autonomni rizeni jsou uz za dvermi. Podle mne jsou. Stejne jako prumyslove vyuzivana fuzni elektrarna. Uz tricet let za dvacet let...
Jestli on to nebude problém v tom co pro tebe znamená "za dveřmi", obecně jsem si všiml, že používáš různé termíny dost nestandardně.
No... prave ze ne. Kdyz uz jsme u toho Forda, jednim z klicu uspechu treba te Lizinky byla jednoduchost a schopnost zdolavat venkovske cesty. Co se te infrastruktury tyce... vzdyt jo, postav si nabijecku na elektromobily. Dostanes se k ekonomickemu propoctu navratnosti a skoncis. Proc myslis, ze dobijecky dnes buduji jen firmy jako sve PR jako CEZ, investici do sveho podnikani jako Tesla nebo pocitaji s vyuzitim pro vlastni ucely?
Vskutku, stavět dobíjecí stanici v době, když kolem jezdí úplné minimum elektrických aut nemá žádný smysl. Je to jako stavit si benzínku v době, kdy se benzín ještě kupoval v lékárnách a auto mělo jako kuriozitu horní procento nejbohatších. To že něco teď nedává ekonomický smysl ale neznamená, že ho to nebude dávat za 10-30 let. Samo o sobě to nedokazuje nic o budoucnosti, je to jen tvrzení o přítomnosti.
Nemuzu se zbavit dojmu, ze porad podcenujes rozsah investic pro smart grid nebo elektromobilitu...
Spíš nevidím důvod, proč by mi to mělo trhat žíly. Vývoj prostě stojí peníze, no a? To není žádná novinka. Kdyby lidi měli tyhle kecy před sto lety, tak u nás není ani železnice, ani silnice, ani rozvod elektřiny.
5.1.2018 17:28 jozka | skóre: 19 | blog: jozkovo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
A stroje nikdy nevyhrajou v šachu, chtěl jsem říct v go, .. wait a minute..
Zakladni omyl! Tyhle hry jsou o obrovskem mnozstvi presne definovanych pohybu. Uloha jako delana pro "rychleho blbce" jak kdysi kdosi definoval pocitac. Jenze IAD je presny opak. Taky klidne jde pesec o tri dopredu a jednu doprava...
Jestli on to nebude problém v tom co pro tebe znamená "za dveřmi", obecně jsem si všiml, že používáš různé termíny dost nestandardně.
Kdyz to reknu jednoduse, v te mnou zminovane diskusi se mi dostalo kategorickeho tvrzeni (od jinak duveryhodneho cloveka), ze automobilky uz to maji a ceka se na legislativu, nejpozdeji od roku 2022.
Vskutku, stavět dobíjecí stanici v době, když kolem jezdí úplné minimum elektrických aut nemá žádný smysl.
Hlavne to nedava smysl, kdyz jeden stojan obslouzi pri idealnich podminkach asi tak 10-15 aut za den s par korunami marze. Spocitej si kolik stojanu by tam muselo byt, jak tlustej kabel by tam musel bejt a kolik by to stalo.
To že něco teď nedává ekonomický smysl ale neznamená, že ho to nebude dávat za 10-30 let. Samo o sobě to nedokazuje nic o budoucnosti, je to jen tvrzení o přítomnosti.
Samozrejme, vzdyt sam pisu, ze kdyz nekdo prijde s necim prevratnym, smysl to davat muze. Zatim neni v dohledu nic.
Vývoj prostě stojí peníze, no a?
Ja nemam na mysli vyvoj, ten je v poradku vcetne slepych ulicek a la kamen mudrcu, ja pisu o infrastrukture, vedeni, ktere by vyhovovalo prelevani velkych kvant energie z jedne strany kontnentu na druhou a zaroven umoznovalo dostat tu energii k nabijeni EM tam, kam je potreba.
6.1.2018 00:36 snajpa | skóre: 20 | blog: snajpuv_blocek | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR

Ja bych to videl tak, ze mas potrebu porovnavat jabka s hruskami, protoze se ti saha na vzpominky na mladi (vuni benzinu). Minimalne teda presne tohle sleduju u 40-50tniku, co jezdi od prvnich chvil, co mohli, na necem co prdi a smrdi ;-). Ale rekl bych, ze je pomalu se cas se s tim zacit loucit jako s beznym jevem. At uz to bude elektrina, nebo neco jineho. Stejne jako se za nedlouho bude moct clovek rozloucit s manualnim rizenim.

Tesla je aktualne s "konkurenci" neporovnatelna, protoze, jak jsi sam rekl, konkurenci ani neni, kdyz vyrobi 5 a pul auta za rok. Tesla je vize a jak je videt, je spousta investoru, kteri jsou ochotni dobrou vizi s dobrym managementem podporit. Musk zatim dela, co muze, nedela zadne vetsi boty, tak mu do toho naskakuji dalsi - a jelikoz se uspechy Tesly chlubi i vlada, tecou do toho i dotace. Tak to ale chodi i u nas (musim rozvadet konkretni priklady?)

--- vpsFree.cz --- Virtuální servery svobodně
6.1.2018 10:54 jozka | skóre: 19 | blog: jozkovo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Mno jo... jestli ono to nebude tim, ze ta generace videla na vlastni oci jak dopadaji vizionari bez vazby na realitu... a tak nejak uz maji vuci tem kecum silnejsi imunitu. A s vuni benzinu to nema vubec nic spolecneho. Kdyz nekdo mrskne na trh za srovnatelnou cenu priblizovadlo na elektriku s dojezdem 500 a vic km ve vicemene jakychkoliv podminkach a dobitim za pet minut kdekoliv, nebudu mit problem.

Ostatne, sveho casu se naslo i dost investoru do tulipanovych cibulek, ze... takze tohle jako argument moc neberu. Dotace a vladni podporu uz vubec ne, to je politika (nemusim uvadet priklady od nas, ze?).

Grunt avatar 6.1.2018 11:26 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Já dodám že nejvíc mají lidi problém se změnou konceptu. Na elektriku se dá úplně v pohodě jezdit i dneska a může si to kdokoliv postavit v garáži (specifikace zde), jenže prostě pokud to není krabice o čtyřech kolech s dojezdem 500km, střechou nad hlavou a možností koupit to na splátky a našroubovat do toho tankovací hadici, nikdo o to nemá zájem. A v tomhle bude zatím moct konkurovat něco kapalným palivům těžko ještě dlouho a to z velice prostého důvodu: kapalná paliva mají vysokou energetickou hustotu (46.7 MJ/kg pro benzín konkrétně) a snadnou manipulovatelnost.
Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
vencour avatar 6.1.2018 20:46 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Snajpo, sorry, pokud Tesla jen slibuje a nárůst výroby jinde, tak to fakt smrdí pr*serem.
Nečekáme na sliby, čekáme na fakta.
Asi sis všim, že univerzálních géniů moc není. Ok, Musk a jeho tým něco vymyslí. A někdo další to musí realizovat, rozchodit, zkoordinovat. Asi tak jako Albert Speer ve třetí říši konečně rozhýbal zbrojní výrobu, pro info maximum vyrobené zbrojní techniky bylo v roce 1944, kdy už Němci dávno neměli okupovanou celou Evropu.
Tj. mělo něco do sebe vyrábět do 9 měsíců od zahájení vývoje. Mít aspoň nějakou brzdu v plýtvání / plánování pro jistý budoucí úspěch.
Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
Josef Kufner avatar 6.1.2018 22:16 Josef Kufner | skóre: 69
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Ok, Musk a jeho tým něco vymyslí. A někdo další to musí realizovat, rozchodit, zkoordinovat.
Btw, Musk Teslu nezaložil, ten ji koupil. Byla to nějaká garážovka a Musk do ní nalil peníze.
Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
vencour avatar 6.1.2018 22:45 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Nic ve zlym, Elon je CEO Tesly (Chairman, Product Architect and CEO). Viz nějaký link na strukturu. Vpravo uprostřed je ...

  Corporate Governance

 • Management
 • Board of Directors
 • Committee Composition
 • Contact the Board
Takže nějaká výkonnost firmy a výsledky jdou za ním.
Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
Bystroushaak avatar 5.1.2018 12:40 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Ne vetsina, vsechny, ony kvuli tomu vznikly, jen se to u nekterych nepodarilo.
Což je odpověď na to proč některým firmám lidi tolerují víc, než jiným.
4.1.2018 08:10 Randy_Sh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Tyhlety "běžné EV" jsou spíš hračky pro parádu, taková osobní náhrada MHD, ale určitě ne náhrada automobilu se spalovacím motorem. Za hlavního zástupce EV bych považoval právě Teslu.

Tesla je pro běžného smrtelníka drahá. Další problém je, že ani Tesla nedokáže na EV vydělávat a její auta se prodávají pouze tam, kde jsou silně dotované. Když stát dotace utne, ustanou i prodeje. Šéf nějaké automobilky nedávno prohlásil, že by dokázali vyrobit stejné auto jako Tesla. Ale nedokážou na něm vydělat. Tesla také ne.

8.1.2018 12:23 trekker.dk | skóre: 71
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Šéf nějaké automobilky nedávno prohlásil, že by dokázali vyrobit stejné auto jako Tesla. Ale nedokážou na něm vydělat. Tesla také ne.
Skutečně? Tak co třeba takové aktualizace firmware? A nemluvím tady nutně o parametrech řídící jednotky, ale třeba jenom o infoteinmentu, který se dneska cpe všude a který u běžných aut obsahuje několik měsíců starý prohlížeč se známými dírami (tuším, že jeden případ s převzetím řízení nad samořiditelným* autem za jízdy byl právě přes prohlížeč)

Jedna z věcí, kterou Tesla má, že tyhle aktualizace se stahují samy a přes internet - narozdíl od ostatních aut, kde se to udělá při servisní prohlídce jednou za rok nebo i déle. Tohle není žádný převratný vynález, který by stál spoustu peněz a který by se bez dotací nedal provozovat. To je úplně normální distribuce software, problém, který je z technického hlediska dávno vyřešen. A přesto nevím o žádném jiném "klasickém" výrobci aut, který by něco takového dělal.

Nebo kterého by vůbec napadlo, že je něco takového potřeba. Ať už chtějí nebo nechtějí, automobilky jsou nyní distributoři software a podle toho by se měly chovat. Jenže nechovají, místo toho mají mentalitu "Microsoft před 20 lety"

* ani si nejsem jist, jestli to auto bylo samořiditelné - mám pocit, že to mělo "jenom" parkovacího asistenta, co umí zaparkovat sám, tj. ovládat brzdy, plyn i volant. Navržené to bylo, aby se to nedalo zapnout za jízdy, tj. při rychlosti větší než X. Když to prohákovali, tak kvůli chybám v návrhu hardware i software nejdřív přesvědčili řídící jednotku, že auto stojí, a ta jim pak povolila auto řídit a otočit volantem za jízdy ve vysoké rychlosti.
Quando omni flunkus moritati
8.1.2018 12:45 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
To je úplně normální distribuce software, problém, který je z technického hlediska dávno vyřešen. A přesto nevím o žádném jiném "klasickém" výrobci aut, který by něco takového dělal.
Tak určitě, a software v jaderné elektrárně by se měl taky aktualizovat over-the-air, ne? Pro některé produkty (zvláště ty s vyšší hodnotou, které vyžadují pravidelnou odbornou údržbu i z jiných důvodů) je odborníkem supervisovaný proces aplikace softwareových updatů holt výhodnější... Ci / CD / DevOps se nehodí na každý use-case. Někde je prostě lepší waterfall software release model. https://www.reddit.com/r/teslamotors/comments/6w1kuh/last_update_may_have_bricked_my_car_update_tesla/
Nebo kterého by vůbec napadlo, že je něco takového potřeba. Ať už chtějí nebo nechtějí, automobilky jsou nyní distributoři software a podle toho by se měly chovat. Jenže nechovají, místo toho mají mentalitu "Microsoft před 20 lety"
Až jim to bude připadat přínosné, tak hádám, že něco tak banálního dokážou implementovat za cca. 6 měsíců.
* ani si nejsem jist, jestli to auto bylo samořiditelné - mám pocit, že to mělo "jenom" parkovacího asistenta, co umí zaparkovat sám, tj. ovládat brzdy, plyn i volant. Navržené to bylo, aby se to nedalo zapnout za jízdy, tj. při rychlosti větší než X. Když to prohákovali, tak kvůli chybám v návrhu hardware i software nejdřív přesvědčili řídící jednotku, že auto stojí, a ta jim pak povolila auto řídit a otočit volantem za jízdy ve vysoké rychlosti.
Tak hlavně že Tesla těmi security bugy netrpí... :-)
8.1.2018 13:14 trekker.dk | skóre: 71
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Pro některé produkty (zvláště ty s vyšší hodnotou, které vyžadují pravidelnou odbornou údržbu i z jiných důvodů) je odborníkem supervisovaný proces aplikace softwareových updatů holt výhodnější...
Všiml jste si, že jsem zmínil konkrétní případ, kdy je naprosto zjevné, že odborníkem supervisovaný update za rok může být dost pozdě? Ale je jasné, že vy jako odborník na enterprise, kde se na problémy kašle, dokud se z nich nestane průser, tohle vidět nebudete.
Až jim to bude připadat přínosné, tak hádám, že něco tak banálního dokážou implementovat za cca. 6 měsíců.
To nebudu rozporovat. Důležité je, že to ještě neudělali, protože se stále drží mentality, že softwarovou bezpečnost řešit nemusí, protože se k tomu software dá dostat jenom přímým přístupem k autu
Tak hlavně že Tesla těmi security bugy netrpí...

Jé, vy umíte Googlit. Umíte taky číst? V tom článku je popsáno, co se jim povedlo (otevřít dveře a zabrzdit) a hlavně je tam popsáno, že do pár dnů vyšla a nainstalovala se oprava těch chyb. Takže ano, Tesla security bugy trpí úplně stejně, jako ostatní výrobci. Rozdíl je v tom, že narozdíl od ostatních výrobců chyby opravuje rychle.
Quando omni flunkus moritati
8.1.2018 13:45 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Všiml jste si, že jsem zmínil konkrétní případ, kdy je naprosto zjevné, že odborníkem supervisovaný update za rok může být dost pozdě? Ale je jasné, že vy jako odborník na enterprise, kde se na problémy kašle, dokud se z nich nestane průser, tohle vidět nebudete.
Jsem rád že vesele ignoruješ můj link na to jak ten výborný over-the-air upgrade bricknul několika lidem auto :-) Nevím jak u tebe v práci, ale můj současný zákazník jen v oddělení se kterýnm spolupracuji, které nemá s bezpečnostní nic společného na základě vnitřních nařízení týkajících se Information Governance and Management policies utratí kvartálně cca 250k EUR u KPMG za penetrační testy na nové verze vydaných management software; takže nevím které problémy a rizika podle tebe ignorujeme, ale můžu tě ujistit, že když nám o nich řekneš, tak si na ně nějaký ten milion v rozpočtu prostě vyčleníme, protože jen loni se nám podařilo zhruba miliardu ušetřit na přesmlouvání níjmů na budovách :-)
8.1.2018 15:55 trekker.dk | skóre: 71
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Jsem rád že vesele ignoruješ můj link na to jak ten výborný over-the-air upgrade bricknul několika lidem auto
Neignoruju, ale vzhledem k tomu, že se totéž může stát i v tom servisu, tak to nepovažuju za tak důležité.
Quando omni flunkus moritati
8.1.2018 14:02 Randy_Sh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Skutečně? Tak co třeba takové aktualizace firmware? A nemluvím tady nutně o parametrech řídící jednotky, ale třeba jenom o infoteinmentu, který se dneska cpe všude a který u běžných aut obsahuje několik měsíců starý prohlížeč se známými dírami (tuším, že jeden případ s převzetím řízení nad samořiditelným* autem za jízdy byl právě přes prohlížeč)

Je pravda, že v tomto ohledu klasické automobilky zaostávají a výše příplatků třeba za navigaci je někdy těžko pochopitelná. Ale nic to nemění na tom, že EV jsou natolik drahá, že bez dotací jsou prakticky neprodejná. To je jádro problému, který je nutné vyřešit. Potom je možné vylepšovat firmware infoteinmentu.

8.1.2018 14:11 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Je pravda, že v tomto ohledu klasické automobilky zaostávají a výše příplatků třeba za navigaci je někdy těžko pochopitelná. Ale nic to nemění na tom, že EV jsou natolik drahá, že bez dotací jsou prakticky neprodejná. To je jádro problému, který je nutné vyřešit. Potom je možné vylepšovat firmware infoteinmentu.
Android Auto. Řešení kdy infotainment dodává třetí strana dává mnohem větší smysl.
vencour avatar 8.1.2018 16:33 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Ok a jste si jistý, že aktualizace budou ještě za rok a více k mání? Tohle moc u Androidu vidět není.
Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
8.1.2018 16:57 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Ok a jste si jistý, že aktualizace budou ještě za rok a více k mání?
Možná by sis měl nastudovat co vlastně Android Auto je; pak by si věděl, že se jedná hlavně o rozhrani mezi mobilem a automobilovým dashboardem a bude tak aktuální jako bude aktuální tvlj mobilní telefon.
Tohle moc u Androidu vidět není.
Můj Android s tím teda fakt problém nemá, ale pokud někdo kupuje levné křápy tak se hold nesmí divit, že výrobce kašle na aktualizace, ono si je ty aktualizace očividně potřeba předplatit v kupní ceně...
vencour avatar 8.1.2018 17:44 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Noo bacha na to, ani Samsung nemá aktualizace na všechno furt.
Na druhou stranu, pravda, pokud jde jen o rozhraní, tak to snad je drobet ... méně citlivé, je tam "menší vektor útoku".
Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
8.1.2018 19:33 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Noo bacha na to, ani Samsung nemá aktualizace na všechno furt.
Nikdo nemá aktualizace na všechno furt; můj výrobce slíbil a doručil 2 roky funkcionálních a 3 roky bezpečnostních aktualizací (celkem tedy 3 roky aktualizací; v únoru začne ten 3 rok kdy by měl doručovat pouze bezpečnostní aktualizace).
8.1.2018 14:26 jozka | skóre: 19 | blog: jozkovo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
výše příplatků třeba za navigaci je někdy těžko pochopitelná
Dan za blbost. Auto je po deseti letech (az na vyjimky) dobre pouzitelne. Navigace je po deseti letech muzealni zalezitost.
vencour avatar 8.1.2018 16:36 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Mam externí navigaci (Tom Tom, tuším sada "mapy Evropy"), v květnu 2018 to bude 5 let od pořízení, aktualizace jsou a šlape furt. Pravda, je poznat, že displej asi drobet stárne. Nicméne pořád supr funguje.
Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
9.1.2018 07:43 jozka | skóre: 19 | blog: jozkovo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Tak za pet let napis (psal jsem o deseti letech). Mam v praci deset let stary etrex. Od lonska uz nezere ani OSM.
Agent avatar 3.1.2018 04:11 Agent | HC city
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Dneska podle mne automatizace a rozvoj všeho možného znamená naopak využívat zdroje efektivněji.

Což ale nezaručuje, že se spotřeba nebude zvyšovat, klidně to může znamenat jen to, že poroste o něco pomaleji.

