Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
# https://wiki.cyanogenmod.org/w/Install_CM_for_jfltexx 1) dostat se do nízkoúrovňového recovery mode : Boot the Galaxy S4 (International) into download mode. Vol Down & Home & Power Accept the disclaimer on the device. Then, insert the USB cable into the device. 2) flashnout vlastní bootloader : heimdall flash --RECOVERY twrp-3.1.1-0-jfltexx.img --no-reboot 3) do bootloaderu (pro flash nové rom) se dostaneme : Manually reboot the phone into recovery mode by performing the following. Vol Up & Home & PowerNa xda si tedy vybereš rom s nejlepším hodnocením a s nejmenšími problémy a přes TWRP provedeš format a wipe a pak nainstaluješ staženou rom.
S rootováním jako takovým sice nemám moc zkušností, ale v androidu jsem hrabal dost a u tohodle seznamu si dovolím nesouhlasit. Nejspíš se jde o rozdílné chápání pojmu bootloader, ale ale tak, jak ho znám já, tak zásada zní: nesahat na bootloader, pokud k tomu není opravdu důvod, jinak hrozí bricknutí telefonu, opravitelné leda tak v servisu (asi nejspíš pomocí JTAGu). Pod pojmem bootloader chápu to, co je zodpovědné mimo jiné za načtení kernelu a download mode (neboli to, co označuješ jako nízkoúrovňový recovery mód). Dokud ten funguje a HW je OK, tak lze telefon AFAIK vždy oživit. To, co pravděpodbně myslíš bootloaderem ty, se obvykle označuje jako bootimage. Je to kernel plus základní ramdisk. Obvykle v telefonu bývají dva - jeden, co nastartuje systém a jeden pro recoverty mód (tedy třeba to TWRP). Rootnutí mnozí chápou jako jakousi magii, ale v zásadě jde "jen" o to, dostat na systémovou partition program su, který se neptá na heslo. Kdysi v dobách Adnroidu 2.něco (možná i později) to opravu byl jeden soubor (AFAIK upravené normální su, mimo jiné, tak aby se neptalo na heslo) s nastaveným SUID bitem. Pak se začal používat SELinux a je to komplikovanější (AFAIK je tam ještě démon, který se spsustí při startu pod správnou doménou a su se k němu pak připojuje). Z hlediska rootování jde především o to, že je potřeba upravit i ten ramdisk v bootimage. Někdy to jde i bez toho, zneužije se na to jiný proces (tuším, že někdo k tomu zneužíval ten, co se obvykle spustí, když se k vypnutému telefonu připojí nabíječka). Tedy hlavně ty kroky musí být v jiném pořadí - nejdřív změna bootimage, pak rootnutí. Změna bootimage (ať už toho systémového, nebo recovery) se často musí nějak povolit, nebo se musí povolit ten download (fastboot) mode. U Sony se někam na webu zadal IMEI telefonu, pak vypad kód, kterým se to odemklo. Možná to mají pořád stejně. Tuším se Xiaomi to taky tak nějak. Samsung to řeší tak, že když se spustí nepodepsaný bootimage, tak se někde nevratně přepíše jakýsi bit. Případně se dá použít nějaký exploit - kdysi bývala populární jakási chyba v kernelu kolem futexů. Ještě dříve jsem rootoval přes chybu ve volumed démonovi a kdoví co ještě. Výhoda je, že o takovémto rootnutí se nemusí servis dozvědět, ale je to o dost komplikovanější už jen kvůli SELinuxu. Po rootnutí se toho v telefonu obvykle na první pohled moc nezmění - možná přibyde jedna aplikace, která řídí, kdo má k rootu přístup, u alternativních systémů (obvykle se používá pojem ROM, ale mě to přijde zavádějící), třeba Lineage OS, je to jen položka developer menu. Na nové funkce jsou potřeba aplikace, které root nějak využívají.
- rootneš telefon
- s rootem máš možnost přepsat boot loader(většinou se používá TWRP)
- s vlastním bootloderem máš možnost naladit vlastní ROM
Hlavně jsem chtěl upozonit na nejasnost v terminologii, bootloader != bootimageJo, to je dobře, špatně jsem se vyjádřil.