Jen tak mimochodem, všimli jste si, jak pan Jirzak dokáže (ne)odpovědět na otázku a přitom se z odpovědi vykroutit? Člověk by mu na to kolikrát skočil. Asi je to dobrý manipulátor.
Nevěděl zpočátku, co si počít, jak žít, co dělat, ale brzy se vpravil do role samotáře.
3.1.2018 05:07 Johanka
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Asi je mu smutno, ze uz nema ty admin prava =)
Jendа avatar 2.1.2018 10:16 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Ostatně že jsou jaderné elektrárny neperspektivní je vidět i z toho, že se ve světě žádná nová jaderná elektrárna nepřipravuje
Podle mě to stejně tak může být politický problém (iracionálně vyděšení neznalí voliči).
a nehodí se do současné a budoucí energetiky – je to jeden velký těžkopádný zdroj
Velikost (~osmina spotřeby ČR) je podle mě pro průmysl OK (a kritické provozy stejně budete muset řešit jinak), a neregulovatelnost do určité míry taky tak nevadí (kvůli OZE si stejně chcete pořídit smart grid a výkyvy JE nejsou korelovány s výkyvy OZE).
5GBioShield | "Gravitace vyvrácena pokusem" | Tvoje složka chrání mě, moje složka chrání tebe.
2.1.2018 10:54 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Podle mě to stejně tak může být politický problém (iracionálně vyděšení neznalí voliči).
V ČR jsou zase iracionálně vyděšení neznalí voliči pro jaderné elektrárny. Každopádně i kdyby na tom voliči byli jinak, ekonomiku to nezmění.
Velikost (~osmina spotřeby ČR) je podle mě pro průmysl OK (a kritické provozy stejně budete muset řešit jinak), a neregulovatelnost do určité míry taky tak nevadí (kvůli OZE si stejně chcete pořídit smart grid a výkyvy JE nejsou korelovány s výkyvy OZE).
Není to pro průmysl OK, protože pak musíte mít nějakou horkou zálohu, tedy zdroj(e), které dokáží výpadek té velké elektrárny nahradit – a ty zdroje budou stát, když jaderná elektrárna poběží. Smart grid je založený právě na tom, že máte velké množství malých zdrojů, takže nečekaný výpadek jednoho zdroje snadno nahradíte něčím jiným.
Jendа avatar 2.1.2018 12:25 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Není to pro průmysl OK, protože pak musíte mít nějakou horkou zálohu, tedy zdroj(e), které dokáží výpadek té velké elektrárny nahradit – a ty zdroje budou stát, když jaderná elektrárna poběží. Smart grid je založený právě na tom, že máte velké množství malých zdrojů, takže nečekaný výpadek jednoho zdroje snadno nahradíte něčím jiným.
Výpadek jaderné elektrárny (jak často k němu dochází? nezvládneme tu chvíli se zahraniční elektřinou?) mi přijde srovnatelný s tím, když se zamračí obloha.
5GBioShield | "Gravitace vyvrácena pokusem" | Tvoje složka chrání mě, moje složka chrání tebe.
2.1.2018 16:35 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Výpadek jaderné elektrárny mi přijde srovnatelný s tím, když se zamračí obloha.
To vám opravdu jenom připadá. Oblačnost se dá docela dobře předvídat. Pokud nějaký mrak zastíní pole panelů, neztratí se tím rázem osmina produkce ČR. To je právě ta výhoda decentralizovaných malých zdrojů. (Přičemž podle mne pole FVE je v podmínkách ČR špatně, v současné podobě by FVE měly být na stavbách.)
jak často k němu dochází? nezvládneme tu chvíli se zahraniční elektřinou?
Každou chvíli. ČEZ by měl zakázat ostatním diskutovat se mnou o jaderných elektrárnách, protože pokaždé, když takovou diskusi s někým vedu a někdo přijde s argumentem spolehlivosti jaderných elektráren, je některý z českých jaderných bloků neplánovaně odstaven. Při minulé diskusi byl plánovaně odstaven jeden blok Temelína, neplánovaně druhý, odstávka jednoho bloku Dukovan se protáhla kvůli problémům s dokumentací svarů a vědělo se, že druhý blok Dukovan bude mimořádně odstaven hned po té, ze stejných důvodů. Dneska je to lepší, dnes je mimořádně odstaven jenom jeden blok Dukovan.
pavlix avatar 2.1.2018 16:54 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
No já bych řekl, že když přijdou pořádné mraky, což se v ČR celkem běžně stává, že nejenom přijdeme o zásadní část solární produkce, ale zároveň ve stejnou dobu začnou lidi svítit a topit.
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
2.1.2018 20:36 Kvakor
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Mimo toho, když vypadne jaderný blok (a to často z důvodů nějakého problému na nejaderné části, takže důvodem není ani tak bezpečnost, jako spíš (omluvte výraz, ale lepší mně nenapadá) "předposranost"), tak je to jeden blok a ostatní běží, takže stačí mít zálohu N+1. Jenže když je zataženo a/nebo nefouká vítr, tak vypadnou všechny solární panely a/nebo větrníky, takže je třeba mít zálohu N+N a to už je sakra rozdíl.
2.1.2018 21:03 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Pokud se neočekávaně zatáhne nebe nad celou ČR, budeme mít úplně jiné starosti, než nějaké elektrárny. To samé, pokud nastane neočekávané bezvětří nebo naopak neočekávaná vichřice.

Psát o zálohách N+1 nebo N+N je nesmysl, protože nezálohujete žádné N, ale výkon konkrétního zdroje. Porovnejte si výkon jedné jaderné elektrárny s výkonem jedné větrné farmy – to je to, na co potřebujete mít horkou zálohu, protože se může stát, že to naráz nečekaně vypadne. To, že větrné elektrárny na větším území budou dodávat menší nebo žádný výkon, není žádný okamžitý padák, ale predikovatelná věc. A řeší se to jednoduše tak, že máte různé zdroje, které mají různé náklady na výrobu, ale co nejmenší fixní náklady. Když není schopen dodávat elektřinu zdroj s nejnižšími náklady, použije se ten s náklady vyššími. Do takovéhoto systému jsou samozřejmě jaderné elektrárny naprosto nevhodné, protože mají extrémní fixní náklady – s trochu nadsázky už je pak z hlediska nákladů skoro jedno, jestli běží a vyrábí proud.
Jendа avatar 2.1.2018 21:55 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Porovnejte si výkon jedné jaderné elektrárny s výkonem jedné větrné farmy
Jenže výpadky jaderných elektráren jsou navzájem docela nekorelované, zatímco počasí je.
5GBioShield | "Gravitace vyvrácena pokusem" | Tvoje složka chrání mě, moje složka chrání tebe.
2.1.2018 22:00 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Řeč byla o výpadcích. Pokud jednoho dne Slunce nevyjde tak, jak bylo předpovězeno, výpadek solárních elektráren bude fakt ten poslední problém.
Agent avatar 3.1.2018 04:35 Agent | HC city
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Nebude to poslední problém, bude to jeden z problémů. Je fakt, že záplavy už pár let nebyly, ale když byly, tak bylo zataženo třeba týden v kuse, možná dýl. A v takových krizových situacích je ta energie zrovna nejvíc potřeba. Ještě, že všichni ti záchranáři a hasiči nemaj auta na baterie.
Nevěděl zpočátku, co si počít, jak žít, co dělat, ale brzy se vpravil do role samotáře.
3.1.2018 07:08 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Asi myslíte biblickou potopu světa, ta možná nastala z ničeho nic. Záplavy v posledních letech nebyly nečekané překvapení, předpovědi meteorologů vycházely.
3.1.2018 14:13 R
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Takze si v buducnosti zachranari dopredu nabiju baterie na 500 % kapacity a nevznikne ziadny problem.
3.1.2018 15:18 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Nic takového nikdo nepsal. Mimochodem, když už plánujete na totální kolaps infrastruktury, elektřina se dá vyrábět na místě, benzín ani nafta ne. A když už máte někde obrovské nádrže s naftou nebo benzínem pro případ výpadků zásobování, s agregátem z toho opět dokážete vyrobit elektřinu. Opačný způsob – z elektřiny vyrábět benzín nebo naftu – nefunguje.
4.1.2018 12:25 Ivorne | blog: Ivorne
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Vy se mi snad zdáte :D.
Grunt avatar 2.1.2018 20:40 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
I když se zamračí obloha nad celou ČR, v pohodě to vykryje i blbá přečerpávačka. Když vypadne celá JE, obávám se že to už tak růžové nebude.
Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
Jendа avatar 2.1.2018 21:52 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Tak schválně, o kolik % si tak myslíš, že spadne výkon solárního panelu, když se zamračí? (porovnáváme s JE, kde je odpadávání po ~osminách, resp. po ~dvacetinách pokud počítáme odpadání po blocích) A přečetl sis alespoň jednu zprávu vygenerovanou již odkazovaným pvestem, abys tušil, o jaké sezónní variabilitě se tak zhruba bavíme?
5GBioShield | "Gravitace vyvrácena pokusem" | Tvoje složka chrání mě, moje složka chrání tebe.
2.1.2018 21:57 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
No mi vychází mezi min a max pokles o 82,5%... Což máme 3 bloky ve 4 blokové JE :-)
2.1.2018 22:00 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Která solární elektrárna má výkon čtyř bloků jaderné elektrárny?
Grunt avatar 2.1.2018 22:04 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Též nechápu o čem to tu oba mluví…
Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
Jendа avatar 2.1.2018 22:36 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Předpokládal jsem, že se bavíme o nahrazení řádově čtvrtiny spotřeby ČR FVE.

Aha, už tu logiku asi začínám chápat - vy si koupíte dvacet solárních panelů, dáte si je na střechu vedle sebe, a budete se tvářit, že jde o 20 samostatných elektráren, jejichž výkyvy ve výkonu jsou nekorelované (protože když náhodou jeden z nich zastíní mrak, tak ostatní přece pořád fungují) a průměrný výkon tak bude pořád stejný.

Tak v tom žijte dál, mě už to nebaví.
5GBioShield | "Gravitace vyvrácena pokusem" | Tvoje složka chrání mě, moje složka chrání tebe.
3.1.2018 07:14 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Předpokládal jsem, že se bavíme o nahrazení řádově čtvrtiny spotřeby ČR FVE.
Ne, o takové hlouposti se skutečně nebavíme.
Aha, už tu logiku asi začínám chápat - vy si koupíte dvacet solárních panelů, dáte si je na střechu vedle sebe, a budete se tvářit, že jde o 20 samostatných elektráren, jejichž výkyvy ve výkonu jsou nekorelované (protože když náhodou jeden z nich zastíní mrak, tak ostatní přece pořád fungují) a průměrný výkon tak bude pořád stejný.
Ne, to tu logiku nechápete. A je vidět, že absolutně netušíte, o čem je řeč, když nejprve tvrdíte, že píšete o čtvrtině spotřeby ČR, a pak argumentujete 20 solárními panely. Pokud by spotřebu ČR pokrylo 80 solárních panelů, nebylo by co řešit.
Grunt avatar 3.1.2018 18:17 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Přílohy:
Tak schválně, o kolik % si tak myslíš, že spadne výkon solárního panelu, když se zamračí?
To ti řeknu velmi přesně. Klidně i o 98% skoro na absolutní nulu. Takový na hovno den je zrovna dneska a něco málo to vyrobí jenom když na chvilku vykoukne slunko z pozamraků. Viz graf který si můžeš srovnat s pěkným slunečným červencovým dnem.
A přečetl sis alespoň jednu zprávu vygenerovanou již odkazovaným pvestem, abys tušil, o jaké sezónní variabilitě se tak zhruba bavíme?
Pokoušel jsem se ale moc tomu nerozumím. Radši ti přiložím graf výroby za celý rok ať si zase uděláš představu ty.
Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
2.1.2018 11:30 ZAH | skóre: 42 | blog: ZAH
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Fotovoltaika s dotovanou cenou na více než 10 Kč/kWh to je ekonomické terno.

Bioplyn s potřebou cca 500 ha/MWh náklad na ha 25 000,- t.j asi 1 450,- na MWh jen kukuřice. Celkový náklad je asi 4 000,= Kč na MWh, také ekonomické terno v podání ekologa.

Navíc kukuřice je skutečnou zátěží pro půdu.

Ale na co číselné argumenty, ekoaktivisti mají jasno a dotace to srovnají.

2.1.2018 13:47 Sten
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Fotovoltaika má dotaci asi 1,50 až 2 Kč za kWh.

Když tady někdo tahá ty čísla, tak JE Temelín si platí pojištění s limitem 6 miliard Kč. Přičemž jenom náklady na likvidaci středně velké havárie v Jaslovských Bohunicích jsou ve stovkách miliard, v případě velkého úniku by šlo o biliony. Pokud by měl Temelín platit pojištění „jen“ ve výši ceny elektrárny (100 miliard), tak bude platit ročně cca 5 miliard Kč navíc. To je okolo 500 Kč za MWh. A to je jenom dotace na pojištění.
Max avatar 2.1.2018 14:07 Max | skóre: 68 | blog: Max_Devaine
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Jedna věc je cena, ale druhá věc je využitelnost zdroje jako takového. Já třeba cenu neřeším, řeším, kde vzít ty zdroje. A podle dostupných informací nejsou u nás OZE pro úplnou náhradu JE i Uhelek.
Diskuse by teda neměla být o tom, co je ekonomicky výhodnější, ale o tom, kde vzít zdroje jinde, než v JE.
A podle mně nemáme šanci ty zdroje někde jinde vzít a určitě né v horizontu třeba 30 let.
Proto vidím v současné době jedinou možnost v JE.
Zdar Max
Měl jsem sen ... :(
Grunt avatar 2.1.2018 14:11 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Přesně tak. Těch 10Kč/kWH to bývalo v minulosti. Já se byl jen tak pro zajímavost zeptat a tržní cena z malé FVE pro EON je 20 haléřů za kWh. Takže v podstatě i se zeleným bonusem je cena vyrobené kWH tak nízká že vyloženě vyrábět a dodávat do sítě se to ani nevyplatí.
Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
2.1.2018 14:23 ZAH | skóre: 42 | blog: ZAH
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Situace v roce 2018 cena silové energie je těsně pod jednou korunou včetně zisku společností.

FVE s podporou prakticky skončily v roce 2012 kdy výkupní cena plus zelené bonusy přesáhla 12 Kč. V roce 2013 v průměru přes 3 Kč a pak šlus a přesun na na jiné dotace.

Elektrárny z roku 2012 budeme platit do 2037.
2.1.2018 14:26 Randy_Sh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Fotovoltaika má dotaci asi 1,50 až 2 Kč za kWh.

Přiznám se, že těm číslům zase tolik nerozumím. Předpokládám, že nás zajímá tabulka 1.10. Nevím, co přesně kterých sloupec znamená, ale pokud sečtu výkupní cenu a zelený bonus na posledním řádku (č. 514), tak mi to vychází na 4,5 Kč za kWh. A to je ten nejlepší případ, u starších elektráren je to mnohem víc. Nebo by se to nemělo sčítat?

Grunt avatar 2.1.2018 14:38 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
A jo vlastně. Ono je to do 31.12.2013. A pak už nic. A ano pro ty postavené a připojené ve starších rocích platí to co je u nich. Aspoň teda pro zelený bonus určitě (je to cena kterou dostane výrobce za MWh nezávisle na tom jestli ji pustí do sítě nebo si ji sám spotřebuje). S dodavatelem energie si musí každý účastník vyjednat cenu zvlášť.
Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
Grunt avatar 2.1.2018 12:21 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Doporučuji také nezapomínat že primární důvod výstavby JE nebyla levná energie, nýbrž výroba materiálu použitelného v termonukleárních zbraních. Proto taky nebyl problém s ukládáním vyhořelého paliva. Což se samozřejmě změnilo po uzavření NPT. Na to aby mohla EU ekonomicky využívat JE by se z EU musela stát jaderná velmoc. A proto taky jaderná energetika frčí ve státech které se nemůžou spoléhat na NATO (Rusko, Korea ať už jih tak sever, Japonsko).
Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
Jendа avatar 2.1.2018 12:28 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Doporučuji také nezapomínat že primární důvod výstavby JE nebyla levná energie, nýbrž výroba materiálu použitelného v termonukleárních zbraních.
Jo, třeba v Dukovanech, kde se musí pro každé hrábnutí do aktivní zóny vypnout a otevřít reaktor, se plutonium produkuje úplně po vagónech.
5GBioShield | "Gravitace vyvrácena pokusem" | Tvoje složka chrání mě, moje složka chrání tebe.
Grunt avatar 2.1.2018 12:38 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Proto jsem taky zasáncem MKER-1500 ;-) Kam se vůbec to vyhořelé palivo z Temelína a Dukovan vozí? Ještě před změnou režimu se vyváželo do Ruska.
Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
2.1.2018 13:49 Sten
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Skladuje se v elektrárnách a spoléhá se na to, že bude kam uložit, až přestane docházet místo.
Max avatar 2.1.2018 14:01 Max | skóre: 68 | blog: Max_Devaine
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Je to popsáno v článku, skladuje se v meziskladech, které jsou v obou JE. Tam bude hnít cca 50let, poté je plán převézt je do hlubinných dlouhodobých uložišť, jejichž celkový počet na světě je aktuálně 0.
Zdar Max
Měl jsem sen ... :(
Grunt avatar 2.1.2018 14:15 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
V klidu bych to rozprodal na černém trhu.
Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
Grunt avatar 2.1.2018 16:05 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Jinak dodám že Severní Korea provozuje 5 MWe reaktor (Magnox) v Yongbyonu od samého vzniku, s tím že Američani jim nabídli že když to v roce 1994 vypnou, vystaví jim tam dva moderní PWR. Severní Korea to odmítla. Prostě ekonomické terno. Stát si nemůže dovolit takový výpadek ve své distribuční síti. :-)
Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
15.2.2018 20:16 Minomu
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
I když oceňuji obsáhlost zpracování článku vůbec se neztotožňuji se závěrem obsaženým v nadpisu který vyzdvihuje JE. I když Temelín z dnešního pohledu je ekonomicky úspěšný zcela se pomíjí že k tomuto úspěchu vedla pouze masivní inflace a zvyšování cen prodané energie. V době dostavby Temelína se argumentovalo blackoutem a tím, že bez JETE nebudeme mít dost el. energie. Čísla o exportu el. ale jasně ukázaly, že to není pravda.

Výstavba podobného zdroje v každé době odpovídá v podstatě ročnímu státnímu rozpočtu ČR a bylo to tak i u JETE (téměř 120mld.KČ). Pokud bysme jej stavěli dnes tak by to bylo stejné tj. vysoce přes bilion. Úspěch Temelína je tedy možné zopakovat jedině tak, že nový zdroj postavíme za tyto peníze a pak masivně natiskneme tolik peněz aby inflace a zdražování celou tuto výstavbu ospravedlnila. Můžeme se připravit že el.energie bude stát nejméně 10Kč/kWh aby se to vyplatilo. Zisky potom zůstanou akcionářům ČEZu a obrovský lobying bude zcela křivit po desetiletí politickou scénu.

Zaplatíme to tedy opět všichni a stejně jako u JETE se ukáže, že tento zdroj vůbec nepotřebujeme, protože celá výroba půjde na export. Doma nám zůstane jen vyhořelý vysoce radioaktivní odpad a starosti a náklady s likvidací celé elektrárny po ukončení životnosti v režii státu. Podívejte se na Slovensko kde už likvidují odstavenou elektrárnu A1 v Jaslovských Bohunicích a budou v tom pokračovat podle harmonogramu až do roku 2060.

Co se tu opomíjí je, že energetická soustava Evropy se pomalu mění. Už tu nemáme ostrovní systémy (s výjimkou třeba Řecka) ale Evropa se propojuje, takže možné přebytky výroby je možné exportovat na druhý konec. Evropa je rozložena přes 3 časová pásma takže se rozkládají špičky v čase.

Nijak jadernou energetiku nezavrhuji, má své místo, ale v současném mixu ČR už dnes zastává zcela nepřiměřenou roli - stačil by jeden takový zdroj. Sázel bych na maximalizaci úsporných opatření a využití drobných zdrojů tj. smart grid. Fotovoltaika na polích byl zločin podplacený právě loby energetiků, kteří nás dříve strašili blackoutem. Je to jen jeden z doplňkových zdrojů, ale na střechách má své místo, stejně jako jiné (malé vodní el., biomasa, větrníky) - v přiměřené míře, pokud možno bez dotací (jen např. daňově zvýhodněné). Málo se využívají tep. čerpadla (místo toho se podporovaly přímotopy) myslím že máme ještě spoustu rezerv.
Jendа avatar 16.2.2018 01:12 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Úspěch Temelína je tedy možné zopakovat jedině tak, že nový zdroj postavíme za tyto peníze a pak masivně natiskneme tolik peněz aby inflace a zdražování celou tuto výstavbu ospravedlnila. Můžeme se připravit že el.energie bude stát nejméně 10Kč/kWh aby se to vyplatilo.
Podle mě by bylo příště dobré hned vytáhnout náklady na jiné zdroje energie. Že je JE drahá je smutné, ale v porovnání s ostatními možnostmi to může i nemusí tak vyniknout.
a stejně jako u JETE se ukáže, že tento zdroj vůbec nepotřebujeme
Já myslím, že JETE i další jaderku potřebujeme. Ale ne kvůli exportu, ale kvůli tomu, abychom mohli zavřít ty nejhorší uhelné elektrárny. I když teď je to asi trochu jedno, když na to v okolních zemích kašlou.
5GBioShield | "Gravitace vyvrácena pokusem" | Tvoje složka chrání mě, moje složka chrání tebe.
Jendа avatar 2.1.2018 10:03 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Chybí vyčíslení rizik jaderné energetiky.
A taky chybí vyčíslení rizik a negativních externalit (!) ostatních zdrojů, že. Takhle porovnáváš nějak (neříkám jestli málo nebo moc) dotovanou JE s nějak dotovaným uhlím (od drancování nerostných surovin přes zdravotní dopady těžby a exhalací po možné budoucí problémy způsobené uvolněným CO2) a nějak dotovanými OZE.
Mezitím některé elektrárny dosluhují a žádné lepší řešení, než to zabetonovat a po tisíce let to čas od času přebetonovat tlustší vrstvou, není.
Další možnost je dovzdělat populaci, že většina toho strachu okolo je jenom strach, nebo dokonce - kacířství! - povolit stejné množství úmrtí z ozáření jako je úmrtí z uhelných elektráren a likvidaci díky tomu prostě neřešit :-)
5GBioShield | "Gravitace vyvrácena pokusem" | Tvoje složka chrání mě, moje složka chrání tebe.
2.1.2018 20:43 Kvakor
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Škoda, že si už nepamatuju zdroj (ale myslím že to není zas tak velký problém dohledat z jiných zdrojů), ale počet objetí jaderné energie celkem, včetně jaderného bombardování Japonska, jaderných testů, havárií jak elektrátren tak zařízení na zpracování paliva a všecho možného okolo, je za celou dobu (tj. od objevu radioaktivity) zhruba srovnatelný s počtem objetí automobilismu za jeden rok.
2.1.2018 20:52 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Další možnost je dovzdělat populaci, že většina toho strachu okolo je jenom strach, nebo dokonce - kacířství! - povolit stejné množství úmrtí z ozáření jako je úmrtí z uhelných elektráren a likvidaci díky tomu prostě neřešit :-)
Nemoc z ozáření má tu nevýhodu že zabíjí moc rychle a navíc se dá velice snadno označit za viníka... ta rakovina plic přecijen zabíjí pomaleji a taky není možné 100% říct že za to může ta hnědouhelná elektrárna ve vedlejší obci; on totiž taky manžel te zemřelé kouřil, tak se to může svést na něj :D
2.1.2018 21:48 ehn
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
+1
Jendа avatar 2.1.2018 22:08 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Aby tě nemoc z ozáření zabila rychle, tak musíš schytat fakt velkou dávku v krátkém čase - AFAIK se něco takového podařilo v historii jaderné energetiky jenom jednou, v Černobylu (a to opravdu jen on-site, v okolních vesnicích už taky ne) bezprostředně po havárii. Všechno ostatní se také projevuje jenom statisticky zvýšeným rizikem rakoviny. (a opět je zde fascinující efekt, kdy se lidi bojí jakkoli malého umělého ozáření, ale třeba přírodní radon v baráku si pravidelně měřit nenechávají, o chemických karcinogenech ani nemluvě)
5GBioShield | "Gravitace vyvrácena pokusem" | Tvoje složka chrání mě, moje složka chrání tebe.
2.1.2018 20:25 kutr
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Ještě bych k tomu doplnil, že JE zdaleka není tak spolehlivý zdroj jak si mnoho lidí představuje. Stačí se podívat na délky odstávek Temelína i Dukovan v minulém roce. Další argument s energetickou soběstačností také neplatí, protože uran se u nás netěží a nejspíš se těžit nikdy nebude (kvůli ekologickým dopadům).
2.1.2018 20:41 jozka | skóre: 19 | blog: jozkovo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
:-)

Jasne, Dukovany 85%, Temelin 87% (oba 2012). V tom problematickem roce to bylo asi 70% HANBA!

A ted mala pismenka pod carou. U vetrnych je to 20-25%, u fve 10-12%.

Fakt se mi ty mentalni prostocviky zelenych az za hrob libi. To, ze je platim uz min.
2.1.2018 22:07 kutr
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Nejde o tok kolik procent, ale spíš o to že za oboje potřebuješ náhradu. Nebo se spokojíš s tím, že ti elektrika až 3.5 měsíce v roce nepoběží? Když už řešíš ekonomickou stránku věci, tak JE vyžaduje mnohem vyšší dotace.
3.1.2018 07:04 jozka | skóre: 19 | blog: jozkovo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Kecy, kecy, kecy... proste je nekolikrat spolehlivejsi, navic s predvidatelnejsimi vypadky. Predpokladam, ze ty vyssi dotace dokazes nejak dolozit.
3.1.2018 13:25 alkoholik | skóre: 38 | blog: Alkoholik
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Holt si musis postavit zalozni plynovou elektrarnu, ktera sice vetsinu casu nepobezi, ale umi rychle najet. Taky nezapomen hoodne predimenzovat draty. Ty slunecni a vetrne mrsky se obcas umi na chvilicku dost rozparadit. Jinak bacha na sousedy, aby si na obranu svoji site na hranicich nepostavili PST transformatory!
Cena? Neres! Hlavne, ze je to "zelene".
Bystroushaak avatar 3.1.2018 17:26 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Ty slunecni a vetrne mrsky se obcas umi na chvilicku dost rozparadit.
Nevím jak u slunečních elektráren, ale u větších větrných je zcela běžná dálková regulace, kde naopak prakticky okamžitě dokrývají poptávku s nájezdem v řádu minut prostým naklopením lopatek. Není nic divného, že polovina větrníků stojí, protože prostě buď je lokální část přetížená, nebo není o tolik energie momentálně zájem.
3.1.2018 17:48 alkoholik | skóre: 38 | blog: Alkoholik
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Cisla z jednoho starsiho clanku: podil eletriny z FVE byl celorocne cca 1,4%, v kvetnu a cervnu v prumeru 4,5%, ale kdyz optimalne zasvitilo, tak se dalo dostat az na 20% okamzite spotreby a to zcela nahodne.
3.1.2018 18:06 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Mohl byste ten „starší článek“ nalinkovat? Zejména by mne zajímala přesná citace toho „zcela náhodně“.
3.1.2018 18:33 alkoholik | skóre: 38 | blog: Alkoholik
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Mohl: Např. v uvedených měsících květnu a červnu dosahuje v poledních hodinách maximální spotřeba v ES ČR asi 8000 MW a v tu chvíli může v případě optimálního slunečního svitu dosahovat výroba z FVE téměř 20% okamžité spotřeby a to zcela náhodně, bohužel bez možnosti jakýmkoliv způsobem tuto výrobu regulovat.
3.1.2018 19:57 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Aha, takže ne že by výkon FVE dosahoval 1 % spotřeby a za minutu 20 % a to zcela nepředvídatelně. Bylo tím myšleno pouze to, že ten výkon prakticky nejde řídit. Takže je to stejné, jako třeba u té atomové elektrárny. Co tam máte dál?
3.1.2018 20:38 Randy_Sh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Aha, takže ne že by výkon FVE dosahoval 1 % spotřeby a za minutu 20 % a to zcela nepředvídatelně. Bylo tím myšleno pouze to, že ten výkon prakticky nejde řídit. Takže je to stejné, jako třeba u té atomové elektrárny. Co tam máte dál?

Kombinace jaderných a uhelných elektráren nám v posledních desetiletích poskytuje absolutně stabilní zásobování elektřinou. Nepamatuji, že by došlo k blackoutu kvůli nedostatečné výrobě. Dokážou OZE něco aspoň vzdáleně podobného? Ani omylem.

3.1.2018 20:57 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Na to jste přišel jak? Realita je taková, že v ČR je elektřina vyráběna v tepelných, jaderných, vodních, větrných a fotovoltaických elektrárnách, dále se používají přečerpávací elektrárny a elektřinu vyvážíme i dovážíme ze zahraničí. Pouze kombinace jaderných a uhelných elektráren na to opravdu nestačí.
3.1.2018 21:48 Randy_Sh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Na to jste přišel jak? Realita je taková, že v ČR je elektřina vyráběna v tepelných, jaderných, vodních, větrných a fotovoltaických elektrárnách, dále se používají přečerpávací elektrárny a elektřinu vyvážíme i dovážíme ze zahraničí. Pouze kombinace jaderných a uhelných elektráren na to opravdu nestačí.

Jistě, ale jaderné a uhelné elektrárny jsou naprostý základ naší produkce. Bez nich by to nešlo. Doporučuji hlavně tabulku 3.1. Plynové, vodní a přečerpávací elektrárny tvoří důležitý doplněk, zatímco solární a větrné pokrývají jen pár procent produkce. Klidně bychom se bez nich obešli, obvlášť s přihlédnutím k těm miliardovým dotacím. Opravdu se to vyplatilo?

4.1.2018 07:06 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Ovšem „naprostý základ produkce“ a „poskytují absolutně stabilní zásobování“ je každé něco jiného. Že bychom se bez těch ostatních zdrojů a bez napojení na zahraniční sítě obešli není pravda – pro to absolutně stabilní zásobování potřebujete pokrýt právě 100 % aktuálního odběru, ne 95 nebo 105. A to naše jaderné a uhelné elektrárny zajistit nedokážou. Část těch miliardových dotací nebyly dotace OZE, ale klasický český rozkrádací byznys. Při stavbě jaderné elektrárny by to bylo ještě horší. To, co byly opravdu dotace OZE, se vyplatí, protože to pomáhá narovnat tržní prostředí (vyrovnává to skryté dotace tepelným a jaderným elektrárnám) a umožňuje to rychlejší modernizaci elektráren.

Mimochodem, ČR je dnes na výměně elektrické energie se zahraničím závislá. Zahraničí se posouvá směrem k řízení výroby i spotřeby, na dodávky způsobem „když už jsme to rozjeli, tak to teď několik měsíců (možná) pojede“ tam za dvacet let nebude nikdo zvědavý. Takže pokud by se ČR rozhodla stavět další jaderné bloky a odpojit se od evropské rozvodné soustavy, bude muset vyřešit také to, jak to absolutně stabilní zásobování elektřinou zajistí jenom pomocí domácích zdrojů.
4.1.2018 08:23 Randy_Sh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Že bychom se bez těch ostatních zdrojů a bez napojení na zahraniční sítě obešli není pravda

Řekl jsem, že bychom se obešli bez solárů a větrníků. To je prokazatelné, před deseti a více lety tady takové zdroje nebyly a síť fungovala.

Část těch miliardových dotací nebyly dotace OZE, ale klasický český rozkrádací byznys.

Jak přesně se dotace rozkradly? Sice se tradují historky o svícení lampami na solární panely, ale nevím, jestli se v ČR něco takového stalo.

umožňuje to rychlejší modernizaci elektráren.

To právě není pravda. Pokřivený trh způsobuje, že cena silové elekřiny klesá, někdy dokonce i do záporu. Klasické zdroje se tím dostávají na hranici rentability. Budete investovat do modernizace něčeho, co si na sebe stěží vydělá? Asi ne, necháte zdroj dojít na hranici životnosti a pak ho vypnete. Jen blázen by za takové situace investoval do nových zařízení.

Zahraničí se posouvá směrem k řízení výroby i spotřeby, na dodávky způsobem „když už jsme to rozjeli, tak to teď několik měsíců (možná) pojede“ tam za dvacet let nebude nikdo zvědavý.

Abychom za dvacet let nevzpomínali na tento model jako na staré zlaté časy, kdy člověk kdykoliv stisknul knoflík, tak spotřebič fungoval. Zatímco v budoucnosti mu chytrá síť napíše, že zrovna není dost zdrojů, takže dnes si musí posvítit baterkou.

4.1.2018 10:37 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Řekl jsem, že bychom se obešli bez solárů a větrníků. To je prokazatelné, před deseti a více lety tady takové zdroje nebyly a síť fungovala.
Ano, nikdo tu netvrdil opak.
Jak přesně se dotace rozkradly?
Vláda Jana Fischera neumožnila, aby ERÚ prudčeji snižoval dotace na FVE tak, aby to odpovídalo snižování nákladů. Pak ke změně došlo až od ledna 2011, takže na konci roku 2010 se papírově připojila spousta FVE. Bylo to období, kdy dotace na FVE vůbec nefungovaly jako podpora OZE, ale byl to prostě dotační byznys.
To právě není pravda. Pokřivený trh způsobuje, že cena silové elekřiny klesá, někdy dokonce i do záporu. Klasické zdroje se tím dostávají na hranici rentability. Budete investovat do modernizace něčeho, co si na sebe stěží vydělá? Asi ne, necháte zdroj dojít na hranici životnosti a pak ho vypnete. Jen blázen by za takové situace investoval do nových zařízení.
Nesmysl. Pokles ceny do záporu nezpůsobuje pokřivený trh, ale převis nabídky nad poptávkou. Pokřivený trh tady byl před podporou OZE. Podpora OZE byla zavedena proto, aby se mohly vedle dotovaných tepelných a jaderných elektráren OZE vůbec prosadit. Řešení, že by se místo podpory OZE trh najednou naroval bylo nereálné – jednak by to znamenalo spoustu zásahů na odstranění těch skrytých dotací, jednak by to znamenalo okamžitý krach všech elektrárenských společností. To, že narovnávání tržních podmínek způsobuje, že se klasické zdroje dostávají na hranici rentability a nebudou se budovat nové, to je v pořádku – přece nechceme provozovat nerentabilní zdroje.
Abychom za dvacet let nevzpomínali na tento model jako na staré zlaté časy, kdy člověk kdykoliv stisknul knoflík, tak spotřebič fungoval. Zatímco v budoucnosti mu chytrá síť napíše, že zrovna není dost zdrojů, takže dnes si musí posvítit baterkou.
To záleží na tom, jestli budeme pořád jen fňukat, že to změnit nejde, nebo jestli to změníme.
4.1.2018 10:54 Randy_Sh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Vláda Jana Fischera neumožnila, aby ERÚ prudčeji snižoval dotace na FVE tak, aby to odpovídalo snižování nákladů. Pak ke změně došlo až od ledna 2011, takže na konci roku 2010 se papírově připojila spousta FVE.

Já se nechci zastávat solárních baronů, ale tohle celé je důsledek nepromyšlených "zelených" akcí. Člověk se rozhodne vybudovat FVE, protože mu stát garantuje návratnost investice skrz dotace. Než to celé dá dohromady (pozemek, úvěr, povolení, výstavba atd.), uběhnou měsíce nebo spíš roky. A najednou mu stát řekne, od nového roku se pravidla mění. Co takovému člověku zbývá, než trochu podvádět?

Bylo to období, kdy dotace na FVE vůbec nefungovaly jako podpora OZE, ale byl to prostě dotační byznys.

Tak je to pořád. FVE jsou u nás drahý nesmysl, který nepotřebujeme.

To, že narovnávání tržních podmínek způsobuje, že se klasické zdroje dostávají na hranici rentability a nebudou se budovat nové, to je v pořádku – přece nechceme provozovat nerentabilní zdroje.

Klasické zdroje jsou nerentabilní, protože OZE dostávají dotace a navíc mají (nebo přinejmenším měly) garantovaný odběr celé produkce. Když zafouká, začnou větrníky prioritně dodávat proud, kterého je přebytek a klasické zdroje se musí odstavit. Tyto OZE jsou ve skutečnosti 100% neregulovatelné. Tomu se nedá konkurovat.

To záleží na tom, jestli budeme pořád jen fňukat, že to změnit nejde, nebo jestli to změníme.

Opět vzpomeňte na biopaliva. Nejdřív měly změnit svět - čistý zdroj z domácí produkce, samá pozitiva, velké nadšení. Potom se ukázalo, že je to tak nefunguje, ale situace se měla zlepšit s biopalivy druhé generace. Jen nikdo nespecifikoval, jaká to budou. Dnes už nikdo nic takového netvrdí, ale pořád za ten nesmysl platíme.

4.1.2018 15:42 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Já se nechci zastávat solárních baronů, ale tohle celé je důsledek nepromyšlených "zelených" akcí.
Nevím, čemu říkáte „zelené“ akce. Každopádně OZE se podporují v celé EU, jinde takovéhle problémy nebyly – je tedy jasné, že tohle je problém české implementace, kdy se klasicky neřešil problém, o kterém se dopředu vědělo, ale začalo se to řešit až v okamžiku, kdy z toho byl průšvih. Obávám se, že podobně to bude s energetickou koncepcí – my si tady budeme vymýšlet, jak bychom si přáli jaderné elektrárny, a pak se jednoho dne probudíme a zjistíme, že nám ujel vlak, všude okolo vyrábějí elektřinu levně a neplýtvají s ní, a my se k tomu nedokážeme ani připojit.
Člověk se rozhodne vybudovat FVE, protože mu stát garantuje návratnost investice skrz dotace. Než to celé dá dohromady (pozemek, úvěr, povolení, výstavba atd.), uběhnou měsíce nebo spíš roky. A najednou mu stát řekne, od nového roku se pravidla mění. Co takovému člověku zbývá, než trochu podvádět?
Ty FVE připojované 30. prosince 2010, to nebyla návratnost investice do FVE – to byly čistě spekulativní „investice“, podobně, jako se dnes „investuje“ do bitcoinu.
Tak je to pořád. FVE jsou u nás drahý nesmysl, který nepotřebujeme.
Ano, FVE na polích jsou nesmysl. U nás mají smysl panely na stavbách.
Klasické zdroje jsou nerentabilní, protože OZE dostávají dotace a navíc mají (nebo přinejmenším měly) garantovaný odběr celé produkce.
Stále ignorujete fakt, že ty dotace pouze zmírňují nerovnost způsobenou skrytým dotováním klasických zdrojů.
Tyto OZE jsou ve skutečnosti 100% neregulovatelné.
Nezaměňujte administrativní opatření s technickými vlastnostmi.
Opět vzpomeňte na biopaliva. Nejdřív měly změnit svět - čistý zdroj z domácí produkce, samá pozitiva, velké nadšení. Potom se ukázalo, že je to tak nefunguje, ale situace se měla zlepšit s biopalivy druhé generace. Jen nikdo nespecifikoval, jaká to budou. Dnes už nikdo nic takového netvrdí, ale pořád za ten nesmysl platíme.
Co má ten příklad znamenat? Že když jsme (ČR) jednou něco udělali špatně, uděláme špatně vždycky všechno ostatní? Vždyť je to přesně to, co jsem psal – buď budeme fňukat, že jsme packalové a vždycky všechno zmatláme, nebo se zase pokusíme to nějak ošvejkovat a pak to zase budeme vydávat za příklad, jak vždycky všechno zmatláme, a nebo se pokusíme to udělat pořádně. To, že se ČR kvůli Babišově Agrofertu zasekla na biopalivech první generace, je čistě náš lokální problém. A mimochodem, jestli máme energetiku řešit zase tímhle způsobem, tak radši ať máme zfušované FVE na polích, než abychom měli zfušovanou jadernou elektrárnu.
4.1.2018 16:36 Randy_Sh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Ty FVE připojované 30. prosince 2010, to nebyla návratnost investice do FVE – to byly čistě spekulativní „investice“, podobně, jako se dnes „investuje“ do bitcoinu.

Ale no tak. Proč lidé stavěli a staví FVE? Aby pomohli naší energetice? Nebo životnímu prostředí? Ne, prostě chtějí vydělat.

Stále ignorujete fakt, že ty dotace pouze zmírňují nerovnost způsobenou skrytým dotováním klasických zdrojů.

Klasické zdroje sice mají určité nevýhody, ale fungují a neobejdeme se bez nich.

Nezaměňujte administrativní opatření s technickými vlastnostmi.

To zaměňujete vy. Technicky je možné tyto zdroje odstavovat, v praxi je to legislativně nemožné. Kdyby to možné bylo, tak by provozovatelé zkrachovali, jejich nekvalitní a náhodnou produkci nikdo nepotřebuje.

To, že se ČR kvůli Babišově Agrofertu zasekla na biopalivech první generace, je čistě náš lokální problém.

Můžete mi uvést příklady, kde v EU se produkují biopaliva druhé a další generace, která konkrétně to jsou a jak jim to tam skvěle funguje?

4.1.2018 17:30 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Ale no tak. Proč lidé stavěli a staví FVE? Aby pomohli naší energetice? Nebo životnímu prostředí? Ne, prostě chtějí vydělat.
Jenže je rozdíl, jestli vyděláváte výrobou elektřiny, nebo jestli vyděláváte na dotacích, které vláda „zapomněla“ přizpůsobit vývoji.
Klasické zdroje sice mají určité nevýhody, ale fungují a neobejdeme se bez nich.
To ale není argument, proč ignorovat jejich skryté náklady, když píšete o deformacích trhu.
Technicky je možné tyto zdroje odstavovat, v praxi je to legislativně nemožné.
Vaše tvrzení je poněkud v rozporu s fakty.
Kdyby to možné bylo, tak by provozovatelé zkrachovali, jejich nekvalitní a náhodnou produkci nikdo nepotřebuje.
Nekvalitní a náhodná produkce je váš výmysl, ani jste nenapsal, co tím myslíte.
Můžete mi uvést příklady, kde v EU se produkují biopaliva druhé a další generace, která konkrétně to jsou a jak jim to tam skvěle funguje?
Itálie, Španělsko, Nizozemí, Německo, Francie, Finsko, Velká Británie, Řecko (a Norsko). Stužené rostlinné oleje, biometanol, celulózní etanol.
4.1.2018 20:39 Randy_Sh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Vaše tvrzení je poněkud v rozporu s fakty.

Opakuji otázku - může správce rozvodné sítě oznámit provozovateli solární nebo větrné elektrárny, že momentálně jeho produkce není potřeba, tak ať svůj zdroj odstaví?

Nekvalitní a náhodná produkce je váš výmysl, ani jste nenapsal, co tím myslíte.

Píše se to tady opakovaně - výstup těchto zdrojů kolísá podle toho, jaké je zrovna počasí. To není pro rozvodnou síť příliš dobré.

Itálie, Španělsko, Nizozemí, Německo, Francie, Finsko, Velká Británie, Řecko (a Norsko). Stužené rostlinné oleje, biometanol, celulózní etanol.

Odkazy na zdroje asi nebudou? Hlavně mě zajímalo jak jim to funguje, kolik procent celkové spotřeby paliv tvoří ta báječná biopaliva druhé generace, kolik to stojí na dotacích, jestli v tom není nějaký háček atd. Já jsem totiž měl docela problém něco konkrétního najít. Např. tady se píše: advanced biofuels are not the most immediate solution towards a low carbon, circular economy. It will take time and substantial investments to make them ready for the markets.