protože vždy lze nahrát zavaděč alá TWRP apodupresnim, TWRP opravdu neni zadny zavadec, na naproste vetsine (krome novych) mas vzdy boot oddil, ten obsahuje jadro a ramdisk, v ramdisku jsou zakladni nastroje a init, ten nahodi oddily system, data, cache a prepne na rootfs... tedy totozne jako bezny GNU/Linux...< br>
1mm je 1cm krychlovy
Nástup chytrých telefonů odhalil celkem velký počet nemehel, nebo lidí, kteří si věcí moc neváží. Samozřejmě náhoda je náhoda, ale pokud se vám ozývá jeden člověk opakovaně co půl roku, tak to už náhoda nebývá :).Beriem trocha s rezervou. Osobne sa nepovazujem za cloveka, ktory si nevazi veci (ale mozno som tak trocha to nemehlo
Problem velkeho mnozstva rozbitych smartfonov vidim niekde inde.Já taky. Jsou strašně kluzké. Nevím, z čeho to vyrábějí, ale poslední telefon jsem nebyl schopen udržet v ruce tak, aby neklouzal. Pokud jsem nedal prst na spodní stranu (čímž jsem občas zakryl mikrofon), tak by mi vyklouzl z ruky. Doma jsem si všiml, že klouže i z povrchu, který je téměř vodorovný (určitě neměřitelný běžnou vodováhou). Stalo se, co se stát muselo, po 1/4 roce mi z ruky vypadl a rozbil se display (to pošlu Maxovi na hraní
Pojistka něco stojíNic není zadarmo.
někde pojišťují jen nové mobily a nevím, jestli to pak umožňují prodloužitPojistím na 2 roky, za 2 roky je telefon morálně zastaralý; alespoň pro ty co si kupují vlajkové lodě, kterých se tvé výtky týkají.
a především nezajistí, že nějakou dobu nebudeš bez svého smartphonuViz níže.
Pak asi holt koupit sekundární lowend smartphone za půl druhého tisíce a vozit ho s sebou…Prostě si nechám ten o generaci starší.
Nebo si vlajkovou loď pořizují právě proto, aby telefon chvíli vydržel…V tom případě zvolili špatnou strategii, obvám se že na trhu nebude výrobek, který by odpovídal jejich požadavkům, z pohledu cena / výdrž vychází nejlépe pravidelně obměňovaná střední třída, tedy namísto telefonu ta 20k+ každé 4 roky bude efektivnější když si každé 2 roky koupí telefon za cca 10k.
Prosklená záda nemají všichni (spíš minorita) a nechápu otázku.Tam žádná otázka nebyla.
To, že si to pak někdo přikryje krytem není nic proti ničemu. Nevidím v tom žádný rozpor, aneb když nejsou záda z plastu, tak bych na ně neměl nic dávat, je prostě jen tvůj subjektivní pocit.Co nechápeš na mojí argumentaci, že kryt nasazený kolem jiného krytu zabírá víc místa?
Pokud mi řekneš, proč si tedy takový telefon kupovat, tak ti řeknu, že všechno je otázkou kompromisuNevím, co na to říct. Diskuze odstartovala mým podivením se nad tím, že po odolnosti není větší poptávka, a následně doplněním, že na trhu vidím mezeru mezi současnými běžnými smartphony, které nemusí přežít první střetnutí s asfaltem, a outdoorovými cihlami. Ty se mě snažíš ubezpečit, že to tak je v pořádku; beru to na vědomí, ale nesouhlasím s tím. Nechápu, proč by měl být smartphone spotřební zboží s ne větší než dvouletou životností. Stolní počítač udělá mnohaletou službu, staré repasované Thinkpady jsou dodnes ceněnou komoditou a jejich popularita je v jistých kruzích taková, že někde v Číně vyrábí neoficiálního nástupce X62 a staré mobily s mnoha prožitými pády dodnes často fungují rovněž (kupodivu i bez toho, aby se systém/firmware sekal víc než v době zakoupení). Spotřebitelé dali najevo, že raději budou každý rok pod stromečkem rozbalovat novou naleštěnou placku se zkripleným normálně nepřeinstalovatelným OS, kvůli kterému smartphone nedosahuje kvalit běžného počítače ani zdaleka, kterou do přístích snad-už-bílých komerečních slavností stihnou spolehlivě „morálně“ znehodnotit ťukáním na displej umělými nehty, nošením v kapse spolu s klíči (protože někam to narvat musí a kalhoty s dostatkem kapes jsou těžkým módním hříchem) nebo upuštěním na podlahu, což nebudou schopni psychicky unést v korelaci s tím, že jejich modla si fotí v zrcadle selfíčka s mnohem naleštěnější plackou než je ta jejich a nejlépe s plnou hubou keců o veganství, zelené energii a zlých motoristech si u dětí v čínských továrnách objednají nový kus dle aktuálních módních trendů. Ale budeme kolem toho hrozně tančit a racionalizovat to, protože příslušníci rodu moudrých určitě nejsou hnáni dopředu primitivními nízkými pudy a emocemi a všechno, co masově dělají, se řídí rozumem.
Ne, jen říkám, že to přeháníš a snažíš se vsugerovat, že dnešní běžné telefony nepřežijí pád na asfalt.Bez krytu je to jen o štěstí, což vesměs sám potvrzuješ jejich doporučováním, takže bych neřekl, že někomu něco vsugerovávám.