4.1.2018 21:29 Pavel
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
může správce rozvodné sítě oznámit provozovateli solární nebo větrné elektrárny, že momentálně jeho produkce není potřeba, tak ať svůj zdroj odstaví?
v Nemecku je to tak, ze solarni elektrarna (jakehokoliv vykonu) uvedena do provozu od roku 2012 musi mit odpovidajici zarizeni (radiovy prijimac), ktere umozni spravci site solarni zdroj odpojit nebo zregulovat, aniz by se s provozovatelem nejak dohadoval. U velkych zdroju , ktere byly uvedeney do provozu pred rokem 2012 ale po roce 2008 se musi takove zarizeni doinstalovat. U starsich zarizeni zadna takova povinost neexistuje. Jak je to v Cechach nebo v jinych zemich nevim.
5.1.2018 00:48 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Opakuji otázku - může správce rozvodné sítě oznámit provozovateli solární nebo větrné elektrárny, že momentálně jeho produkce není potřeba, tak ať svůj zdroj odstaví?
Ano, může. Může to samé správce rozvodné sítě oznámit provozovateli jaderné elektrárny?
Píše se to tady opakovaně - výstup těchto zdrojů kolísá podle toho, jaké je zrovna počasí.
To platí i pro jadernou elektrárnu.
To není pro rozvodnou síť příliš dobré.
To není pravda. V síti musí platit, že výroba rovná se spotřebě. A spotřeba kolísá, mimo jiné i podle toho, jaké je počasí. Takže to, že se výroba musí přizpůsobovat požadavkům, platí už desítky let, a rozvodná síť to zvládá. Problémem jsou nečekané výpadky jako například odstavení bloku jaderné elektrárny. OZE jsou mnohem menší zdroje, takže náhlý výpadek jedné větrné farmy nebo jednoho FVE pole není zdaleka takový problém.
Odkazy na zdroje asi nebudou?
EU Biofuels Annual 2017 Biofuels Annual EU-28 - USDA GAIN reports
Hlavně mě zajímalo jak jim to funguje, kolik procent celkové spotřeby paliv tvoří ta báječná biopaliva druhé generace, kolik to stojí na dotacích, jestli v tom není nějaký háček atd. Já jsem totiž měl docela problém něco konkrétního najít.
To je váš problém, že vás nezajímají fakta, a místo toho jenom sháníte něco, čím byste podpořil své domněnky. To, že biopaliva druhé generace musí být hned teď báječná a musí mít obrovský podíl na trhu, když se s jejich podporou začalo loni, to je váš požadavek.
5.1.2018 08:30 Randy_Sh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Ano, může.

Z čeho přesně čerpáte tento názor? Např. na stránce ERÚ se doslova píše:

V případě výkupních cen má povinně vykupující povinnost od výrobce elektřiny z OZE vykoupit veškerý objem elektřiny naměřené v předávacím místě výrobny elektřiny a distribuční nebo přenosové soustavy a dodané do elektrizační soustavy za cenu stanovenou aktuálním cenovým rozhodnutím.

To, že biopaliva druhé generace musí být hned teď báječná a musí mít obrovský podíl na trhu, když se s jejich podporou začalo loni, to je váš požadavek.

Já jsem ptal, jak jim to funguje. Odpověď je, že to zatím nefunguje. V praxi biopaliva druhé generace ještě neexistují. Něco málo se vyrábí, existují testovací provozy, ale jejich podíl se blíží nule. Všechno to jsou jen výhledy do budoucnosti, kdy by teoreticky paliva první generace měla být nahrazena druhou generací, ale jestli to tak bude, to nikdo neví.

5.1.2018 08:54 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Psal jste o případu, kdy provozovatel sítě požádá/nařídí příslušný zdroj odstavit. Jaký bude objem elektřiny naměřené v předávacím místě odstaveného zdroje?

Když to začalo před rokem a je to plán na několik let, a zatím je to na začátku. Nevím, jak z toho chcete vyvozovat, že to nefunguje. Každopádně tahle debata nikam nevede, i kdybyste dokázal, že biopaliva vůbec nefungují (což není pravda), pořád to neznamená, že nemůže fungovat jakákoli změna. A abych vám ušetřil čas vymýšlením dalších a dalších příkladů, kdy se nějaká změna údajně nepovedla, napíšu vám několik příkladů, kdy se změna povedla: vynález kola, vynález knihtisku, počítače, Internet, využití elektřiny… Takže evidentně existují příklady, kdy lidé vymysleli něco nového, ono to fungovalo a něco se tím zlepšilo. Takže vaše obecné tvrzení „nic nového nemůže fungovat“ je evidentně nepravdivé, takže pokud budete chtít dokazovat, že nemohou fungovat OZE, bude to asi chtít řešit tento konkrétní případ.
5.1.2018 09:44 Randy_Sh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Psal jste o případu, kdy provozovatel sítě požádá/nařídí příslušný zdroj odstavit. Jaký bude objem elektřiny naměřené v předávacím místě odstaveného zdroje?

OK, tak prosím o odkaz popisující, za jakých podmínek k takové situaci může dojít.

Takže vaše obecné tvrzení „nic nového nemůže fungovat“ je evidentně nepravdivé, takže pokud budete chtít dokazovat, že nemohou fungovat OZE, bude to asi chtít řešit tento konkrétní případ.

Nic z toho nerozporuji. Jen tvrdím, že zatím to oproti původním předpokladům moc nefunguje a my tyto polofunkční technologie dotujeme vysokými částkami. Je možné, že časem vyvineme takovou technologii, která bude použitelná. Proto je nutné investovat do vývoje, nikoliv dotovat masovou produkci nepoužitelného zmetku.

5.1.2018 10:43 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
OK, tak prosím o odkaz popisující, za jakých podmínek k takové situaci může dojít.
Vy něco tvrdíte, takže hledání argumentů na podporu vašich tvrzení je na vás. Napovím, že operátor sítě má povinnost zajistit stabilitu sítě, takže pokud by se nějakým zázrakem stalo, že OZE budou pokrývat 130 % aktuální spotřeby, nemůže operátor sítě jen tak sedět a nečinně přihlížet.
Proto je nutné investovat do vývoje, nikoliv dotovat masovou produkci nepoužitelného zmetku.
Když se investuje do vývoje, zase se to kritizuje, že nějaký úředník vybral konkrétní technologii, a že by se to mělo nechat na trhu. Proto se to dělá tou formou technologicky neutrálních dotací, třeba jako u OZE – musíte splnit nějaké podmínky, a je na vás, jestli zvolíte větrník, fotovoltaické panely nebo přijdete ještě s nějakým jiným řešením.
5.1.2018 11:51 Randy_Sh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Vy něco tvrdíte, takže hledání argumentů na podporu vašich tvrzení je na vás.

Omyl. Já jsem se ptal, jestli je něco možné. Vy tvrdíte, že ano, ale nejste schopen to doložit. Já jsem naopak našel odkaz, který vaše tvrzení vyvrací. Na čí straně hřiště je nyní míč?

Napovím, že operátor sítě má povinnost zajistit stabilitu sítě, takže pokud by se nějakým zázrakem stalo, že OZE budou pokrývat 130 % aktuální spotřeby, nemůže operátor sítě jen tak sedět a nečinně přihlížet.

Tohle se v ČR ještě nikdy nestalo a asi jen tak nestane. Ale OK, i takovou odpověď bych přijal, tj. je to možné za těchto podmínek.

Když se investuje do vývoje, zase se to kritizuje, že nějaký úředník vybral konkrétní technologii, a že by se to mělo nechat na trhu.

Základní výzkum se financuje ze státních peněz naprosto běžně a nikdo s tím problém nemá. Aplikovaný výzkum a inovace stát také běžně podporuje a je to v pořádku. Něco se podaří, něco ne. Tak to chodí. Ale dotace na provoz polofunkčních technologií nikdy nic nepřinesou.

5.1.2018 12:13 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Já jsem se ptal, jestli je něco možné.
No, ptal. Ona to byla od vás dost návodná otázka, přičemž jste poněkud zapomněl, o čem se diskutuje. Porovnávalo se tu několik zdrojů energie – jaderné elektrárny a obnovitelné zdroje (např. větrné nebo sluneční elektrárny). Pokud se skutečně chcete ptát, pak byste se měl ptát na všechny zdroje – tedy jakým způsobem je možné regulovat výkon jednotlivých zdrojů, pokud aktuální výroba převyšuje spotřebu. Když se dívám na výrobu českých JE, jednotlivé bloky jsou buď odstavené nebo vyrábějí naplno. Takže buď snižovat výkon elektráren není potřeba, nebo to JE neumí – OZE tedy v tomto směru nemohou být horší, než JE.
Já jsem naopak našel odkaz, který vaše tvrzení vyvrací.
Ne, nevyvrací. Už jsem vám jednou vysvětloval, že když elektrárna nevyrábí, není co odebírat.
Tohle se v ČR ještě nikdy nestalo a asi jen tak nestane.
V tom případě nevím, o čem tady diskutujeme. To vy jste přišel s otázkou, co se bude dít, když OZE budou vyrábět příliš elektřiny a bude nutné jejich výkon regulovat.
Ale dotace na provoz polofunkčních technologií nikdy nic nepřinesou.
Nevím, co je na větrných nebo solárních elektrárnách polofunkčního.
5.1.2018 13:54 Randy_Sh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Už jsem vám jednou vysvětloval, že když elektrárna nevyrábí, není co odebírat.

A já se právě ptám, za jakých okolností lze elektrárně nařídit, aby nevyráběla.

To vy jste přišel s otázkou, co se bude dít, když OZE budou vyrábět příliš elektřiny a bude nutné jejich výkon regulovat.

Opět jsem se ptal na něco jiného - když bude v síti příliš mnoho energie (z libovolných zdrojů a příčin), jestli je možné tento přebytek regulovat omezením OZE (konkrétně FVE a větrníků)? Technicky to samozřejmě jde, ale právně nejspíš ne. A pokud to nejde, tak se z velmi dobře regulovatelných zdrojů stávají totálně neregulovatelné.

Nevím, co je na větrných nebo solárních elektrárnách polofunkčního.

Musí se dotovat a musí být zálohovány klasickými zdroji. Samy o sobě neobstojí.

5.1.2018 14:28 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
A já se právě ptám, za jakých okolností lze elektrárně nařídit, aby nevyráběla.
Vy to k něčemu potřebujete vědět, já ne. Tak si to zjistěte sám.
Opět jsem se ptal na něco jiného - když bude v síti příliš mnoho energie (z libovolných zdrojů a příčin), jestli je možné tento přebytek regulovat omezením OZE (konkrétně FVE a větrníků)?
Ano, opět jste se ptal na nesmysl. Pokud je v síti příliš mnoho energie, je potřeba řešit příliš mnoho energie – vy jste se místo toho bůhví proč rozhodl, že chcete omezovat zrovna OZE.
právně nejspíš ne
To je stále jen vaše ničím nepodložené tvrzení.
Musí se dotovat
Nemusí.
musí být zálohovány klasickými zdroji. Samy o sobě neobstojí.
Nesmysl. Vaše představa, že máme dvě skupiny zdrojů, a jedna skupina je zálohována jinou, která žádnou zálohu nepotřebuje, vůbec neodpovídá realitě. Sám o sobě neobstojí žádný typ zdroje – různé typy zdrojů mají různé vlastnosti, a ty zdroje se zálohují všechny navzájem.
5.1.2018 15:04 Randy_Sh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Pokud je v síti příliš mnoho energie, je potřeba řešit příliš mnoho energie – vy jste se místo toho bůhví proč rozhodl, že chcete omezovat zrovna OZE.

Jen chci vědět, jak jsou na tom OZE s regulovatelností. Vy tvrdíte, že JE jsou technicky špatně regulovatelné, což je jasné. Teď se tedy snažím zjistit, jak je to s regulovatelností FVE a VTE. Zatím to vypadá, že jsou na tom ještě hůř, protože právně jsou nevypnutelné.

Sám o sobě neobstojí žádný typ zdroje – různé typy zdrojů mají různé vlastnosti, a ty zdroje se zálohují všechny navzájem.

Donedávna jsme se bez FVE a VTE obešli - jádro a uhlí doplněné vodou a případně plynem zajistily naši spotřebu. Potom se objevily nové zdroje, které musely být těžce dotovány a zvýhodněny. Vypněte jádro nebo uhlí a končíme. Vypněte FVE a VTE a nic se nestane a ještě ušetříme.

5.1.2018 16:03 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Zatím to vypadá, že jsou na tom ještě hůř, protože právně jsou nevypnutelné.
Za prvé, horší než neregulovatelné JE to opravdu být nemůže, nanejvýš stejně špatné. Za druhé, vaše ničím nepodložené domněnky mají hodně daleko k „vypadá to“. Za třetí, i kdyby ta vaše hypotetická legislativa platila, její změna bude vedle výstavby JE prkotina.
Donedávna jsme se bez FVE a VTE obešli - jádro a uhlí doplněné vodou a případně plynem zajistily naši spotřebu.
Ještě vám v tom mixu chybí vývoz a dovoz. Ale to, že takovýhle mix fungoval, neznamená, že nemůže fungovat jiný mix ani že ten mix byl nejlepší možný.
Potom se objevily nové zdroje, které musely být těžce dotovány a zvýhodněny.
To už tu bylo vysvětlováno mnohokrát, že ty staré zdroje mají spoustu skrytých nákladů, ty dotace je mají kompenzovat, narovnat tržní prostředí, aby mohla začít fungovat normální konkurence. Můžeme se dohadovat o tom, jestli ty dotace konkurenční prostředí narovnaly, pokřivení úplně neodstranily, nebo naopak přehnaly na druhou stranu. Ale pro to bychom museli mít v ruce nějaká čísla. Ale tvrdit, že staré zdroje žádné skryté náklady nemají, to je strkání hlavy do písku.
Vypněte FVE a VTE a nic se nestane a ještě ušetříme.
Ale stane, s těmi zdroji už se počítá. A neušetřili bychom, právě naopak.
3.1.2018 22:04 alkoholik | skóre: 38 | blog: Alkoholik
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Laskave se podivej na linkovane obrazky a pouzij mozek.
Spoiler: ano, lita to podle mracku nad jednotlivymi elektrarnami o desitky procent v radech minut. Tech az dvacet procent je celkove plus v siti, ale jenom nektere letni dny na par hodin odpoledne.
A cela tahle sranda stoji na dotacich kazdorocne desitky miliard.
Grunt avatar 3.1.2018 22:46 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
A cela tahle sranda stoji na dotacich kazdorocne desitky miliard.
Což je ovšem furt o několik řádů míň než co stojí konvenční státem vlastněná energie. Státem vlastněnými doly, přehradami počínaje,…, hlubnými úložišti vyhořelého paliva a jiného radioaktivního materiálu konče.

Někdy by mě zajímalo sečtení veškerých nákladů na Černobylskou jadernou elektrárnu srovnanou s produkcí a vyrovnanou o inflaci, protože u té ty náklady výstavbou pouze začaly ale v podstatě dodnes neskončily a už jej dávno neplatí původní vlastníci (Ukrajinská SSR – ta na tom v podstatě jen vydělala) . Oproti tomu jsou nějaké dotace na OZE jak cvkrnutí do moře. A ne že bych se chtěl zrovna zastávat Jirsáka.

Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
4.1.2018 00:20 alkoholik | skóre: 38 | blog: Alkoholik
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Google it!
Moc se to nevi, ale dalsi bloky v elekrarne jely docela dlouho. Posledni odstavili az v roce 2000.
4.1.2018 07:13 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Je dobře, že jste obrátil a vyvrátil jste své původní argumenty. Akorát nechápu ten tón. Aspoň teda doufám, že jste konečně pochopil, že desítky procent u jedné FVE neznamenají v celé síti prakticky nic.
4.1.2018 10:24 alkoholik | skóre: 38 | blog: Alkoholik
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Jsou to desitky (pro Jirsaka: treba 50-80) procent u jednotlivych elektraren. Z toho plynou kratkodobe spicky a vypadky poruznu v siti, ktere ve finale hrozi blackoutem.
20 procent celkove spotreby jsou schopny vyrobit vzacne a kratkodobe. Ale tyhle sracky chteji poslat do site a inkasovat za ne. Pritom to je prakticky nepouzitelna elektrina. Prumysl na tom fakt provozovat proste nemuzete.
4.1.2018 10:52 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Z toho plynou kratkodobe spicky a vypadky poruznu v siti, ktere ve finale hrozi blackoutem.
To by blackoutem hrozil každý rozjezd metra.
20 procent celkove spotreby jsou schopny vyrobit vzacne a kratkodobe. Ale tyhle sracky chteji poslat do site a inkasovat za ne. Pritom to je prakticky nepouzitelna elektrina. Prumysl na tom fakt provozovat proste nemuzete.
Nesmysl. Vy pořád vycházíte z toho, že když se to nechová jako jaderná elektrárna, je to nepoužitelné. Jenže ony jsou nepoužitelné spíš ty jaderné elektrárny, protože ty dodávají pořád stejný výkon závislý jen na venkovní teplotě, jenže odběr není konstantní. Takže to, že vůbec můžeme používat jaderné elektrárny, je dané právě tím, že vedle nich existují jiné typy zdrojů a spotřebičů, které jsou schopné reagovat rychle a přizpůsobit se tak aktuálnímu odběru. V tomhle jsou snad všechny typy OZE s výjimkou FVE nesrovnatelně pružnější, než jaderné elektrárny.
4.1.2018 11:22 alkoholik | skóre: 38 | blog: Alkoholik
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Vazne?
Vzdyt je to uplne obracene. OZE chteji prodavat, co zrovna nahodou vyrobi. Tem je nejaka poptavka naprosto ukradena.
Jako elektrikar dalsi diskuzi s absolventem ekonomky vzdavam.
4.1.2018 15:22 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Ne, není to obráceně. Všichni chtějí prodávat, co náhodou vyrobí. Rozdíl je jenom v tom, že větrná elektrárna může vyrábět méně nebo je možné výrobu zastavit, zatímco jaderná elektrárna prostě bude vyrábět dál, protože ji zastavit nejde.
Jako elektrikar dalsi diskuzi s absolventem ekonomky vzdavam.
Oceňuji sebereflexi, že jste si konečně uvědomil, že termíny jako „prodávat“ nebo „poptávka“ nejsou z vašeho oboru.
4.1.2018 15:34 Randy_Sh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Rozdíl je jenom v tom, že větrná elektrárna může vyrábět méně nebo je možné výrobu zastavit,

Opravdu to tak v praxi funguje? Vím jistě, že větrné a solární elektrárny měly ze zákona garantovaný stoprocentní odběr produkce. Kdyby se tyto zdroje spouštěly pouze v případě potřeby, tak by se také nemusely spustit nikdy (klasické zdroje spotřebu pokryjí) a tím pádem by dotace za kWh byly k ničemu.

4.1.2018 15:57 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Ano, v praxi to tak funguje, větrnou elektrárnu musí být možné zastavit i když fouká vítr – i kdyby jen kvůli opravám a kvůli příliš silnému větru. Tuhle funkcionalitu žádný papír nezruší, ani když bude mít kulaté razítko, ani kdyby byl s pečetí.
Kdyby se tyto zdroje spouštěly pouze v případě potřeby, tak by se také nemusely spustit nikdy (klasické zdroje spotřebu pokryjí) a tím pádem by dotace za kWh byly k ničemu.
Jenže ty klasické zdroje, např. tepelné elektrárny, mají výrazné negativní externality. Proto je snaha přednostně využívat OZE. Třeba se jednou dočkáme toho, že se majitelům tepelných elektráren bude platit hlavně za to, že jejich elektrárna stojí a je připravena začít vyrábět v případě nepříznivé situace s OZE. To je přesně ten princip, ke kterému energetika směřuje – budeme vyrábět elektřinu tím nejefektivnějším způsobem, který je v danou chvíli možný, a méně efektivní zdroje budeme mít připravené pro případ, že „přestane foukat“. Budu se opakovat, ale jaderné elektrárny jsou pro tenhle model extrémně nevhodné, protože je to jednak velmi nákladný způsob výroby elektřiny, a navíc s velmi výrazným podílem fixních nákladů. Takže stavět jadernou elektrárnu, která by většinu času stála, je nevýhodné, protože náklady na vyrobenou energii by pak byly astronomické. Jaderná elektrárna má navíc dlouhou reakční dobu, takže by docházelo přesně k tomu, co tady mnozí propagují – chtěl jste dnes jet do práce elektromobilem? Máte smůlu, počkejte si týden, až Temelín najede na plný výkon.
4.1.2018 16:41 Randy_Sh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Ano, v praxi to tak funguje, větrnou elektrárnu musí být možné zastavit i když fouká vítr – i kdyby jen kvůli opravám a kvůli příliš silnému větru. Tuhle funkcionalitu žádný papír nezruší, ani když bude mít kulaté razítko, ani kdyby byl s pečetí.

Tak jinak - kdo dnes určuje, jestli se má větrný (nebo FVE) zdroj zastavit? Majitel zdroje nebo provozovatel sítě? Může provozovatel sítě říct majiteli zdroje, že jeho energie není potřeba, tak ať ho vypne?

Třeba se jednou dočkáme toho, že se majitelům tepelných elektráren bude platit hlavně za to, že jejich elektrárna stojí a je připravena začít vyrábět v případě nepříznivé situace s OZE.

Ano, možná někdy s pátou generací FVE a desátou generací baterií k tomu dospějeme. Zatím to ale nejde.

4.1.2018 17:02 Ondra
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
celkove souhlas, mam nekolik upresneni.
Třeba se jednou dočkáme toho, že se majitelům tepelných elektráren bude platit hlavně za to, že jejich elektrárna stojí a je připravena začít vyrábět v případě nepříznivé situace s OZE.
kdyz odhledneme od toho hlavne , tak to samozrejme jiz existuje - Operating reserve - a je to rozdeleneo do vterinovych, minutovych a 1/4-hodinovych reserv jejichz vyse a proplaceni se realizuje pres internet denne a tydenne. Vyrobci jsou jiz dnes tedy odmenovani za to, ze maji pripravenu nejakou rezervu (at pozitivni ci negativni).
To je přesně ten princip, ke kterému energetika směřuje

bohuzel zatim ne, neb trzni principy (ktere zaim prichazeji jako jedine v uvahu) zatim nedokazou realizovat dostatecnou odmenu pro vyrobce, aby byli tito ochotni drzet v zaloze tu rezervu.
4.1.2018 19:43 melkors | skóre: 13 | blog: kdo_chce_kam
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
A kdyz selzou ytrni principy, tak se to provozovateli proste naridi
4.1.2018 16:13 alkoholik | skóre: 38 | blog: Alkoholik
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Takze Temelin a Dukovany vyrabi nahodne? Co ja se dnes jeste nedozvim.
;)
Rad jsem v jinem oboru, protoze ekonomie je paveda, o tom zadna.
4.1.2018 16:40 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Kdo psal, že Temelín a Dukovany vyrábí náhodně? A co znamená „vyrábí náhodně“? Temelín a Dukovany vyrábí, pokud zrovna nemají plánovanou nebo neplánovanou odstávku (kterých také není zrovna málo), prakticky pořád na plný výkon, tj. do sítě dodávají výkon dle venkovní teploty (resp. možnosti chlazení).
4.1.2018 16:49 alkoholik | skóre: 38 | blog: Alkoholik
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Citace Jirsaka: "Všichni chtějí prodávat, co náhodou vyrobí."
Jina citace Jirsaka: "Temelín a Dukovany vyrábí, pokud zrovna nemají plánovanou nebo neplánovanou odstávku (kterých také není zrovna málo), prakticky pořád na plný výkon, tj. do sítě dodávají výkon dle venkovní teploty (resp. možnosti chlazení)."
Zaver: Jirsak je nesvepravny.
4.1.2018 17:37 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Kdo napsal tohle?
OZE chteji prodavat, co zrovna nahodou vyrobi.
Nesvéprávný je Alkoholik, který polemizuje s citací sebe sama.
4.1.2018 17:48 alkoholik | skóre: 38 | blog: Alkoholik
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Alkoholik a Jirsak model A: OZE chteji prodavat, co zrovna nahodou vyrobi (podle toho, jak fouka s sviti). Jaderky nevyrabi nahodne.
Jirsak model B: VSICHNI chteji prodavat, co zrovna nahodou vyrobi.
No nic, jdu si te zablokovat.
4.1.2018 18:17 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Už jste druhý, kdo tvrdí, že OZE vyrábějí na rozdíl od jaderných elektráren náhodně. Já pořád nevím, co to znamená – jak určíte, že jaderná elektrárna vyrábí nenáhodně zatímco přečerpávací vodní elektrárna vyrábí náhodně. Znamená to, že vůbec nedokážete určit, v kolik hodin dnes zapadne slunce, takže vůbec netušíte, kolik energie vyrobí FVE ve střední Evropě dnes ve 21:00 CET?
xxx avatar 4.1.2018 19:48 xxx | skóre: 42 | blog: Na Kafíčko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Problem neni kolik vyrobi dneska v 21 CET, problem je vedet kolik vyrobi pozitri, v nedeli, pristi ctvrtek, za mesic, pristi rok. Spotreba je celkem predvidatelna, konvencni zdroje taktez. Selhani, nebo neplanovane kolisani konvencniho zdroje se povazuje za problem, za chybu.

Pak tu mame OZE, a najednou je kolisani ne chyba, ale vlastnost se kterou si hrave poradi chytra sit. Mozna vam jen obcas polozi otazku: "Chcete si dnes vecer posvitit, uvarit nebo dobit auto?".

Takze klidne vam sezeru, ze vsichni vyrabjej nahodne. Ale co vam fakt nesezeru je to, ze se to nove nepovazuje za chybu, ale za vlastnost.

Ono je vubec pekne videt ten posun od pristupu, kdy se elektrarny staveji s ohledm na to, jaka je spotreba k pristupu, ze odberatele maji fungovat podle toho, jak fouka.
Please rise for the Futurama theme song.
5.1.2018 00:36 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Za prvé, proč to potřebujete vědět tak dlouho dopředu – příští čtvrtek, za měsíc, příští rok? Pochybuju dokonce i o tom pozítří. Za druhé – nevíte to ani u té jaderné elektrárny. Takže to asi vědět nepotřebujete.

Spotřebu ovlivňuje třeba počasí nebo to, jestli hraje český hokejový tým finále. Takže spotřeba je předvídatelná přibližně stejně, jako OZE.

Selhání konvenčního zdroje je chyba, ale označení za chybu lidem proud nedodá. Problém konvenčních zdrojů je v tom, že jsou obvykle velké, takže ta „chyba“ znamená výpadek znatelného podílu produkce. OZE jsou typicky malé zdroje, takže když bagrista překopne kabel od jednoho pole FVE, je to zlomeček produkce a tedy nesrovnatelně menší problém.

Je potřeba rozlišovat mezi plánovanými výkyvy a neplánovanými výpadky. Ta vaše otázka „chcete si dnes večer posvítit, uvařit nebo dobít auto“ směřuje k těm neplánovaným výpadkům, když vypadne nějaký zdroj, za který není náhrada. A v tom jsou horší právě ty velké zdroje, tedy ty konvenční. Plánované výkyvy nejsou problém, protože k takovým výkyvům dochází už dávno na straně spotřeby, takže síť s nimi umí pracovat už dávno. A OZE situaci ještě zlepšují, protože typicky velmi pružně reagují na regulaci. Předpokládám, že třeba naklopení lopatek větrníků je prakticky okamžité a jejich setrvačnost také nebude moc velká, i přečerpávačka pořád potřebuje dvě a půl minuty na změnu režimu ze spotřeby na výrobu.

S tím přístupem je to přesně opačně – dneska je přístup „jaderná elektrárna vyrábí, tak to nějak spotřebujte“. Když se má výroba přizpůsobovat spotřebě, je potřeba zdroje, které umí rychle naběhnout a rychle se zastavit, zdroje, jejichž výkon je možné plynule regulovat. Jaderná elektrárna mezi takové zdroje fakt nepatří – od přifázování temelínského bloku k síti po jeho najetí na plný výkon to trvá týden.
Max avatar 5.1.2018 07:32 Max | skóre: 68 | blog: Max_Devaine
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Nevím, jak start, ten je dlouhý, ale regulace výkonu u nových reaktorů by měla být zase někde jinde, údajně se dá mezi 30% - 100% regulovat rychlostí 5%/min, když je opravdu hodně potřeba, tak jde skákat po 10% / min bez poškození čehokoli.
Zdar Max
Měl jsem sen ... :(
5.1.2018 08:43 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
To je technické zlepšení. Druhá věc je, kdo bude chtít provozovat elektrárnu za desítky miliard eur na 30 % výkonu.
Max avatar 5.1.2018 11:48 Max | skóre: 68 | blog: Max_Devaine
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Já jen řekl, že dnešní reaktory (nikde jsem si to v dalších odborných portálech neověřoval) jdou poměrně dobře a rychle regulovat, čímž jsem rozhodně netvrdil, že by měly běžet nějak dlouhodobě na minimální výkon.
To samozřejmě netvrdíte ani vy, ale styl toho podání k takovému pochopení lehce inklinuje.
Zdar Max
Měl jsem sen ... :(
Bystroushaak avatar 3.1.2018 18:30 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Cisla z jednoho starsiho clanku: podil eletriny z FVE byl celorocne cca 1,4%, v kvetnu a cervnu v prumeru 4,5%, ale kdyz optimalne zasvitilo, tak se dalo dostat az na 20% okamzite spotreby a to zcela nahodne.
To je imho jen o tom, jak se to nastaví, politicky a produktově. Dokážu si představit, že dřív bylo běžné připojovat tyhle zcdroje do sítě prostě jak jsou bez regulací a pak se vskutku mohlo stát, že najednou zafoukalo a vznikla špička, se kterou si síť neuměla moc poradit. Dneska se to nějak reguluje, těžko říct, jestli cenou, nebo čím, ale technicky to fakt není problém.
3.1.2018 18:41 alkoholik | skóre: 38 | blog: Alkoholik
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Technicky to skutecne neni problem. Tyhle slunickove sracky k nam totiz tecou z Nemecka, tak si CEPS radeji na hranicich postavil par transformatoru za 1,6 giga, ktere to resi.
BTW: ty jsi elektroinzenyr?
Bystroushaak avatar 4.1.2018 10:36 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Technicky to skutecne neni problem. Tyhle slunickove sracky k nam totiz tecou z Nemecka, tak si CEPS radeji na hranicich postavil par transformatoru za 1,6 giga, ktere to resi.
To je trochu jiná situace, kde se sousední stát snaží využívat naší soustavu proti naší vůli.
BTW: ty jsi elektroinzenyr?
Mechanik elektronik.
Grunt avatar 3.1.2018 18:47 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
těžko říct, jestli cenou, nebo čím
Chceš-li dodávat do sítě musíš mít nainstalovaný elektroměr od ČEZu který nějak po té síti komunikuje a pustí do sítě jen tolik kolik centrála uzná za vhodné. Tak se to reguluje technicky.
Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
4.1.2018 13:58 kutr
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Další ideologický příspěvek bez použití mozku. Tu rychle najíždějící elektrárnu potřebuješ i pro JE stejně tak i dráty. Nebo jak si představuješ, že síť zareaguje na odstávku Temelína? A proč by mělo být lepší pro vytváření sítě drátů méně velkých zdrojů než více malých? Že na to teď naše dráty nejsou dimenzované je pravda, ale stejně tak nemáme postavené další bloky JE, takže obojí si vyžádá další investice. A když mluvíte o ceně, tak proč ti nevadí vysoká cena JE s obrovským dluhem pro budoucnost (nevyřešené skladování radioaktivního odpadu)?
4.1.2018 14:32 alkoholik | skóre: 38 | blog: Alkoholik
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Dalsi bezmozek.
Draty k solarnim elektrarnam musis nadimenzovat na instalovany vykon. Jenze ty kramy bezne dodavaji tak desetinu.
Bystroushaak avatar 4.1.2018 14:35 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
No a? To má být jako nějaká tragédie, nebo co?
4.1.2018 15:11 alkoholik | skóre: 38 | blog: Alkoholik
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Ekonomicky? Ano. Udrzba i vystavba proste neco stoji.
Bystroushaak avatar 4.1.2018 16:24 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
No a? Víš že v případě Temelína bylo posíleno vedení po prakticky celé ČR, protože se (předčasně optimisticky) počítalo s tím, že elektřina bude tak levná, že s ní bude topit prakticky každý? Proč to mohlo jít v případě jaderné elektrárny, ale ne v případě obnovitelných zdrojů? Zároveň se buduje smart-grid, protože je to prostě potřeba, řeší to problémy a může to ušetřit i peníze, tak proč prostě nedat k FVE silnější kabel? Vždyť to není zas tak hrozná investice, je to jen kus železa pokrytý mědí.

Je mi jasné, proč se cuká ČEZ (líná korporace se snahou minimalizovat náklady na všechno), ale není mi jasné, proč jim to podporuješ.
4.1.2018 16:39 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Je mi jasné, proč se cuká ČEZ (líná korporace se snahou minimalizovat náklady na všechno), ale není mi jasné, proč jim to podporuješ.
Zrovna ČEZ s distribuční sítí zase tolik společnoho nemá... ČEZ Distribuce má poměrně nízký tržní podíl.
4.1.2018 13:53 melkors | skóre: 13 | blog: kdo_chce_kam
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
JE vyžaduje mnohem vyšší dotace

Zajiste nam poskytnete zdroj teto zajimave informace
JiK avatar 4.1.2018 20:02 JiK | skóre: 8 | blog: Jirkoviny | Virginia
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Take bych si rad precetl kolik dotaci je na 1MWh z Temelina, zda maji treba zaruceno 100% odber vyprodukovane energie jako solarnici a podobne.

U solaru je pry dotace az 50% investice, plus garantovana vykupni cena za MWh, plus zeleny bonus.

To se to pak konkuruje.
Grunt avatar 4.1.2018 20:29 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Jenže bez zaručené výkupní ceny a zelených bonusů by těžko někdo pořizoval FVE a připojoval je k síti. Tržní cena za kWh z malé FVE se téměř blíží nule. To by se absolutně nevyplatilo pro nic jiného než ostrovní systémy. A pro stát je to zase výhodné v tom že jen nalije peníze a víc už se nemusí starat. Za něj vybudování, připojení, údržbu a likvidaci zajistí soukromé subjekty. Stát vlastně ani nic nevlastní. Oboustranně výhodný obchod.

Mě by pro změnu zas zajímala statistika připojování za jednotlivé roky jak klesal zelený bonus a jestli se vůbec ještě připojují nějaké větší výkony FVE po koci roku 2013 kdy zelený bonus skončil. Ale tohle bych na ERU najít mohl, že?

Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
4.1.2018 20:30 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Stát vlastně ani nic nevlastní. Oboustranně výhodný obchod.
On vlastně nevlastní ani opci na tu vyrobenou energii, takže to zas tak výhodné není.
Grunt avatar 4.1.2018 20:36 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
To je fakt. Jenže stát má nějakou normu z obnovitelných zdrojů kterou musí splnit a když si představím že by to stát měl budovat a udržovat. Proto říkám že tomu hlavně chybí nějaká koncepce kdy energie z obnovitelných zdrojů bude konkurenceschopná i bez dotací a zaručených výkupních cen.
Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
4.1.2018 20:57 Ondra
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
konkurenceschopná i bez dotací a zaručených výkupních cen.
me porad neni jasne, co je mineno dotacemi. Z definice by dotace byly nejake platby ze statniho rozpoctu? To ale u fotovoltaiky prece tak neni. Zde stat stanovi jen tu zarucenou vykupni cenu. To je ale to same, jako kdyz stanovi minimalni mzdu.
Grunt avatar 4.1.2018 21:27 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Platí se tzv. zelený bonus za každou vyrobenou kWh a přitom nezáleží jestli jde do sítě (za to platí dodavatel/odběratel energie) nebo do vlastní spotřeby nebo třeba do kanálu. Platí to ERU na základě odečtů z elektroměru ale kde na to bere peníze netuším. Ale předpokládám že když jde o ústřední orgán státní správy…
Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
4.1.2018 21:53 Ondra
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
ok, tak jsem si to nasel, castecne to plati spotrebitele a castecne ministerstvo prumyslu.

To je v Nemecku jine, tam si ten zeleny proud plati spotrebitele sami.
4.1.2018 21:55 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
To je v Nemecku jine, tam si ten zeleny proud plati spotrebitele sami.
Doplním, že velké průmyslové podniky mají vyjímky :)
4.1.2018 22:00 Randy_Sh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Platí se tzv. zelený bonus za každou vyrobenou kWh a přitom nezáleží jestli jde do sítě (za to platí dodavatel/odběratel energie) nebo do vlastní spotřeby nebo třeba do kanálu. Platí to ERU na základě odečtů z elektroměru ale kde na to bere peníze netuším. Ale předpokládám že když jde o ústřední orgán státní správy…

Peníze se berou v našich kapsách, příspěvek je zakomponován v ceně elektřiny.

4.1.2018 20:42 Randy_Sh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
A pro stát je to zase výhodné v tom že jen nalije peníze a víc už se nemusí starat.

V čem spočívá ta výhoda? Že platíme velké peníze za něco, bez čeho bychom se v pohodě obešli?

Grunt avatar 4.1.2018 21:20 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
 1. Vy nebo nějací fiktivní „my“ rozhodně nic neplatíme. Platí to stát. A že platíte daně ještě neznamená že sponzorujete někoho či něco proti vlastní vůli. Nerozhodujete o tom. Rozhoduje o tom stát (skoro mám tik napsat něco o mentální gymnastice ;-)). Od toho je to taky stát.
 2. Doporučuju se na to dívat z pohledu toho státu. Stát jako takový musí energii dotovat energii přes státem vlastněné společnosti. Třeba teď je hodně aktuální kauza s OKD. Takže z tohoto pohledu to není zas taková katastrofa. Stojí to „jen“ peníze, žádné starosti. Opravdu by mě zajímalo nějaké srovnání toho co platí stát v konvenčních energiích vč. vyúčtování vedlejších externalit s tím co musel utopit v zelených bonusech. A nějaké opravdu nezaujaté. Jako námět zajímavé, ne?
 3. No jak se tak dívám do té tabulky se zelenými bonusy, tak počáteční rok tak nějak koreluje se vstupem našeho státu do EU, takže odsud asi bude vanout vítr. Prostě nějaká norma nebo něco kterou musíme jako členský stát splnit a nikoho nezjímá jak. Vyřešeno to bylo obratně dotacemi.
Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
4.1.2018 21:26 Randy_Sh
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Vy nebo nějací fiktivní „my“ rozhodně nic neplatíme. Platí to stát. A že platíte daně ještě neznamená že sponzorujete někoho či něco proti vlastní vůli. Nerozhodujete o tom. Rozhoduje o tom stát (skoro mám tik napsat něco o mentální gymnastice ;-)). Od toho je to taky stát.

Tak tohle je vskutku kvalitní mentální gymnastika. Stát je tu pro nás, ačkoliv si hodně lidí myslí opak.

Stát jako takový musí energii dotovat energii přes státem vlastněné společnosti.

Proč a co z toho máme?

No jak se tak dívám do té tabulky se zelenými bonusy, tak počáteční rok tak nějak koreluje se vstupem našeho státu do EU, takže odsud asi bude vanout vítr. Prostě nějaká norma nebo něco kterou musíme jako členský stát splnit a nikoho nezjímá jak. Vyřešeno to bylo obratně dotacemi.

Jinými slovy vyhazujeme peníze za nesmysly.

Grunt avatar 4.1.2018 21:35 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Proč a co z toho máme?
No my nic. Ale někdo ty elektrárny stavět musí, musí platit doly, úložiště odpadu…

My už z toho máme jen tu energii.

Jinými slovy vyhazujeme peníze za nesmysly.
Tož někdo je vyhazuje, jiný je zas bere. Ale jak říkám, nemyslím si že to nějaké chvilkové pominutí smyslů našich potentátů ale bude to befél z vyšších míst.
Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
5.1.2018 02:13 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
úložiště odpadu
Nechápu proč z úložiště neudělají teplárnu.
Jendа avatar 5.1.2018 03:33 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Protože už teď je politicky nepřekonatelný problém „zazdíme pod vás odpad nepřístupně několik kilometrů hluboko“. Dokážeš si představit ten kvikot, kdyby se tlačilo „nebude to nepřístupně, a dokonce tam natáhneme trubky a budeme tím prohánět vodu“?
5GBioShield | "Gravitace vyvrácena pokusem" | Tvoje složka chrání mě, moje složka chrání tebe.
5.1.2018 04:17 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Ideálně pitnou :-D.
5.1.2018 16:10 melkors | skóre: 13 | blog: kdo_chce_kam
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
A proc ne? V KV za takovou vodu plati tezke penize :-P
5.1.2018 22:34 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Tak jaké jiné peníze bys chtěl platit za těžkou vodu? :-D
5.1.2018 04:23 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Ale když nad tím uvažuju, tak kdyby byly na trubkách s dvojitým pláštěm nějaké dozimetrické pojistky, které okamžitě uzavřou sekci v případě kontaminace a tlakové senzory pro případ prasknutí trubek, tak by mě nevadilo topit sekundárním okruhem z úložiště. A možná i ohřátou pitnou vodu. Jak moc velkej problém je polít si kontaminovanou vodou třeba ruce?
Grunt avatar 5.1.2018 12:45 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
To je fakt. On by stačil výměník tepla a nějaké neutrální médium a z vyhořelého paliva by úplně v klidu mohla fakčit nějaká menší teplárna. Ale představit si to popravdě moc nedovedu.
Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
2.1.2018 08:11 bigBRAMBOR | skóre: 34
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
když to jako člověk z ulice shrnu, vychází mi, že naše budoucnost rok od roku viditelně klesá
Max avatar 2.1.2018 08:31 Max | skóre: 68 | blog: Max_Devaine
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Jo, pokrok nezastavíš :).
Zdar Max
Měl jsem sen ... :(
2.1.2018 09:33 jozka | skóre: 19 | blog: jozkovo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
No, to tak uz byva, obzvlaste od urciteho veku :-)
Jendа avatar 2.1.2018 09:55 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Dle mého názoru je velmi přehlížena budoucí role ČR v oblasti sekundárního servisu pro FV a větrné elektrárny, tj. především akumulace energie. Pokud bychom přehradili Labe v Děčíně a napustili Čechy po kótu 350 m.n.m, vznikne impozantní přečerpávací elektrárna, která hravě pokryje výkyvy obnovitelných zdrojů v celé Evropě. Současně se tím vyřeší sídelní kaše [urban sprawl] v okolí Prahy, nedostatečná cyklistická infrastruktura, neschopnost reagovat na protahující se stavbu D0 a další ekologické problémy.
To si nejde ani představit.
Protip: srovnat to s rozlohou něčeho, co znáš. Podle pvestu mi 230 GWh/den vychází na nějakých 1000 km^2 čili kruh o průměru 40 km což je Praha s okolními satelity, což není zas tolik.

Spíš by mě zajímalo, co se dělá, když to zamrzne.
Každopádně první JE byla spuštěna v roce 1942 na Universitě v Chicagu.
To byla řízená štěpná reakce (s přimhouřením obou očí by se tomu dalo říkat reaktor). Pak se reaktory deset let používaly pro výrobu různých izotopů ozařováním věcí neutronama a až pak bylo energetické využití.
5GBioShield | "Gravitace vyvrácena pokusem" | Tvoje složka chrání mě, moje složka chrání tebe.
2.1.2018 11:01 jozka | skóre: 19 | blog: jozkovo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Pokud bychom přehradili Labe v Děčíně a napustili Čechy po kótu 350 m.n.m,
Timhle jsem se bavil pred par lety, kdyz jsem lezel druhy tyden s nejakou "virozickou" co se mne nechtela pustit a uz jsem se fakt nudil :-) Myslim, ze jsem nasel i nejaka mista, kde by byly nutne "pobocni hraze"...

Nakonec jsem dosel k tomu, ze by bohate stacilo VD Suchdol (pokud by to nekomu mohlo pripadat blzanive, jsem ochoten pristoupit na kompromis a nazvat to VD Bohnice), resilo by to vetsinu problemu a navic by ta hraz nebyla zalozena v piskovci. Akorat by se to muselo dohodnout se spravcem taboriste ve Skryjich, protoze by mu to o par metru zmensilo plochu.

A kdyby se v te prazske lagune zacaly pres leto tezit sinice, mohl by se na brehu postavit zavod na vyrobu biopaliv treti generace, bylo by to spojeni uzitecneho s uzitecnym...
2.1.2018 14:35 Honz
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Středočeské moře, říkám to pořád. A vyřešily by se tím jak společenské, tak politické problémy českého nádora...
2.1.2018 14:46 jozka | skóre: 19 | blog: jozkovo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Jenze to by nebylo Stredoceske more, paradoxne dost ze StC by bylo nad vodou :-)
2.1.2018 21:06 Kvakor
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Příloha:
Pokud bychom přehradili Labe v Děčíně a napustili Čechy po kótu 350 m.n.m, vznikne impozantní přečerpávací elektrárna, která hravě pokryje výkyvy obnovitelných zdrojů v celé Evropě...
Viz příloha :-) (ale už si nepamatuju, odkud obrázek je).
Jendа avatar 2.1.2018 22:11 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
sachy napsal nějakou věc, co to počítá, ale je to nedotažené (neumí to overlay přes mapová podklad a padají z toho gigová PNGčka která nejde otevřít).
5GBioShield | "Gravitace vyvrácena pokusem" | Tvoje složka chrání mě, moje složka chrání tebe.
3.1.2018 01:43 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
a napustili Čechy po kótu 350 m.n.m
Pohoda, Liberec je 400 mnm :-D.
vencour avatar 3.1.2018 06:27 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Taky jsem koukal, u Vltavy na Malé Straně je to cca 195 m.n.m., Strahov okolo 400 m.n.m.
Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
Jendа avatar 3.1.2018 08:11 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Strahov je 320-350.
5GBioShield | "Gravitace vyvrácena pokusem" | Tvoje složka chrání mě, moje složka chrání tebe.
Jendа avatar 3.1.2018 08:13 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
5GBioShield | "Gravitace vyvrácena pokusem" | Tvoje složka chrání mě, moje složka chrání tebe.
4.1.2018 23:04 V.
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
No jo, podle wiki je Petřín 327 m.n.m.
Tak to mi navigace v mobilu kecala :-( když jsem ji testoval.
Dík za opravu.
2.1.2018 10:14 Adolf Kernel
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Ebonitová tyč a liščí ohon je budúcnosť výroby elektriny v Čechách!
2.1.2018 11:09 Vantomas | skóre: 29 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
2.1.2018 10:31 V.
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Jedna otázka i vzhledem k vedlejšímu blogu, aneb "jako že vzschnou řeky" ... jak je zajištěna dodávka vody/chlazení při nějakých klimatických divočinách, pokud nastanou? JE se plánuje na +- 50 let, je to tak? Co když se něco stane s vodou už dřív?
A ještě komentář: neuvádíš variantu solárních panelů někde na GEO nebo v L1, L2 a přenos energie na Zemi. Tohle považuješ za méně nebo více pravděpodobné v porovnání s užitím jaderné fůze?
Jendа avatar 2.1.2018 10:38 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Co když se něco stane s vodou už dřív?
No asi nic, budeš to muset vypnout a smůla. Doufá se, že Vltava nevyschne.
Tohle považuješ za méně nebo více pravděpodobné v porovnání s užitím jaderné fůze?
IMHO energeticky nemožné pokud bys to tam chtěl vystřelit ze Země. Potřeboval bys to vyrobit přímo ve vesmíru z nějakého asteroidu.
5GBioShield | "Gravitace vyvrácena pokusem" | Tvoje složka chrání mě, moje složka chrání tebe.
2.1.2018 10:54 V.
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Na Kosmonautixu k tomu vyšel v roce 2015 článek o panelech na orbitu.
2.1.2018 11:05 jozka | skóre: 19 | blog: jozkovo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Tohle probiral uz Pacner ve svych Mestech v kosmu. Elektrarny by samozrejme musely byt na GEO, protoze jinak by se namotaval kabel. Jedine, ze by se ve vesmiru nabijely Tesla akupacky a pak je via SpaceX posilali zpet.
2.1.2018 13:52 Sten
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Přenášet elektřinu z geostacionární orbity kabelem nejde, to bys měl vesmírný výtah a na ten pořád nemáme materiál. Ale jde přenášet mikrovlnným spojem. Geostacionární orbita je výhodnější, lze přenášet pořád na stejné místo, ale není nezbytná.
2.1.2018 14:22 jozka | skóre: 19 | blog: jozkovo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
No, vtip je v tom, ze v realu jsou nerealne oba zpusoby.
2.1.2018 16:32 R
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
V SimCity ta mikrovlnna fungovala. Vacsinou :D
2.1.2018 20:50 Kvakor
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Mikrovlný přenos funguje docela dobře (i když účinnost nic moc), ale příjímací anténa by musela mít v průměru desítky kilometrů, aby hustota energie nebyla moc velká. A i pak je toázka, co by to dlouhodobě dělalo s atmosférou (HAARP hadr :-) ) a tahy ptactva ...
JiK avatar 2.1.2018 21:05 JiK | skóre: 8 | blog: Jirkoviny | Virginia
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
konecne by nekde litali peceni holubi primo do huby.
3.1.2018 01:35 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
3.1.2018 07:01 jozka | skóre: 19 | blog: jozkovo
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
A proto pisu v "v realu nerealny" ;-)

On tam myslim Pacner i tyhle problemy popisoval.
2.1.2018 10:47 KS | skóre: 10 | blog: blg | Horní polní u západní dolní
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Nezazněl důležitý argument, že přítomnost jaderných elektráren nutí stát investovat do vzdělání potřebných odborníků z tohoto oboru a z mnoha souvisejících oborů. Tyto vzdělávací a výzkumné instituce a lidé, kteří jimi prošli, myslím podstatně zvedají úroveň našeho vzdělávacího systému.

Jaderná technologie je složitá a je velká výhoda, že si s ní dokážeme poradit.
Pochybnost, nejistota - základ poznání
2.1.2018 10:48 DIK
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Pěkný článek, ještě by mě zajímal vývoj exportu el. energie za posledních cca 20 let.

BTW.Někde jsem slyšel, že deaktivace JE (včetně rekultivace okolí atd..) stojí řádově tolik jako její výstavba a často je ve srovnávacích kalkulacích záměrně opomínána. Je to možný nebo je to nějaký zelený výmysl?
2.1.2018 10:58 V.
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
Stačí takováhle odpověď? Tj.
V České republice je dvojí systém tvorby rezerv na vypořádání se s radioaktivním odpadem:
 • rezerva na financování budoucího úložiště radioaktivního odpadu a vyhořelého jaderného odpadu
 • rezerva na vyřazování jaderného zařízení
 • Max avatar 2.1.2018 11:19 Max | skóre: 68 | blog: Max_Devaine
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Někde jsem četl, že dekontaminace a zneškodnění primárního okruhu včetně reaktoru je práce na 15let.
  Na takové věci jsou pak fondy, kam se lejou many během provozu. Nevím, jak je to řešeno reálně, přecijen je to takové dlouhodobé spoření, což značí něco nepěkného.
  Zdar Max
  Měl jsem sen ... :(
  Max avatar 2.1.2018 11:21 Max | skóre: 68 | blog: Max_Devaine
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Jinak ohledně statistik, viz odkaz na ERU, co dávám v článku :
  https://www.eru.cz/elektrina/statistika-a-sledovani-kvality/rocni-zpravy-o-provozu
  Není to sice 20let, ale i těch 13 je myslím ok.
  Zdar Max
  Měl jsem sen ... :(
  Grunt avatar 2.1.2018 12:03 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Je to fakt. Např. blok A-1 v Jaslovských Bohunicích, který postihla v roce 1977 nehoda se rozebírá dodnes.
  Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
  3.1.2018 16:45 hefo
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  A vadí to vlastne niekomu? Však jesť to nepýta.
  Grunt avatar 3.1.2018 18:43 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  A vadí to vlastne niekomu?
  Nejsem ani akcionářem v JAVYSu, ani daňovým poplatníkem na území samostatné Slovenské republiky, takže mně rozhodně ne. Pro mě je to jenom atrakce kdesi u Trnavy.
  Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
  2.1.2018 10:50 Petr
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Vite nekdo kolik % jsou distribucni ztraty energie od elektrarny k uzivateli?
  2.1.2018 11:52 tabulky
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  pro ty co mají rádi tabulky a porovnání jednotlivých typů elektráren doporučuju tenhle seriál
  Bystroushaak avatar 2.1.2018 11:54 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  24.1.2018 12:22 medulin | skóre: 31 | blog: medulin | ČR
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  U těch jaderek chybí nejen zničená plocha zamořením dlouhodobě jedovatými radionuklidy ale také plocha záložních a přečerpávacích elektráren které musí být stále připraveny na ztrátu tak velkého centralizovaného zdroje. A například i Orlík dělá Temelínu zadarmo zálohu aby si Temelín v případě blackoutu neodfoukl a nevyhubil život na planetě Zemi.
  24.1.2018 12:29 jozka | skóre: 19 | blog: jozkovo
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  dělá Temelínu zadarmo zálohu aby si Temelín v případě blackoutu neodfoukl a nevyhubil život na planetě Zemi.
  Miluju sofistikovanou ironii...
  Bystroushaak avatar 25.1.2018 09:44 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  A například i Orlík dělá Temelínu zadarmo zálohu aby si Temelín v případě blackoutu neodfoukl a nevyhubil život na planetě Zemi.
  Jo, hlavně bacha na ten život na planetě Zemi, tomu nejhorší známá katastrofa jaderné elektrárny hrozně uškodila.
  Grunt avatar 2.1.2018 11:53 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Příloha:
  No článek sice zajímavý (BTW: Nesliboval si mi něco jiného?), ale chybí ti tam aspoň nějaké grafy. Těžit data můžeš třeba zde.

  Fotovoltaika

  Na to, že fotovoltaiku vidíme na každém rohu, přidává do soustavy opravdu nic.

  A hned ze začátku se musím FVE zastat. Není vůbec pravda že by do soustavy nepřidávala vůbec nic (klidně si to najdi v odkazovaném dokumentu), problém je v tom že EON/ČEZ o tuhle energii nemá absolutně zájem. A není se moc čemu divit. Nemá nad její výrobou absolutně žádnou kontrolu, takže když ji až tak nepotřebuje (léto) je produkce největší a musí prodávat přebytky a naopak když ji potřebuje nejvíc (zima) tak prostě není i kdyby se všichni zelení rozkrájeli a začali svítit. Proto taky reálná cena energie z FVE je jaká je (dodám že to není ani koruna za kWh a schválně by mě zajímalo jestli má někdo vyjednanou aspoň tu korunu). Tohle je typický problém energie – není ji moc kde skladovat.

  Co je tak trochu problém v naší kotlince je chybějící koncepce rozvoje energie z obnovitelných zdrojů. Stát si myslel že energii zadotuje a problém se sám od sebe vyřeší a místo toho kdejaký vyčuránek a „malopodnikatel“ co má trochu zdrojů zabral levnou zemědělskou půdu, oplotil si nějaké ohyzdné křemíkovo-skleněné pole a začal vydělávat (především na dotacích). Hlavně tady na JM je to tristní, ale jak se tak dívám tak ono je to po celé republice.

  Problém je že až dotace budou absolutně nulové a náklady na údržbu překonají cenu produkce, což je víc než pravděpodobné, protože aspoň tady to funguje tak že všechny ploty hlídá nějaká agentura a zarůstající pole se musí sekat a nezvedne se reálná výkupné cena (nějak mi nepřipadá že by EON/ČEZ jevil větší zájem o energii z FVE, spíš naopak), slavné pole se zas budou ve velkém rušit. Nu což. Aspoň klesne cena na pořízení fotovoltaických článků.

  V zahraničí, kde předpokládám že nikdo vyrobenou kWh z FVE nikdo nedotuje na to jdou jinak. Schválně se podívej na graf co jsem umístil do přílohy. Tradičně největším spotřebitelem elektrické energie u nás je průmysl (ať cituju: Energeticky nejnáročnější odvětví je u nás výroba kovů, výroba skla a keramiky a chemický a petrochemický průmysl. Tato odvětví jsou v českém průmyslu zastoupena ve velké míře, což je také jedním z důvodů vysoké energetické náročnosti českého průmyslu ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie.) a přitom velké ale i menší provozy zároveň většinou disponují vším potřebným pro provoz takových polí. Jak kapitálem pro pořízení, tak místem kde takto vyprodukovanou energii okamžitě upotřebit (pokud není provoz nepřetržitý, tak zrovna křivka produkce el. energie docela dobře koreluje s tím jak provozy u ranních směn nabíhají), tak prostorem pro jejich umístění (na střechách hal by to nehyzdilo krajinu nebo aspoň ne o moc víc než samotný průmyslový objekt). Přitom zrovna výrobní provozy jsou jediné které jsou schopné dosáhnout ceny za kWh 1:1, protože to co nespotřebují ze sítě, a tom prostě ušetří. Zatím jsem u nás provoz obestavěný solárními panely neviděl ani jeden, naopak radši budou utápět solidní peníze v cenách za elektřinu a promítat to do nákladů, protože to nic nestojí.

  ale ve výsledku nikterak pěkný
  Náhodou. Jezdím do rakous sedat si na lavičku a kochat se právě větrníky v krajině. Mě to přijde romantické. ;-) Ale jinak dodám že jsem taky pro jadernou energii. Ne v takové míře jako to mají ve Francii (zas Francie je díky tomu zemí s nejnižšími emisemi CO2), ale aspoň pro rozšíření těch stávajících. Zrovna u nás nebývá až na občasné záplavy s přírodními jevy velký problém, po pádu režimu se výstavba vodních děl naprosto zastavila, takže pokud na něco nepřijdeme, budeme ji velmi brzo muset nakupovat.
  Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
  2.1.2018 13:12 jozka | skóre: 19 | blog: jozkovo
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  V zahraničí, kde předpokládám že nikdo vyrobenou kWh z FVE nikdo nedotuje na to jdou jinak.
  ...???!!!
  Grunt avatar 2.1.2018 13:16 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Jo? Já si nemyslím že Rakušáci či Švýcaři to dotujou tak štědře jako náš stát nebo jo?
  Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
  2.1.2018 13:43 ZAH | skóre: 42 | blog: ZAH
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Dotují všichni a někteří pak zdaňují nepřiměřený zisk,(jako ČR) aby guláš byl dokonalý. Čísla jsou to již postarší, ale při životnosti FVE cca 25 musí přibližně platit.

  https://www.nazeleno.cz/fotovoltaika-vykupni-ceny-elektriny-v-eu.aspx
  Grunt avatar 2.1.2018 13:39 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  :-D, tak omyl no. Ono naopak to dotování akorát ustává a má se přecházet na tržní cenu. Proto je to tam taky všude. Docela by mě zajímalo jaké jsou a byly ceny v Německu, Rakousku a Švýcarsku.
  Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
  Max avatar 2.1.2018 13:43 Max | skóre: 68 | blog: Max_Devaine
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Ahoj, z ERU čerpám a také na ní odkazuji, právě proto, kdo by chtěl podrobnější data, ať se podívá.
  Pokud jde o ten slibovaný blogo kvíz, tak se ještě musím probrat fotkama, což pro mně není moc záživné, ale půjdu na to, abych to měl za sebou. Takže díky za připomenutí :).
  Jinak pokud vezmeme v potaz instalovaný výkon a né ten vyprodukovaný, tak : 35,1MW = 82,5 ha, takže pokud bychom chtěli nahradit jednu JE o kapacitě 2000MW, tak potřebujeme území o 4 750ha. A instalovaný výkon je u FVE opravdu hoodně vzdálená hodnota.
  Zdar Max
  Měl jsem sen ... :(
  Grunt avatar 2.1.2018 15:37 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Příloha:
  Jinak pokud vezmeme v potaz instalovaný výkon a né ten vyprodukovaný, tak : 35,1MW = 82,5 ha, takže pokud bychom chtěli nahradit jednu JE o kapacitě 2000MW, tak potřebujeme území o 4 750ha. A instalovaný výkon je u FVE opravdu hoodně vzdálená hodnota.
  Ty ty počítáš moc kupecky. Vůbec nemusíš počítat s instalovaným výkonem, ale klidně můžeš započítat ten reálně vyprodukovaný. Schválně jsem přihodil grafy od dubna do září pro Jihomoravský a Zlínský kraj (za tyhle dva se můžu zaručit, protože u těch jsem si jistý že je tady toho jako hnoje) a výroba z FVE tvoří v létě nadpoloviční většinu vyrobené energie. Což je určitě zajímavé a rozhodně to není nic. Jasně s JE nebo uhelnými elektrárnami se to nemůže rovnat, zas nezapomeň že na provoz, údržbu a likvidaci této energie stát nedal ani korunu, odpočtu-li dotace. V podstatě je to energie k dobru která by jinak ohřála hlínu a víc nic.

  A jinak si najdi ty denní grafy (ty už ti nebudu vyřezávat) za rok 2017 za druhé a třetí čtvrtletí. Rozhodně to není nic. Dokonce víc než jsou schopné PVE vykrýt. Bohužel se potvrzuje jen to co jsem si dávno myslel:

  • ČR není vhodná lokalita pro instalaci FVE, možná až na pár výjimek typu jih Moravy.
  • Energie je dodávaná hlavně v létě přes den a nemálo energie, jenže co potom s ní? Denní cyklus jsou schopné vykrýt přečerpávací vodní elektrárny, ale na zimu už se nikam uskladnit nedá (ostatně ona se nedá uskladnit pořádně na podzim a jaro, pokud nejsou tyhle dvě roční období výjimečně teplé.) a pustit zpět do elektráren že by jako generovala koks, uhlí či jaderné palivo taky nejde. A když je nejvíc potřeba tedy v zimě, tak prostě neexistuje.
  Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
  Jendа avatar 2.1.2018 22:17 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Jinak pokud vezmeme v potaz instalovaný výkon a né ten vyprodukovaný, tak
  Protip: hustota energie ze Slunce je 1100 W/m2, panely mají účinnost 15-22 % (podle ceny, a s technologickým pokrokem bych doufal v těch 22), a 1kW panel vyrobí v létě 4 kWh a v zimě 0.9 kWh denně (ano, výkon se ti v sezóně změní pětinásobně, proto je taky takový problém udělat si totálně off-grid ostrov).
  5GBioShield | "Gravitace vyvrácena pokusem" | Tvoje složka chrání mě, moje složka chrání tebe.
  skunkOS avatar 2.1.2018 12:28 skunkOS | skóre: 26 | blog: Tak nějak
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Zbývá uranu asi tak na 100 let max, pokud spotřeba uranu poroste, tak méně.
  http://martinrotter.github.io
  Jendа avatar 2.1.2018 12:51 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  I při extrakci z mořské vody?
  5GBioShield | "Gravitace vyvrácena pokusem" | Tvoje složka chrání mě, moje složka chrání tebe.
  Bystroushaak avatar 2.1.2018 13:02 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Zbývá uranu asi tak na 100 let max, pokud spotřeba uranu poroste, tak méně.
  To by mohly poměrně elegantně vyřešit Thoriové reaktory.
  Grunt avatar 2.1.2018 13:10 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Za 100 let tu budeme mít dávno fůzní reaktory. Vždyť už to bude pomalu 100 let od dob co bylo předpovězeno, že za 100 let tu budou, ne? Takže ± by tu vlastně měly být už teď. ;-)
  Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
  Bystroushaak avatar 2.1.2018 13:16 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Za 100 let tu budeme mít dávno fůzní reaktory. Vždyť už to bude pomalu 100 let od dob co bylo předpovězeno, že za 100 let tu budou, ne? Takže ± by tu vlastně měly být už teď. ;-)
  Jinak zrovna včera na mě random vykouklo na youtube Nuclear Fusion Energy: The Race to Create a Star on Earth. Informačně sice ne moc husté, ale má to pěkně zpracovaný vizuál, kdyby jste se někdo nudili :)
  Grunt avatar 2.1.2018 13:40 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Bohužel máme stejné odběry.
  Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
  2.1.2018 13:12 ZAH | skóre: 42 | blog: ZAH
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Uranu 235 možná, co množivé reaktory, které jsou již realitou.
  2.1.2018 13:10 stepan
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Jadro je budoucnost. To rikaval muj ucitel fyziky na stredni (par let nazpet) a musim s nim souhlasit. At se to libi eurohujerum nebo ne. Cistejsi energie v pomeru cena/vykon zatim neexistuje.
  Bystroushaak avatar 2.1.2018 13:15 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Imho bude budoucnost směsice všeho co bude ekonomicky vhodné a politicky přijatelné. Ostatně stejně jako přítomnost.
  2.1.2018 14:01 Sten
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Pouze pokud se pominou vedlejší náklady. Protože jinak je jen o trochu levnější než PVE či větrná a na rozdíl od nich cena za MWh neklesá.
  3.1.2018 01:42 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Ale už se pracuje na stelarátoru.
  2.1.2018 14:32 dementni.lojzik | skóre: 19 | blog: ze zivota na vsi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  někde i zazněla šuškanda o dvou blocích
  EIA uvazuje obe dve varianty (jeden a dva bloky, kadzy o vykonu 1,2GW)
  2.1.2018 15:02 MarSarK | skóre: 23 | blog: marsark_linux | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  V souvislosti s využitím výroby elektřiny fotovoltaickou cestou, doporučuji vyhledat si informace o problematice kvality energie vystupující z těchto zařízení. Běžný rotační generátor vytváří sinusový průběh napětí a proudu. Výstup FVE je tvořen kaskádou vysokofrekvenčních měničů. Správce distribuční soustavy řeší věci jako frekvenční stabilita sítě a vliv vyšších harmonických.
  Even a small adventure could be a beginning of a great journey.
  24.1.2018 12:49 medulin | skóre: 31 | blog: medulin | ČR
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  A víš proč se stále více točivých generátorů připojuje k síti přes frekvenční měniče a střídače? Protože nejsou schopni bez úlev s točivým generátorem splnit vyžadované regulační funkce definované v PPDS příloze č.4 pro podporu distribuční sítě.

  A za další třífázový generátor je fázově symetrický, spotřeba se fázově nesymetrická a elektřina se v ČEZku měří jako v jediném státě na světě jak? Podvodně a tento měřící podvod na základě lobbingu distributorů legalizoval Kuba tlučhuba ve vyhlášce 82/2011 v §6, odst.6. Takže když chceš vykrýt vlastní fázově nesymetrickou spotřebu tak je jasné že musíš použít fázově nesymetrický zdroj.

  A dále skutečný důvod měřícího podvodu. Je tady dost celkem inteligentních lidí, tak se zkuste zamyslet na tím co se děje když na jedné fázi máte například 0kW, na druhé -1kW a na třetí +1kW. A za -1kW platíte cca 4,5Kč a za +1kW nedostanete nic. Kdo vyrobil a přenesl tu 1kWh za kterou jste zaplatili a kdo spotřeboval tu 1kW kterou jste dodali? Jakou bude mít distributor účinnost distribuce (a odměny a dotace za zvyšování účinnosti) když v takové části sítě bude mít každý prosumer takové podvodné měření? Když se nad tím zamyslíte tak to bude mezi 100-200%. Kam se hrabou supravodiče na ČEZký měřící podvod ve vyhodnocování fázových toků v třífázové síti.

  Takže jaký generátor si v ČEZku nainstalujete? Třífázový symetrický nebo ho zapojíte přes frekvenční měnič a budete moct regulovat každou fázi zvlášť?
  2.1.2018 16:19 RB
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Taky jsem si to dřív myslel, ale při současném dynamickém vývoji trhu s elektřinou je opravdu obrovský ekonomický risk budovat novou JE. Nikdo to dnes nepostaví bez záruky výkupních cen ze strany státu. A ta záruka je typicky na 30 let. Ve výsledku to může být podobný průser jako dotování fotovoltaiek, jen ne na 15, ale na 30 let. A dalším problémem jsou bezpečnostní rizika. Westinghouse zkrachoval, Areva se do toho taky příliš nepohrne, tak nám zbývají jen Rusáci a na těch bych opravdu energetickou závislost zvyšovat nechtěl.

  Myslím si, že pro nás je nejlepší ponechat si jadernou elektřinu jako vysoce neflexibilní na nějakých 30 % celkového mixu a zbytek doplnit mixem menších, ale výrazně flexibilnějších zdrojů a jejich poměr postupně měnit na základě technologického pokroku a vývoje na trhu. Je také dobré brát v úvahu i to, že vyvážíme cca 20 % vyprodukované elektřiny. To je rezerva, s kterou můžeme pokrývat zvyšující se spotřebu dalších x let bez nutnosti zvyšovat výrobní kapacitu.

  Flexibilita je v tomto hodnocení zdrojů naprosto nedoceněná. Pokud se subjekt nachází v ekonomicky nestabilním prostředí, tak je často výhodnější mít dražší řešení, u kterého ale můžu jednoduše měnit kapacitu, než mít levnější, ale fixní řešení, kde se můžu jednoduše ocitnout v nákladové pasti. A JE jsou sakra velké fixní řešení.

  Taky si myslím, že i v energetice se Evropa výrazně propojuje. Nakonec existuje společný trh s elektřinou. Větrná energie je za příhodných podmínek velmi levná a potenciál má pořád obrovský a při společném trhu bude jedno, že ty podmínky nejsou u nás, ale o pár set km dál. Bude to mít vyšší náklady na rozvodovou síť, ale ty jsou neporovnatelné s náklady na zdroje.
  Max avatar 2.1.2018 17:11 Max | skóre: 68 | blog: Max_Devaine
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Ano, sdílená elektrická síť ve velkém je možné řešení pro OZE. Je to asi nejlepší argument, jak se vyhnout JE. Problém je pak ale absence energetické soběstačnosti.

  Jinak výroba brutto je 83TWh, saldo je -11TWh, to prosím není 20%, ale 13%.
  Je totiž potřeba i brát v potaz, že nejen, že vyvážíme elektřinu, ale i dovážíme.
  Zdar Max
  Měl jsem sen ... :(
  2.1.2018 18:04 RB
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Nějaká soběstačnost v dnešní propojené Evropě a vlastně i světě je jenom chiméra. Jak bychom byli soběstační s jadernou energií? Palivo dovážíme z Ruska. To může zatnout tipec a jsme v maléru. Zatímco ropu a plyn můžeme operativně pokrýt odjinud, z jaderným palivem už to není tak jednoduché.

  Prostě energeticky nikdy soběstační nebudeme a JE na tom nic nezmění. Tím, že bychom elektřinu vyráběli u nás, můžeme tak maximálně ovlivnit to, z čeho ji budeme vyrábět, ale k čemu nám to bude? Pokud nám energii výhodně prodá Němec, tak ji nakoupíme od něj. Když ji mít výhodnou nebude, koupíme ji od Švéda. Pokud se bude vyplácet ji vyrábět u nás, tak produkční kapacita poroste u nás. Rakušani nejsou elektricky soběstační roky a nepřijde mi, že by jim to způsobovalo nějaké problémy. Pokud by se někdo rozhodl si hrát na úplnou soběstačnost a odstřihl celý stát od zbytku světa, tak bychom byli v prdeli jak my tak Rakušani, protože toto dnes nezvládne žádný stát na světě, ani KLDR.

  Právě ta propojenost na úrovni Evropy je nejlepší způsob, jak efektivně využívat zdroje a diverzifikovat je.

  JiK avatar 2.1.2018 18:22 JiK | skóre: 8 | blog: Jirkoviny | Virginia
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  ptakovina. "Vydiraci potencial" u jaderneho paliva je radove nizsi, nez kdyz vam v mrazive lednove noci, pred dulezitym hlasovani nekde v parlamentu nebo EU Putin nebo jiny KGBak vyplne plyn, kdyz nebudete skakat podle jeho not. A vysvetlujte pak o tyden pozdeji ty desitky zmrzlych duchodkyn nekde ve zpravach na Nove...to neni jak vysvetlit Capi Hnizdo...

  Kdezto ten vlak paliva, kdyz je jednou koupeny, muze cekat v Dukovanech nebo Temeline, vystaci klidne na 3-4 cykly vymeny paliva, a to je pres 20 let. Cyklus je 5-6 let.
  2.1.2018 18:35 RB
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Chyba lávky. Rusko netípne ropu a plyn celé Evropě, protože by za chvilku zkrachovalo. A pokud zatnou tipec nám, tak to od nich koupí Němec a my to koupíme od Němce, jen to nepřijde plynovodem z východu, ale ze západu. Podobnou vydírací taktiku zkoušeli na Ukrajince a pohořeli, protože Ukrajinci si ruský plyn prostě koupili od jiných evropských zemí. A to se jedná o mnohem chudší stát, který nemá tak úzké vztahy se sousedy jako my. Nevšiml jsem si ale, že by se jako komodita obchodovalo jaderné palivo. Tam nemůžeme jít jen tak na trh a koupit si tunu jaderného paliva, které můžeme hned použít třeba v Temelínu. Ano, můžeme se předzásobit na x let dopředu, ale to jsou zase další náklady nahoru. Jak na bezpečné uskladnění, tak náklady ušlé příležitosti, protože ty prachy, které budeme mít 20 let uskladněné v palivu, mohly během té doby být investované někde jinde.
  2.1.2018 19:27 jozka | skóre: 19 | blog: jozkovo
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Jo a to ruske vydirani spocivalo v tom, ze chteli zaplatit za to, co jim dodali...

  Takhle presne vznika alternativni historie.
  3.1.2018 13:33 RB
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Pro tuto diskusi je celkem irelevantní, kdo byl v právu. Spor byl předmětem mezinárodní arbitráže, ale Rusko díky možnosti zavřít kohoutky mělo výrazně silnější vyjednávací pozici. Díky prodeji z Evropy jim to ale už prostě nefungovalo. Naopak Rusko zase postavilo Nord Stream, aby nemohlo být tak vydírané Polskem a Ukrajinou, to je normální. Moje pointa je ta, že díky společnému trhu se už zavřením kohoutků vyhrožovat nedá. Ostatně je to jeden z hlavních důvodů, proč Rusko tak intenzivně pracuje na podkopávání EU. Dokud byly pro jednotlivé státy prakticky monopolním dodavatelem a vyjednávali si podmínky s každým z nich z výrazně silnější pozice, profitovali na tom jak ekonomicky, tak politicky. EU jako celek je pro ně nepříjemně velký partner.
  3.1.2018 15:01 jozka | skóre: 19 | blog: jozkovo
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Vsak take neresim, kdo byl v pravu, jen jsem reagoval na tvou lez o vydirani. Slo o normalni obchodni spor. Kupujici neplatil, prodavajici zkrouhl o mnozstvi, ktere melo skoncit na UA. UA i tak odebirala do sveho systemu, tak Rusko tuhle vetev zarizlo a dodavalo jinudy.

  A mimochodem, kdyz uz brousime do politiky, jestli nekdo pracuje na podkopavani, tak je to jeji vedeni...
  Grunt avatar 2.1.2018 18:34 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Ano, sdílená elektrická síť ve velkém je možné řešení pro OZE.
  Nemyslím si. To by musela být ta síť po obvodu celé planety bavíme-li se o FVE. Když už jsme u takových scénářů, nejlepší scénář by byl vzít veškeré solární panely na severu Evropy a přesunout je na jih EU a jen je propojit sítí se severem. A úplně nejlíp někam do Afriky. A jsme opět u problému se soběstačností. Viz.
  Je totiž potřeba i brát v potaz, že nejen, že vyvážíme elektřinu, ale i dovážíme.
  Si si jistý že je cena výkupní a nákupní ceny energie 1:1?
  Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
  2.1.2018 18:41 RB
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  No, s tím přesunem do Afriky bych byl opatrný. Ona totiž produkce elektřiny u fotovoltaiek tak úplně nekoreluje s intenzitou slunečního svitu, protože tam, kde hodně svítí slunce, je zpravidla také vysoká teplota, a jejich účinnost s rostoucí teplotou docela drasticky klesá, proto výkon v letní dny, kdy není na obloze ani mráček, slunce paří a venku je 35 C, je ve výsledku nic moc. Fotovoltaika na Sahaře nebude žádné terno.

  Tam by se musely stavět jiné typy slunečních elektráren, které tímto netrpí, třeba ta zrcadlová, která jako vedlejší produkt smaží ptáky za letu.
  Grunt avatar 2.1.2018 18:50 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Dle grafů z OTE bych naopak řekl že nejvíc je vyprodukováno právě když venku paří slunce. V zimě se prostě slunečního svitu nedostává a tak nic moc nevygeneruje. Proto mi taky přijde docela na hlavu proč zrovna relativně severský stát jako Německo sází na solární panely jako na způsob provozoání národní obnovitelné energetiky.
  Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
  2.1.2018 19:03 RB
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Tak v létě je toho svitu výrazně více, takže se dá počítat s vyšší produkcí než v zimě i navzdory klesající účinnosti s teplotou. Solární panely jsou stavěné tak, že mají maximální účinnost při 25C, pak to s teplotou klesá, i když, jak jsem se teď dočetl, tak maximálně o 25 %. Nicméně není to zanedbatelné a rozhodně by ses s tím mělo počítat při výběru lokality. Solární panel za slunečného dne a teploty 25C v Německu vyrobí víc energie než solární panel na Sahaře za slunečného dne při teplotě 40C. Nicméně je fakt, že ten rozdíl v počtu slunečných dnů v roce by to asi hravě převrátil ve prospěch severní Afriky.
  2.1.2018 19:08 RB
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Tak jsem se dočetl, že nejlepší místo pro solární elektrárnu je poušť Atacama v Chile: blízko rovníku, hodně slunečných dní, minimum oblačnosti a díky nadmořské výšce 2400m téměř ideální teplota. Takže tak nějak asi vypadá ideální místo na fotovoltaiku.
  JiK avatar 2.1.2018 19:11 JiK | skóre: 8 | blog: Jirkoviny | Virginia
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  mají maximální účinnost při 25C, pak to s teplotou klesá, i když, jak jsem se teď dočetl, tak maximálně o 25 %. Nicméně není to zanedbatelné a rozhodně by ses s tím mělo počítat při výběru lokality. Solární panel za slunečného dne a teploty 25C v Německu vyrobí víc energie než solární panel na Sahaře za slunečného dne při teplotě 40C. Nicméně je fakt, že ten rozdíl v počtu slunečných dnů v roce by to asi hravě převrátil ve prospěch severní Afriky.
  A pak si uvedomime rozdil v delce dne v lete v Nemecku a pridame +2 hodiny na kazdou stranu, a obrati se to zpet. V zime je v Nemcich stejne furt zamraceno, takze to, ze je navic jeste brzo tma nic nezmeni...
  Grunt avatar 2.1.2018 19:13 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  A co je prostě chladit?
  Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
  2.1.2018 19:14 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Jen aby takové chlazení bylo alespoň energeticky neutrální :)
  Grunt avatar 2.1.2018 19:19 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Třeba vodou podobně jako procesory?
  Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
  3.1.2018 01:42 pc2005 | skóre: 38 | blog: GardenOfEdenConfiguration | liberec
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Proč chladit? však termosolární elektrárna je super taky ;-) A roztavená sůl ti bude generovat energii i přes noc.
  Bystroushaak avatar 2.1.2018 19:40 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Proto mi taky přijde docela na hlavu proč zrovna relativně severský stát jako Německo sází na solární panely jako na způsob provozoání národní obnovitelné energetiky.
  Imho vsází víc na všechny možné větrné, včetně masivních větrných farem v moři, kde nikomu nevadí.
  Grunt avatar 2.1.2018 20:08 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  kde nikomu nevadí
  Jinde než v moři větrné elektrárny vadí? Ptám se vážně. Mě nenapadá co by mi na nich mohlo vadit.

  Jinak v moři bych zaměstnal spíš farmy založené na pohybu mořské vody (proudy, slapové jevy)

  Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
  2.1.2018 20:16 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Mě nenapadá co by mi na nich mohlo vadit.
  Hluk, vysokofrekvenční vibrace, neestetičnost? Ono se ještě třeba taky uvidí jaký vliv budou mít třeba ty vibrace na faunu žijící v tom moři kolem těch větrných farem...
  Grunt avatar 2.1.2018 20:23 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Příloha:
  Je fakt že to může být způsobeno tím že tam kde žiju je z jedné jediné větrné turbíny široko daleko muzeum, ale mě to nijak neestetické nepřijde, ba naopak. Třeba pole FVE mi vadí víc, ale co já vím.
  Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
  2.1.2018 20:18 ehm
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Zabíjí to ptáky a delá to hluk.
  Grunt avatar 2.1.2018 20:28 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Tož s ptáky neporadím, ale zkoušel si žít třeba vedle dálnice a železničního uzlu?
  Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
  2.1.2018 21:51 ehn
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Argumentační faul. Opět můžu zaplakat nad tím, proč jsem ti odpovídal.
  Grunt avatar 2.1.2018 21:54 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Ok, třeba bych mluvil jinak když bych musel vedle takového větrníkového pole žít, to je fakt. Osobně se mi líbí, proto jsem asi předpojatý.
  Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
  Bystroushaak avatar 2.1.2018 23:23 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Zabíjí to ptáky a delá to hluk.
  To sice uznávám, ale jak je to špatné ve srovnání s ostatními? Například solární elektrárny mají poměrně malou životnost (30 let?), pak se budou muset poměrně netriviálně likvidovat (a to můžou být docela sračky). Uhelné/ropné/plynové spotřebovávají nenahraditelné zdroje a chrlí popel a spaliny do okolí desítek kilometrů. Těžba jak ropy, tak i uhlí taky není nic pěkného. Jaderné sice nutně znečišťovat v lokalitě nemusí, pokud zrovna nemají havárii, ale mají komplikované uchovávání vyhořelého paliva a komponent, ale hlavně těžba uranu je brutální svinstvo, které zanechalo na krajině příšerné škody.

  Osobně jsem byl u pár větrných elektráren a vůbec by mi nevadilo mít něco takového za barákem. Nejhorší hlasitost co to vydávalo bylo asi jako šustění větru v korunách stromů. Technicky to není z ničeho jedovatého, oproti jaderné elektrárně je to triviální, dá se to dobře recyklovat a opravovat, a vyrábí to energii doslova z ničeho. Jediná výhrada co proti tomu lze mít, je že někomu se to nelíbí a že ČR na to není tak vhodná, jako jiné země (to neznamená nevhodná).
  Bystroushaak avatar 2.1.2018 23:26 Bystroushaak | skóre: 36 | blog: Bystroushaakův blog | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Například solární elektrárny mají poměrně malou životnost (30 let?), pak se budou muset poměrně netriviálně likvidovat (a to můžou být docela sračky).
  Viz Solar Energy Isn’t Always as Green as You Think.
  Jendа avatar 2.1.2018 23:30 Jendа | skóre: 76 | blog: Výlevníček | JO70FB
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  FTFY: Těžba uranu způsoby bez ohledu na okolí je brutální svinstvo.
  5GBioShield | "Gravitace vyvrácena pokusem" | Tvoje složka chrání mě, moje složka chrání tebe.
  3.1.2018 01:18 ehm
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Jen jsem odpověděl na otázku, co na tom někomu může vadit, aniž bych to sám hodnotil.
  2.1.2018 20:23 jozka | skóre: 19 | blog: jozkovo
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  ...výrazně flexibilnějších zdrojů...
  ...zatim jsou tlaky spis na flexibilnejsi odberatele. Nefouka, neslunickuje - netopis, nesvitis...
  Taky si myslím, že i v energetice se Evropa výrazně propojuje. Nakonec existuje společný trh s elektřinou. Větrná energie je za příhodných podmínek velmi levná a potenciál má pořád obrovský a při společném trhu bude jedno, že ty podmínky nejsou u nás, ale o pár set km dál. Bude to mít vyšší náklady na rozvodovou síť, ale ty jsou neporovnatelné s náklady na zdroje.
  18xhovno je porad hovno... a napriklad Nemecko neni poradne propojeno ani se sebou... a mozna by to chtelo trochu realismu co se tyce nakladu na tu rozvodnou sit, ono to zas tak moc levne neni. Kuprikladu jedno vedeni z Nemecka do Norska pod morem ma stat pres dve miliardy. V ojrech.
  JiK avatar 2.1.2018 17:23 JiK | skóre: 8 | blog: Jirkoviny | Virginia
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Ano, Jaderna energetika je jedina racionalni, logicka a technicky vyhodna volba. Ale neni to v mode a neni to politicky korektni, takze vyhraje hlas aktivistu, a ziskame nejakou iracionalni kravovinu, jako kdyz nemci odesli z politickych duvodu od jadra, aby misto neho vybudovali nove fosilni enegeticke zdroje.

  Protoze miliony tun CO2 z elektrarny, ktera spaluje Putinuv plyn jsou "hodne a korektni", stejne jako je hodny a korektni hranicni plot, ktery postavi Rakousko, ale zly a nehumalni plot, ktery postavi Madarsko. Logiku v tom nehledejte, deti.

  V socialistickych zemich je dulezita mentalni gymnastika, umet se ohybat a nemerit vsem stejne.

  Treba Polsko dostalo za usi, protoze taknejak narusuje tyhlety evropske hovnoty, takze mu pozastavime hlasovaci prava podle clanku 7, coz je nejtezsi mozny trest, kdy statu prikazem mlcet a nechat o sobe rozhodovat bruselske soudruhy, ale kdyz Spanelsko posle 10 tisic policistu a vojaku, zmlatit na kasi katalanske civilisty, kteri chteli drze hazet papirky do hlasovaci urny, a zatkne tamni zvolene politiky, je to uplne pohoda jazz.

  Proste, v socialismech je potreba vedet jak fouka politiky vitr, do ktere prdele se nacpat, a co komu projde, protoze ocekavat stejna pravidla pro vsechny je naivni.

  2.1.2018 18:26 RB
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Příliš mnoho politiky, příliš málo ekonomické racionality.

  Ano, plynová elektrárna na rozdíl od JE produkuje CO2, ale lze je stavět v mnohem menších produkčních kapacitách, tedy s mnohem menšími utopenými náklady a jednoduššími projekty, kde se náklady tak jednoduše nevymknout kontrole, nepotřebují garantovanou cenu na desítky let, protože je lze v případě nevýhodnosti jednoduše odstavit a jejich údržba je výrazně méně nákladná a také kvůli nim není potřeba vytvářet obrovské účetní rezervy na budoucí uskladnění paliva, u kterého stejně nikdo netuší, jestli jsou dostatečné.

  Ne, není to o politice. Tak možná v Rakousku. Největším nepřítelem JE je ekonomika. Liberalizoval se trh s energií, propojila se Evropa. Někdo zapojí nové kapacity na druhé straně Evropy a ovlivní to cenu elektřiny u nás. Aby dnes někdo postavil novou JE, potřebuje garance výkupní ceny na 30 let dopředu. To je v době, kdy nikdo není schopný říct, jak bude vypadat trh s elektřinou a její cena za 5 let, velmi riskantní věc. Naše vláda před 10 lety zaručila výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů na základě podmínek v té době na dalších 15 let. Cena se díky technologickému pokroku a vývoji na trhu změnila natolik, že dnes doplácíme desítky miliard. A úplně stejně můžeme dopadnout s JE. S tím rozdílem, že počáteční náklady jsou ještě výrazně vyšší a doba garantované ceny dvakrát delší. To nemluvím o tom, že se jedná o obrovský projekt, který typicky trpí podstřelením odhadu nákladů a průtahy (povolení, protesty,...).

  Do stavby JE dnes nejde žádný soukromý subjekt, ani giganti typu ČEZ, prostě proto, že to ekonomické riziko neodpovídá přínosu. Pokud to ekonomicky není racionální pro soukromý sektor, má to dělat stát? Proč? A pokud ano, stojí nám to za riziko doplácení desítek miliard pod dobu x roků? To jsou relevantní otázky. Ne nějaké nerelevantní kydy o Polsku a katalánských civilistech.
  Grunt avatar 2.1.2018 19:11 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Absolutně nechápu jak mají v plánu stavět budoucí fúzní elektrárny a to docela vážně. Dodám že stavba ITERu překračuje náročností na technologie několikanásobně nejpokročilejší jadernou elektrárnu, rozpočet byl překročen už několikrát, financovat to musí několik států (resp. velmocí) současně, protože jednotlivé státy by na to neměly a přitom když to bude fungovat, tak to nebude nic generovat jen to bude potvrzení funkčnosti konceptu a každý jeden stát si teprve bude muset přijít na to jak fúzní energii zefektivnit natolik, že bude po finanční stránce uskutečnitelná. To může projít jen v USA či v Rusku. Naopak se ví že malé zdroje (FVE, malé domácí vodní a větrné elektrárny) nás přitom nijak nespasí. Obávám se že energetická budoucnost nevypadá vůbec zářivě.
  Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
  2.1.2018 19:21 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  financovat to musí několik států (resp. velmocí) současně, protože jednotlivé státy by na to neměly
  To není o tom, že by na to neměly; ale o tom, že se jednomu státu nechce podstupovat to riziko, že by z toho nakonec nic nebylo.
  a přitom když to bude fungovat, tak to nebude nic generovat
  Pokud vím, tak by to generovat mělo.
  To může projít jen v USA či v Rusku.
  Čína, Indie? Které země dneska mají technologie na výstavbu JE? Francie, USA, Japonsko, Rusko, Čína?
  Grunt avatar 2.1.2018 20:03 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  To není o tom, že by na to neměly; ale o tom, že se jednomu státu nechce podstupovat to riziko, že by z toho nakonec nic nebylo.
  Ale i když bude, funkční komerční tokamak si bude muset každý stát vymyslet sám.
  Pokud vím, tak by to generovat mělo.
  500MW po 20 minut při injekci 50MW. Celkový systém však sežere víc (magnety, kryogenické systémy, …) než vyprodukuje. Je to jenom demonstrace.
  Čína, Indie? Které země dneska mají technologie na výstavbu JE? Francie, USA, Japonsko, Rusko, Čína?
  Třeba ještě ta Čína, ale proč se připojuje Indie nebo libovolná země EU (krom té Franice) mi moc jasné není. To nikdy nedají. Není šance.
  Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
  2.1.2018 20:29 RB
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Ale tady nejde o to, jestli to stát utáhne. Jen to pravděpodobně není ekonomicky racionální a je otázka, jestli má smysl, aby stát takové riziko podstupoval a platil (respektive ho přenesl na nás odběratele). Když zvážíme tu jednodušší variantu, tedy ne stavbu zcela nové JE, což si myslím, že je momentálně úplně nereálné, ale dostavbu bloků v Temelínu a Dukovanech, tak odhad ceny je cca 150 miliard. Momentálně se zvažuje po jednom bloku v každém. To znamená náklad 300 miliard, ale vzhledem ke zkušenostem s podobně velkými projekty bych odhadoval spíš 400-500 miliard. Státní rozpočet na rok 2018 je 1300 miliard, takže to není částka, kterou bychom si jako země nemohli dovolit. Otázka je spíš, jestli ji máme platit. Když vám někdo řekne, ať platíte měsíčně 1000 Kč navíc, tak vás to taky asi nezruinuje, ale to neznamená, že není na místě otázka "opravdu to má smysl platit?".

  Za posledních 10 let se staví jedna jediná nová elektrárna v západní Evropě a to je třetí blok Olkiluoto ve Finsku. Dělá to francouzská Areva, která, aby vyhrála tendr podstřelila cenu a termíny. Během stavby se objevily problémy s dodatečnými bezpečnostními opatřeními. Měla dodávat elektřinu v roce 2010 a teprve před měsícem začalo testování a předpokládá se postupné spouštění tento rok. Pokud tedy půjde vše podle plánu, bude mít "jen" 8 let zpoždění. A to nejlepší nakonec: původní cena měla být 3 miliardy eur a poslední odhad byl 8,5 miliardy, tedy skoro 3x tolik! A ještě není finální.

  Docela věřím tomu, že u nás by to mělo podobný průběh. Pokud se takový projekt opozdí o 8 let, tak hrozí riziko, že situace na trhu s elektřinou se změní ne během životnosti elektrárny, ale ještě před jejím samotným dokončením! Další nová JE v Evropě je plánované rozšíření JE Paks v Maďarsku o dva bloky. Odhadovaná cena je skoro 400 miliard korun a dokončení za deset let. Ještě se nezačalo stavit, nejsou žádná zpoždění, navýšení ceny, ale už teď je to vysoce rizikový projekt, protože i při zachování termínů a ceny bude dodávat elektřinu na trh za 10 let a nikdo netuší, jaká bude cena.

  Není tedy divu, že tak obrovský projekt s takovým finančním rizikem nechce žádný soukromý subjekt dělat. Protože i takovou velkou společnost jako ČEZ má potenciál zruinovat, pokud bude mít stejný průběh jako ve Finsku. Ideální varianta je, že to bude jakštakš rentabilní, špatná varianta, že se na tom prodělají gatě. Prostě za současné situace do toho nikdo ekonomicky racionální nepůjde. To může být jen politické rozhodnutí: prostě chceme jadernou energii, i kdybychom na to měli prodělat.
  2.1.2018 20:49 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Měla dodávat elektřinu v roce 2010 a teprve před měsícem začalo testování a předpokládá se postupné spouštění tento rok. Pokud tedy půjde vše podle plánu, bude mít "jen" 8 let zpoždění. A to nejlepší nakonec: původní cena měla být 3 miliardy eur a poslední odhad byl 8,5 miliardy, tedy skoro 3x tolik! A ještě není finální.
  To sice ano, ale vícepráce i penále a smluvní pokuty z prodlení platí Areva; takže pro zákazníka super deal a pokud by si ČEZ dojednal podobnou smlouvu tak by na tom mohl i hezky vydělat :)
  Další nová JE v Evropě je plánované rozšíření JE Paks v Maďarsku o dva bloky. Odhadovaná cena je skoro 400 miliard korun a dokončení za deset let. Ještě se nezačalo stavit, nejsou žádná zpoždění, navýšení ceny, ale už teď je to vysoce rizikový projekt, protože i při zachování termínů a ceny bude dodávat elektřinu na trh za 10 let a nikdo netuší, jaká bude cena.
  Jenže podobně dopadá i výstavba konvenčních zdrojů energie, nejen těch jaderných... Byť třeba ne až tak zásadně...
  Grunt avatar 2.1.2018 20:59 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Já dodám že Česká republika má třeba 65 LAPV přesto si nějak neumím představit že by se za současné vlády postavilo nějaké gigantické vodní dílo (aspoň o velikosti Gabčíkova). U nás velmi soldiní problémy i s blbou dálnicí.
  Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
  2.1.2018 21:02 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  I proto tu elektrárnu musí stavět soukromý sektor jako zakázku pro soukromý sektor bez vměšování politiků.
  Grunt avatar 2.1.2018 21:06 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Jak už bylo několikrát řečeno, bez garance energie ceny státem se do toho ani nikdo ze soukromého sektoru nepustí, protože je to moc riskantní. Já tomu i věřím.
  Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
  2.1.2018 21:21 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Ve Finsku to taky jde bez harancí; tamní JE provozuje joint-venture mezi státní energetickou společností (Fortum; 52,5% vlastní stát včetně státního penzijního fondu a jejich obdoby ČSSZ) a soukromým sektorem (Pohjolan Voima - Stora Enso a UPM). Nevidím jediný důvod proč by ČEZ nemohl taky uzavřít joint venture s velkými odběrateli elektrické energie; nebo dokonce tenhle projekt financovat třeba prostřednictvím uvedení na burzu... já bych si pár akcií nového jaderného gigantu klidně koupil, obzvlášť pokud bych byl odstíněn od těch pokusů ČEZ expandovat na zahraniční trhy, kde mu to vůbec nejde...
  Grunt avatar 2.1.2018 21:33 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Já jo. Je to ČEZ, ne FEZ. Kolikrát jsem si říkal proč jinde jdou věci které jsou u nás nemyslitelné.
  Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
  2.1.2018 23:20 RB
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  To sice ano, ale vícepráce i penále a smluvní pokuty z prodlení platí Areva; takže pro zákazníka super deal a pokud by si ČEZ dojednal podobnou smlouvu tak by na tom mohl i hezky vydělat :)
  To není tak úplně pravda. Navýšení nákladů bylo způsobené i objektivně nepředpokládanými změnami v projektu. Na dodatečných nákladech se budou podílet obě strany, momentálně probíhá soudní spor, který je jenom o tom jakým podílem.
  Jenže podobně dopadá i výstavba konvenčních zdrojů energie, nejen těch jaderných... Byť třeba ne až tak zásadně...
  To jistě ano, ale žádný z nich nemá takový objem fixních nákladů, které se musí rozpouštět desítky let. Kdyby se mohly dělat menší jaderné elektrárny třeba za 10 miliard, které by bylo jednoduché odepsat a odstranit v případě nerentability, tak je to úplně jiná situace.
  JiK avatar 2.1.2018 23:32 JiK | skóre: 8 | blog: Jirkoviny | Virginia
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Kdyby se mohly dělat menší jaderné elektrárny třeba za 10 miliard, které by bylo jednoduché odepsat a odstranit v případě nerentability, tak je to úplně jiná situace.
  To ekoaktivisti a natlakove skupiny NIKDY nedovoli. Technologicky na JE neni nic dramaticky draheho, vsechno zdrazeni jsou az nesmyslne bezpecnostni pozadavky i na staveniste a nejadernou cast, vladni regulace a pravnicke obstrukce a boje s aktivisty.
  2.1.2018 23:51 RB
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  No já nevím. Ty bezpečnostní požadavky vypadají jako přehnané, dokud se nestane průser jako v Černobylu nebo Fukušimě. Ono nejde ani tak o bezpečnost samotných reaktorů, ale o vnější element. Přírodní katastrofa, teroristický čin... V 50. letech, raném věku jaderné energie, se předpokládalo, že časem budou mít i auta svoje vlastní malé reaktůrky a bude to jezdit po dobu životnosti auta. To se ukázalo jako dost naivní. Já bych popravdě nechtěl mít takový cíl, který dokáže potenciálně zamořit desítky km dokola, v každém okrese. A větší počet menších JE není ani průchozí a nejde o nějaké zelené radikály, ale o většinovou společnost. Lidi nemají s jadernou energií problémy, dokud jim nebude chtít někdo postavit elektrárnu za humny. Stačí se podívat na to, s jakým odporem se setkává hledání lokality pro uložení vyhořelého jaderného paliva.
  JiK avatar 3.1.2018 02:15 JiK | skóre: 8 | blog: Jirkoviny | Virginia
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  ona vubec existuje iracionalni hysterie ohledne nebezpeci nebo spis "pocitovaneho nebezpeci" radioaktivity. Coz je zvlast vtipne v mistech, kde je prirozene pozadi klidne 6x vetsi nez jinde, nebo jsou cela mesta, kde jsou radioaktivni lazne, a skoro kazdy ma doma zvysenou hladinu radonu, .... a to vse udela tak 1/1000 toho, co treba zivotosprava tech znepokojenych ovci, sladke limonady, cervene maso 5x tydne, cigaretka, bramburky, chlastani, poletavy prach, barviva, plisne v ekopotravinach,...lidska mysl neni racionalni, ale rekneme do 60 let 20 stoleti se s tim establishment snazil bojovat a byt racionalni. Pak prevladli hystericti aktivisti.

  2.1.2018 23:46 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  To není tak úplně pravda. Navýšení nákladů bylo způsobené i objektivně nepředpokládanými změnami v projektu. Na dodatečných nákladech se budou podílet obě strany, momentálně probíhá soudní spor, který je jenom o tom jakým podílem.
  Myslíš ten soudní spor ve kterém se soudí Areva se Siemens o tom jakým dílem to budou kompenzovat?
  2.1.2018 23:59 RB
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Ne, tím myslím spor mezi TVO (vlastníkem elektrárny) a Arevou (zhotovitelem) a nejedná se o soudní spor (moje nepřesnost), ale o mezinárodní arbitráž. Je možné, že se soudí ještě Areva jako hlavní dodavatel se Siemensem jako subdodavatelem, ale to je myslím z pohled celkových nákladů pro vlastníka nepodstatné.
  2.1.2018 21:04 Randy_Sh
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Prostě za současné situace do toho nikdo ekonomicky racionální nepůjde. To může být jen politické rozhodnutí: prostě chceme jadernou energii, i kdybychom na to měli prodělat.

  Tohle rozhodnutí bych nechtěl dělat, protože jde o obrovské peníze na desítky let a moc netušíme, jaká bude v té době situace. Nicméně jaké jsou alternativy? Nemůže se stát, že časem staré zdroje doslouží a najednou zjistíme, že je nemáme čím nahradit?

  2.1.2018 21:07 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Nemůže se stát, že časem staré zdroje doslouží a najednou zjistíme, že je nemáme čím nahradit?
  Existuje celopevropský trh s elektřinou, nebojím se, že by v zahraničí nechtěli na hloupých češích vydělat :)
  Grunt avatar 2.1.2018 21:11 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Asi tak. Akorát pak hrozí riziko že z energie se stane strategická surovina podobně jako v případě Ruského plynu a bude používaná i k jiným účelům než je stanovení ceny silové elektřiny.
  Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
  2.1.2018 20:01 Randy_Sh
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Největším nepřítelem JE je ekonomika. Liberalizoval se trh s energií, propojila se Evropa.

  Jenže ekonomika souvisí s politikou. Politickými rozhodnutími (dotace na OZE) byl deformován trh se silovou elektřinou. Když na severu Německa zafouká, cena silové elektřiny klesá na nulu nebo dokonce do záporu. Jak v takovém prostředí odhadovat vývoj trhu na desítky let dopředu, když kdejaký zelený fanatik může kdykoliv přijít s další blbostí?

  Pokud to ekonomicky není racionální pro soukromý sektor, má to dělat stát? Proč?

  Třeba proto, aby elektrický systém v budoucnosti fungoval stejně jako dnes. Nerad bych si zvykal na blackouty a další omezení.

  2.1.2018 20:04 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Třeba proto, aby elektrický systém v budoucnosti fungoval stejně jako dnes. Nerad bych si zvykal na blackouty a další omezení.
  To není argument k zásahu státu, ale k pořízení menší, či větší UPS :-)
  2.1.2018 23:32 RB
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Dotovaný je každý zdroj energie, jen to není formou přímé dotace ale třeba externalitami. Elektřinu z uhlí "dotujeme" desítkami zlikvidovaných obci, tisíci přesídlenými lidi, dopady produkce CO2 a dříve i síry (zničené Krušné hory), zničenou krajinou, která ani po revitalizaci nebude nikdy jako dřív, sociálními programy při zavírání dolů (viz OKD). Jadernou energii zase potenciálním bezpečnostním rizikem, které je sice malé, ale potenciální dopad je tak obrovský, že to nikdy provozovatel elektrárny nebo jeho pojišťovna nezaplatí, ale dopadne to na stát (viz Fukušima) a taky přenášením nákladů na budoucí generace (rezervy vytvářené na pokrytí uskladnění vyhořelého paliva nebudou s největší pravděpodobností dostatečné).

  Mnohem větší dopad na cenu elektřiny má liberalizace a propojení trhů. Dřív byl jeden státní producent energie, který měl monopol. Vyrobil elektřinu a z ohledem na náklady stanovil cenu, měl své jisté. To se jaderné elektrárny dobře stavěly, protože pokud se něco ukázalo jako dražší, než se předpokládalo, tak producent prostě zvedl ceny elektřiny a spotřebitelé to zaplatili. Dnes už takovou možnost nemá.
  2.1.2018 17:53 Ondra
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  před 10 lety by vám tady skoro 100% zúčastněných přizvukovalo. Dnes je to menšina. U řady příspěvků cítím, jak zvítězil rozum nad pocity a také záští vůči Zeleným.
  Max avatar 3.1.2018 08:29 Max | skóre: 68 | blog: Max_Devaine
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Pokud bychom chtěli nahradit JE a Tepelky, tak jaké máme řešení? Jedině takové, že budeme snižovat spotřebu, zefektivňovat soustavu a hlavně, nakupovat el. od jiných států.
  A pokud se elektromobily prosadí, tak co?
  Nejsem nějaký echt fanda jaderek, můj pohled na věc je takový, že kde jinde brát energii v případě, že nechceme tepelky?
  A upřímně, argumenty uvedené v mé druhé větě, které zde ve foru zazněly, ve mně prostě nebudí důvěru v řešení.
  Když já jsem ten hloupý (aspoň tak to z vaší reakce vyznívá), tak mi odpovězte na mou otázku.
  Zdar Max
  Měl jsem sen ... :(
  3.1.2018 08:40 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  hlavně, nakupovat el. od jiných států
  Co je špatného na tom nakupovat elektřinu tam, kde je levnější? ČR spoustu let elektřinu vyváží, takže proti mezinárodnímu obchodu s elektřinou evidentně nic nemáme.
  Grunt avatar 3.1.2018 09:30 Grunt | skóre: 23 | blog: Expresivní zabručení | Lanžhot
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Ono je to trochu jako brát dotace od jiných (bohatších) států a pak se divit že k penězům kladou i nějaké podmínky. Dodám že ani za minulého režimu jsme nebyly úplně soběstační, ale víceméně závislí na dodávkách technologie ze Sovětského svazu, nicméně ta míra soběstačnosti byla trošku někde jinde než pokud odstavíme naše elektrárny a začneme nakupovat energie v zahraničí.
  Na co 64-bitů když to jde i s jedním? | 80.78.148.5 | Hack (for) free or Die Hard!
  3.1.2018 11:09 ludvik
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Pokud všichni plánují nakupovat za hranicemi ... kde je ta hranice, přes kterou to nakonec přiteče? Někdo to vyrobit prostě musí.

  Někdy po roce 2022 se budou odstavovat starší tepelné elektrárny. A to ne jenom u nás, ale po celé Evropě. V tu dobu to tedy vypadá, že z vývozce se staneme šulnul soběstačnými. A co potom? Zatím to vypadá na opravdu velký průšvih, o kterém se jenom moc nemluví.
  Max avatar 3.1.2018 12:55 Max | skóre: 68 | blog: Max_Devaine
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné elektrárny (JE) jsou budoucnost ČR
  Pro mně to stále není ekonomická otázka, ale otázka toho, kde jí brát. Protože tepelek je všude hafec a víme, jaký k nim je vztah, prostě se tlačí na to, aby se postupně jejich provoz ukončil.
  Už jen toto bezpečně zařídí velké snížení výroby el. A pokud by se v EU našly státy, které by uživili ty ostatní, co nedokážou sami produkovat energii v