Pak se ti nelíbí, že když se dá kryt na dnešní telefon, tak místo tloušťky 7mm bude mít 12mm. To, že staré telefony měly tloušťku v klidu i 2cm zapomínáš.Nikde jsem neřekl, že z hloubky, šířky a výšky mě právě první jmenovaný rozměr trápí nejvíc. Chci, aby celé to zařízení dobře padlo do ruky. U nějakého Sony Ericssonu K750i, který je proti běžnému dnešnímu smartphonu titěrný co do plochy, logicky akceptuješ větší hloubku, protože se celý schová do dlaně a na úchop využiješ lépe délku prstů. Záleží tedy na kombinaci všech těch rozměrů (a samozřejmě také váhy, povrchu a dalších faktorech). Z jedné strany se výrobci předhání v tom, aby udělali co nejhezčí a nejtenčí telefon a z druhé strany ty tvrdíš, že si na to mám plácnout kryt. Co je tak divného na tom se ptát, proč se s krytem nepočítá rovnou tak, abych ušetřil pár milimetrů na každém z těch tří rozměrů? Nemluvě o tom, že by ten kryt lépe seděl.
Jasně, chceš outdoor telefon o tlouště 7mm za pár kaček, který nic nezničí.Outdoorovým vybavením se zpravidla myslelo vybavení do přírody nebo náročných podmínek. Mobil není pevná linka, ale přenosné zařízení, a očekával bych, že bude navržen tak, aby ustál běžné pády, protože k nim prostě v úplně běžných podmínkách často dochází. Jasně jsem (už asi dvakrát) psal, že na trhu vidím prostor mezi outdoorovými a běžnými dnešními smartphony. Snad už se to podaří pochopit, když to napíšu takhle potřetí.
každopádně podle mně je prostě dnešní stav lepší, než co tu bylo před 10 a více lety. A to i konstrukčně.Lepší v čem? Stejnými testy na pády by to prošlo asi stěží, ale vzhledem k větší hmotnosti a tedy kinetické energii při dopadu (jak jsem rovněž někde výše psal), to ani nelze očekávat, ale ono to prostě není jen o něco horší, ale o možná několik tříd horší.
Pochop, že ta střední cesta, co hledáš, je telefon+kryt.Fakt už nemám trpělivost to vysvětlovat pořád dokola. Poukázal jsem na mezeru na trhu, kterou vnímám. Nevím, proč se mě furt zatvrzele snažíš přesvědčit, že plácnout na smartphone kryt je nějaká střední cesta, kterou hledám. Já to tak mám a poukazuji na zjevné nedostatky takového řešení.
Uznávám pointu, že to „něco mezi tím“ můžeš získat dodatečnými kryty, ale pak si říkám, k čemu jsou dobrá ta prosklená záda apod., když to stejně vidět nebude. Jen to úplně zbytečně zabírá místo. Kdyby to tam nebylo vůbec a na telefon se zepředu i zezadu nacvakl nějaký kryt, jako se to dělalo u těch starých mobilů, tak se možná dostaneš na podobnou velikost a zařízení si uzpůsobíš dle svých preferencí.
[...] staré repasované Thinkpady jsou dodnes ceněnou komoditou a jejich popularita je v jistých kruzích taková, že někde v Číně vyrábí neoficiálního nástupce X62 [...]btw: nejde o nastupce, ale o "modifikaci" puvodniho X61, resp. spis vyuziti puvodniho X61 case, zamenen custom mainboard (coz je to primarni a uctihodne) a zmena LCD za IPS 1400x1050...
U telefonu, kde display + dotyk stojí 500,-Kč není finančně rentabilní toto dělat.Jojo, sice stojí 500,-, ale to sklo na vrchu není ani zdaleka tak odolné jako originál. To jsem takhle kdysi měnil display + dotyk u Nexusu 4 (z Číny za těch cca 500,- až 600,-). Jsem zvyklý s mobilem nezacházet jako v peřince. Nosím ho po kapsách, nějaké hnusné ochranné obaly a krycí sklíčka zásadně odmítám, občas mi mobil spadne. Přesto mi vždy vydrží dlouhá léta a aby tvrzené sklo prasklo, chce to fakt velkou smůlu. Po výměně mi sklo vydrželo necelých 24 hodin, než prasklo
a hodil jim tam krycí sklo už většinou jen měnili krycí sklo.Však jsem psal, že krycí sklo a ochranné obaly zásadně nepoužívám. Přijde mi to prostě hnusné (a ta hrana co vznikne přidáním krycího skla navíc nepříjemná na dotyk). Přesto mi originální tvrzené sklo většinou vydrží několik let. Sklo z Číny po výměně (respektive byl to kompletní díl sklo + display + rámeček) mi ale nikdy nevydrželo dlouho. Prostě ty levné čínské náhradní díly nepoužívají zdaleka tak kvalitní tvrzená skla (Corning Gorilla Glass či co to bylo v originálu) a originální náhradní díly jsou zas na druhou stranu extrémně předražené.
Tiskni
Sdílej: